معمولاً شما نیازی به به روز رسانی بایوس کامپیوتر خود ندارید، اما گاهی بنا به مواردی نیاز است تا آن را به روز کنید. بنابراین ما در این مقاله سعی کردیم تا آموزش کاملی از برسی ورژن بایوس استفاده شده در سیستم شما تا نصب و فلش کردن یک بایوس جدید بر روی مادربرد کامپیوتر را در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه با وینفون همراه باشید.

اگر کامپیوتر شما در حین استفاده فریز می شود و یا به طور مداوم کرش می کند یا درحین کار برق خود را از دست می دهد، ممکن است مشکل از بایوس سیستم باشد. در صورتی که بایوس مشکل داشته باشد حتی می تواند کامپیوتر شما را غیرقابل بوت کند به عبارت دیگر دستگاه شما بریک خواهد شد، بنایراین گاهی نیاز است تا آن را به روز رسانی کنیم، همچنین در حین به روز رسانی باید بسیار دقت کرد زیرا فرایند به روز رسانی بایوس بسیار حساس است.

آموزش یافتن نسخه بایوس در ویندوز :

اگرچه نسخه بایوس استفاده شده در کامپیوتر شما در بخش منوی بایوس وجود دارد با این حال راه های مشابه دیگری هم برای یافتن نسخه آن از طریق ویندوز وجود دارد که بدون نیاز به بوت کردن دوباره سیستم می توان از آن برای یافتن نسخه بایوس های سنتی تا سیستم بایوس های جدید UEFI استفاده کرد.

یکی از راه های یافتن نسخه بایوس، استفاده از دستور Command Prompt در ویندوز است. برای باز کردن Command Prompt کافی است تا کلید های ترکیبی Windows + R را همزمان فشار دهید تا Run باز شود و سپس عبارت CMD را تایپ کرده و بر روی OK کلیک کنید سپس دستور زیر را در پنجره جدید وارد کرده و اینتر را بزنید.

wmic bios get smbiosbiosversion 

پس از انجام مراحل بالا نسخه ی فعلی بایوس کامپیوتر شما در پنجره CMD نشان داده خواهد شد.

از دیگر راه های یافتن نسخه بایوس کامپیوتر مراجعه به قسمت System Information می باشد. برای یافتن این بخش در ویندوز ۷ کافیست عبارت System Information را در استارت منو جستجو کنید تا آن را پیدا کنید، اما یافتن این بخش در ویندوز ۸، ۸.۱  و ۱۰ کمی متفاوت است، درصورتی که از ویندوز های نسخه ۷ به بعد استفاده می کنید، می توانید با فشردن کلید های Windows + R و وارد کردن دستور msinfo32 در Run وارد این قسمت شوید. در این صفحه نسخه بایوس سیستم شما در عنوان System Summary با نام BIOS Version/Date ذخیره شده است.

آموزش به روز رسانی بایوس :

توجه : پیش از شروع آموزش لازم است خاطرنشان کنیم که رابط کاربری بخش بایوس هر رایانه ممکن است متفاوت بوده و شبیه به هم نباشند، ولی به هر طریق نحوه بررسی ورژن بایوس و به روز رسانی آن، در هر دستگاهی تقریبا یکسان است.

ابتدا سری به وب سایت سازنده مادربرد خود بزنید و در صفحه Download و یا Support به دنبال مدل مادربرد خود بگردید. در این صفحه باید لیستی از نسخه های مختلف بایوس مشاهده کنید که هر کدام شامل بهبود ها و تغییرات مختلف صورت گرفته و تاریخ عرضه آن ها می شود. در این صفحه آن نسخه از بایوس که قصد ارتقا به آن را دارید را دانلود کنید. به طور معمول باید جدید ترین نسخه که برای مادربرد شما عرضه شده است را دانلود کنید، مگر آنکه به دلایل خاص قصد دانلود نسخه های قدیمی تر را داشته باشید.

در صورتی که از لپ تاپ یا هر کامپیوتر از پیش ساخته شده دیگر استفاده می کنید، باید به وب سایت سازنده کامپیوتر خود مراجعه کرده و پس از پیداکردن مدل دستگاه خود همانند قبل در قسمت Download ها به دنبال جدید ترین نسخه بایوس کامپیوتر که شرکت سازنده برای آن منتشر کرده است بگردید.

فایل بایوس دانلود شده، احتمالاً باید به صورت یک فایل زیپ ذخیره شده باشد، بنابراین محتوای موجود در فایل زیپ را استخراج کنید. پس از استخراج معمولاً با چند فایل مرتبط دیگر هم مواجه خواهید شد که در تصویر زیر، فایل اصلی همان E7887IMS.140 می باشد. همچنین در فایل زیپ یاد شده احتمالاً باید یک فایل دیگر با نام README وجود داشته دارد که در واقع این فایل، شما را در به روز رسانی به بایوس جدید راهنمایی می کند که پیشنهاد می کنیم حتماً پیش از به روز رسانی، این فایل را مطالعه کنید تا از دستورالعمل های خاص برای به روز رسانی سخت افزار خود آگاه شوید.

