Panos Panayدر تاریخ بیستم می ۲۰۱۴، مدیر عامل تاره منصوب شده مایکروسافت، ساتیا نادلا در سالن آمفی تئاتر، درست کنار پانوس پانای، رئیس تیم سرفس می نشیند. آنها در مراسم معارفه سرفس پرو ۳ بودند. نادلا رو به پانای می گوید: “امروز روز بزرگی برای ماست.” و پانای پاسخ می دهد: “پس اجازه بدهید آن را به درستی انجام دهیم.”

فشار عصبی در مراسم زیاد بود. اولین نسل از سرفس عملکرد بسیار بدی در بازار بر جای گذاشته بود. مایکروسافت مجبور شد ضرر ۹۰۰ میلیون دلاری را در سال ۲۰۱۳، بابت دستگاه هایی که هرگز به فروش نرفت، ثبت کند. سرفس دوم هم نتیجه بهتری ثبت نکرد. نادلا به پانای گفته بود که نسل سوم این دستگاه باید طوری باشد که مایکروسافت را در بازار سخت افزار حفظ کند. پانای می دانست که این آخرین فرصت است اما او به آن چه که ساخته بودند، ایمان داشت.

اکنون مایکروسافت با نسل جدید سخت افزاری که ساخته، بازار را تسخیر کرده است و شرکت هایی همچون دل و اچ در حال دنبال کردن آن ها هستند. و درست زمانی که اپل آیپد پرو را در سال ۲۰۱۵ معرفی کرد، تمام دنیا می گفتند، آن دستگاه با آن صفحه کلید و آن نمایشگر بزرگ، بسیار شبیه سرفس پرو ۴ شده است! آن ها سال گذشته اولین لپتاپ خود یعنی سرفس بوک را به بازار عرضه کردند. دستگاهی که تحسین منتقدان را برانگیخت و وایرد (Wired) آن را هیجان انگیز ترین لپتاپ سال نامید.

مایکروسافت؟ یک شرکت سخت افزاری؟

بی شک تمایل به سخت افزار در ردموند بیشتر شده است. آن ها اکس وان وان اس، سرفس هاب غول پیکر و هالولنز را ساخته اند. حتی نشانه ها حاکی از آن است که سرفس کمک کرده است تا شیب سقوط بازار رایانه کند شود.

اما آن ها پیش تر به این شکل عمل نمی کردند. این مقاله گریزی است بر آن چه در جریان تولید محصول سرفس اتفاق افتاده است و بعد از آن مایکروسافت وارد حیطه جدیدی در رایانش شد.

torontomicrosoftstore9اولین نسل مایکروسافت سرفس که به عنوان Surface with Windows RT نیز شناخته می شد

رونمایی از ویندوز ۸

واحد ویندوز مایکروسافت که در سال ۲۰۰۹ توسط Steven Sinofsky اداره می شد، کار بر روی ویندوز ۸ را آغاز کرد. آیفون شرکت اپل در سال ۲۰۰۷ به بازار آماده و توانسته بود برگ جدیدی از تعامل لمسی در کاربری دستگاه های الکترونیکی را رقم بزند. بنابراین تیم ویندوز قصد داشت آن را به سمت آینده رایانش هدایت کند. سیستم عامل جدید قرار بود سازه های سنتی را حفظ کرده اما استارت منو را که از سال ۹۵ تقریبا به یک شکل مانده بود تغییر دهد و به رابطی که مترو-استایل نامیده می شد تبدیل نماید. رابط مترو دارای کاشی های بزرگ و رنگارنگی بود که تعامل لمسی با آن ها را ساده می کرد.

مشکل آن جا بود که تولید کنندگان رایانه با ساخت دستگاه های رومیزی و قایل حمل سنتی همیشگی بسیار خوشحال بودند و تمرکز خود را صرف نوت بوک های ارزان قیمت و پلاستیکی با تجربه کاربری افتضاح می کردند. مایکروسافت نگران این مسئله بود که هیچ تولید کننده ای حاضر به ساخت دستگاه بی نقص و لمسی نشود که به قول پانای “ما را به اثر جدید رایانش رهنمون کند.”

