نوشتار امروز برای ما طرفداران ویندوز تا حدی تلخ است، اما واقعیتی است غیر قابل انکار. بسیاری از ما منتظر عرضه ابَر موبایل مایکروسافت یا همان سرفس فون افسانه ای هستیم. هنوز برای قضاوت در مورد موفقیت یا عدم موفقیت این دستگاه زود است، اما بنا به دلایلی که مرور خواهیم کرد موفقیت این دستگاه هیچ ارتباطی به حمایت من یا شما ندارد.

شاید بهتر است حرف آخر را همین ابتدا بزنیم، علی رغم سالها همراهی و حمایت ما از ویندوزفون و ویندوز ۱۰ موبایل، ما طرفداران ویندوز ۱۰ موبایل نقش و اهمیت چندانی در موفقیت یا عدم موفقیت گام بعدی ایده ویندوز روی موبایل نخواهیم داشت.

ابَر دستگاه موبایل مایکروسافت مطابق برآوردهای من دستگاهی خواهد بود که الهام بخش دسته بندی جدیدی از کامپیوترهای شخصی با قابلیت برقراری تماس تلفنی خواهد بود. به اعتقاد بنده مایکروسافت اهمیت و پتانسیل این بازار را در چشم انداز طولانی مدت خود به مراتب بیش از ما طرفداران درک کرده است.

طرفداران ویندوزفون همچنان زمان، انرژی، پول و شوق خود را همچنان صرف تغییر ایده ویندوز روی موبایل مایکروسافت می‌کنند. ما طرفداران ویندوزفون علاوه بر پشتیبانی از تصمیمات این شرکت، انتقادهای سازنده خود را در مورد مشکلات بنیادی مایکروسافت در این عرصه عنوان داشته ایم، در موارد متعدد در شبکه های اجتماعی عملکرد مدیران و مسئولان را نقد کرده ایم و حتی ایده ها و طرح های خود را در مورد بایدها و نبایدهای نسل بعدی گوشی های هوشمند این شرکت عنوان کرده ایم.

البته طرفداران پروپا قرص ویندوزفون صرفا در خارج از شرکت نیستند. در تیم توسعه دهنده سیستم عامل این شرکت نیز طرفداران زیادی برای ایده ویندوز روی موبایل وجود دارند. البته طرفداران نیز رابطه نزدیکی با برخی از این مسئولان پیدا کرده اند، برای مثال کاربران ویندوز اینسایدر که پیش از دیگر کاربران نسخه های جدید سیستم عامل را دریافت می‌کردند به‌طور مداوم با تیم اینسایدر و دونا سارکار مدیر این بخش از مایکروسافت تعامل داشته اند، ایده های خود را مطرح کرده اند و البته خود نیز نکات جدیدتری را آموخته اند.

رابطه دوطرفه طرفداران ویندوزفون با تیم توسعه دهنده ویندوز و حضور پررنگ این دسته از کاربران در روند توسعه سیستم عامل باعث شده تا حسی بیش از یک کاربر در دل آنها ایجاد شود. تلاش مداومی که ما طرفداران در توسعه این سیستم عامل داشته باشیم باعث شده تا خود را به نوعی سرمایه گذار آن حس کنیم، این روند باعث شده تا خود صاحب گذشته، حال و آینده این سیستم عامل بدانیم. با تمام این تفاسیر اگر بخواهیم بی پرده صحبت کنم باید بگویم که مایکروسافت احتمالا برای کسب اطمینان از موفقیت خود در گام بعدی نیازی به کمک ما ندارد.

طرفداران ویندوزفون تمام قد ایستادند

طرفداران مطمئنا از بابت کمکی که به حفظ بقا ویندوزفون در زیر سایه آیفون و در تقابل با لشگر گوشی های اندرویدی داشته اند به خود افتخار می‌کنند.

نکته ای که نباید از یاد ببریم این است که در الگو موبایل مایکروسافت شاید وجود ما حیاتی نباشد اما مطمئنا مهم هستیم. پس پیش از خواندن ادامه این نوشتار این نکته را نیز در ذهن خود داشته باشید. ما اساسا در سفر ویندوز روی موبایل مایکروسافت همکار این شرکت بوده ایم. شاید برخی این صحبت را اغراق آمیز بدانند اما مطمئنا احساس بسیاری از طرفداران ویندوزفون چنین است.

