امنیت کامپیوتر برای همه‌ی ما بسیار مورد اهمیت است، و داشتن اطلاعات درست و دقیق درباره‌ی امنیت کامپیوترمان بسیار پرکاربرد است. ممکن است در محل زندگی شما افرادی باشند که در کار شما زیادی سرک می‌کشند، یا این که شما مامور امنیتی دولت هستید و باید مطمئن شوید کسی از کامپیوتر شما استفاده نکرده است.

آسان‌ترین راه برای فهمیدن آن، بررسی این است که چه کسی به سیستم عامل شما ورود داشته است، و در ویندوز 10 ابزارهای امنیتی مورد نیاز برای بررسی تعداد ورودهای به محیط سیستم عامل وجود دارد. با این ابزارهای امنیتی می‌توانید ببینید که برای ورود به ویندوز چند بار اقدام شده است و کدام موفق و کدام ناموفق بوده است.

چگونگی بررسی اقدامات برای ورود به ویندوز

ابتدا باید Logon Auditing را روشن کنید (فقط در نسخه‌ی Pro این مرحله را می‌توان انجام داد)

  1. با وارد کردن عبارت gpedit در کورتانا یا فیلد سرچ، اپلیکیشن Group Policy را باز کنید.
  2. پس از باز شدن Group Policy Editor، این مسیر را دنبال کنید تا به Logon Audit Policy برسید: Computer Configuration > Windows Settings > Security Settings > Local Policies > Audit Policy
  3. به دنبال Logon Audit بگردید و روی آن دو بار کلیک کنید.
  4. با کلیک کردن روی Logon Audit منوی دیگری باز می‌شود. گزینه‌های Success و Failure را انتخاب کنید. با انتخاب کردن Failure، حتی اگر فردی اقدام به ورود به ویندوز کند و در آن موفق نباشد، ویندوز آن را ثبت خواهد کرد.

حال می‌توانید دفعات ورود به ویندوز را بررسی کنید، برای این کار قدم‌های زیر را دنبال کنید:

  1. با تایپ کردن عبارت Event Viewer در کورتانا یا فیلد سرچ، اپلیکیشن Event Viewer را باز کنید.
  2. در منوی سمت چپ، Windows Logs را انتخاب کنید.
  3. در زیر Windows Logs، گزینه‌ی Security را انتخاب کنید.
  4. پس آن لیستی از وقایعی که مربوط به امنیت کامپیوتر شما هستند به شما نمایش داده می‌شود.
  5. در تصویر بالا به مورد انتخاب شده نگاه کنید. این گزارش مربوط به امنیت کامپیوتر و اقدام به ورود به ویندوز در کامپیوتر شماست. در این جا می‌توانید تاریخ، زمان و حسابی که به آن ورود انجام شده است را بررسی کنید و ببینید آیا به غیر از شما شخص دیگری از کامپیوترتان استفاده داشته است یا نه.

کاربران نسخه‌ی Home ویندوز 10 فقط قادر به بررسی ورودهای موفق هستند، و چون اپلیکیشن Group Policy Editor در دستگاه‌های با ویندوز 10 Home وجود ندارد، این گزینه قابل تغییر نیست و این دسته از کاربران باید به نسخه‌ی Pro ارتقا دهند.

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,