پانای می گوید: “ما بایستی مطمئن می شدیم که این اتفاق در همان برهه رخ دهد.”

Original surfaceSteven Sinofsky و پانوس پانای در مراسم معارفه سرفس اولیه در سال ۲۰۱۲

در آن زمان پانای مسئول بخش کسب و کار سخت افزار مایکروسافت بود، که به تولید موس و صفحه کلید اشتغال داشت. اما تیم او در طراحی ارگونومیک و تولید سخت افزار بسیار با تجربه بود. به همین دلیل مدیریت وقت به او و تیمش دستور داد که “چیزی را در این زمینه درست کند.” آیپد به تازگی عرضه شده بود و تبلت به محصول پر فروشی تبدیل گشته بود. از آن جایی که مشتریان تبلت می خواستند، پانای و تیمش تصمیم گرفتند که پربازده ترین تبلت دنیا را بسازند.

مردم به کجا می رفتند و چه می خواستند؟ پانای می گوید “تبلت پاسخ آسانی برای این پرسش در آن زمان بود.”

فشار بیش از حد بر تیم برای طراحی جزییات به صورت درست

پانای از آن دسته آدمهایی است که به وسواس بیش از حد بر جزییات شهره است. وقتی سرفس در سال ۲۰۱۲ عرضه شد، پانای با اعتماد به نفس از ۲۰۰ قطعه ای صحبت می کرد که به صورت اختصاصی برای این محصول تولید شده بود. فرم فاکتور خاص سرفس با پایه نگهدارنده در پشت و صفحه کلید تایپ کاور در جلو، همگی کار بسیار زیادی برده بود تا نسخه پیش ساخت دستگاه آماده شود. پانای می گوید:

من تیم خودم را واقعاً به هر روشی که می دانستم شکنجه دادم. ما به چیزی خاص نیاز داشتیم. شما نمی توانید یک خاصیت را ایجاد کنید. خاصیت خودش (در طول کار ایجاد) می شود.

Surface original prototypeنسخه پیش ساخت سرفس اصلی ساخته شد تا تنها در هنگام دست گرفتن از نظر زیبایی شناختی مورد بررسی قرار بگیرد. قطعات الکترونیکی بعد از تایید زیبایی شناختی به آن اضافه شدند

طراحی سرفس باید طوری می بود که آن را در دست حس نکنید و با بدن شما یکی شود. سرفس قرار بود بیاید تا ویندوز را دوباره بر سر زبان ها بیندازد. این محصول قرار بود به بهترین محصول مایکروسافت (ویندوز) کمک کند.

تنشِ سرفس

مدیر عامل پیشین شرکت، استیو بالمر در مراسی در لوس آنجلس، ۱۸ جون ۲۰۱۲، سرفس را معرفی کرد. در آن مراسم گفته شد که سرفس قرار است ویندوز RT را بر روی خود داشته باشد. البته با ظاهری شبیه به ویندوز ۸ اما طراحی شده برای کار با پردازنده آرم، که در آن زمان تنها در تلفن های همراه و تبلت ها به کار می رفت.

۱۲۰۰px-windows_8_launch_-_steve_ballmerبه خاطر استفاده از پردازنده آرم، سرفس اصلی عمر باتری طولانی تری نسبت به رایانه های معمولی داشت اما هنوز از این نظر در پشت سر آیپد قرار می گرفت. اما مشکل اصلی این بود که سرفس نمی توانست نرم افزارهای سنتی ویندوز را اجرا کند. این دستگاه تنها توانایی اجرای نرم افزارهای پیش فرض مایکروسافت مانند نسخه مخصوص آفیس را داشت و استور ویندوز RT نیز خالی از نرم افزار بود.

در فبریه ۲۰۱۲ مایکروسافت نسخه پرو سرفس را معرفی کرد. در حالی که سرفس اصلی بیشتر شبیه تبلت با صفحه کلید انتخابی بود، سرفس پرو لپتاپ را تداعی می کرد. دستگاه جدید از نظر ظاهری بسیار شبیه به سرفس اصلی بود اما از صفحه نمایش با دقت بالاتر، یک قلم استایلوس و از همه مهم تر نسخه کامل ویندوز ۸ بهره می برد.