مایکروسافت از ترویجی پلتفرم توسط ما سود برده است، چرا که ما بودیم که بیلدهای بی کیفیت و سیستم عامل را ناپایدار را تحمل کردیم و گوشی های گران فیمتی که چندان مرسوم نبودند را خریداری کردیم. بنابراین بدون اغراق حیات این ایده در گذشته و حال به وجود ما نیاز داشته است البته آینده این پلتفرم نیز به حضور ما نیاز خواهد داشت اما شرایط آتی تفاوت هایی خواهد داشت.

از منظری دیگر موفقیت سرفس فون یا بنا به گفته ساتیا نادلا “ابَر دستگاه موبایل” وابسته به طرفداران قعلی ویندوزفون نخواهد بود. این دیدگاه البته الزاما درست نیست. مایکروسافت مدتها است که عرضه گوشی های لومیا را در بسیاری از کشورها قطع و یا بسیار محدود ساخته است، کاربری اهل برزیل در توییر عنوان کرده:

لومیا را مجددا در برزیل موجود کنید! هرگز ندیده بودم که یک شرکت طرفداران خود را رها کند! چه خبر است؟

عدم ارایه به‌روزرسانی عمده برای گوشی های ویندوزی و سکوت این شرکت فضا را در میان طرفداران مسوم تر ساخته است و بسیاری از ما حسابی از دست این شرکت عصبانی هستیم. حقیقت این است که سکوت این شرکت و عدم ارایه توضیحات شفاف در مورد برنامه های آتی ویندوز ۱۰ موبایل این ایده را تقویت می‌سازد که ظاهرا ردموندی ها در افق دید طولانی مدت خود نیازی به جمعیت کم طرفداران ندارد و موفقیت ابَر دستگاه موبایل این شرکت فارغ ار حمایت طرفداران قدیمی خواهد بود. این دیدگاه از بعضی جهات درست است، چرا که آینده کامپیوترهای شخصی با وضعیت فعلی درخطر است و بازار این دستگاه ها در نهابت رو به محدودتر و کوچکتر شدن حرکت می‌کند. مایکروسافت احتمالا تمام توان خود را برای عرضه محصولی انقلابی که توجه کل بازار را به خود جلب سازد، صرف خواهد کرد. در چنین شرایطی جمعیت کم طرفداران فعلی تاثیر چندانی در موفقیت این دستگاه نخواهند گذاشت.

در صورتی که ایده دوم صحت داشته باشد، با واقعیتی ناراحت کننده برای مایکروسافت و طرفداران مواجه هستیم چرا که مایکروسافت خود کمک کرده تا طرفداران از این پلتفرم دور شوند. از منظری دیگر شاید حق را بتوان به مایکروسافت داد، موفقیت ابَر موبایل این شرکت نیازی به طرفداران کم تعداد فعلی ندارد.

بازی تمام نشده است

چند روز قبل در مقاله ای بررسی کردیم که مایکروسافت در نظر دارد تا با دست خود مرگ ویندوزفون را رقم بزند تا از یک سو خاطره این شکست زودتر از ذهن بازار پاک شود و از سوی دیگر حتی باقیمانده گوشی های ویندوزفونی موجود در بازار نیز دیگر محو گردند، این تلاش مایکروسافت به نوعی مهیا شدن برای عرضه ابَر دستگاه موبایل این شرکت است.

این تلاش مایکروسافت البته با واکنش شدید طرفداران مواجه شده و خشم و عصبانیت کاربران را برانگیخته است چرا که طرفدارن منتظر موضع گیری رسمی و دقیق این شرکت در مورد آینده ویندوز ۱۰ موبایل هستند و این در حالی است که به‌نظر می‌رسد مایکروسافت قصد ندارد تا پیش از آماده شدن نسل بعدی دستگاه های موبایل خود موضع گیری رسمی و دقیقی به میان آورد.

