Windows-10-Mobile-Backup-Restore-

زمانی که صحبت از نگه داری و بازیابی اطلاعات حیاتی تلفن همراه می شود، باید بدانید که مایکروسافت از کل اطلاعات شما پشتیان تهیه نمی کند و فقط این اطلاعات ضروری است که نگهداری می شوند. از این نسخه ی پشتیبان می توان در زمان انتقال از یک دستگاه قدیمی ویندوزی به دستگاه جدید، به روز رسانی از ویندوز ۸.۱ به ۱۰ و حتی پس از پاک شدن اطلاعات بر روی همان گوشی استفاده نمود. با وینفون همراه باشید.

اطلاعاتی که گوشی ویندوزی شما قادر به تهیه پشتیبان از آن هاست شامل: پیام های کوتاه (SMS)، تصاویر و ویدئو ها، اطلاعات مربوط به نرم افزار ها می باشند. اما تفاوتی که در نسخه جدید ویندوز وجود دارد عدم امکان پشتیبان گیری بر روی کارت حافظه جانبی است. در ویندوزفون ۸.۱ شما می توانستید مقصد ذخیره نسخه پشتیبان را تغییر دهید در حالی که در ویندوز ۱۰ این امکان وجود ندارد و شما تنها مجاز هستید از فضای ذخیره وان درایو که در اختیار تان قرار گرفته است، استفاده کنید. در ادامه نکات اصلی تهیه پشتیبان را مرور می کنیم:

۱- تغییر نام دستگاه: نسخه پشتیبان تلفن همراه شما با یک اسم ذخیره می شود تا در هنگام بازیابی بتوانید آن را تشخیص دهید. این نام در واقع نام اصلی دستگاه شما است. ما به شما پیشنهاد می کنیم که اگر از چند دستگاه تلفن همراه ویندوزی استفاده می کنید حتما قبل از پشتیبان گیری نام تلفن همراه خود را تغییر دهید، زیرا این نام در همه دستگاه ها به صورت پیش فرض Windows phone است و این مسأله ممکن است باعث جایگزینی نسخه پشتیبان جدید با نسخه پشتیبان سایر دستگاه های شما در وان درایو شود. پس حتما با رفتن به مسیر زیر نام هر دستگاه را به صورت مجزا تغییر دهید.

Settings > System > About > Edit Name

۲- آنلاین باشید: نکته دومی که باید به آن توجه نمایید این است که در تمامی مراحل تهیه نسخه پشتیبان و همچنین بازیابی آن بر روی دستگاه باید به شبکه اینترنت متصل باشید.

۳- حساب کاربری مایکروسافت: هر نسخه پشتیبان که تهیه می کنید، به حساب کاربری مایکروسافت شما متصل می شود. نکته مهم این است که در هنگام بازیابی اطلاعات بایستی از همان حساب کاربری استفاده کننده که نسخه پشتیبان را بر روی آن ذخیره کرده اید.

۴- تهیه نسخه پشتیبان: اگر انتخاب تهیه نسخه پشتیبان بر روی کارت حافظه را که از ویندوز ۱۰ حذف شده است، در نظر نگیریم، دیگر منو های BackUp در نسخه جدید پیشرفت های زیادی داشته است. اکنون شما کنترل بیشتری از نحوه پشتیبان گیری و اطلاعاتی که می خواهید ذخیره شوند در اختیار دارید. قبل از آن که تمامی امکانات این قسمت را بررسی کنیم، اجازه دهید، نگاه کوتاهی بر نحوه تهیه نسخه پشتیبان بیاندازیم.

 • ابتدا به مسیر Settings > Update and Security > Backup > More Options > Backup Now بروید.
 • با انتخاب این گزینه، پشتیبان گیری بلافاصله آغاز می شود. همچنین می توانید در این قسمت حجم فایل پشتیبان، حجم باقی مانده در وان درایو و آخرین تاریخی که نسخه پشتیبان تهیه شده است را مشاهده نمایید.