Surface proبه جز تعریف های اولیه هیجانی، سرفس برای مایکروسافت تبدیل به یک نا امیدی تمام عیار گردید. سرفس اصلی بر پایه پردازنده آرم از نظر عمر باتری با آیپد مقایسه می شد ولی از نظر نرم افزاری به آن ایراد می گرفتند که چرا نسخه سنتی نرم افزار ها را اجرا نمی کند. سرفس پرو با دارا بودن ویندوز ۸ اوضاع بهتری داشت اما عمر باتری آن به هیچ عنوان در مقایسه با لپتاپ های معمولی جالب نبود. به علاوه هر دو دستگاه تنها از طریق فروشگاه مایکروسافت در دسترس بودند و برای خرید آن ها محدودیت وجود داشت.

در سال ۲۰۱۳ خبرگزاری بلومبرگ اشاره کرد که مایکروسافت تنها ۱.۵ میلیون دستگاه سرفس به فروش رسانده است که ۴۰۰ هزار عدد آن را سرفس پرو تشکیل می دهد. این میزان از پیشبینی شرکت یعنی، فروش ۲ میلیون عدد تنها در سه ماهه چهارم سال، بسیار کم تر بود. در جولای ۲۰۱۳ مایکروسافت ضرر ۹۰۰ میلیون دلاری را در صورت های مالی خود بابت دستگاه سرفس اصلی ثبت کرد.

علارغم تمامی خطرات مایکروسافت صحنه را واگذار نکرده و اواخر سال دو نسخه سرفس ۲ و سرفس پرو ۲ را با باتری و عملکرد بهتر به بازار عرضه نمود. اما فروش آن چنان بهتر نشد شاید به این دلیل که ویندوز ۸ خود ایراد محسوب می شد. پانای می گوید: “ما به عمر باتری و عملکرد بهتر از این نیاز داشتیم.” در این گیر و دار ساتیا نادلا به عنوان مدیر عامل جدید شرکت در سال ۲۰۱۴ معرفی شد.

همه در یک تیم

در این میان اولین کاری که نادلا انجام داد ارتقای فرهنگ سازمانی شرکت بود. در دهه ۲۰۰۰ مایکروسافت صحنه درگیری گروه های مختلف درون شرکت برای تصاحب قدرت بود. بالمر تلاش کرد شرکت را زیر یک پرچم واحد جمع کند اما بدون آن که این کار به سرانجام برسد مجبور به ترک مایکروسافت شد. نادلا اما به سرانجام رساندن این کار را در اولویت اول خود قرار داد.

بنابراین کسب و کار سرفس که لبه پرتگاه قرار داشت، توجه نادلا را به عنوان یک فرصت جلب نمود. زمانی که نادلا سکان هدایت را به دست گرفت آن ها در حال کار بر روی ویندوز ۱۰ به عنوان جانشین ویندوز ۸ بودند. سیستم عاملی که قرار بود ترکیبی از نسخه سنتی دسکتاپ و نسخه لمسی با کمترین نقص باشد. برای رسیدن به این هدف مایکروسافت نیاز به محصولی داشت که این نسخه از سیستم عامل و ویژگی ها آن را به خوبی نمایش دهد.

Nadella, Panay, Elopبنابراین نادلا و پانای تیم های دیگر داخل شرکت را در طراحی و ساخت سرفس پرو ۳ شریک کردند. پروسه ای که تا ساخت سرفس پرو ۴ و سرفس بوک ادامه پیدا کرد. تیم اسکایپ تیم سرفس را بایت دوربین و بلندگو راهنمایی می کرد و تیم وان نوت نکات خود را در مورد قلم به آن ها گوشزد می نمود. پانای می گوید که در شرکت دیگر حرفی از تیم نرم افزار یا سخت افزار وجود نداشت، بلکه تنها نکته مهم محصول نهایی بود. پانای می گوید:

همه سوار بر یک قایق شده برای پیشروی پارو می زدند.