یکی از نکات مهمی که باید بدان توجه داشته باشیم این مسئله است که مایکروسافت قصد ندارد گوشی های قدیمی موجود در بازار را به قصد ورود گوشی هوشمند جدیدی، از بازار حذف کند. در حقیقت من اعتقاد دارم که مایکروسافت دسته بندی جدیدی از دستگاه های قابل حمل ایجاد خواهد کرد. مایکروسافت قصد دارد (یا شاید بهتر است قصد داشته باشد) که استراتژی ویژه و حساب شده ای را برای معرفی، تعریف دسته بندی و بازاریابی این محصول جدید ارایه کند تا دیگر شرکا سخت افزاری مشتاق به کپی کردن آن دستگاه شوند و دستگاه های مشابه را وارد بازار سازند. مشابه این اتفاق را در برند سرفس مشاهده کرده ایم، مایکروسافت با ارایه خانواده سرفس چنان هیجانی را در میان کاربران ایجاد کرده که دیگر شرکت های سخت افزاری تصمیم به کپی کردن آنها گرفتند و هر کدام سرفس خود را روانه بازار کردند. برای موفقیت این استراتژی لازم است تمامی اقدامات در جهت تحقیق و توسعه این محصول در سکوت خبری انجام گیرد، تا شوک مثبت و مناسبی به بازار اعمال کندر، اتفاقی که در زمان عرضه سرفس بوک افتاد و تا چند روز رسانه های خبری به ستایش این لپ تاپ بی همتا پرداختند.

ویندوز ۱۰ روی آرم برای کامپیوترها است، نه گوشی های هوشمند

بسیاری از تحلیل ها و بررسی ها نشان می‌دهند که خیز بعدی مایکروسافت برای حضور مجدد در بازار موبایل دستگاهی مبتنی بر ویندوز ۱۰ آرم است که از پوسته تطبیقی بهره برده و در حالت کانتینیوم کارکردی مشابه دسکتاپ ها را خواهد داشت، آخرین ویژگی مهم این دستگاه پشتیبانی از تماس های صوتی است. من معتقدم که این دستگاه که در واقع همان ابَر دستگاه موبایلی است که پیش از این ساتیا نادلا بدان اشاره کرده، این دستگاه یک گوشی هوشمند نخواهد بود و به عنوان یک گوشی هوشمند نیز به‌ فروش نخواهد رسید. این دستگاه در حقیقت یک کامپیوتر جیبی است که عرضه آن در بازار در دسته بندی کامپیوترها خواهد بود و البته قادر به برقراری تماس های تلفنی نیز خواهد بود.

بسته بندی Acer Jade Primo بیش از یک گوشی هوشمند شبیه یک کامپیوتر است

تحلیل ما بر پایه گفته های اخیر جو بلفیوری معاون ارشد بخش عملیاتی مایکروسافت شکل گرفته است، چرا که وی اخیرا در اظهاراتی عنوان داشته:

ویندوز ۱۰ روی آرم تلاشی در جهت ساخت کامپیوترهایی مبتنی بر پردازنده های آرم است، پردازنده های آرم این امکان را می‌دهند تا دستگاه همواره به اینترنت وصل باشد و از عمر بسیار خوب باتری بهره گیرد… این تجربه مناسب گوشی های هوشمند نیست.

ویندوز روی آرم و ابَر دستگاه موبایل

دستگاهی که بدان اشاره کرده ام یک موبایل نخواهد بود، بلکه به لطف وجود پوسته تطبیقی هنگامی که در دست قرار می‌گیرد رابط کاربری مناسب استفاده با لمس و قلم را ارایه می‌دهد و هنگامی که در حالت کانتینیوم به یک نمایشگر متصل گردد تجربه ای مشابه کامیپوترهای دسکتاپ را به ارمغان خواهد آورد.

از سوی دیگر جو بلفیوری در سخنان خود عنوان کرد که ویندوز ۱۰ موبایل سیستم عامل فعلی گوشی های هوشمند خواهد بود، درست مانند آنچه که تاکنون بوده، نکته مهم و برجسته در صحبت وی “سیستم عامل فعلی گوشی های هوشمند” است، به بیان دیگر تجربه ویندوز ۱۰ موبایل برای دستگاه های فعلی است که نام گوشی هوشمند را یدک می‌کشند.

به اعتقاد بنده ابَر دستگاه موبایل مایکروسافت از قابلیت تماس تلفنی بهره می‌برد اما این قابلیت صرفا یکی از تواناهایی این کامپیوتر خواهد بود و این قابلیت اتفاقا جنبه اصلی و بارز آن معرفی نخواهد شد. ساختار و طراحی این دستگاه درست مانند دیگر اعضا خانواده سرفس یکتا و نوآورانه خواهد بود. البته شکل طراحی آن به گونه ای خواهد بود که توانایی انجام اموری نظیر مرور وب، پیام رسانی، استفاده از شبکه های اجتماعی و دیگر مواردی که کاربران با گوشی های هوشمند خود انجام می‌دهند را، خواهد داشت.