Backup

ویندوز ۱۰ موبایل مانند نسخه قدیمی تر آن، اجازه می دهد از اطلاعات نرم افزار های خود پشتیبان تهیه کنید. اما موردی که اضافه شده، امکان این است که پشتیبان گیری از نرم افزار ها را روشن یا خاموش کنید و یا آن را تنها به نرم افزار هایی که می خواهید، محدود نمایید. این قابلیت کمک می کند که بعد از نصب مجدد نرم افزار ها، آنها بتوانند به موقعیتی که قبل از حذف شدن داشتند، بازگردند. البته اینکه یک نرم افزار امکان شریک بودن در نسخه پشتیبان را داشته باشد یا خیر بستگی به توسعه دهنده آن دارد. نرم افزار ها یا بازی هایی که این قابلیت را داشته باشند می توانند تنظیمات و مراحلی را که در آن ها ذخیره کردید، بعد از نصب مجدد بازیابی کنند.

 • در منوی Backup حتما گزینه “Back up content from participating apps” را روشن نمایید تا از نرم افزار ها و بازی های شما نسخه پشتیبان تهیه شود.
 • اگر می خواهید بر روی نرم افزار هایی که از آن ها پشتیبان تهیه می شود مدیریت کنید، وارد مسیر More options > Choose which apps to backup شده و آن هایی را که می خواهید، انتخاب کنید.
۵- تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات تلفن همراه: بر خلاف ویندوزفون ۸.۱ این گزینه وجود خارجی ندارد و شما باید با یک سری اقدامات این کار را انجام بدهید. البته به احتمال زیاد نرم افزار هایی در آینده در این جهت توسعه خواهند یافت. نرم افزار Photos را را باز کنید. از منو بار سه نقطه پایین صفحه را انتخاب کنید و گزینه Setting را بفشارید.

 Photo Setting

در این منو با دو لینک “Manage OneDrive Upload Settings” و “Change Where photos and videos are saved” مواجه می شوید.

Photo Setting 2

گزینه اول، شما را به تنظیمان بارگذاری عکس های دوربین در وان درایو هدایت می کند که می توانید آن را فعال یا غیر فعال نمایید. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که بارگذاری عکس ها در وان درایو به صورت پیوسته و به صورت و خودکار انجام می شود و با انتخاب گزینه Backup now در تنظیمات، امکان پشتیبان گیری از عکس ها و ویدیو ها وجود ندارد.

Manage Onedrive

لینک دوم قرار بوده که شما را به لیست نرم افزار های سوم شخصی که از عکس ها و فیلمها پشتیبان تهیه می کنند، هدایت کند ولی اکنون کار نمی کند. با اشاره به این پیوند شما وارد بخش تنظیمات Storage خواهید شد. احتمالا در آینده نزدیک این امکان نیز برقرار شود.

۶- تنظیمات تلفن همراه، استارت، گذرواژه و کاشی های زنده: پشتیبان گیری از تنظیمات تلفن همراه، چینش و رنگ کاشی ها، حساب کاربری و گذرواژه ها به صورت خودکار و در بخش Backup انجام می گیرد و نیاز به کار اضافه ای نیست. پس در صورتی که نیاز به تعویض گوشی یا راه اندازی مجدد آن دارید، از این بابت نگران نباشید.

۷- پیام ها: تمامی پیام های شما نیز به صورت خودکار ذخیره می شوند. تنها نکته ای که در ویندوز ۱۰ وجود دارد، شما می توانید با غیر فعال کردن گزینه همگام سازی پیام ها از دانلود پیام های خود بر روی سایر دستگاه های ویندوزی تان جلوگیری به عمل آورید. با این امکان شما بدون قطع کردن پشتیبان گیری می توانید از همگام شدن پیام ها جلوگیری کنید.