پیدایش یک نقطه ثقل: قدرت کاربران

سرفس پرو ۳ در جون ۲۰۱۴ معرفی شد و بسیار شبیه به دیگر اعضای خانواده خود بود. اما در عمل لاغرتر، سبک تر و کارا تر از همه آن ها می نمود. یکی از منتقدان معروف یعنی David Pogue آن را “یک لپتاپ لوکس و سریع واقعی” توصیف کرد. پانای می گوید: “ما به اندازه کافی از شکست های گذشته عبرت گرفته بودیم.”

در حالی که مایکروسافت میزان فروش سرفس را هیچ زمان گزارش نمی کرد، برای اولین بار واحد سرفس اولین سود حاصل از فروش این محصول را در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۴، که درآمد ۱ میلیارد دلاری بود، گزارش کرد.

panos-panay-arrowsدر تابستان ۲۰۱۵ مایکروسافت مدل باریک تر سرفس ۳ را نیز عرضه کرد. اما این مدل تغییر بزرگی کرده بود، در عوض استفاده از ویندوز RT این نسخه ویندوز ۸.۱ کامل را بر روی خود داشت و این یعنی، تمامی نرم افزارهای سنتی را اجرا می کرد. پانای می گوید این تغییر مستقیما مربوط به ناراحتی کاربران از ویندوز RT می شود. سرفس قرار است تبلتی جایگزین لپتاپ شما باشد و ویندوز RT فاصله زیادی با این کار داشت.

مردم نسخه کامل ویندوز را بر روی پردازنده اینتل می خواهند و ما هم آن را در اختیارشان گذاشتیم. به علاوه این نسخه یک پایه نگهدارنده بسیار بهتر و عمر باتری طولانی تر داشت. مایکروسافت نهایتا توانست به قول خود عمل کند و تبلتی را ارائه دهد که جایگزین لپتاپ می شود. در اکتبر ۲۰۱۵ سرفس پرو ۴ معرفی شد و دیگر خبری از نسخه غیر “پرو” نبود.

از دیدگاه پانای این یک مسیر تحول طبیعی بود. در عوض کار بر روی دو سیستم عامل اکنون همه تیم بر روی ویندوز ۱۰ کار می کنند. در عوض کار بر روی مشتریان تجاری به تنهایی، مایکروسافت با تمرکز بر بهره وری، نسخه سرفس بوک را با صفحه تبلت مانند جدا شونده تولید کرد. پانای می گوید: “ما از پیچیدگی به سمت ایجاد فرصت حرکت کردیم.”

surface-book-review“کلید کار این است که هیچ گاه در عوض راضی نگه داشتن مردم به راضی نگه داشتن کسب و کارها فکر نکنید زیرا کسب و کارها را نیز مردم تشکیل داده اند.”

در جولای ۲۰۱۵ و در پی موفقیت فروش چند هزار عددی سرفس پرو ۳، پانای به ریاست بخش کسب و کار سخت افزار مایکروسافت شامل بخش تولید اکس باکس (که اکس باکس وان اس را ساختند)، هالولنز و تلفن همراه بعدی این شرکت ارتقا پیدا کرد. در این میان که تاثیر سرفس بر بازار غیرقابل انکار شده است، مایکروسافت در حال همکاری با دل و اچ پی برای تولید دستگاه های مشابه حتی تحت برند شرکت های نام برده است. همچنین آن ها با IBM برای قرار دادن سرفس در بازار تجارت، همکاری می کنند. surface pro4 vs ipad proسمت راست آیپد پرو، سمت چپ سرفس پرو ۴

البته همه چیز هنوز آن جایی نیست که باید باشد. سرفس با بازار ۴.۱ میلیارد دلاری در سه ماهه آخر مالی مایکروسافت در رده بندی فروش دستگاه هایی که مایکروسافت خود، بنیانگذار و مبدع آن بوده است و اپل دنباله روی آن است (دستگاه های هیبریدی)، هنوز از نظر تعداد فروش پشت سر اپل قرار می گیرد. پانای در این باره می گوید:

آیا از این مسئله ناراحت می شوم؟ البته از این که می بینم رقبایی همچون اپل، ابداع مایکروسافت را کپی می کنند احساس ناراحتی می کنم!

