network-usage-monitor-windows-10 (2)

وقتی هدف شما استفاده محدود از اینترنت است، نظارت بر استفاده از اینترنت ایده خوبی است تا از میزان اینترنت مشخص فراتر نرویم. در این راهنما نحوه انجام این کار را مشاهده خواهیم کرد. در ادامه با وینفون همراه باشید.

شرکتهای ISP همواره در تلاش هستند تا سرعت اینترنت خود را افزایش دهند تا مشتریان را به استفاده از بسته های اینترنتی سریع تر تشویق کنند. اما گاهی اوقات این بسته های پرسرعت با محدودیتهایی همراه است. اینترنت محدود و حجمی میزان داده های ارسالی و دریافتی شما را محدود می کند. اگر شما در چنین شرایط نامطلوبی هستید، نظارت همیشگی بر استفاده از اینترنت برای شما بسیار مهم خواهد بود. خوشبختانه ویندوز ۱۰ ابزارهایی دارد تا بر استفاده از اینترنت نظارت داشته باشید و از حجم اینترنت معین فراتر نروید.

در ویندوز  دو روش برای نظارت بر داده ارسالی و دریافتی نرم افزارها در یک ماه مشخص وجود دارد و در این راهنما به شما نشان خواهیم داد چگونه می توانید با استفاده از تنظمیات ویندوز و مدیریت وظیفه(Task Manager) بر استفاده از اینترنت نظارت داشته باشیم و مزایا و معایب آن را نیز خواهیم گفت.

چگونگی بررسی استفاده از اینترنت با مدیریت وظیفه (Task Manager)

۱- روی نوار وظیفه کلیک راست کنید و روی Task Manager کلیک کنید.

۲- اگر حالت کوچکتر مدیریت وظیفه را مشاهده کردید، روی دکمه More details در گوشه پایینی سمت چپ کلیک کنید.

mini-taskmanager-windows-10 (1)

۳- روی زبانه App history کلیک کنید.

app-history-taskmanager-windows-10 (1)

در این قسمت شما تاریخ شروع کنترل ویندوز ۱۰ بر استفاده برنامه ها از اینترنت را مشاهده می کنید. همچنین می توانید لینک Delete usage history را کلیک کنید تا شمارشگر استفاده از اینترنت بازنشانی و صفر شود، اما به یاد داشته باشید که تاریخچه استفاده برنامه ها از اینترنت نیز هر سی روز یک بار به طور خودکار بازنشانی و صفر خواهد شد.

ستون Network استفاده برنامه ها از اینترنت را کنترل میکند. همچنین شما ستون Metered network را مشاهده خواهید کرد، اما این اطلاعات تنها زمانی مفید هستند که اتصال وای فای خود را محدود کرده باشید.

مشکل زبانه App history این است که تنها برنامه های یونیورسال ویندوز را نظارت می کند و نمی تواند بر استفاده اینترنت برنامه های دسکتاپ مانند کروم و نسخه دسکتاپ برنامه های آفیس و دیگر برنامه ها نظارت داشته باشد.

کنترل استفاده از اینترنت با تنظیمات ویندوز

۱- با استفاده از فشار دادن همزمان کلیدهای ویندوز و L ، تنظیمات کامپیوتر(Settings) را باز کنید.

۲- روی Network& Internet کلیک کنید.

۳- روی Data Usage کلیک کنید. در این صفحه استفاده کلی از اینترنت  وای فای و نیز اینترنت کابلی از سی روز گذشته تا حالا را مشاهده میکنید.

data-usage-details-windows-10 (2)

۴- روی لینک Usage details کلیک کنید تا استفاده تمامی برنامه های نصب شده در کامپیوتر از اینترنت را مشاهده کنید.

settings-data-usage-windows-10 (1)

 

مزیت مهم استفاده از تنظیمات این است که شما علاوه بر استفاده برنامه های یونیورسال از اینترنت، استفاده دیگر برنامه های دسکتاپ و معمولی ویندوز از اینترنت را نیز مشاهده کنید.

اما صفحه Usage details صرفاً استفاده کلی از اینترنت را نشان میدهد و بر خلاف Task Manager (مدیریت وظیفه) استفاده شبکه کنترل شده از اینترنت، به روز رسانی کاشی ها و یا اطلاعات زمانی پردازنده را نمی تواند نمایش دهد. علاوه بر این، شما نمی توانید تاریخچه استفاده از اینترنت را ریست و صفر کنید.

همانگونه که مشاهده میکنید، هر یک از این دو ابزار مزایا و معایبی دارند و شما بایستی از هر دو ابزار استفاده کنید تا بر استفاده برنامه ها از اینترنت اشراف کامل داشته باشید و بر اینترنت محدود خود مدیریت بهتری داشته باشید. اگر این ابزارها کافی نیستند، میتوانید از دیگر برنامه های جانبی استفاده کنید.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

1 پست
محمد ارژنگ
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,