حال که دیگر به‌روزرسانی آوریل ویندوز 10 موجود است و مایکروسافت آن را از طریق Windows Update عرضه کرده است، انتظار می‌رود که در روزها و ماه‌های آینده کامپیوترهای بیشتری این به‌روزرسانی را دریافت کنند، و نیازی به گفتن نیست که به‌روزرسانی به این نسخه هم برای کاربران خوب است و هم برای شرکت‌ها.

البته، این اظهار تا زمانی درست است که تعداد باگ‌های رو به افزایش را در نظر نگیریم، ولی آن به طور کلی موضوع متفاوتی است و امروز درباره‌ی آن چیزی نخواهیم گفت.

اساساً فرایند به‌روزرسانی از یک نسخه‌ی قدیمی‌تر به یک نسخه‌ی بالاتر توسط Windows Update انجام می‌شود. Windows Update فایل‌های مورد نیاز را دانلود می‌کند، سپس آن‌ها را از حالت فشرده خارج می‌کند و ارتقا را انجام می‌دهد. ولی در کامپیوترهای با فضای ذخیره سازی ناکافی، یا کامپیوترهایی که درایو C آن‌ها فضای کافی ندارد، به‌روزرسانی کمی مشکل برانگیز است.

مشکل به این گونه است که دانلود فایل‌های مورد نیاز برای به‌روزرسانی ممکن نخواهد بود و در آن صورت نمی‌توان به به‌روزرسانی آوریل ویندوز 10 ارتقا نمود. اما چه می‌شد اگر می‌توانستیم محل ذخیره سازی فایل‌های به‌روزرسانی را به پوشه‌ای دیگر در درایو یا پارتیشن دیگر تغییر دهیم؟

در نگاه اول به این موضوع باید بگوییم که این کار آسانی نیست، و به طور واضح مایکروسافت هیچ گزینه یا تنظیماتی برای این کار ارائه نکرده است. تغییر محل دانلود فایل‌های به‌روزرسانی می‌تواند بر پایداری سیستم شما اثر بگذارد، پس اگر قصد دارید این آموزش را دنبال کنید، حتماً نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید.

اولین چیزی که باید بدانید این است که به‌روزرسانی‌ها به صورت پیش فرض در پوشه‌ای به نام SoftwareDistribution در درایو C ذخیره می‌شوند و در ویندوز 10 این پوشه پنهان است. تغییر دادن محل دانلود به‌روزرسانی‌ها را نمی‌توان به صورت مستقیم انجام داد و همانطور که انتظار می‌رود باید با حساب Administrator این کار را انجام داد.

قبل از همه چیز، ابتدا پوشه‌ای که به عنوان محل جدید ذخیره سازی به‌روزرسانی‌ها قرار است استفاده کنیم را در درایو D با نام NewUpdateFolder ایجاد می‌کنیم. نام این پوشه را به هر نام دیگری که خواستید می‌توانید تغییر دهید ولی به خاطر داشته باشید که در تمام قدم‌های زیر نام پوشه را به نام دلخواه‌تان تغییر دهید.

ابتدا شما باید باید Windows Update Service را متوقف کنید. برای این کار، Task Manager را اجرا کنید (روی Task bar کلیک راست کرده و بر Task Manager کلیک کنید) سپس به بخش Services بروید و روی wuauserv کلیک راست کرده و گزینه‌ی Stop را انتخاب کنید. همین کار را برای سرویس دیگری در همان بخش به نام BITS نیز انجام دهید.

در قدم بعد، شما باید به طور کامل پوشه‌ی SoftwareDistribution را حذف کنید. به آدرس C: Windows رفته و این پوشه را پیدا کنید و آن را حذف کنید. به خاطر داشته باشید باید با حساب Administrator این کار را انجام دهید.

حال که پوشه‌ی اصلی دیگر وجود ندارد، باید یک لینک از پوشه‌ی اصلی به پوشه‌ی جدید ایجاد کنید. برای این کار، پنجره‌ی Command Prompt را (با حساب Administrator) اجرا کنید و دستوری که در زیر آمده است را وارد کنید. فراموش نکنید که نام پوشه را بر اساس نامی که خودتان انتخاب کرده‌اید تغییر دهید و اگر از همین نام استفاده می‌کنید، نیازی به تغییر نیست.

mklink /J SoftwareDistribution D:\NewUpdateFolder

پس از وارد کردن دستور بالا، به Task Manager رفته و wuauserv و BITS را از دوباره اجرا کنید و به‌روزرسانی‌ها دیگر به صورت خودکار در محل جدیدی که تعریف کردید دانلود می‌شوند.

اگر این قدم‌ها برای شما بیش از اندازه پیچیده هستند، می‌توانید به راحتی یک فایل BAT ایجاد کنید که تمام قدم‌ها را برای شما انجام می‌دهد. یک فایل .txt در دسکتاپ کامپیوترتان ایجاد کنید و نام آن را به میل خود هر چه می‌خواهید بگذارید. سپس دستورات زیر را در آن کپی کنید و آن را ذخیره کنید. پس از آن، فرمت آن را از TXT به BAT تغییر دهید و آن را با گزینه‌ی Run as admin اجرا کنید و دیگر همه چیز خود به خود انجام می‌شود. به یاد داشته باشید که نام پوشه را می‌توانید تغییر دهید.

net stop wuauserv
net stop bits
if exist C:\Windows\SoftwareDistribution rmdir /S /Q C:\Windows\SoftwareDistribution
rmdir /S /Q D:\SoftwareDistribution
if not exist D:\SoftwareDistribution mkdir D:\NewUpdateFolder
CD /D C:\Windows
mklink /J SoftwareDistribution D:\NewUpdateFolder
net start wuauserv
net start bits

تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان قبل از انجام تمامی این قدم‌ها ضروری است چرا که اگر در انجام آن‌ها مشکلی پیش آمد می‌توان به راحتی به تنظیمات قبلی برگشت. همچنین اگر به مشکلی بر خوردید، اولین موردی که باید آن را بررسی کنید این است که تمامی قدم‌ها را با اجازه‌ی Admin انجام داده‌اید یا نه، سپس بررسی کنید که سرویس‌های به‌روزرسانی (wuauserv و BITS) به درستی خاموش شده‌اند و محل ذخیره سازی جدید را درست نوشته‌اید.

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,