برای به روز رسانی بایوس، چند راه مختلف وجود دارد که شما به یکی از آن ها نیاز دارید که این روش ها برای هر کامپیوتر متفاوت است و بستگی به نوع مادربرد و پشتیبانی آن از هرکدام از روش ها برای بروزرسانی دارد. در فایل README که پیش تر به آن اشاره شد، احتمالاً بهترین راه برای فلش کردن بایوس جدید بر روی سخت افزار شما ذکر شده است.

برخی از شرکت ها گزینه فلش کردن بایوس را در تنظیمات بایوس کامپیوتر قرارداده اند و یا یک کلید خاص از کیبرد را درحین بوت شدن سیستم مسئول انجام این کار کرده اند. برای فلش کردن بایوس، باید فایل اصلی را در یک فلش مموری کپی کنید و سپس ویندوز را ریبوت کرده و وارد صفحه بایوس یا UEFI شوید، در آنجا گزینه آپدیت بایوس را انتخاب کرده و فایل اصلی که در داخل فلش مموری کپی کرده اید را انتخاب کنید، پس از انجام این مراحل بایوس کامپیوتر شما به نسخه جدید به روز رسانی خواهد شد.

به طور کلی برای دسترسی به بایوس، باید در حین بوت شدن سیستم یک کلید خاص را فشار دهید که این کلید برای هر کامپیوتر متفاوت است و معمولاً در حین بوت شدن سیستم در کنار نام مادر برد و سایر مشخصات سیستم نوشته خواهد شد، در کامپیوتر های رومیزی این کلید ها احتمالاً F2 یا Delete هستند اما این کلید در لپ تاپ ها براساس برند های مختلف متفاوت خواهد بود.

برای فلش بایوس، یک راه دیگر هم وجود دارد که برپایه DOS می باشد. در این روش، ابتدا باید یک فلش DOS Live بسازید و سپس ابزار فلش بایوس و فایل اصلی که دانلود کرده بودید را در آن کپی کنید. پس از آن باید کامپیوتر خود را ریبوت کرده و کامپیوتر را از روی فلش بوت کنید. در محیط DOS می توانید از دستور های مختلف استفاده کنید، برای مثال با در برخی موارد با دستور های flash.bat یا BIOS3245.bin می توان نسخه جدیدتر بایوس بروزرسانی کرد.

البته، گاهی ابزار فلش بایوس با استفاده  DOS همراه فایل زیپ دانلود شده از سایت برخی از شرکت ها ارائه می شود، اگرچه احتمالاً باید آن را به صورت جداگانه دانلود کنید که برای یافتن آن ها باید به دنبال فایل هایی بگردید که دارای پسوند exe. یا bat. می باشند.

در گذشته پروسه انجام آین کار بوسیله فلاپی ها یا CD ها انجام می شد، همچنین ما پیشنهاد می کنیم برای به روز رسانی بایوس از فلش مموری استفاده کنید زیرا مراحل انجام آن بسیار ساده است.

برخی از شرکت ها برای به روز رسانی بایوس، ابزاری را در دسترس کاربران قرار می دهند که بوسیله آن می توان در محیط ویندوز بایوس را به روز رسانی و سپس ویندوز را ریبوت کرد، البته پیشنهاد می کنیم به هیچ وجه از این ابزار ها استفاده نکنید، حتی بسیاری از شرکت ها که این ابزار را ارائه می کنند به کاربران در مورد استفاده ار آن ها هشدار می دهند برای مثال، شرکت MSI قویاً توصیه می کند به جای استفاده از ابزار تحت ویندوز، از قابلیت گنجانده شده در بایوس این شرکت برای به روز رسانی ها استفاده کنید.

فلش کردن بایوس از داخل ویندوز می تواند باعث مشکلات زیادی شود، تمام برنامه هایی که در پس ضمینه فعال هستند مانند برنامه های امنیتی و آنتی ویریوس ها می توانند در پروسه نگارش بایوس جدید بر روی سخت افزار کامپیوتر مداخله ایجاد کنند و با نصب شدن ناموفق بایوس سبب غیرقابل استفاده شدن آن شوند و نتایج آن در دراز مدت کرش کردن و فریز شدن مداوم سیستم می باشد. بنابراین بهتر است از روش های ایمن تر مانند ابزار فلش بایوس یا بوت کردن سیستم در محیط DOS برای به روز رسانی بایوس کامپیوتر استفاده کنید.

پس از استفاده از ابزار فلش بایوس به محض بوت کردن دوباره کامپیوتر، سیستم شما از نسخه جدید بایوس استفاده خواهد کرد. در صورتی که مشکلی در استفاده از بایوس جدید وجود داشت، می توانید به راحتی با دانلود نسخه قدیمی و انجام دوباره مراحل فلش کردن بایوس، به نسخه پیشین دانگرید کنید.

آیا شما هم بایوس خود را به روز رسانی کردید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید

منبع :

HOW TO GEEK

110 پست
حسام یزدانی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
یکی
پاسخ دهید دوشنبه 12 تیر 1396

سلام اصلی یزدانی بنده بایوس ام در حال اپدیت هست قسمت Erasing MainBios Area صدرصد هست ولی قسمتWraitingMainBios Area نود و دوصدرصد مونده میخواستم بدونم مشکل از چیه ممنون

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,