فناوری قدیمی منسوخ می‌شود، فناوری نوین جایگزین می‌شود: کامپیوترهایی با قابلیت تماس تلفنی

مایکروسافت جهت استفاده از موقعیت خود به عنوان خالق کامپیوترهای نوآورانه و انقلابی سرفس، در معرفی کامپیوترهایی با قابلیت تماس تلفنی و همسو کردن توده مردم با چنین دستگاهی با مشکلاتی مواجه است. درک و فهم دستگاهی که امکان برقراری تماس تلفنی دارد اما با این حال گوشی هوشمند نیست برای بسیاری از مردم دشوار است.

اولویت میلیون ها نفر از مردم دنیا استفاده از اسکایپ در گوشی های هوشمند، تبلت ها، لپ تاپ ها، کامپیوترهای دسکتاپ و حتی کامپیوتر غول پیکری مثل سرفس هاب است. بسیاری از مردم از این اپلیکیشن جهت برقراری تماس صوتی و تصویری استفاده می‌کنند. شاید استفاده گسترده از اسکایپ بتواند به ترویج دستگاهی غیر از گوشی های هوشمند جهت برقراری تماس تلفنی کمک کند. به هر صورت همیشه ایده های نو انقلابی با شبهات و تردیدهای زیادی مواجه بوده اند.

پس از کامل شدن فرآیند مهاجرت به ویندوز ۱۰ آرم، دیدگاه بلند مدت مایکروسافت جلب توجه طیف بسیار گسترده تری از مخاطبان در قیاس با جامعه کاربری کوچک ویندوزفون است. کامپیوترها همواره پشتیبانی خوبی از بابت زنجیره توزیع و خدمات پس از فروش شرکت های سازنده در سراسر دنیا داشته اند. بنابراین ابَر دستگاه موبایل مایکروسافت که به عنوان یک کامپیوتر معرفی و بازاریابی خواهد شد، قادر خواهد بود از این پتانسیل بهره ببرد و راه خود را به بازارهای مختلف و صدها میلیون کاربر کامپیوترهای شخصی باز کند. البته باید باز هم تاکید کنیم که پشتیبانی شرکت های سازنده کامپیوتر نقش بسیار حیاتی در موفقیت این طرح بازی می‌کند.

قابلیت های مشابه گوشی های هوشمند این ابَر دستگاه قادر خواهد بود تا در گذر زمان بخشی از بازار گوشی های هوشمند را نیز تخت پوشش قرار دهد، البته ما این انتظار را نداریم که کاربران گوشی های اندرویدی و آیفون به سرعت گوشی های خود را با این دستگاه ها تعویض کنند.

دیگر نیازی به خدمات و حمایت شما نیست

به‌طور طبیعی پشتیبانی توسعه دهندگان عاملی کلیدی در موفقیت ابَر دستگاه های موبایل خواهد بود، به خصوص زمانی که کاربر از آنها در دست خود و نه در حالت دسکتاپ استفاده می‌کند. بنابراین مایکروسافت بایستی تلاش زیادی در جهت همراه کردن توسعه دهندگان با خود انجام دهد تا بستر موفقیت پروژه ابَر دستگاه موبایل فراهم شود. شاید برخی از طرفداران فکر کنند که حمایتی که تاکنون از ویندوزفون داشته اند، برای موفقیت این دستگاه ها نیز لازم است، اما واقعیت چیز دیگری است.

اگر بخواهیم صادقانه نگاه کنیم در بازار امروز گوشی های هوشمند میلیاردها کاربر وجود دارد، تعداد کاربران ویندوزفون چیزی کمتر از ۱ درصد بازار است، تنها ۲۰ درصد از این ۱ درصد نیز کاربران ویندوز ۱۰ موبایل هستند. واقعیت این است که پایگاه طرفداران ویندوز ۱۰ موبایل بسیار کوچک است و چنین پایگاه کوچکی در چشم انداز دراز مدت مایکروسافت که در پی ایجاد دسته ای جدید از کامپیوترهای شخصی است بسیار ناچیز و قابل اغماض است چرا که این جمعیت بسیار کم امکان کمک چندانی به رشد و توسعه ایده ای بسیار بزرگ را نخواهد داشت.

