تمیز کردن اصولی قطعات و بخش های مختلف یک رایانه رو میزی از عوامل مهمی است که باعث طول عمر رایانه و کاربری بهینه آن خواهد شد. در ادامه با وینفون همراه باشید.

پاک کردن قطعات مختلف رایانه تان از انواع چیزهای عجیب و غریبی که حتی در خواب نمی بینید! مو، قطعات ناخن ها، گرد و غبار، انواع ذره های معلق موجود در محیط و … از جمله مواردی هستند که به راحتی در رایانه های رو میزی پیدا می شوند.
به علت قرار گرفتن بعضی قطعات همچون صفحه کلید و موس در معرض عوامل محیطی و انسانی و همچین وجود سیستم های تهویه در داخل رایانه ها وجود آلودگی در آنها منطقی و اجتناب ناپذیر است.
مهم ترین تاثیرات تمیز کردن قطعات الکترونیکی و مشتقات آنها شامل افزایش طول عمر و بهبود عملکرد (به علت بهتر شدن رسانایی الکتریکی و گرمایی) هستند.
در این آموزش قصد داریم نکاتی چند در مورد پاک سازی رایانه رو میزی را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

چه چیزهایی نیاز است؟

پارچه ۱۰۰ نخی (بدون الیاف رسانا)
یک عدد مسواک (ترجیحا با الیاف نرم)
پاک کننده ایزوپروپیل الکل (ترجیحا به صورت افشانه با درجه خلوص بالای ۹۹% )
خمیر حرارتی پردازنده
کاردک کوچک
پمپِ دمنده یا مخزن اسپری هوای فشرده
گوش پاک کن

در ابتدا متذکر می شویم تیم وینفون هیچ مسئولیتی در قبال انجام غیر اصولی مراحل زیر توسط شما عزیزان ندارد.

مرحله اول، پاک سازی صفحه کلید و موس:

برای پاک کردن صفحه کلید دو راه وجود دارد، راه ساده و راه سرگرم کننده (اما احتمالا فاجعه بار)! ما فقط راه اول را امتحان خواهیم کرد.
اگر صفحه کلید شما از نوع بی سیم است قبل از شروع باطری ها را خارج کنید. ابتدا در بین همه کیلدهای صفحه کلید، افشانه الکلی اسپری کنید:
سپس در صورت نیاز کلیدها را با استفاده از دو شئ نوک تیز و ظریف (پنس، کلید و …) از جای خود خارج کنید (هر کدام را در یک طرف کلید قرار دهید و به آرامی به بالا بکشید.)؛ بهتر است برای اشتباه نشدن در جای کلیدها این کار را در مرحله های مختلف برای حداکثر ۵ کلید هم زمان انجام دهید.
حال بین کلیدها را با فشار هوا و کمک دستمال نخی تمیز کنید. در انتها کلیدها را سر جای خود قرار داده و با یک فشار عمودی کوچک جا بزنید:
برای پاک کردن موس نیز می توانید از همین روش استفاده کنید. اکثر موس ها طوری طراحی شده اند که با کشیدن کلیدهایشان به بالا می توان زیر آنها را تمیز کرد.در صورتی که موفق به این کار نشدید از وارد آوردن فشار بیش از حد معمول به کلیدها خودداری کنید:
سپس برای تمیز کردن لنز زیر موس از یک گوش پاک کن و الکل استفاده کنید:

پاک سازی عمیق تر:

بله بالاخره به قسمت مهیج ماجرا رسیدیم! اکثر شما ممکن است تنها با دمیدن حجم زیادی از هوای فشرده به داخل کیس عمل تمیزکاری را انجام دهید. برای این کار لازم است کیس خود را به مکانی باز منتقل کنید (مطمئنا انجام این کار در اتاق کارتان ایده جالبی نخواهد بود)، سپس درب دسترسی به کیس را باز کرده و در نظر داشته باشید که باید کار دمیدن هوای فشرده را از سمت بیرون به داخل انجام دهید. (دمیدن هوا از سمت خارجی کیس و منفذ ها بدترین ایده ای است که میتوان اجرا کرد.)
برای تمیز کردن فن های داخل کیس، ابتدا فن را از جای خودش خارج کرده با دمیدن هوا گرد و غبار بین پره ها را تمیز کنید.
روش دیگر اسپری کردن مقداری افشانه الکلی و استفاده از پارچه نخی یا مسواک برای تمیز کردن بهتر فن است. (در هنگام بستن مجدد فن ها به جهت ورود و خروج هوا توجه کنید.)