Messaging setting

۸- بازیابی: بازیابی در ویندوز ۱۰ تقربیا تغییر نکرده است.  زمانی که گوشی خود را تغییر داده اید یا اطلاعات خود را ریست کرده اید با وارد شدن به حساب کاربری قبلی مراحل بازیابی اطلاعات آغاز می شود. در این مرحله پیشنهاد می شود که از اتصال WiFi استفاده کنید تا هرچه زودتر اطلاعات شما بار گذاری شود. در حین باز گرداندن تنظیمات شما یا باید وارد حساب کاربری شده یا از آن مرحله عبور کنید. اگر می خواهید تنظیمات قبلی بازیابی شود گزینه Skip را انتخاب نکنید. اگر Skip را انتخاب کنید تنظیمات، اطلاعات برنامه ها و بازی ها و همچنین شکل استارت بازیابی نمی شود ولی در هر صورت پیام ها باز خواهند گشت. به محض آنکه وارد حساب کاربری شوید، نام تلفن قبلی خود را بر روی صفحه مشاهده خواهید کرد و می توانید با ضربه زدن بر روی آن، اطلاعات مربوطه را برگردانید. به محض این که فرآیند بازیابی به ۲۰ درصد برسد، تلفن همراه از شما خواهد خواست که هویت خود را تایید کنید. برای تایید هویت سه را وجود دارد: ۱- با دریافت پیام کوتاه ۲- از طریق دریافت تماس ۳- از طریق دریافت ایمیل

Windows-10-Mobile-Restore-Verifications-1

دریافت از طریق پیام کوتاه کمی بی معنی به نظر می رسد، زیرا شما تا پایان بازیابی اطلاعات به نرم افزار پیام کوتاه یا مرکز اعلانیه ها دسترسی ندارید، تا بخواهید کد تاییدیه را بخوانید! احتمالا این حالت بعد از به روز رسانی سالگرد که قابلیت Messaging Anywhere فعال شود، قابل استفاده خواهد بود.

Windows-10-Mobile-Restore-Verifications-2

قابلیت تماس به صورت بی وقفه فعال است، حتی اگر کار بازیابی تمام نشده باشد. به هر حال با توجه به تجربیات گذشته ما راه ایمیل را به شما پیشنهاد می کنیم. زیرا به راحتی می توانید با استفاده از یک رایانه یا یک تلفن دیگر به ایمیل خود دسترسی داشته باشید.

۹- پاک کردن فایل های پشتیبان قدیمی: شما این قابلیت را دارید که نسخه های پشتیبان گیری شده قبلی را حذف کنید. این امکان بسیار حیاتی است، مخصوصا زمانی که با کمبود فضا در وان درایو مواجه شده اید. با رفتن به زیر شاخه Settings > Backup > More Options > Remove backups با لینکی مواجه می شوید که نوشته است “Go to OneDrive”. با دنبال کردن لینک و وارد شدن به حساب وان درایو، می توانید پشتیبان هایی که دیگر لازم ندارید یا برای دستگاه های قدیمی تر شما بوده اند را حذف کنید.

اگر این آموزش را مفید یافتید، لینک آن را برای دوستان خود ارسال کنید.

منبع :

WPXBOX

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
sazhen
پاسخ دهید سه شنبه 10 خرداد 1395

اموزش خوب و جامعی هست

فرشاد بندری
پاسخ دهید سه شنبه 10 خرداد 1395

ایکاش این گزینه بکاپ گیری از اطلاعات اپلیکیشن ها تو نسخه دسکتاپ ویندوز ۱۰ هم بود، واقعا خیلی بدرد میخوره، من الان کلی نرم افزار یونیورسال رو دسکتاپم دارم که بعد از تعویض ویندوز باید دونه دونه بشینم از اول تنظیماتشون رو انجام بدم، چرا مایکروسافت همچین قابلیت فوق العاده ای رو واسه دسکتاپ ارائه نکرده؟
ممکنه تو آپدیت سالیانه این گزینه اضافه بشه؟