اما در عین حال او می گوید که تمرکز خود را بر روی آینده و محصولات آتی سرفس، نهاده است. جایی که گزارش ها می گویند سرفس پرو و سرفس بوک بعدی به همراه یک نسخه All-in-One از محصول در پایان امسال یا کمی دیرتر معرفی خواهند شد. در نهایت پانای می گوید:

می خواهید که سرحال باشم؟ کافی است اجازه بدهید که محصولی جدید برای مردم بسازم!

منبع :

BUSINESS INSIDER

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
مشیر
💔 31 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

لطفا تیتر رو اصلاح کنید:
فان فون: چگونه مایکروسافت رایانه ای به آن خوبی ساخت، که حتی اپل، قصد کپی از آن را دارد

  Shayan
  💔 19 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

  افتخار آیپد اینه که میتونه آفیس رو اجرا کنه 😂
  هر وقت آیپد تونست نرم افزار های دسکتاپ رو اجرا کنه بعدا صحبت میکنیم 😂
  سهم ۱۰ درصدی از بازار رایانه ها صحبت نمیخاد که البته 😂👌

   hamid rh
   💔 23 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

   چطور سهم ۳ درصدی ویندوز موبایل صحبت میخواد ولی ۱۰ درصدی ایپد نمیخواد؟؟؟؟شما هر وقت همه جا گفتی ویندوز فون ب درد نمیخوره بیا بگو ایپدم بده . مطمینم شما اگه الان ایپد داشتی میخواستی بگی سرویس اشغاله . تعصبتو بزار تو جیبت بعد حرف بزن

    Farshadd
    💔 6 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

    مهم کپی بودن نیست تمام سرویس و محصولات های اپل و گوگل کپی شرکت های دیگه است سند مدرک هم زیاد هست فرق نداره با بیگ بگردی یا اصلاحا بینگ کنی یا ….
    مهم اینه که چی مد باشه یا چی رو بخواهند به خورد مشتری بدن

    majid_640xl
    💔 15 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

    آقا شما طرفدار آیپدی؟؟ من همیشه دوستداشتم این عشق آیپد ها رو ببینم بپرسم دقیقا ب چ دلیل آیپد رو سر میدونید؟؟ چرا آیفون استفاده نمیکنید؟؟ آأمی ک آیفون داره چ دلیل داره ک بره آیپد استفاده کنه؟؟ البته من با چند نفر تا الان حرف زدم فهمیدم یه عده خیلی خاص از آیپد استفاده میکنن بنا ب دلایل قابل توجیح میخام بدونم شما چ دلیل برای انتخاب آیپد دارین؟

     hamid rh
     💔 0 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

     من فن اپل نیستم . تا الانم ایپد نداشتم اما کار کردم درسته ایپد هیچ وقت ب سرفیس نمیرسه اما حرف من این بود چرا تعصبی زندگی کنیم . چرا یکیتون نمیگه سهم سه درصدی رو به کاهش وین ۱۰ موبایل . همین . من از دسکتاپ راضی هستم اما از موبایل نه همه همینطورن مگه کسی ک فقط برا زنگ و مسیج گوشی گرفته

      mostafa.6004
      💔 1 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

      چگونه مایکروسافت رایانه ای به آن خوبی ساخت، که حتی اپل، قصد کپی از آن را دارد چه ربطی به ویندوز موبایل داره؟
      همین تعصبه که باعث میشه بدون فکر کردن واکنش نشون بدی وگرنه تو کل مقاله هم حرفی از ویندوز موبایل نبود اگه خونده باشی که بعید میدونم

    Shayan
    💔 9 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

    سهم سه درصدی ویندوز موبایل هم صحبت نمیخاد دوست عزیز 😂
    ویندوز موبایل که هممون (اکثرا) از خریدش پشیمونیم
    والا !
    تو موبایل فعلا اندروید پیشگامه
    ظاهرا شما تعصب بیش از حد داری دوست عزیز 😂👌

Ali
💔 45 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

من نمیدونم سایت وینفون با ترجمه ی مقاله‌های آبکی میخواد به چه هدفی دست پیدا کنه
بیخیال….
یعنی فکر می‌کنید اپل از مایکروسافت میاد الهام بگیره؟
یعنی جانی آیو اینقدر بیکاره؟
اگر مایکروسافت عرضه داره بیاد داغون ۱۰ موبایل (اسم اصلی ویندوز ۱۰ موبایل) رو اصلاح کنه