مرحله بعدی تمیز کردن پردازنده و “انباره حرارتی” (Heat-Sink) آن است. برای این کار بهتر است به جای دمیدن هوای فشرده، کل قسمت پردازنده را باز کرده و از افشانه الکلی برای تمیز کردن فن و انباره حرارتی استفاده کنید:
نکته مهم : به هیچ وجه به پایه های پردازنده روی بورد اصلی دست نزنید! اینکار ممکن است برایتان به انداره یک پردازنده و بورد جدید خرج بر دارد!

به طور کلی در آوردن هر سیستم خنک کننده ای راه خاص خود را دارد، اما به صورت کلی این کار شامل چرخاندن ۹۰ درجه و به بالا کشیدن پین های نگه دارنده سیستم خنک کننده پردازنده می باشد. (برای اطلاعات بیشتر به دفترچه راهنمای خنک کننده یا برد اصلی خود مراجعه کنید.) پس از باز کردن سیستم خنک کننده، خمیر حرارتیِ زیر انباره حرارتی را با یک کاردک تمیز کنید. (برای تمیز کردن بقایای خمیر حرارتی از روی پردازنده بهتر است از یک قطره الکل و پارچه نخی استفاده کنید.):
پس از پایان این مرحله و جا زدن پردازنده، روی پردازنده و محل تلاقی انباره با پردازنده را با یک لایه خمیر حرارتی جدید بپوشانید و سیستم خنک کننده را در جای خود سوار کنید:

حالا اگر این سوال برای شما پیش آمده است که برای تمیز کردن سایر قطعات از جمله دیسک های سخت، کارت گرافیک، بورد اصلی و … چه باید کرد، جواب شما یک کلمه است: تکرار!
بله شما می توانید از مراحل پاک کردن پردازنده و سیستم خنک کننده اش برای تمیز کردن کل قطعات رایانه خود استفاده کنید. (فقط به این نکته توجه کنید که خشونت در هنگام تمیز کردن رایانه تان هیچ نتیجه ای جز هزینه برای شما نخواهد داشت!)

تمیز کردن بورد اصلی برای حرفه ای ها :

اگر دوست دارید بورد اصلی رایانه تان مثل روز اول نو شود می توانید از این روش استفاده کنید. (اخطار! این روش برای افراد مبتدی توصیه نمی شود.)

ابتدا تمام قطعات رایانه را از بورد جدا کنید (این کار شامل در آوردن باطری CMOS نیز می شود). سپس بورد اصلی رایانه خود را باز کرده و داخل یک ظرف بزرگ و تمیز قرار دهید، ترجیح بر این است که جنس ظرف فلزی و پلاستیکی نباشد. حال ظرف را از محلول ایزوپروپیل الکل ۹۹% پر کنید و بورد را با مسواک به آرامی تمیز کنید (تاکید می شود به هیچ وجه به پایه های پردازنده کاری نداشته باشید.) :
پس از اتمام تمیز کاری بورد اصلی را از داخل محلول در آورده و برای چند ساعت در فضای آزاد قرار دهید تا مایع پاک کننده تبخیر شود. (ایزوپروپیل الکل به شدت فرّار و آتش زا است، از استفاده آن در محل های بسته و گرم خودداری کنید.)

اکنون رایانه شما بهتر نفس می کشد. به یاد داشته باشید که خشک کردن تمام قطعات مهم ترین اصل تمیز کاری یک رایانه است.
امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید.

منبع :

PCWORLD

51 پست
سیّد محمّد نصری
Sickmind_01 is here, English Translation graduate and one hell of a Microsoft lover
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Musicbl4sT
پاسخ دهید سه شنبه 6 تیر 1396

اوووووووووووووووو کی این همه کارو انجام میده ؟؟؟
یه باد بگیر تو کیس حله

    سیّد محمّد نصری
    پاسخ دهید سه شنبه 6 تیر 1396

    نحوه تمیز کردن “اصولی” قطعات یک رایانه رومیزی

    اصولی …

mohsen
پاسخ دهید جمعه 7 مهر 1396

**ترجیح بر این است که جنس ظرف فلزی و پلاستیکی نباشد**
ببخشید میشه بگید پس تو چجور ظرفی باید باشه؟
نکنه چوبی؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,