در ویندوز ۱۰ شما می‌توانید طرح مصرف انرژی (Power Plan) دستگاه‌تان را خودتان ساخته و شخصی‌سازی کنید. ما در این مطلب  نحوه انجام این کار را به شما آموزش خواهیم داد. با وینفون همراه باشید.

طرح انرژی در ویندوز ۱۰ یک‌سری تنظیمات سیستمی و سخت‌افزاری است برای مدیریت چگونگی مصرف و صرفه‌جویی انرژی در دستگاه. شما می‌توانید از ۳ طرح مدیریت انرژی که به صورت پیش‌فرض در ویندوز قرار داده شده و شامل طرح متوازن (Balanced) طرح ذخیره انرژی (Power Saver) و طرح کارایی بالا (High Performance) استفاده کنید.

اگر‌چه که می‌توان طرح‌های پیش‌فرض را به سلیقه کاربر تغییر داد، اما بهتر است برای شخصی‌سازی طرح‌های مصرف، برای هر دستگاه یک طرح‌‌ جدید با تنظیمات منحصر به پیکربندی آن دستگاه به‌طور خاص ایجاد کرد.

در این آموزش ما قدم به قدم در ایجاد، شخصی‌سازی و حذف یک طرح‌ مصرف انرژی در ویندوز ۱۰ با شما همراه خواهیم بود.

چگونه یک طرح مصرف انرژی جدید ایجاد کنیم

برای ایجاد یک طرح مصرف انرژی جدید در ویندوز ۱۰ این مراحل را انجام دهید:

شما می‌توانید با زدن کلید ویندوز روی کیبورد و تایپ powercfg.cpl  و زدن کلید Enter وارد پنجره مدیریت مصرف انرژی ویندوز شوید یا از طریق منوی تنظیمات ویندوز به صورت زیر به این پنجره دسترسی پیدا کنید:

  1. از طریق منوی استارت و زدن بر روی آیکون چرخ‌دنده وارد تنظیمات ویندوز شوید. (همچنین می‌توانید روی آیکون استارت کلیک راست کرده و روی Settings کلیک کنید.)
  2. روی سیستم (System) کلیک کنید.
  3. روی power & sleep کلیک کنید.
  4. روی Additional power settings کلیک کنید.

در این قسمت وارد پنجره تنظیمات مصرف انرژی ویندوز می‌شوید. برای ایجاد یک طرح جدید مصرف انرژی از قسمت چپ این پنجره روی Create a power plan کلیک کنید.

در این قسمت یکی از طرح‌های پیش‌فرض ویندوز را که می‌خواهید طرح جدید خود را بر اساس آن بسازید انتخاب کرده و یک نام برای طرح خود در قسمت مشخص شده تایپ کرده و بر روی Next کلیک کنید.

در این پنجره می‌توانید زمان تاخیر در خاموش شدن مانیتور و حالت آماده‌به‌کار (Sleep) را برای دو وضعیت باتری و برق به‌طور مجزا تعیین کنید. پس از این کار بر روی create کلیک کنید.

پس از این کار طرح جدید شما ایجاد و روی دستگاه اعمال می‌شود.

چگونه یک طرح مصرف انرژی را شخصی‌سازی کنیم

اگر‌چه در حین ایجاد طرح جدید برخی تنظیمات مانند زمان تاخیر در خاموش شدن نمایشگر و حالت آماده‌به‌کار را تعیین کردید اما تنظیمات بیشتری برای شخصی‌سازی طرح مصرف انرژی وجود دارد.

برای این کار مراحل تشریح شده در ایجاد یک طرح جدید را تا رسیدن به پنجره تنظیمات مصرف ویندوز تکرار نمایید. در این پنجره نام طرح جدیدی که ایجاد کرده‌اید وجود دارد و ویندوز این طرح مصرف را انتخاب و فعال کرده است. برای دسترسی به تنظیمات بیشتر روی Change plan settings کلیک کرده و سپس در پنجره بعد روی Change advanced power settings کلیک کنید.

در پنجره بعد لیستی از تنظیمات طرح مصرف انرژی به نمایش در‌می‌آید.

اگر به دنبال طرحی برای بهینه شدن مصرف باتری هستید می‌بایست تنظیماتی که در مصرف باتری تاثیر مستقیم دارند را مد‌نظر قرار دهید.

برخی از این تنظیمات در زیر مجموعه نمایشگر (Display) قرار گرفته‌اند مانند میزان شدت نور نمایشگر، زمان تاخیر در کم نور شدن (Dimming) و زمان تاخیر در خاموش شدن آن.

اگر دستگاه شما از هارد‌دیسک‌های متداول قدیمی (HDD) استفاده می‌کند می‌توانید میزان تاخیر در خاموش شدن آن را تغییر دهید.

