حریم خصوصی یک چیز بزرگ در ویندوز 10 می‌باشد و مایکروسافت نیز سعی دارد کنترل کاربر را در سیستم‌عامل بهبود بخشد. چرا که شفافیت بیشتری را برای کسانی که آن را نصب می‌کنند، عرضه می‌کند.

آخرین به‌روزرسانی ویژگی‌های ویندوز 10 باعث تغییرات بزرگی در این زمینه شده است. بنابراین در این مرحله، تمامی کاربران مجاز به کنترل چگونگی نصب نرم‌افزارهای نصب‌شده بر روی دستگاه‌های خود و مشاهده‌ی جزئیات جمع‌آوری‌ شده توسط سیستم‌عامل هستند.

زمانی که این ویژگی برای نرم‌افزارها عرضه می‌شود، کاربران می‌توانند همه چیز را از قسمت پس‌زمینه نرم‌افزار ازجمله دسترسی به ایمیل، پیام‌ها، تاریخچه‌ی تماس، اعلان‌ها، میکروفون و چیزهای دیگر را پیکربندی کنند.

و در حال حاضر اساسا دو راه برای مسدود کردن نرم‌افزارها از انجام این کار وجود دارد. شما می‌توانید از برنامه Settings ویندوز 10 استفاده کنید، اغلب در دسترس کاربرانی است که سعی دارند رایانه‌ی شخصی را برای حساب کاربری خود پیکربندی کنند و برای طرفداران IT درباره‌ی این موضوع، استفاده از Group Policy Editor توصیه می‌شود.

Settings ویندوز 10

پیکربندی دسترسی نرم‌افزار به اطلاعات شما چیز سختی نیست، البته اگر بخواهید به برنامه Settings تکیه کنید. در ویندوز 10 می‌توانید مجوز‌های نرم‌افزار را در مسیر زیر پیدا کنید:

Settings > Privacy > App permissions

بخش‌های اختصاصی برای تمام مجوزها از جمله دسترسی به موقعیت مکانی، دوربین، میکروفون، اعلان‌ها، مخاطبین، تقویم و موارد دیگر وجود دارد.

هر بخش را می‌توان بیشتر گسترش داد تا اطلاعات بیشتری را در مورد آن بدانید و سپس با گزینه‌های اضافی پیکربندی کرد، به‌عنوان مثال منوی موقعیت مکانی.

شما می‌توانید موقعیت مکانی را فعال یا غیرفعال کنید و همچنین آن را برای نرم‌افزارهای خاص خاموش کنید و یا حتی مکان پیش فرض خود را برای نرم‌افزارها و سرویس‌هایی که نمی‌توانند موقعیت مکانی شما را دقیقا تشخیص دهند، تنظیم کنید.

به عنوان بخشی از تلاش‌های مایکروسافت جهت تامین کنترل حریم خصوصی و ارایه شفافیت افزایش‌ یافته، کاربران نیز مجاز به پاک‌سازی تاریخچه موقعیت مکانی روی رایانه‌ی شخصی هستند.

Group Policy Editor ویندوز 10

از سوی دیگر، اگر طرفداران IT می‌خواهند مجوز نرم‌افزار را برای دستگاه‌های ویندوز 10 در سازمان‌های خود تنظیم کنند، می‌توانند از Group Policy Editor استفاده کنند. با تایپ کردن gpedit.msc در منوی استارت برنامه‌ی Group Policy Editor را راه‌اندازی کنید و سپس به مسیر زیر بروید:

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > App Privacy

برای هر یک از بخش‌های فوق که در برنامه Settings ویندوز 10مشاهده کردید. سیاست‌های اختصاصی نیز وجود دارد، بنابراین شما می‌توانید مجوزهای مشابه را از Group Policy Editor پیکربندی کنید.

به‌طور پیش‌فرض این سیاست‌ها بری روی Not Configured تنظیم شده‌اند، بنابراین شما باید بر روی آن‌ها را دو بار کلیک کنید تا وضعیت آن‌ها را به Enabled تغییر دهید. گزینه‌های اضافی برای هر سیاست موجود است و شما می‌توانید جهت مسدود کردن یا مجوز دسترسی به اطلاعات خاص آن‌ها را پیکربندی کنید. اما برای قرار دادن کاربران در کنترل نرم‌افزارهای خاص، شما باید نام نرم‌افزار را تهیه کنید.

با این حال برای مشخص کردن نام نرم‌افزار باید نام بسته را برای هر یک از آن‌ها بنویسید. برای انجام این کار با کلیک راست بر روی منوی استارت، ویندوز PowerShell را راه‌اندازی و دستور زیر را ارسال کنید:

Get-AppPackage

مایکروسافت در مورد این موضوع چنین توضیح می‌دهد:

اگر این تنظیمات سیاست را غیرفعال کنید یا پیکربندی نکنید، کارمندان در سازمان شما می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا نرم‌افزارهای ویندوز می‌توانند به اطلاعات حساب کاربری با استفاده از تنظیمات حریم خصوصی بر روی دستگاه دسترسی داشته باشند یا خیر.

یکی از چیزهایی که باید در نظر داشته باشید، این است که وقتی نرم‌افزارها بسته شوند، سیاست‌ها اعمال می‌شود. به عبارت دیگر، اگر مجوزهای نرم‌افزار را با استفاده از این روش تغییر دهید، تا زمانی که نرم‌افزار یا سیستم مجددا راه‌اندازی نشود، این سیاست‌ها ذخیره نمی‌شوند. بنابراین پس از تنظیم سیاست‌های جدید، جهت ذخیره‌سازی آن‌ها باید سیستم را مجددا راه‌اندازی کنید.

همه‌ی این سیاست‌ها در ویندوز 10 نسخه 1809 (به‌روزرسانی اکتبر 2018) و در سایر نسخه‌های قبلی ویندوز 10 نیز موجود است.

163 پست
شاهین باشوکی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,