  محمود اصلانی
  پاسخ دهید سه شنبه 10 خرداد 1395

  سلام،
  فرشاد جان، آموزش بک آپ گیری از ویندوز ۱۰ دسکتاپ رو تو سایت گذاشتیم. البته من اهل اپلیکیشن های مترو نیستم. شما یه بار تست کن، فکر کنم به احتمال زیاد مشکلتون حل بشه.
  http://bit.ly/1UaWEmP

   فرشاد بندری
   پاسخ دهید سه شنبه 10 خرداد 1395

   سلام
   ممنون از راهنماییتون، ولی اون آموزش برای بکاپ گرفتن از کل ویندوز هست، در صورتی که من میخوام فقط از دیتای اپلیکیشن های یونیورسال بکاپ بگیرم دقیقا مثل همین قابلیتی که روی ویندوز ۱۰ موبایل هست که از دیتای برنامه ها بکاپ میگیره و روی وان درایو قرار میده

ایمان
پاسخ دهید سه شنبه 10 خرداد 1395

اگه یه عده منو جاسوس ، تخریب چی امثالهم معرفی نمیکنن ،
قابلیت بک اپ توی ویندوز موبایل اصلا جالب نیست ! باید یه فکری به حالش بشه . بک اپ انلاین نیازمند سرعت اپلود بالایی که اکثرا. نداریم .
خیلی بده شما حتما باید رو وان درایو بک اپ بگیری . بک اپ افلاین اصلا نیست .
کسی که انلاین باشه حتما میتونه باز از استور برنامه هاشو دانلود کنه و خود به خود اطلاعات برنامه بر میگرده دیگه بک اپ معنی نداره اینجوری .

  m.j
  پاسخ دهید سه شنبه 10 خرداد 1395

  موافقم ولی شاید بخاطر امنیت وان درایو باشه که حتما باید تو وان درایو بریزم . شاید میخوان فضای ابری زود تموم شه تا بخریم فضای ابری باز

  حسام
  پاسخ دهید سه شنبه 10 خرداد 1395

  کاملا موافقم
  توی اندروید در مدت ۵ دقیقه میشه از همه برنامه ها + تنظیمات همشون بکاپ گرفت و هر وقت مثلا رام رو تعویض کردیم یا برنامه دچار مشکل شد از بکاپ استفاده کرد
  امکان بکاپ گیری از اس ام اسها به شکل متنی و … وجود داره
  حتی بدون بکاپ هم امکان حذف اپدیتهای هر برنمامه و بازگشت به حالت ارجینال وجود داره
  حتی میشه از رام و همه برنامه ها و … بکاپ گرفت و بعد از نصب رام دیگه اگه خوشمون نیومد یا وقت سیستم مشکل دار شد کل رام رو در عرض ۵ دقیقه با استفاده از بکاپ بازیابی کرد
  به نظرتون این امکانات تو رد استون چند اضافه میشه ؟

   ایمان
   پاسخ دهید سه شنبه 10 خرداد 1395

   اضافه نمیشه ، اکوسیستم فرق میکنه، ما انتظار اینارو نداریم ولی حداقل بک اپ افلاین باشه بجای انلاین !
   الان خیلی افتضاحه

