خالق هالولنز سال های پیش رو را عصر طلایی واقعیت افزوده و هالوگرام ها می داند، این امر در برنامه ریزی های و قابلیت هایی که مایکروسافت برای ویندوز ۱۰ در نظر گرفته است، نیز به خوبی مشهود است.

با عرضه به روز رسانی فال کریترز شاهد افزوده شدن عنصر عمق در طراحی ویندوز ۱۰ خواهیم بود، این به روز رسانی و زبان طراحی جدید مایکروسافت بستری است برای اتفاق بزرگ بعدی دنیای فناوری، یعنی واقعیت ترکیبی و حضور هالوگرام ها در زندگی روزمره ما.

اکنون بیش از دو سال از رونمایی هدست واقعیت ترکیبی مایکروسافت یعنی هالولنز گذشته است، و این هدست توانسته وظیفه خود یعنی معرفی واقعیت ترکیبی و باز کردن راه دیگر شرکا سخت افزاری مایکروسافت، را به خوبی انجام دهد.

با اینکه این هدست سبک ترین و قابل حمل ترین هدست واقعیت ترکیبی جهان است همچنان نمی تواند در همه جا همراه کاربر باشد، اما ظاهرا محققین مایکروسافت در حال عرضه کردن برگ برنده دیگری هستند.

بخش تحقیقاتی مایکروسافت یعنی Microsoft Research به تازگی فناوری هدست واقعیت افزوده جدیدی را رونمایی کرده است که از یک هدست بسیار سبک و کوچک با رزولوشن بالا و زاویه دید باز ۸۰ درجه برخوردار است، این هدست جدید توانسته بسیاری از کمبودهای هالولنز را مرتفع سازد.

برای ایجاد هالوگرام های واقعی به تصاویر سه بعدی ایجاد شده توسط لیز نیاز است، که این مسئله باعث می شود تا اندازه هدست واقعیت ترکیبی بزرگ شود، اما محققین مایکروسافت راه حل جدیدی برای این مشکل پیدا کرده اند، این محققین توانسته اند لنز های لازم برای تشکیل هالوگرام ها را بر روی یک عینک جای دهند.

با این فناوری اندازه نهایی هدست به شدت کوچک تر شده، و از سوی دیگر برای بهبود کیفیت نمایش هالوگرام ها، از فناوری ردیابی چشم که قادر است هالوگرام ها را نسبت به نقطه دید ناظر تطبیق دهد بهره جسته اند.

 

برای ایجاد هالوگرام ها بر روی شیشه عینک از یک پردازنده دسکتاپ ( NVIDIA GeForce GTX 980 TI) با نرخ به روز رسانی ۹۰ تا ۲۶۰ هرتز استفاده شده است.

صفحه نمایش این هدست عینک مانند از شیشه ای خاص خیلی شفاف تشکیل شده که امکان ترکیب هالوگرام ها با منظره محیط را فراهم می سازد. در تلاش هایی که پیش از این برای ساخت هدست های واقعیت ترکیبی در اندازه عینک انجام گرفت بود، تصاویر معمولا کیفیت خوبی نداشتند، اما محققان مایکروسافت توانسته اند با استفاده از فناوری خود هالوگرام هایی با کیفیت بالا و فوکوس حقیقی ایجاد کنند.

این هدست هنوز در مرحله آزمایش به سر می برد، و البته توان پردازشی آن توسط یک کامپیوتر مجزا صورت می گیرد، اما فناوری خاص به کار رفته در آن باعث شده تا اندازه نهایی محصول خیلی کوچک شود، و در حقیقت این فناوری را باید مادر نسل بعدی هدست های واقعیت ترکیبی دانست.

 

منبع :

MICROSOFT

844 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
مهران کستوانی
پاسخ دهید یکشنبه 31 اردیبهشت 1396

قبلا این فناوری توسط شرکت سونی ابداع شده بود. ولی متاسفانه تمام ابداعات سونی در زمان خودش مورد بی اعتنایی قرار گرفت.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,