در کنار تمامی امکانات و بهینه‌سازی‌هایی که به‌روز‌رسانی فال‌کریترز ویندوز ۱۰ با خود به‌همراه داشت، پنجره خط‌ فرمان ویندوز نیز پس از ۲۰ سال یک نوسازی اساسی در رنگ‌بندی دریافت کرد. شما از حالا می‌توانید با پنجره خط فرمان ویندوز ۱۰  در رنگ‌بندی‌های کاملاً جدید کار کنید و ما در این آموزش روش انجام آن‌را قدم‌به‌قدم توضیح خواهیم داد. با وینفون همراه باشید.

در نسخه جدید خط فرمان، مایکروسافت جهت خوانا‌تر شدن متون‌ روی مانیتور‌های مدرن امروزی که دارای کنتراست بالا هستند، تنظیمات پیش‌فرض رنگ‌بندی را تغییر داده است. همچنین برای مدرن‌تر شدن شمایل خط فرمان این امکان به وجود آمده است تا انواع رنگ‌بندی‌های کاملاً جدید را روی آن اعمال کرد.

تنها نکته‌ای که وجود دارد این است که تنظیمات رنگ‌بندی‌ جدید به‌صورت پیش‌فرض فقط در زمانی که نسخه فال‌کریترز را به‌صورت Clean Install (نصب تمیز) انجام داده باشید فعال می‌باشد و اگر از نسخه‌های قدیمی‌تر به این نسخه به‌روز‌رسانی کرده‌اید همان رنگ‌بندی قدیمی فعال است. اما مایکروسافت یک ابزار برای اینکه بتوانید رنگ‌بندی جدید و سایر قابلیت‌های شخصی‌سازی را نصب کنید منتشر کرده است.

در این آموزش ما قدم‌به‌قدم با شما برای اینکه چطور خط فرمان ویندوز را شخصی سازی کنید و اینکه حتی چگونه می‌توان طرح‌های مختلف را از اینترنت دریافت و بر خط فرمان اعمال کنید با شما همراه خواهیم بود.

چگونه رنگ‌بندی خط فرمان ویندوز را عوض کنیم

 1. ابزار ColorTool مایکروسافت را از سایت GitHub دریافت کنید. (روی colortool.zip کلیک کنید تا ابزار دانلود شود)
 2. به پوشه‌ای که فایل فشرده zip در آن بارگیری شده رفته و توسط نرم‌افزار WinZip یا WinRAR یا …. آن را از حالت فشرده خارج (UnZip) و در درایو C قرار دهید. اگر از طریق مرورگر فایل ویندوز به پوشه ساخته شده colortool در درایو C بروید، فایل اجرایی colortool.exe و پوشه schemes که شامل فایل‌های رنگ‌بندی است را مشاهده خواهید کرد. به پوشه schemes در ادامه نیاز خواهید داشت.
 3. کلید استارت صفحه‌کلید را بزنید و cmd را تایپ کنید سپس با ماوس روی برنامه Command Prompt کلیک راست کرده و Run as administrator را بزنید.
 4. در پنجره خط فرمان دستور زیر را تایپ کنید تا به پوشه colortool که در درایو C ایجاد کردید برسید. (در صورتی که فایل را در درایو C از حالت فشرده خارج کرده باشید دستور به شکل زیر می‌باشد)

Cd c:\colortool 

5. این دستور شما را در پوشه colortool که فایل اجرایی برنامه در آن است قرار می‌دهد پس از آن دستور زیر را وارد نمایید.

Colortool -b نام فایل رنگ‌بندی

نام فایل رنگ‌بندی را از پوشه schemes که در ردیف ۲ این آموزش به آن اشاره شد بخوانید و در ادامه فرمان تایپ کنید. (برای راحتی می‌توانید نام کامل فایل رنگ‌بندی را از خود فایل کپی Ctrl+C کرده و با زدن کلید Ctrl+V در خط فرمان paste کنید.)

گزینه b- اجباری نیست ولی اگر در فرمان قید شود باعث می‌شود رنگ‌بندی همان لحظه اعمال و بعنوان رنگ‌بندی پیش‌فرض انتخاب شود.

در حال حاضر ۸ رنگ‌بندی‌ زیر توسط مایکروسافت ساخته شده است:

 • campbell.ini
 • campbell-legacy.ini
 • cmd-legacy.ini
 • deuteranopia.itermcolors
 • OneHalfDark.itermcolors
 • OneHalfLight.itermcolors
 • solarized_dark.itermcolors
 • solarized_light.itermcolors

6. در پایان می‌بایست روی نوار تیتر (Title Bar) خط فرمان کلیک راست کرده و روی properties بزنید. سپس در پنجره باز شده بدون هیچ تغییری فقط کلید Ok را بزنید.

پس از انجام مراحل فوق هر زمان خط فرمان ویندوز را اجرا کنید با رنگ‌بندی منتخب شما به نمایش درمی‌آید.

هر زمان خواستید به رنگ‌بندی قدیمی خط فرمان بازگردید، cmd-legacy.ini را به‌عنوان رنگ‌بندی انتخاب کنید.

چگونه رنگ‌بندی‌های بیشتری دریافت و استفاده کنیم

اگر‌چه ابزار Colortool تعدادی رنگ‌بندی با خود به همراه داشت اما می‌توان با پیدا کردن فایل‌های رنگ‌بندی itermcolors. در اینترنت به تعداد بیشتری دسترسی پیدا کرد.

پیشنهاد مایکروسافت رنگ‌بندی‌های iTerm2 که یک پروژه متن‌باز در سایت GitHub و شامل 150 رنگ‌بندی مختلف است می‌باشد.

اگر می‌خواهید از این رنگ‌بندی‌ها استفاده کنید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. فایل فشرده iTerm2-Color-Schemes-master را از سایت GitHub دریافت کنید. (ابتدا روی دکمه سبز رنگ Clone or download  سپس روی  Desktop ZIP کلیک کنید)
 2. فایل دریافت شده را به وسیله نرم‌افزار‌های WinRAR، WinZip یا …. از حالت فشرده خارج کنید(UnZip).
 3. در فایلی که UnZip کردید پوشه schemes را پیدا کرده و تمامی فایل‌های موجود در آن را با زدن Ctrl+a انتخاب و با زدن Ctrl+c کپی و در پوشه schemes که در ردیف ۲ آموزش اول ذکر شد Paste Ctrl+v نمایید.

حالا با انجام مراحلی که در ابتدای مقاله ذکر شد  و استفاده از نام رنگ‌بندی‌های جدیدی که اضافه شده مانند:

 • Batman.itermcolors
 • Pandora.itermcolors
 • Spiderman.itermcolors
 • UnderTheSea.itermcolors

رنگ‌بندی خط فرمان ویندوز را شخصی‌سازی کنید.

23 پست
محمدعلی معدلی
علاقه مند به اخبار و وقایع حوزه های تکنولوژی و فن آوری دوستدار شرکت مایکروسافت و نرم افزارها و سرویسهای عالی اون
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,