در ویندوز ۱۰، اگر برنامه ها خراب شدند یا به کندی اجرا می شوند و یا با موارد عجیب غریب مانند ریستارت تصادفی، فریز شدن و صفحه مرگ روبرو می شوید، ریشه این مشکل می تواند مربوط به سخت افزار یا نرم افزار باشد. در ادامه با این آموزش همراه وینفون باشید.

با این حال، معمولا رم اولین چیزی است که بررسی می کنید. این به این دلیل است که اگر مشکل از یکی از ماژول ها باشد، باید به سرعت روی آن تمرکز کنید، زیرا یک ماژول رم معیوب باعث خراب کردن فایل ها می شود که این اصلا خوب نیست. در حالی که ابزارهایی وجود دارند که می توانید از اینترنت دانلود کنید، اما ویندوز ۱۰ شامل ابزار تشخیص خودکار رم برای بررسی اینکه آیا کامپیوتر شما دارای مشکلات رم است را دارد.

نحوه تشخیص مشکلات رم در ویندوز ۱۰

در این مراحل شما نیاز به راه اندازی مجدد کامپیوتر خود دارد، پس قبل از انجام عملیات، تمام برنامه های باز را ببندید و ذخیره کنید. مراحل انجام:

 • کنترل پنل را باز کنید.
 • روی System and Security کلیک کنید.
 •  Administrative Tools را بزنید.

 • روی گزینه Windows Memory Diagnostic دابل کلیک کنید.

نکته سریع: همچنین می توانید از کلید میانبر ویندوز + R استفاده کنید و در کادر باز شده mdsched.exe را وارد کنید و OK را بزنید.

 • روی Restart now and check problems کلیک کنید. (در اینجا می توانید باز زدن گزینه دوم تست کردن را به هنگامی که دوباره کامپیوتر را روشن می کنید، موکول کنید)

هنگامی که کامپیوتر شما دوباره راه اندازی می شود، صفحه Windows Memory Diagnostic بالا می آید و آزمایش ها در حالت استاندارد قرار دارند. در این حالت تمام اسکن های موجود در حالت Basic اجرا می شوند که تمام تست های LRAND ،Stride6 ،CHCKR3، WMATS+ و تست WINVC را شامل می شود.

شما می توانید حالت استاندارد را اجرا کنید و حافظه رم خود را تست کنید و یا می توانید با استفاده از کلیک F1 در هر زمانی صفحه Windows Memory Diagnostic را باز کنید و گزینه را تغییر دهید.

در صفحه تنظیمات شما می توانید حالت اسکن را به Basic تغییر دهید که شامل تست های MATS+ ،INVC، و SCHCKR می شود.

همچنین شما می توانید، حالت پیشرفته را انتخاب کنید که شامل تست های حالت استاندارد به همراه تست های MATS+  Stride38 ،WSCHCKR ،WStride-6 ،CHCKR4،WCHCKR3 ،ERAND ،Stride6 و CHCKR8 است.

پس از انتخاب گزینه های خود، کلید F10 را فشار دهید تا به صفحه اصلی بازگردید و اسکن به طور خودکار راه اندازی مجدد شود.

بررسی نتایج تست

شما وضعیت تست را در طول فرایند می بینید، اما بعد از تست کامپیوتر به طور خودکار راه اندازی می شود، به همین دلیل شما باید نتایج تست کامل را Event Viewer مشاهده کنید.

 • استارت را باز کنید.
 • eventvwr.exe را سرچ کنید، اینتر بزنید تا Event Viewer باز شود.
 • پوشه Windows Logs را گسترش دهید.
 • روی System راست کلیک کنید و Find را باز کنید.

 • MemoryDiagnostics-Results را تایپ کنید و کلید Find Next را بزنید.

 • از دیالوگ Find خارج شوید.
 • در Event Viewer روی MemoryDiagnostics-Results دابل کلیک کنید و پیام را مشاهده می کنید. اگر پیام “The Windows Memory Diagnostic tested the computer’s memory and detected no errors,” را مشاهده کردید، می توانید رم را به عنوان ریشه مشکل از لیست حذف کنید.

اگر نتیجه یک یا چند خطا را نشان دهد، می توانید تست رم  را دوباره انجام دهید و نتایج را بررسی کنید. اگر حداقل یک خطا را مشاهده کردید، یکی از ماژول های RAM احتمالا مشکلاتی دارد و احتمالا لازم باشد که آن را جایگزین کنید.

این بازار در برخی مواقع به شما نشان می دهد که کدام ماژول دچار مشکل شده است، اگر این اطلاعات را ارائه نکند، شما باید ماژول های رم را به ترتیب عوض کنید و ماژول عیب دار را پیدا کنید. شما از این تست می توانید در ویندوز ۸.۱ و ویندوز ۷ نیز استفاده کنید.

نظرات خود را با ما در مورد این آموزش در میان بگذارید.

814 پست
پژمان قادرنژاد
او دانشجوی رشته کامپیوتر است. به بسکتبال و تکنولوژی علاقه‌ی وافری دارد و سعی می‌کند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف کوه نوردی، طبیعت گردی و یوتیوب کند. پژمان اکنون نویسنده بخش برنامه و بازی وب‌سایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  alireza
  پاسخ دهید پنجشنبه 16 شهریور 1396

  ویندوز ۱۰ نمیشه؟؟

   پژمان قادرنژاد
   پاسخ دهید پنجشنبه 16 شهریور 1396

   سلام دوست عزیز، “نحوه تست کردن مشکلات رم در ویندوز ۱۰” عنوان رو بخونید متوجه می شید 🙂

    alireza
    پاسخ دهید پنجشنبه 16 شهریور 1396

    آخ آخ😂😂😂😂 ته مقاله رو خوندم فکر کردم فقط روی ۸.۱ و ۷ اجرا میشه

  حمیدرضا
  پاسخ دهید جمعه 17 شهریور 1396

  سلام ممنون بسیار مفید بود

  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , , , , ,