Koustubh Sharma یکی از دانشمندانی است که روی گربه ها مطالعه می‌کند به عنوان یک زیست‌شناس حیات وحش در حال مطالعه یکی از بزرگترین گربه‌های بزرگ جهان، پر زرق و برق و بسیار مغرور  یعنی پلنگ برفی است. بر اساس آن چه از قیرقیزستان گزارش شده، شارما مدت زیادی از زندگی خود را صرف مطالعه‌ی اینکه چگونه می‌توان بدون تهدید پلنگ‌های سفید به دنبال آن‌ها رفت و آنها را مورد مطالعه قرار داد،کرده است. در ادامه با وینفون همراه باشید.

گربه‌های کوه آلپاین در سرمای خشک و برف زندگی می‌کنند و می‌توانند صدها مایل را به تنهایی پرسه بزنند و چنان در تنهایی مهارت دارند که آنها را ارواح کوه نامیده‌اند. نزدیک به 11 سال است که شارما پلنگ برفی را در ارتفاعات آسیای مرکزی مورد مطالعه قرار داده‌است. او فقط دوبار توانسته است این موجود را ببیند. در یکی از این دوبار به طور اتفاقی هنگامی که از یک کوه بزرگ در مغولستان شرقی عبور می‌کرد یکی از آن‌ها را که روی صورتش زخم بزرگی داشت بر روی لاشه‌ای از ibex که از غذایان مورد علاقه‌ی او محسوب میشود، دید.

شارما یک متخصص ارشد در موسسه‌ی حفاظت از پلنگ‌های برفی است که  این سازمان، یک سازمان غیر دولتی حفاظت شده در سیاتل که در چین، قرقیزستان، هند، مغولستان و پاکستان کار می کند، است. او می‌گوید:

 او را جلوی خودم دیدم. تقریباً مانند این بود که به من می‌گفت که بدون اینکه بدانم چطوری اینقدر به من نزدیک شدید؟ آن‌ها در حقیقت در ناپدید کردن خود بسیار خبره هستند. سپس او رویش را برگرداند و مانند یک روبان سوار بر باد ناپدید شد.

طبیعت پنهانی این گربه‌ها باعث شده‌است که نگذارند که شارما و تیمش بتوانند با استفاده از تله‌های دوربین آن‌ها را ردیابی و از آن‌ها در برابر شکار توسط گونه‌ها دیگر، حفر معدن توسط انسان‌ها و کشتن آن‌ها، تغییرات آب و هوایی و سایر تهدیدات محافظت کنند. جمعیت این گربه‌ها به طور باورنکردنی به طور تخمینی به 4000 تا 6000 کاهش یافته است و این یک نکته‌ی حیاتی است که از دوربین‌های از راه دور برای مطالعه روی آن‌ها استفاده کرد، تا بتوان آن‌ها را از خطر انقراض دور نگه‌داشت.

دوربین‌های مجهز به سنسور های حرکتی و حرارتی مشکلات خود را دارند. آن‌ها گاهی در بهمن دفن می‌شوند یا توسط سیل شسته می‌شوند یا توسط حیوانات مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند. یا از طرفی دیگر ممکن است آن‌ها تصاویر اشتباهی از بز‌ها یا شتر‌ها یا اسب‌هایی که به مدت طولانی در مقابل لنز دوربین‌ها می‌ایستند، بگیرند . یا اینکه با افزایش دمای برخی از اجسام نزدیکی این دوربین‌ها ، دچار مشکلات حرارتی شوند وبی‌خود عکس بگیرند.

علاوه بر این، این دوربین‌ها حجم فراوانی از عکس‌ها را تولید می‌کنند. هر بررسی دوربین چند ماه طول می‌کشد زیرا یک مساحت 400 تا 500 متر مربعی را پوشش می‌دهد و از 200 تا 300 هزار عکس از 30 تا 60 دوربین تولید می‌کند. مرتب کردن تصاویر به دو دسته‌ی عکس با پلنگ برفی و عکس بدون آن به طور سنتی و دستی کار خسته کننده است که صدها ساعت از وقت انسان را تلف می‌کند.

یک راه‌حل جدید هوش مصنوعی (AI) مایکروسافت این روند را تسریع می‌کند، با یک مدل یادگیری ماشین که می‌تواند لئوپارد‌های برفی را شناسایی کند و صدها هزار عکس‌هایی را که ممکن است در آن لئوپارد وجود داشته باشد یا نه، را به صورت خودکار در عرض چند دقیقه طبقه بندی کند.

شارما می‌گوید:

هنگامی که شما یک دوربین را برای عکس گرفتن از یک لئوپارد در یک مکان جاسازی می‌کنید در ابتدا باید بدانید که این موجودات دقیقا در کجا زندگی می‌کنند و در واقع چه تعداد از آن‌ها در این مکان حضور دارند تا بتوانید احتمال اینکه عکسهایی را از آن‌ها داشته باشید را بیشتر کنید. با این وجود باز هم با هزاران عکس روبه‌رو هستید که با آن‌ها مرتبط نیستند و پاکسازی و جداساز آن‌ها از عکس‌هایی که از لئوپارد‌ها گرفته شده‌است دردسر بسیار بزگی است و اینجاست که هوش مصنوعی به کمک شما می‌آید.

سیستم های مقیاس‌پذیر ساخته شده توسط مهندسین تیم Azure Machine Learning، به منابع حفاظت شده کمک خواهد کرد تا بیشتر منابع خود را در تحقیق در مورد سلامت، مکان و محدوده‌ی جمعیت آن‌ها متمرکز کنند. این می‌تواند با Power BI ادغام شود، بنابراین سازمان Trust Snow Leopard می‌تواند داده‌های دوربین‌های خود را تجسم و کشف کند، که به توسعه و ارزیابی برنامه‌های حفاظت کمک می کند.

