در ویندوز 10، بعضی اپلیکیشن‌های Win32 دسکتاپ در بعضی مواقع تار نمایش داده می‌شوند و واضح نیستند، مثل موقعی که در حال استفاده از حالت Remote هستید یا تنظیمات نمایشگر شما تغییر می‌کند. معمولاً در این حالت، برای رفع این مشکل، باید یک بار از ویندوز خارج و دوباره به آن وارد شوید.

برای راحت‌تر کردن و رفع این مشکل، در به‌روزرسانی آوریل ویندوز 10 تنظیمات جدیدی در بخش Advanced Scaling Options اضافه شده است که اپلیکیشن‌هایی که تار و نامعلوم هستند را شناسایی می‌کند و در اجرای بعدی آن اپلیکیشن، به صورت خودکار آن‌ها را درست می‌کند و به حالت اول برمی‌گرداند.

با این حال، اگر این قابلیت آن طوری که انتظار داشتید کار نکرد، می‌توانید تنظیمات High DPI اپلیکیشن‌ها را تنظیم کنید یا جاگزین تنظیمات سراسری ویندوز کنید.

در این مطلب به شما آموزش خواهیم داد که چگونه در اپلیکیشن‌های Win32 تنظیمات DPI را تغییر دهید که ویندوز بتواند متن‌ها و عناصر نامعلوم و تار را با قابلیت‌های جدید موجود در به‌روزرسانی آوریل درست کند.

چگونگی تغییر تنظیمات بزرگنمایی در اپلیکیشن‌های Win32

اگر از نمایشگری با تراکم پیکسلی بالا استفاده می‌کنید و اپلیکیشن‌های Win32 به صورت واضح نمایان نمی‌شوند، با دنبال کردن قدم های زیر می‌توانید مشکل وضوح این اپلیکیشن‌ها را رفع کنید:

 1. اپلیکیشنی که قصد درست کردن آن را دارید را اجرا کنید.
 2. در Taskbar بر آیکون آن اپلیکیشن کلیک راست کنید.
 3. بر اسم اپلیکیشن کلیک راست کنید و گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید.
 4. قسمت Compatibility را انتخاب کنید.
 5. زیر Settings، برن Change High DPI Settings کلیک کنید. (مطابق تصویر)
 6. زیر قسمت Program DPI، گزینه‌ی Use this setting to fix scaling problems for this program instead of the one in Settings را تیک دار کنید.
 7. در منوی کرکره‌ای موجود در همان بخش، مشخص کنید که آیا فقط وقتی وارد ویندوز می‌شوید این اپلیکیشن باید از تنظیمات DPI نمایشگر استفاده کند یا فقط وقتی که این اپلیکیشن را باز می‌کنید.
 8. بر Ok کلیک کنید.
 9. بر Apply کلیک کنید.
 10. بر Ok کلیک کنید.

نکته: اگر می‌خواهید که این تنظیمات برای همه‌ی اکانت‌هایی که در کامپیوتر شما هستند اعمال شوند، ابتدا Change settings for all users را انتخاب کنید و بعد بر Change High DPI Settings کلیک کنید.

پس از انجام این قدم‌ها، اپلیکیشن را دوباره اجرا کنید تا از تنظیمات جدید استفاده کند. اگر بعد‌اً این اپلیکیشن تار و نا معلوم شد، ویندوز 10 در اجرای بعدی از تنظیماتی که برای آن مشخص کردید برای نمایش درست آن استفاده می‌کند.

جایگزینی تنظیمات پیش فرض بزرگنمایی

ذر قدم شماره 5، شما می‌توانید از High DPI Scaling Override برای تغییر بزرگنمایی پیش فرض اپلیکیشنی استفاده کنید که از همان ابتدا تار و ناواضخ است.

پس از فعال کردن آن بخش، (System (Enhanced را در منوی کرکره‌ای آن بخش انتخاب کنید تا ظاهر و متن‌ها در آن اپلیکیشن واضح‌تر شوند و ابعاد عناصر مختلف در آن به درستی تغییر کند (بعضی از قسمت‌های اپلیکیشن ممکن است همچنان ناواضح به نظر برسند ولی نسبت به قبل به طور چشمگیری بهبود پیدا می‌کنند).

اگر در اپلیکیشن خاصی حالت (System (Enhanced کار نمی‌کند، می‌توانید از دو گزینه‌ی دیگر استفاده کنید.

 • Application – در این حالت، اپلیکیشن وادار به استفاده از DPI نمایشگر می‌شود.
 • System – در این حالت، عناصر اپلیکیشن، متن‌ها و ظاهر کلی اپلیکیشن کشیده شده و نامعلوم خواهد بود. این روش پیش فرض ویندوز برای حل مشکل بزرگنمایی است.

این تنظیمات فقط برای اپلیکیشن‌های Win32 موجود هستند، چرا که اپلیکیشن‌های استور مایکروسافت طوری طراحی شده‌اند تا با نمایشگر‌های با DPI بالا سازگار باشند. همچنین تمام مواردی که در این مطلب گفته شد، فقط برای نمایشگر اصلی شما کاربرد خواهد داشت. اگر از بیش از یک نمایشگر استفاده می‌کنید و هر کدام تنظیمات بزرگنمایی خودشان را دارند، اپلیکیشن‌های Win32 ممکن است در آن‌ها کاملاً واضح نباشند.

منبع :

Windows Central

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,