  Hesam77
  💔 19 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

  اینو همه میدونن که اپل کپی کرده باز شما میای یک چیز دیگه میگی؟کپی برابر اصل…ویندوز۱۰ موبایل چه مشکلی داره؟من که دارم حال میکنم باهاش.اگه قرار باشه فقط بچسبه به بخش موبایل که اسمش مایکروسافت نیست،اپله

Alireza
💔 4 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

ولی خداییش سرفیس پرو و بوک بهترین هستند خیلی عالیه
اصلا وقتی میبینمش دلم یهویی میریزه

Mojtaba Armstrong
💔 24 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

نمیدونم این دوستان فازشون چیه!!؟؟ 🤔
.
.
واقعاً واقعاً چه خوشتون بیاد چه خوشتون نیاد اپل ار مایکروسافت تقلید کرده آقا 🙃
حالا صبر کنید
این اتفاق تو موبایل هم میافته 🤣

  mehdi
  💔 14 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

  آخه اپل توی موبایل دقیقا چیو میخواد از مایکروسافت تقلید کنه؟؟؟اگه بخواد تقلید کنه که زده خودش رو بیچاره کرده!!!!!!!!!!!!!

   majid_640xl
   💔 11 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

   هنوز سرفیس فون ساخته و معرفی شده اجازه بده معرفی بشه تا بهتون نشون بدم اپل تو گوشی بعدیش چ جیزی رو کپی کرده!! همونطور ک سرفیس پرو ساخته شده و اپل کپی پرو رواز روش ساخت!!!

   Mojtaba Armstrong
   💔 1 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

   چند سال پیش هم میگفتند اپل چرا باید تو تبلت از مایکروسافت تقلید کنه! 😜

  مشیر
  💔 27 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

  ای کامنت خوندم خیلی خنده دار بود
  گفته بود:
  قعاً واقعاً چه خوشتون بیاد چه خوشتون نیاد اپل ار مایکروسافت تقلید کرده آقا 🙃
  حالا صبر کنید
  این اتفاق تو موبایل هم میافته 🤣

  آقا خیلی خنیدیدم
  دمت گرم
  کپی کردن اپل از مایکروسافت توی موبایل‌ها مثل این میمونه که:
  دلفین ها پرواز کنن
  افغانستان بشه ابرقدرت
  قم دو متر برف بیاد
  پرسپولیس قهرمان آسیا بشه
  ایرانسل و همراه اول هم اصلا دزد نیستن
  ایران هم پر سرعت ترین اینترنت جهان رو داره
  یعنی شما ها عملا کلمه‌ی تعصب رو تغییر هویت دادید

   Mojtaba Armstrong
   💔 1 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

   *دلفین ها پرواز کنن
   افغانستان بشه ابرقدرت
   قم دو متر برف بیاد
   پرسپولیس قهرمان آسیا بشه
   ایرانسل و همراه اول هم اصلا دزد نیستن
   ایران هم پر سرعت ترین اینترنت جهان رو داره*

   میخوای بیشتر مثال بزنی!؟
   اولش نگاه کردم گفتم اووووووووه چی گفته!😕

    صمد۲۲
    💔 0 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

    دمت گرم داداش 😅😅
    منم اولش فک کردم که خیلی چیز مهمی گفته 😅😅😅
    خخخخخخخخخخخخ

alireza
💔 20 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

دوستان تعصبی اپلی با منفی دادن چیو میخواید ثابت کنید؟؟ نه واقعا
قبول کنید آیپد در مقابل سرفیس پرو کم اوورده و مک هم جلوی سرفیس بوک
هالولنز هم که بی رقیبه سرفیس هاب هم همین طور
کلا محصولات سرفیس بی رقیب هستن
باز هم میگم بالا در مورد آیپد و مک صحبت کرده نه آیفون!!! شما متن رو درست نمیخونید بعد میاد نظر میدید؟؟