معمولاً اگر مدتی با دستگاه‌تان کار نکنید، آن دستگاه خود‌به‌خود به حالت کم‌مصرف (Low-Power)، آماده‌به‌کار یا هایبرنت می‌رود. در زیرمجموعه تنظیمات آماده‌به‌کار (Sleep) شما میتوانید بر اساس نحوه استفاده‌تان از دستگاه این تنظیمات را به سلیقه خود شخصی‌سازی کنید. یکی از تنظیم‌هایی که در این قسمت وجود دارد Allow hybrid sleep است. این تنظیم اگر خاموش باشد دستگاه در زمانی که وارد حالت آماده‌به‌کار می‌شود اطلاعات رم سیستم را در همان جا باقی می‌گذارد و با استفاده از باتری یا برق در صورت اتصال دستگاه به برق، مانع پاک شدن این اطلاعات از رم می‌شود. پس از روشن شدن مجدد، دستگاه بدون هیچ وقفه آماده است تا کارها از جایی که رها شده‌اند ادامه یابند. اما در این حالت اگر بر اثر خالی شدن شارژ باتری یا قطع برق اطلاعات رم پاک گردد، ویندوز از ابتدا بوت شده و کارهای رها شده می‌بایست مجدداً اجرا و بازیابی گردند.

در حالتی که این تنظیم روشن است، اطلاعات رم، در خود رم و همچنین در دیسک سخت دستگاه ذخیره می‌شود تا اگر بر اثر خالی شدن شارژ باتری یا قطع برق اطلاعات رم پاک شود، این اطلاعات از روی دیسک سخت بازخوانی شده و برنامه‌های در حال اجرا مجدداً بارگزاری گردند.

به طور کلی این تنظیم تمامی موارد مثبت حالت هایبرنت و آماده‌به‌کار را یک‌جا فراهم می‌کند و پیشنهاد می‌شود که همیشه روشن باشد.

کارت‌های شبکه بی‌سیم دستگاه‌ها معمولاً مقدار زیادی از باتری را مصرف می‌کنند. لذا پیشنهاد می‌شود برای بهینه شدن مصرف باتری در زیر مجموعه Wireless Adapter Settings حالت بهینه سازی مصرف (Power Saving Mode) حداقل روی حالت Medium Power Saving قرار بگیرد.

مورد دیگری که در بهینه‌سازی مصرف انرژی موثر است در زیرمجموعه Processor Power Management قرار دارد. در این قسمت می‌توانید با تغییر حداکثر کارایی پردازنده (Maximum processor state) که به صورت درصدی تغییر می‌کند و تنظیم آن روی میزانی که کارایی دستگاه برای برنامه های معمولی مناسب باشد و نیز از حداکثر توان پردازنده نیز استفاده نشود در مصرف باتری صرفه‌جویی کرد.

از دیگر تنظیماتی که در این زیرمجموعه قرار گرفته می‌توان به تنظیم رویه خنک‌سازی پردازنده (System cooling policy) اشاره کرد. در این قسمت دو تنظیم فعال(Active) و غیرفعال(Passive) برای کارکرد فن‌ خنک کننده پردازنده قابل انتخاب است. در حالت فعال، اولویت خنک‌سازی پردازنده، با زیاد شدن دور فن خنک کننده است و در حالت غیرفعال، اولویت خنک‌سازی پردازنده ابتدا با کم کردن کارایی پردازنده است که اگر با این‌ کار پردازنده خنک نشود، فن خنک کننده نیز وارد عمل خواهد شد.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که همه تنظیمات موجود در پنجره مدیریت مصرف برای همه انواع پیکربندی ها یا طبقه بندی دستگاه‌ها یکسان نیست و ممکن است برخی تنظیمات در برخی پیکربندی‌ها متفاوت باشد. برای مثال در لپ‌تاپ، کلیه تنظیمات برای حالت باتری و برق قابل تنظیم است اما برای کامپیوترهای رومیزی فقط تنظیمات برق شهر نشان داده می‌شود.

نکته: شما همیشه می‌توانید با کلیک روی Restore plan defaults به تنظیمات پیش‌فرض ویندوز بازگردید.

چگونه یک طرح مصرف انرژی را حذف کنیم

با پیمودن مراحلی که در ایجاد یک طرح به آنها اشاره شد وارد پنجره مدیریت مصرف ویندوز شوید و روی گزینه Change plan settings آن طرحی که می‌خواهید‌ حذف شود کلیک کنید.

نکته: حتماً می‌بایست طرح دیگری به غیر از طرح مصرفی که قصد حذف آن را دارید فعال باشد در غیر‌این‌صورت گزینه حذف نشان داده نمی‌شود.

در پنجره بعد روی Delete this plan  کلیک کنید و ok را بزنید. پس از انجام این کار طرح مربوطه دیگر در پنجره مدیریت مصرف ویندوز به نمایش در نخواهد آمد.

نکته: در کنار طرح مصرف انرژی گزینه دیگری در ویندوز ۱۰ وجود دارد به نام حالت مصرف انرژی (Power mode) اگر‌چه این دو به یکدیگر مرتبط هستند اما نباید آنها را باهم قاطی کرد. حالت مصرف انرژی در لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌های ویندوز ۱۰ وجود دارد اما طرح مصرف در هر دو و دستگاه‌های رومیزی وجود دارد که تنظیمات در طرح‌های مصرف بسیار کامل‌تر است و باعث شخصی سازی کامل مصرف انرژی در دستگاه می‌شود.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

23 پست
محمدعلی معدلی
علاقه مند به اخبار و وقایع حوزه های تکنولوژی و فن آوری دوستدار شرکت مایکروسافت و نرم افزارها و سرویسهای عالی اون
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,