enable-pin-complexity-windows-10

ویندوز ۱۰ چندین روش امنیتی مختلف برای ورود از جمله با استفاده از کد PIN دارد. اگر شما از یک تلفن همراه ویندوزی استفاده می کنید، بدون شک با پین‏کد (PIN) که از جهاتی به رمز عبور شباهت دارد، آشنایی دارید. اما بهتر است بدانید که پین‏کد تفاوت هایی با رمز عبور نیز دارد. به عنوان مثال پین‏کد معمولا تنها می تواند از اعداد تشکیل شده، از رمز عبور کوتاه‏تر است و تنها برای باز کردن قفل یک دستگاه استفاده شود. به این معنی که پین‏کد از طریق شبکه در بین دستگاه های مختلف همگام نمی‏شود.

این باقی ماندن به صورت محلی ممکن است امنیت بیش‏تری را برای شما فراهم کند. زیرا اگر رمز عبور شما به طریقی به دست افراد دیگر بیفتد، آن فرد می‏تواند به تمامی دستگاه‏های شما دسترسی داشته باشد. اما در عین حال استفاده از ۴ عدد به عنوان رمز می توان حدس زدن آن را برای کسی که دسترسی فیزیکی به سیستم شما دارد تا حدودی آسان نماید. خوشبختانه ویندوز ۱۰ یک ویژگی مخفی دارد که به شما اجازه ساخت پین های پیچیده‏تر را با استفاده از کارکترها و حروف می‏دهد.

برای دسترسی به این ویژگی با ما همراه باشید تا قدم به قدم این کار را انجام دهیم.

نحوه فعال سازی پین‏کد پیچیده

۱- کلیدهای ویندوز + R را با هم بگیرید تا Run باز شود.

۲- عبارت gpedit.msc را تایپ کرده و کلید Enter را بفشارید تا ویرایش‏گر Local Group Policy باز شود.

۳- به مسیر Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Hello for Business > PIN Complexity بروید.

windows-10-pin-complexity

۴- در این قیمت با فعال کردن هرکدام از موارد می‏توانید آنها را به پین‏کد خود اضافه کنید.

  • Require digits: اگر این گزینه را به حالت Enable در بیاورید، هنگام تنظیم پین‏کد سیستم‏عامل از شما حداقل یک عدد می‏خواهد. اگر آن را به حالت غیر فعال یا Disable در بیاورید می توانید، پین‏کد خود را بدون عدد تنظیم کنید.
  • Require lowercase letters: با فعال نمودن این حالت در هنگام تنظیم پین‏کد سیستم عامل از شما حداقل یم حرف کوچک می‏خواهد و با غیر فعال کردن آن شما  اجازه استفاده از حروف کوچک را ندارید.
  • Maximum PIN length: در این قسمت می توانید بیش‏ترین طول مجاز پین‏کد خود را مشخص کنید. این عدد نبایستی از بیش‏ترین میزان مجاز سیستم یعنی ۱۲۷ کاراکتر بیش‏تر باشد.
  • Minimum PIN length: در این قسمت می‏توانید کم‏ترین میزان مجاز پین کد خود را مشخص کنید. این عدد نبایستی از کم‏ترین میزان مجاز سیستم یعنی ۴ کاراکتر کم‏تر باشد.
  • Expiration: در این قسمت می‏توانید مدت زمان مجاز برای استفاده از یک پین‏کد را انتخاب کنید. به محض آن که مدت تعیین شده شما به پایان برسد، سیستم عامل از کاربر می خواهد که پین کد خود ار تعویض نماید. شما می توانید عدید بین ۱ تا ۷۳۰ روز را برای پایان اعتبار پین کد تعیین کنید. همچنین با انتخاب عدد صفر، مدت اعتبار پین کد هرگز به پایان نخواهد رسید.
  • History: برای بالا بردن امنیت شما می توانید کاربران را از انتخاب پین کد تکراری منع نمایید. می توان بین ۱ تا ۵۰ پین کد آخر کاربر را برای انتخاب، غیر مجاز اعلام کرد. همچنین عدد صفر به معنای غیر فعال بودن این محدودیت است.
  • Require special characters: با فعال کردن این قابلیت، سیستم عامل از شما حداقل یک کاراکتر ویژه برای انتخاب پین کد می خواهد. با غیرفعال کردن این قسمت، اجازه استفاده از کاراکترهای ویژه در پین کد را نخواهید داشت. کاراکترهای ویژه شامل موارد زیر است:

! ” # $ % & ‘ ( ) * + , – . / : ; < = > ? @ [ \ ] ^ _ ` { | } ~ .

  • Require uppercase letters: با فعال کردن این قسمت، سیستم عامل از شما حداقل یک حرف بزرگ خواهد خواست و با غیر فعال کردن آن اجازه استفاده از حروف بزرگ در پین کد را نخواهید داشت.

۵- حالا با دوبار کلیک برای هرکدام از موارد فوق صفحه جدیدی باز می شود و می توانید آن گزینه را تنظیم کنید.

require-special-characters-pin-windows-10

۶- تغییر مورد نظر خود را در گزینه مورد نیاز اعمال نمایید.

۷- بر روی Apply کلیک کنید.

۸- بر روی OK کلیک کنید.

چگونگی ایجاد یک پین‏کد پیچیده

حالا که پیچیدگی های لازم برای پین کد را فعال کرده اید وقت آن است که یک پین کد پیچیده برای خود انتخاب نمایید.

۱- اپلیکیشن تنظیمات (Settings app) را باز کنید.

۲- بر روی Accounts کلیک کنید.

۳- بر روی Sing-in options کلیک کنید.

۴- گزینه Add را در زیر بخش PIN بفشارید.

signin-options-windows10

۵- رمز عبور حساب کاربری مایکروسافت خود را وارد نمایید.

۶- یک صفحه جدید گشوده می شود. بر روی لینک PIN requirements کلیک کرده تا موارد اجباری برای انتخاب یک پین‏کد صحیح را ببینید.

۷- پین‏کد جدید را ایجاد نمایید.

creating-pin-complexity

۸- بر روی OK کلیک کنید.

برای این که عملکرد صحیح پین را بسنجید، کلید های ویندوز و L را نگه دارید تا دستگاه قفل شود، آنگاه به پین جدید اقدام به ورود نمایید.

در پایان بایستی به این نکته اشاره کنیم که استفاده از پین‏کد پیچیده تنها در ویندوز ۱۰ نسخه های Pro و Enterprise ممکن است. شما همچنین می توانید برای دسترسی به آموزش های بیشتر در ویندوز به این لینک مراجعه نمایید.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,