پس در نهایت باید به یک نتیجه تلخ را می‌رسیم که موفقیت ابَر دستگاه موبایل مایکروسافت بدون ما نیز امکان پذیر خواهد بود.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1192 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
کیارش
پاسخ دهید چهارشنبه 18 مرداد 1396

سرفیس فون تنها یک رویای ساده انگارانه است. با کمی دقت میتوان عدم تناسب مایکروسافت با دنیای موبایل رو حس کرد. حالا حتی کاربران چشم و گوش بسته هم به این نتیجه رسیده اند که ویندوز موبایل فرسنگ ها عقب تر است و در هیچ بعدی توانای مقابله را ندارد. از سمتی دیگر ویندوز دسکتاپ که در حال تاخت و تاز است، روی موبایل پاسخگو نخواهد بود و دولوپرها نیز به ساخت و سازهای جدید استور تمایلی ندارند. همان طور که تابحال نداشته اند.

هانی
پاسخ دهید چهارشنبه 18 مرداد 1396

فاااااااااتحه

حمید
پاسخ دهید چهارشنبه 18 مرداد 1396

ابر گوشی لازم نیست چیزایی که مهمه اینکه خوش قول باشه که تا حالا نبوده گوشی های متنوع داشته باشه با رده قیمت های مختلف سیستم عامل رون همین

احمدرضا
پاسخ دهید چهارشنبه 18 مرداد 1396

به شخصه لومیا ۹۵۰ xl دارم و موقع خریدنش خیلی ذوق داشتم ولی الان بعد این همه سال به نوعی از مایکروسافت متنفر شدم بابت این بی اهمیتیش به کاربرا و منتظرم نوت ۸ بیاد و برم نوت ۸ بخرم مایکروسافت تقصیر خودشه همه ازش دارن متنفر میشن

hamidayr
پاسخ دهید چهارشنبه 18 مرداد 1396

انصافا دم مایکروسافت گرم
دم اون رفیقم که بهم ویندوزفون رو پیشنهاد داد هم گرم
دم اون فروشنده که بهم میگفت ببری عاشقش میشی هم گرم
دم بابام هم گرم که پول گوشی رو داد
این چهار سال واسه من عالی بود، با همه ی خوشحالی ها و غم هاش، شب های انتظار واسه بیلد جدید رو یادم نمیره، بیخابی کشیدن واسه دانلود بیلد جدید رو یادم نمیره، هر روز چک کردن برنامه ها برای دادن اپدیت رو یادم نمیره، اصلا یه مزه ی دیگه داره این ویندوزفون
دمت گرم مایکروسافت

محمد
پاسخ دهید چهارشنبه 18 مرداد 1396

این تیتر از اساس غلط هست،هر محصولی چه سخت افزار چه نرم افزار برای موفقیت نیاز به طرفدار و اعتماد کاربر دارد ،تنها کاری که مایکروسافت باید انجام بده برای دیوایس بعدیش تا حداقل طرفدارهای اندکِ نا امید خودش رو حفظ کنه پیاده سازی اجرای برنامه های وین۳۲ در حالت کانتنیوم هست ،در غیر اینصورت به اصطلاح ابر موبایلش هم مثل قبلیا شکست میخوره

red Death
پاسخ دهید چهارشنبه 18 مرداد 1396

اصلاح کنید اینارو :
“گوشی های گران فیمتی که چندان مرسوم نبودند ”

نادلا “ابَر دستگاه موبایل” وابسته به طرفداران قعلی ویندوزفون نخواهد بود”

هرچی
پاسخ دهید چهارشنبه 18 مرداد 1396

هرچی میده فقط یه گوشی بده تا زیر بار ننگین اندروید نریم. ما به همینشم راضی ایم.

علی
پاسخ دهید پنجشنبه 19 مرداد 1396

متاسفانه وب سایت ویندوزسنترال گویا توسط یک سری از افراد بسیار کم سواد و یا بعضا بیسواد نوشته میشود. در دنیای امروز یکی از مهمترین اصول موفقیت در تجارت جهانی همراهی طرفداران قدیمی و تبلیغ دهان به دهان محسوب میشود که کمترین هزینه و بیشترین بازده را برای بازریابی یک شرکت به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال اگر شما برندهای معروف در هر زمینه ای را ببینید متوجه احترام آنها به طرفدارنش میشود. خرید سخت افزار قوی تمام داستان نیست چیزی که افراد رو به موبایل پیوند میزنه رابط کاربری یا همون سیستم عامل خوب و پشتیبانی آن هستش که در هر دوی این زمینه ها متاسفانه مایکروسافت بسیار ضعیف عمل کرده. ضمنا مایکروسافت با تصمیمات سلیقه ای اش اثبات کرده هیچ ثباتی برای تصمیمات کلان شرکتش ندارد.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,