کنترل پنل در ویندوز به قسمتی گفته می‌شود که تمام کنترل‌ها و تنظیمات کاربری ویندوز در آن قرار دارد و کاربر با مراجعه به کنترل پنل می‌تواند به همه‌ی این موراد دسترسی پیدا کند. اما کنترل پنل در ویندوز ۱۰ به صورت پیش فرض مخفی است و برای دسترسی به آن باید راه های نسبتا دشواری را طی کنید. برای این که بدانید چگونه می‌توان راحت‌تر به این قسمت دسترسی پیدا کرد، با وینفون همراه باشید!

برای دسترسی به کنترل پنل راه های زیادی وجود دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر هستند:

دسترسی از نوار وظیفه:

با زدن کلید میانبر Windows + X یک منو از نوار وظیفه باز می‌شود که گزینه‌ی Control Panel در آن وجود دارد. با زدن این گزینه، می‌توانید آن را باز کنید.

ایجاد آیکون کنترل پنل در دسکتاپ:

  • ابتدا وارد تنظیمات ویندوز یا همان Settings شوید.
  • سپس وارد قسمت Personalization شوید و برگه‌ی Themes را انتخاب کنید.
  • حال گزینه‌ی Desktop icons settings را انتخاب کنید.
  • مطابق شکل زیر، تیک Control Panel را انتخاب کنید و OK را انتخاب کنید تا آیکون آن در دسکتاپ شما ایجاد شود.

شاید راه های دیگری نیز برای دسترسی به کنترل پنل وجود داشته باشد. در میان این راه‌ها، بهترین گزینه همان ایجاد آیکون در دسکتاپ است. اما اغلب برای کاربران این راه نیز زیاد خوش‌آیند نیست و وجود یک آیکون سیستمی، زیبایی میزکار را از بین ببرد. اما باید بدانید که یک راه دیگر نیز وجود دارد که با انجام یک ترفند به آن خواهید رسید.

دسترسی به کنترل پنل از طریق This PC و File Explorer:

برای این کار باید در رجیستری ویندوز تغییراتی به وجود بیاوریم. از آن جا که این کار ریسک محسوب می‌شود و تغییرات نابجا می‌تواند منجر به ایجاد مشکل در ویندوز شما شود، ما این کار را به صورت یک فایل دستوری درآورده‌ایم که می‌توانید با اجرای آن، این تغییرات را ایجاد کنید. برای این منظور فایل زیر را دانلود کنید:

دانلود فایل با حجم ۲ کیلوبایت

پس از دانلود، فایل ZIP را باز کنید. همان گونه که می‌بینید، دو پوشه در این آرشیو وجود دارد. باید بدانید که کنترل پنل در ویندوز ۱۰ به دو صورت با آیکون های بزرگ موضوعی و آیکون های کوچک نمایش داده می‌شود. پس همان گونه از نام پوشه ها پیداست، اگر دستور داخل هر کدام را اجرا کنید، میانبر ایجاد شده، کنترل پنل را به آن صورت باز خواهد کرد. حال به دلخواه وارد یکی از پوشه‌ها شویدو سپس فایل با نام Add را باز کنید و در پیام باز شده، دکمه‌ی Yes را بزنید. حال با مراجعه به This PC خواهید دید که کنترل پنل در کنار درایوها به نمایش درآمده است.

حال برای دسترسی سریع‌تر می‌توانید آن را به قسمت Quick access بفرستید. برای این منظور روی آیکون کنترل پنل کلیک راست کنید و گزینه‌ی Pin to Quick access را بزنید. با این کار در هر جایی از File Explorer به کنترل پنل دسترسی خواهید داشت.

اگر هم نخواستید که آیکون کنترل پنل را در This PC داشته باشید و مایل بودید که آن را به حالت اول بازگردانید، یک فایل دیگر با نام Remove در هر دو پوشه در فایلی که دانلود کرده‌اید وجود دارد. با اجرای آن و تایید دستور، این آیکون از بین خواهد رفت.

منبع :

Windows Central

238 پست
محمد مهدی هوشیار بخش
24mmhb@gmail.com
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Iman Balaa
پاسخ دهید جمعه 29 اردیبهشت 1396

این روش هایی شما فرمودید خوبه.. ولی من یه روش خیلی بهتر و تمیز تر سراغ دارم..که خودم همین کارو کردم و راضیم…
وارد کنترل پنل بشین .. بعد کنار آدرس بار گزینه back هست.. دوبار بزنین تا صفحه دسکتاپ براتون باز بشه.. بعد روی آیکون کنترل پنل راست کلیک کنین و پین کنید به صفحه استارت.. اگه دوست نداشتین که توی صفحه استارت نباشه ، کافیه برین توی صفحه استارت و روی کاشی کنترل پنل راست کنین و گزینه Pin To Taskbar رو بزنین که میاره براتون توی گزینه های task bar.. من جا به جا کردم بردم کنار کرتانا گذاشتم. خیلی هم عالی . هم کوچک هم دسترسی سریع تر….موفق باشید.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,