در حالی که ویندوز پرطرفدارترین سیستم عامل برای کامپیوترهای دسکتاپ در سراسر جهان است، شکی وجود ندارد که سیستم عامل مک نقاط قوت خودش را دارد، که شامل قابلیت‌هایی است که مایکروسافت هنوز در ویندوز 10 وارد نکرده است.

از جمله‌ی این قابلیت‌ها، ابزار Quick Look است. این ابزار در سیستم عامل مک کاربران را قادر می‌سازد که بدون این که فایلی را باز کنند، پیش نمایشی از آن‌ها را ببینند. با این که نگرانی‌های امنیتی حول نحوه کارکردن ابزار Quick Look وجود دارد (چرا که محتوای فایل‌های رمز گزاری شده نیز تا حدودی نمایش داده می‌شود)، این حقیقت که این ابزار بسیار مفید و کارآمد است در جای خود باقی می‌ماند.

در مک، ابتدا باید کلید Space در صفحه کلید را فشرد و سپس این ابزار پنجره‌ای را به وجود می‌آورد که اطلاعات آن فایل و همچنین محتوای آن را به شما نمایش می‌دهد.

مایکروسافت چنین قابلیتی با کارایی مشابه را در ویندوز 10 درست نکرده است و تا الان Quick Look در خارج از دنیای اپل وجود نداشته است. ولی اینجاست که اپلیکیشن‌های شخص ثالث خودشان را نشان می‌دهند.

اپلیکیشن QuickLook در ویندوز

اپلیکیشن ساده و کوچکی که در مایکروسافت استور منتشر شده است که قابلیت Quick Look در سیستم عامل مک را به ویندوز 10 می‌آورد و از نظر گزینه‌ها و قابلیت‌ها بسیار شبیه به هم هستند.

اسم این اپلیکیشن QuickLook است، و هدف آن بسیار مشخص است: این اپلیکیشن هر بار که شما کلید Space را فشار دهید پیش نمایشی از فایل‌هایتان را به شما نشان می‌دهد، دقیقاً همان گونه که نسخه‌ی اصلی این قابلیت در سیستم عامل مک کار می‌کند.

نصب این اپلیکیشن تنها چند ثانیه طول می‌کشد چرا که در مایکروسافت استور منتشر شده است، پس برای نصب آن تنها باید بر دکمه Install کلیک کنید تا فرایند نصب آغاز شود. پس از این که این اپلیکیشن نصب شد و آن را اجرا کردید، QuickLook در پس زمینه با گزینه‌های محدودی کار خواهد کرد.

با کلیک راست کردن بر آیکون QuickLook در بخش System tray (قسمت سمت راست Taskbar) تنها به شما قابلیت بررسی برای موجود بودن به‌روزرسانی یا اجرای اپلیکیشن در استارتاپ ویندوز را می‌دهد. تنظیمات دیگری در آن وجود ندارد.

استفاده از این اپلیکیشن بلافاصله شما را یاد ابزار اصلی در سیستم عامل مک می‌اندازد. در File Explorer، یک فایل را انتخاب کنید و سپس کلید Space را فشار دهید. یک پنجره به صورت خودکار به وجود خواهد آمد و پنجره‌ای که برای نشان دادن آن پیش نمایش ظاهر می‌شود شامل اطلاعاتی مانند حجم عکس‌ها نیز است. برای اسناد (Documents) به شما پیش نمایشی از متن درون آن نشان داده می‌شود که می‌توانید آن متن را انتخاب کنید و آن را کپی کنید، به این معنی که شما حتی به برنامه‌هایی مانند آفیس و مشابه آن برای انجام چنین چیزی نیاز نخواهید داشت.

هر پیش نمایش دارای گزینه Stay on top (ماندن در بالای تمام پنجره‌های باز شده، به این معنی که هیچ پنجره‌ای نمیتواند بر روی آن قرار بگیرد و آن را بپوشاند) و گزینه‌ی دیگری برای جلوگیری از بسته شدن پیش نمایش و همچنین میانبری برای اجرای فایل با برنامه‌ی پیشفرض آن است. این پیش نمایش را نیز می‌توان بزرگتر کرد و به صورت Full Screen نمایش داد.

در کنار کلید میانبر Space، اپلیکیشن QuickLook همچنین کلیدهای دیگری را پشتیبانی می‌کند. کلید Escape پیش نمایش را می‌بندد، کلید Enter فایل پیش نمایش داده شده را با اپلیکیشن پیش فرضی که برای آن تعریف شده اجرا می‌کند و پیش نمایش را می‌بندد و و با ترکیب کلید‌های Ctrl و کلیک وسط ماوس می‌توانید بر پیش نمایش نشان داده شده زوم کنید.

بزرگترین نقطه ضعف این اپلیکیشن این است که بدون هیچ گزینه یا تنظیماتی است، به این معنی که کلیدهای میانبر را نمی‌توان تغییر داد، ولی اگر بخواهیم رو راست باشیم، ایده‌ی کلی این است که پیش نمایش دادن را تا جای ممکن شبیه به ابزار اصلی در سیستم عامل مک کنیم، پس استفاده از کلیدهای میانبر مشابه منطقی است. ولی از طرف دیگر، اگر در کامپیوتری اپلیکیشن‌های دیگری باشند که از کلیدهای میانبر مشابه استفاده می‌کنند، ممکن است تداخل‌هایی به وجود بیاید و این امکان وجود دارد که قابلیت‌هایشان آن گونه که انتظار می‌رود کار نکند.

چیزی که در اپلیکیشن QuickLook در ویندوز باید بهبود پیدا کند، کارایی آن است. این گونه که به نظر می‌رسد، پیش نمایش دادن فایل‌های بزرگ برای این اپلیکیشن یک چالش است و در بعضی مواقع چندین ثانیه طول می‌کشد تا یک پیش نمایش بارگذاری شود. به طور واضح چنین چیزی نباید رخ دهد چرا که پیش نمایش باید سریع‌تر از اپلیکیشن پیش فرض آن فایل کار کند.

از سوی دیگر، پشتیبانی از انواع فایل‌ها شگفت انگیز است. اپلیکیشن QuickLook بسیاری از فرمت‌هایی که در دنیای دیجیتال وجود دارد را پشتیبانی می‌کند و همچنین حالت HiDPI را نیز پشتیبانی می‌کند.

با امیدواری می‌توان گفت که در ماه‌های آینده به‌روزرسانی‌های بیش‌تری برای این اپلیکیشن منتشر خواهد شد، چرا که پیش نمایش فایل‌ها در ویندوز 10 برای بسیاری از کاربران کارآمد خواهد بود. مایکروسافت نیز باید به فکر ابزاری مشابه در آینده باشد، ولی باید طوری باشد که وارد درگیری با شرکت اپل به علت کپی برداری از آن‌ها نشود.

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,