  مشیر
  💔 9 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

  @alireza
  جدی فکر کردی من الان از محصولات اپل استفاده می‌کنم؟
  میخوای همین الان با ده تا تلفن ویندوزی که بغل دستمه سلفی بگیرم بزارم؟
  من ۶ ساله ویندوزی ام
  خودم افتادم توی چاه
  میخوام بقیه نیوفتن
  اوکی؟

   alireza
   💔 2 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

   دادا خیلی خودتو دسته بالا گرفتی!!! من خودم از ویندوز ۶.۱ با HTC diamond 2 کار کردم تا لومیا ۶۵۰ با ویندوز ۱۰ گوشی هایی هم که باهاشون کار کردم اینان
   ۷۳۰ ۴۳۵ ۱۵۲۰ ۶۵۰ diamond 2 و m8 ویندوزی
   خب چند تا گوشی شد؟؟ ۶تاً، کمه؟؟
   در ضمن من این همه که با ویندوزفون کار کردم اصلا تو چاه نیوفتادم البته این تجربه من بوده شما رو نمیدونم

دیس میدم به همتون تا حرف مفت نزنید
💔 3 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

هی Ali تو برو یکم تحقیق کن بعد بیا حرف بزن تو که مثلا جون خودت فن اپلی برو صحبت های استیو جابز همبخون و معروف ترین حرفش اینه ما همه از دزدیدن ایده های عالی هیچ حراسی نداریم و خود استیو جابز گفته ما یک دزد هستیم ، بله اپل فکر میکنی چرا انقدر عقبه ؟میگی چیش عقبه میگم الان ((اینو امروز ننوشتم ولی چون انقدر زیاده محدودیت ها کپی کردم)).ولی در کل تکنولوژی خیلی بده مثلا همین باتری دختر خالم با ۵اس و پسر خالم با ۵ روزی آهاربار گوشی میزنن تو شارژ بعد
۹۲۰ چند سال پیش معرفی شد ؟
جواب خیلی وقت پیش دقیقا زمان ۵اس بعد اون زمان ۹۲۰ لرزش گیر اوپتیکال داشت هنوز که هنوزه آیفون نداره (منظور مدل پلاس نبود)
بعد ۶مدل گوشی داد بدونه تغییر دوربین
۴اس
۵
۵اس
۵سی
۶
۶ پلاس
بعد این همه مدت تازه دوربین عوض کرد خدایی یعنی لرزش گیر نیاز نیست
شارژر وایرلس نیاز نیست بعد این همه سال
باتری کم کم ۲۰۰۰میلی آمپر نیاز نیست ؟؟
فلاش بیشتر از تک رنگ نیاز نیست ؟
روزولوشن بالاتر برای فیلم دیدن ؟
روزولوشنش اندازه ۷۳۵ با اون فیمتش
بلوتوس برای ارسال فایل نیاز نیست؟
ان اف سی به طور کامل چی بعد این همه سال ان اف سی داد اونم نصفه نیمه
به خدا آدم آیفون دستش میگیره فکر میکنه بهترین گوشی دنیا ولی وقتی مشخصات رو میخونه میفهمه از ۵۴۰ یکم بهتره
والا این همه ساله آیفون با دوسیم کارت ندیدیم و این همه ساله که آیفون اس دی کارت پشتیبانی نمیکنه باید بره خجالت بکشه
فقط پول برند میگیره

فکر میکنی‌چرا اپل این همه سال عقبه ؟هیچ چیز جدیدی نداره الان میای میگی فورس تاچ خوب بزار بهت بگم اولین بار تو هواوی میت اس بود و الان میگی اثر انگشت اثر انگشت مال خیلی وقت پیشه چینی ها توی گوشی شون استفاده کردند‌ و بعد اپل با یکم تغییر دزدیدش و در کل اپل یه دزده اپل عقبه چون چند سال وای میسته که بقیه یه چیز جدید بدن بعد اگه اون موفق بود یکم تفییرش میدن میگن مال ما دقیقا دزدی فکر کنم همین قدر بستت بود بازم میخواهی بگم از اپل که ازش زده شی تو خودت اپل داری یا به خاطر کلاسش فخر فروشی میکنی و فکر میکنی چیه با این که تحقیق نکردی تو اگه سرفیس داشتی الان میگفتی کاملا درسته برو بابا اسکل