محمد حسین
پاسخ دهید سه شنبه 10 خرداد 1395

سلام.
بنده چند وقتیه گوشی همراهم نیست و زبانمم خوب نیست.
یکی لطفا متن منو ترجمه کنه و به عنوان فیدبکِ گوشی وارد کنه لینکشم بزاره تا بهش رای بدیم.ممنون میشم.
“قابلیت بکاپ گیری ویندوز موبایل اگر تمام برنامه ها رو برای انتخاب بیاره تا مشخص کنیم کدوما رو بکاپ بگیره دیگه هیچ مشکلی نداره.
ولی وقتی از گوشی بکاپ می گیریم حتما باید گوشیمون رو ریست کنیم تا امکان ریکاوریش باشه و پیغامش بیاد.گرچه اکثر مواقع پیغام ریکاوری هنگام راه اندازی گوشی نمیاد.
باید این امکان در کنار بکاپ گیری باشه تا هر وقت خواستیم ریکاوری کنیم.
این امکان هم باشد که چند بکاپ گرفته شده رو در کنار هم ریکاوری کنیم. یعنی اطلاعات هر چند تا بکاپ بر روی گوشی در کنار هم برگردد.
اینگونه اطلاعات اضافی را می توانیم پاک کنیم و یه بکاپ جدید نیز بگیریم.
چون چند دفعه بکاپ گرفته شده و پیغام ریکاوری نیومد و به همه ی آن بکاپ ها نیاز است لازم است که بتوانیم آنها را با هم ریکاوری کنیم.”
ممنون

سنایی
پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

سلام
سپاس بابت این مطلب.

sanaee
پاسخ دهید جمعه 31 تیر 1395

سلام
طبق این پست تلفن لومیا ۶۴۰ دوال سیم رو بعد از آپدیت به ورژن ۱۰۵۸۶.۴۹۴ ریستارت کردم و قبلش بکاپ گرفته بودم ، تنظیمات تلفن رو طبق دستوری که آقای محمد زاده گفته بودن بازیابی کردم منتها تقریبا همه چیز به جز یک سری تنظیمات تاریخ و زبان برگشت ولی مهمترین قسمت که پیامکها بود رو از دست دادم ، در انتهای بازیابی پیغامی داد که نمیتونه تمام موارد رو کامل بازیابی کنه ولی اینطور که آقای محمدزاده گفته بودن در هر صورتی پیامکها باید بازیابی میشدند ولی این اتفاق نیفتاد حالا باید چیکار کنم ؟ به پیامکهام نیاز دارم.
سپاس

ailin
پاسخ دهید چهارشنبه 23 آذر 1395

میشه لطفا بک آپ گیری از کانتکت هم بگید

angel1984
پاسخ دهید دوشنبه 1 خرداد 1396

سلام من گوشیم با مشکل bitlocker recovery مواجه شد مجبور شم با کمک windows device recovery tools درستش کنم اما الان برگشته رو ۸.۱ راهی اره که از بکا‍‍‍‍‍‍‍پی که از ویندوز ۱۰ داشتم استفاده کنم ؟

حمید
پاسخ دهید جمعه 10 شهریور 1396

سلام. خسته نباشید. من از گوشیم بک آپ گرفتم همه ی گزینه ها هم on بوده (ویندوز ۱۰). الان که بازگردانی کردم صداهایی که با voice recorder خودش ضبط کرده بودم نیستن. راهی هست بتونم بازیابی کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنین.

آرمین
پاسخ دهید جمعه 26 آبان 1396

با سلام
گوشی من لومیا ۵۳۵ ویندوز ۱۰ هست .اخیرا هیچ برنامه ای اپدیت نمیشه یعنی مثلا استور را که باز میکنم و روی دانلود یا اپدیت برنامه کلیک میکنم خودبخود بسته میشه و یه سری از برنامه ها از جمله ماشین حساب خود گوشی هم همین صورت هست .
میخوام گوشی را رسیت فکتوری کنم شاید درست بشه ولی قبلش باید از اس ام لس ها بکاپ بگیرم چون خیلی مهم هست و نمیخوام پاک بشه.این بکاپی که اینحا هست حتما از اس ام اس ها بکاپ میگیره؟؟چجوری مطمئن بشم بکاپ اس ام اس ها موجوده؟و با توجه به اینکه برنامه نصب نمیشه نرم افزاری که واسه بکاپ اس ام اس هست را نمیتونم دانلود کنم؟؟
لطفا منو راهنمایی کنید

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,