در آخرین به‌روز‌رسانی ویندوز‌10 قابلیت جدیدی به‌نام Color Filters به این سیستم عامل افزوده شده است که به کاربران در مشاهده واضح تر عناصر در صفحه نمایش کمک می‌کند. بنابراین در این مقاله سعی کردیم تا به معرفی این ویژگی و آموزش روش های فعال سازی آن بپردازیم، در ادامه با وینفون همراه باشید.

در ادامه سیل تغییرات و ویژگی های جدیدی که در آخرین به‌روز‌رسانی بزرگ ویندوز، برای امنیت و کارایی بیشتر به این سیستم عامل افزوده شده، قابلیت Color Filters نیز جزو یکی از معدود بهبود هایی است که برای کمک به معلولین به ویندوز 10 آمده است.

ویژگی Color Filters طراحی شده تا استفاده از ویندوز را برای کاربرانی که از مشکل کور رنگی رنج می‌برند آسان تر کرده و به افرادی که چشم های حساس به نور دارند در استفاده از برنامه ها و مشاهده محتوای صفحه نمایش کمک کند. همچنین، این ویژگی در تمام سطوح سیستم‌عامل به درستی کار می‌کند، که بدین معناست که کاربرد آن تنها به عناصر ویندوز 10 خلاصه نمی‌شود و این قابلیت برای تعامل با تمام برنامه های سنتی Win32 و برنامه های استور ویندوز نیز همگام سازی شده است.

آموزش فعال سازی قابلیت Color Filters در ویندوز 10 :

فرایند تعیین سطوح رنگ در ویندوز 10 بسیار ساده طراحی شده است، تنها کافیست تا مراحل زیر را دنبال کنید :

  • تنظیمات ویندوز را باز کرده و بر روی Ease of Access کلیک کنید.
  • گزینه Color & high contrast را انتخاب کنید.
  • در زیر بخش Color Filters گزینه Apply color filter را فعال کنید.
  • پس از فعال سازی، از منوی زیر این بخش می‌توانید از میان فیلتر های مختلف گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در حال حاضر فیلتر‌های در دسترس شامل موارد زیر هستد :

  • فیلتر سیاه و سفید (Garyscale)

  • فیلتر معکوس کردن رنگ (Invert)

  • فیلتر معکوس رنگ سیاه و سفید (Garyscale Inverted)

  • فیلتر Deuteranopia که مناسب افراد مبتلا به نوعی کور رنگی به همین نام می‌باشد. (در این نوع کور رنگی عدم توانایی در تشخیص نور سبز سبب مشکل در مشاهده نور های سبز، زرد و قرمز خواهد شد، بنابراین در این نوع فیلتر سعی شده تا حد ممکن از این رنگ ها در فضای ویندوز استفاده نشود.)

  • فیلتر Protanopia (نوعی دیگر از کور رنگی به همین نام است که در نتیجه آن توانایی در مشاهده نور قرمز رنگ از میان می رود همانند حالت قبل تشخیص نور های سبز ، زرد و قرمز با مشکل همراه خواهد بود.)

  • فیلتر Tritanopia (این فیلتر نیز مناسب افراد با نوعی نادر از کور رنگی است که در مشاهده نور های آبی با مشکل مواجه هستند که در مجموع رنگ های آبی و سبز را صحیح مشاهده نمی‌کنند.)

پس از آنکه گزینه مورد نظر خود را انتخاب کردید، فیلتر جدید در تنظیمات ویندوز ذخیره شده و به شما در مشاهده عناصر مختلف در ویندوز کمک خواهد کرد تا جزییات موجود در صفحه نمایش را واضح تر ببینید. همچنین همیشه می‌توانید با فشردن کلید های ترکیبی Windows + Ctrl + C بدون نیاز به بازکردن بخش تنظیمات، Color Filters را غیر فعال کنید.

به خاطر داشته باشید که این ویژگی تنها پس از به‌روز‌رسانی به نسخه 1709 ویندوز در دسترس خواهد بود و در صورتی که نمی‌توانید این گزینه را در تنظیمات خود پیدا کنید، احتمالاً بر روی کامپیوتر شما آخرین به‌روز‌رسانی منتشر شده نصب نشده است.

آیا شما هم از این قابلیت استفاده می‌کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

110 پست
حسام یزدانی
مطالب مرتبط
مطالب مشابه
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,