دیس میدم به همتون تا حرف مفت نزنید
💔 1 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

ببین تویی که میگی اپل از گوشی مایکی کپی کنه غیر ممکنه و افغانستان ابر قدرت میشه و این چرت و پرت ها بگم اپل نیاز نیست بعدا کپی کنه همین الان کپی کرده البته از دوتا شرکت نکیا و مایکروسافت میدونی چی😂😂😂یعنی انقدر مطمعن حرف زدی پشمام ریخت ولی بهتره من پشمات رو بریزونم از لومیا ۹۲۰ کپی کده اولین گوشی با دوربین اپتیکال توی ایفون ۶ اس پلاس دوربین اپتیکال گذاشتهالبته بعد این همه سل به تکنولوژیش رسیده و کپی از مایکی بوده😂😂😂😂😂😂دیگه گه نخوریا

دیس میدم به همتون تا حرف مفت نزنید
💔 1 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

۹۲۰ اولین گوشی هوشمند با دوربین اپتیکال بود اونوقت اپل تازه رسیده بهش بعد این همه سال از مایکی کپی کرده و توی آیفون ۶اس پلاس اپتیمال گذاشته و مایکی اولین شرکت بود که اثکنر عنبیه چشم رو به صرت رسمی رو نمایی کرد حالا سامسونگ ازش کپی کرده و موتورلا و لنو هم از کانتونیم کپی کردند آخه چفدر کپی شده ازش تو گوشی❓❓❓❔❔واقعا که الان من فهمیدم که افغانستان ابر قدرته چون اپل کپی کرده
😀

alireza
💔 2 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

یه مشت آیشیپ ریختن اینجا
زیاد جوش نزنید دوستان اینا اصلا ارزشش رو ندارن
#isheep

فرهاذ
💔 1 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

از وقتی گوشی ویندوزی خریدم اطرافیان نظرم رو در مورد خریدم میپرسن
منم همیشه میگم پشیمونم! وقتی میپرسن چرا؟ میگم پشیمونم که چرا زودتر نخریدم.

hamid rh
💔 3 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

این لرزش گیر اپتیکال ک میگی کپی کرده مثه اینه بگی هر گوشی ک دوربین داره کپی از لومیاست یا همون حسگر عنبیه ک میگید اس ۷ کپی کرده. اگه اونطوری ک ویندوز موبایل اکشن سنترو کپی کرده وی پی ان رو کپی کرده وایفای دایرکت اسلو موشن و حتی زنگ و اس ام اس هم کپی کردن . اصلا کپی معنی نمیده مرد مومن . هرکس بهتر عمل کنه برنده ست . الان اسکنر عنبیه تو اس ۷ سامی با ۹۵۰ یکیه؟ خدا وکیلی استفاده کن .

  alireza
  💔 0 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

  داداش حالت خوبه؟؟ فک نکنم
  آخه مشنگ تو خودت از همه مشنگ تری
  استاد ً، دکتر کپی کردن به معنی کپی کردن ویژگی هستش
  اکشن سنتر ویژگی؟؟ اگه اونجوریه اپل اکشن سنتر نداشت پس اپل خودش کپی کاره
  استاد استفاده اسکنر چشم توی نوت۷ به این میگن کپی نه اکسن سنتر درضمن استاد ، دکتر ، مهندس دیگه چی بگم؟؟ ۹۵۰ یک سال پیش اسکنر استفاده کرده ولی نوت ۷ الان پس سامسونگ بیشتر وقت داشته تا سریع ترش کنه

دیس میدم حرف مفت نزنی
💔 0 پاسخ دهید دوشنبه 1 شهریور 1395

هرکی بهتر عمل کنه برندست؟هه خوب همه جا نوشتن سرفیس بهتر عمل کرده اون بالا هم توضیح دادم آیفون چقدددددرررررررررررر محدودیت داره پس در این صورت لومیا هم برندست. اگه بازم ملاکت فروشه من میام ۱۰۰ میلیارد دلار خرج تبلیغات میکنم پر فروش ترین محصول جهان هم میشه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,