اگر کامپیوتر شما قابلیت تبدیل شدن به حالت‌های مختلفی را دارد، یا اگر از تبلت استفاده می‌کنید، ویندوز 10 می‌تواند به صورت خودکار صفحه‌ی شما را بچرخاند. ولی اگر به چرخ صفحه تمایلی ندارید، می‌توانید آن را قفل کنید.

چرخش خودکار صفحه فقط در دستگاه‌هایی ممکن است که دارای سنسور اکسلومتر هستند. ویندوز از این قطعه‌ی سخت افزاری استفاده می‌کند تا وضعیت فیزیکی دستگاه را تشخیص دهد.

چگونه چرخش صفحه را روشن یا خاموش کنیم

بخش Action Center دارای قسمتی برای دسترسی سریع به این ویژگی ویندوز است و از طریق آن می‌توانید آن را روشن یا خاموش کنید. برای باز کردن این قسمت از ویندوز، روی قسمت اعلان‌ها در Taskbar در پایین سمت راست صفحه کلیک کنید، یا این که از کلیدهای Windows + A استفاده کنید.

روی گزینه‌ی Rotation Lock در پایین بخش Action Center کلیک کنید تا قفل چرخش صفحه فعال شود. این گزینه از چرخیدن صفحه نمایش شما جلوگیری می‌کند و در حالت کنونی‌اش آن را قفل می‌کند.

قفل چرخش صفحه در صورتی که گزینه‌ی آن روشن باشد به معنی فعال بودن آن است، و اگر تیره باشد یعنی این که قفل چرخش صفحه غیر فعال است.

اگر که به کل قادر به دیدن این گزینه نیستید، به احتمال زیاد دستگاه شما از چرخش خودکار صفحه پشتیبانی نمی‌کند. ولی احتمال دیگری نیز وجود دارد و ممکن است به هنگام سفارشی سازی کردن Action Center اشتباهی آن را پاک کرده باشید و باید دوباره آن را برگردانید.

علاوه بر قسمت Action Center، قفل چرخش صفحه را می‌توانید از طریق اپلیکیشن Settings نیز فعال کنید. برای این کار، اپلیکیشن Settings را اجرا کنید و در بخش System وارد Display شوید. به پایین منوی نمایش داده شده بروید و گزینه‌ی Rotation Lock را پیدا کنید و آن را روی On تنظیم کنید. اگر می‌خواهید که که قفل چرخش صفحه غیر فعال شود و چرخش خودکار صفحه روشن شود، این گزینه را روی Off بگذارید.

چرا گزینه‌ی Rotation Lock طوسی رنگ است؟

در بعضی موارد، گزینه‌ی Rotation Lock هم در Action Center و هم در اپلیکیشن Settings ممکن است به رنگ طوسی ظاهر شوند و به طور کامل غیر قابل استفاده باشد.

اگر کامپیوتر شما قابل تبدیل باشد، این اتفاق موقعی می‌افتد که دستگاه شما روی حالت لپ تاپ باشد. برای مثال، اگر از لپ تاپ‌های 360 درجه استفاده می‌کنید، گزینه‌ی Rotation Lock تا وقتی که در حالت لپ تاپ هستید غیر فعال و طوسی رنگ می‌ماند. اگر لپ تاپی دارید که صفحه نمایش آن قابل جدا شدن است، تا زمانی که صفحه نمایش به صفحه کلید متصل است این گزینه غیر فعال خواهد ماند. چنین چیزی برای آن اتفاق می‌افتد که در حالت استاندارد لپ تاپ، چرخش صفحه به هیچ عنوان به صورت خودکار رخ نمی‌دهد.

پس از آن که دستگاه‌تان را به تبلت تبدیل کردید، مثلاً زمانی که صفحه کلید را 360 به پشت برگرداندید یا صفحه نمایش را از صفحه کلید جدا کردید، گزینه‌ی قفل چرخش صفحه قابل استفاده خواهد شد و چرخش خودکار نیز روشن می‌شود.

اگر Rotation Lock همچنان طوسی رنگ است حتی در مواقعی که از حالت تبلت استفاده می‌کنید، احتمالاً این یک باگ است، کامپیوتر خود را ری استارت کنید و دوباره امتحان کنید.

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,