این تلاش‌ها می‌تواند در کنار کمک به پلنگ‌های برفی به انسان‌ها نیز کمک می‌کند، زیرا گاهی ممکن است که این پلنگ‌های برفی برای سیر کردن خود به احشام گله‌داران موجود در آن منطقه حمله کنند و گله‌داران برای حفاظت از گله‌ی خود مجبور شوند که آن‌ها را بکشند. پس این تلاش‌ها به گله داران کمک می‌کند که احشام خود را از این حیوانات دور نگه‌دارند و همچنین به لئوپارد‌ها در حفاظت از آن‌ها در برابر تهدید‌های احتمالی کمک می‌کند.

گام بعدی برای این تکنولوژی، شناسایی پلنگهای برفی فردی است که براساس نشانه‌های منحصر به فرد آنها، به صورت خودکار شناسایی می شوند.  Mark Hamilton یکی از مهندسان نرم‌افزار مایکروسافت است که چنین مدلی را با استفاده از شبکه‌های عصبی عمیق ساخته‌است و در حقیقت این ایده‌ی او یک تکنولوژی هوش مصنوعی است که الگو‌های یادگیری را مانند مغز انسان پردازش می‌کند و در این باره می‌گوید:

که ما به هوش مصنوعی می‌گوییم که آیا پلنگی که برای مثال در عکس شماره‌ی 100 وجود دارد همان پلنگی است که در عکس شماره‌ی 1201 وجود دارد؟ و او با تجزیه و تحلیل داده‌هایی که به او داده‌اند جواب می‌دهد و اینگونه مانند مغز انسان یاد می‌گیرد.

چگونه این همه تصاویر را به هم پیوند می‌دهد؟ در حال حاضر این روند کار فشرده و مستعد خطاست، و همانطور که تصاویر بیشتری دریافت می‌کنید مانند افزودن تکه پازل‌هایی بیشتر به یک پازل 40000 تکه‌ای، کاردشواری است. ما امیدواریم که یادگیری عمیق در این زمینه بتواند به ما کمک کند تا بتوانیم در چالش‌هایی که در پیش داریم موفق شویم.

تیم شارما به طور دستی عکس‌های مرتبط با پلنگ برفی را در طول سالیان گذشته شناسایی کرده است اما تعداد 10000 تصویر از این گربه‌ها منتظر شناسایی است. یادگیری ماشین، تنگنا را کاهش می دهد، که منجر به داده‌های دقیق‌تر و برآورد جمعیت بهتر می شود.

شارما می‌گوید که مدل طبقه‌بندی تصویر به خصوص در حمایت از مطالعه‌ی گسترده جدید از جمعیت پلنگ برفی مفید خواهد بود. در ماه گذشته این مطالعه بخشی از برنامه‌های حفاظت از اکوسیستم پلنگ برفی سازمان‌های حفاظتی و دولتی تمامی 12 کشوری که پلنگ‌های برفی در آن‌ها پرسه می‌زنند، بوده‌است.

شارما، هماهنگ کننده بین المللی این برنامه، می گوید که این یک اقدام و تعهد بزرگ است. این مطالعه با استفاده از روش‌های استاندارد تحقیقاتی، حجم عظیمی از داده‌ها را  جمع‌آوری خواهد کرد و انتظار می‌رود در حدود پنج سال به پایان برسد. این پروژه در پی بروزرسانی طبقه‌بندی گونه‌های در حال انقراض در سال گذشته آغاز شد و معلوم شد که گونه‌ی پلنگ‌های برفی در خطر بسیار جدی انقراض قرار دارند و اگرچه امروزه این خطر کمی رفع شد‌است اما بازهم خطر انقراض این گونه از گربه‌سانان را تهدید می‌کند.

سازمان حفاظت از لئوپاردها با تصمیم گروه‌های حفاظت از محیط زیست دیگر در مورد حفاظت از این پلنگ‌ها با استفاده از فناوری مخالفت کرد و معتقد بود که بهترین علم موجود این را پشتیبانی نمی‌کند و هیچ کس واقعا نمی‌داند که چند پلنگ برفی در جهان وجود دارد. بهترین ارقام درمورد آن‌ها تنها یک حدس است و لیست زودرس از تعداد آن‌ها می‌تواند تلاش‌های حفاظتی برای این گربه را به خطر بیاندازد.

شارما می‌گوید:

تحقیقات بیشتری در مورد این مدل لازم است. AI می‌تواند به ما کمک کند سرعت وظیفه برآورد جمعیت لئوپارد برفی جهان را افزایش دهیم.

به غیر از زیبایی چشمگیر این پلنگ‌ها، چرا مطالعه و حفاظت از این پلنگ‌ها در مرحله اول قرار دارد و پر اهمیت است؟

به دو دلیل، شارما این را می گوید. گربه ها یک دماسنج اکوسیستمی کوهستانی شکننده هستند که آب را برای جمعیت‌های بزرگ بشریت فراهم می‌کنند. و علاوه بر داشتن لقب “ارواح کوه”، آنها دارای یک عنوان برجسته دیگر نیز هستند. اودر این باره می‌‌گوید:

لئوپارد‌ها بدون نیاز به ویزا و پاسپورت از مرز‌ها عبور می‌کنند و وقتی درمورد آن ها صحبت می‌کنید، کشور‌ها همگی دور هم جمع می‌شوند و از اهمییت حفظ آن‌ها صحبت می کنند. به همین دلیل است که ما به پلنگ‌های برفی لقب سفیران برفی کوهستان نیز داده‌ایم.

 

منبع :

MICROSOFT

89 پست
واحد عثمانی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,