آموزش

آموزش یافتن بهترین مانیتور برای کامپیوتر وقتی جزئیات زیاد می شوند!

گاهی خرید یک مانیتور جدید برای کامپیوتر می‌ تواند گیج کننده باشد، به خصوص برای افرادی که اطلاعات زیادی در این زمینه ندارند و مطعمن نیستند کدام ویژگی هر مانیتور بیشتر به کارشان خواهد آمد. بنابراین سعی کردیم تا در این مقاله، شما را برای خرید یک مانیتور مناسب راهنمایی کنیم. در ادامه با وینفون همراه باشید.

در همگام خرید یک مانیتور و به طور کلی تمام صفحات نمایش، همه چیز تنها به اندازه صفحه نمایش خلاصه نمی شود و تکنولوژی های مختلفی از جمله سرعت نمایش تصاویر، تعداد پورت های استفاده شده و نرخ هماهنگ سازی متفاوتی وجود دارد که می تواند سبب گیج شدن خریداران شود و این ها تنها بخشی از مواردی بودند که باید در حین خرید یک مانیتور به آن توجه شود.

خوش بختانه، اگر برای انتخاب مانیتور اولویت هایی داشته باشید، در انتخاب، دستِ باز تری خواهید داشت.

اندازه صفحه نمایش

صفحه مانیتور ها در اندازه های مختلفی تولید می شوند که مبنای اندازه گیری آن، میزان طول صفحه نمایش به صورت مورب بدون احتساب قاب و یا پوسته بیرونی آن می باشد. به طور کلی، در تهیه یک مانیتور بهتر است کمی بیشتر هزینه کرده و با توجه به فضای محیط کار خود، مانیتور بزرگ تر با رزولیشن بیشتر را تهیه کنید تا در دراز مدت چشم تان از خیره شدن به صفحه نمایش خسته نشود.

معمولاً، اندازه ایده آل یک مانیتور برای کامپیوتر های رومیزی 23 اینچ می باشد که هم برای کار و هم برای بازی مناسب است. با این وجود مانیتور های 30 اینچی و بزرگ تر هم هستند که برای مصارف رسانه و یا استفاده از آن ها در فواصل دور کاربرد دارند.

خمیده یا صاف

در واقع می توان گفت، تنوع مانیتور های خمیده به اندازه مانیتور های با تکنولوژی 3D زیاد است و البته صفحات خمیده این مانیتور ها می تواند سودمند باشد. صفحات نمایشی با اندازه 30 اینچ و حتی بزرگ تر هستند که به علت خمیده بودن می توانند فضای اطراف صورت شما را دربر بگیرند تا گستره دید شما را افزایش داده و نیاز به چرخاندن سر را به حداقل برسانند.

مانیتور های خمیده معمولاً از پنل های عریض با نسبت 21:9 استفاده می کنند که این موضوع می تواند بهره وری را افزایش دهد اما در مقابل ممکن است مشکلاتی در استفاده از موارد رسانه ای بوجود آید که برای این نسبت تصویر و این رزولیشن ها بهینه نشده باشند. همچنین این مانیتور های برای بازی واقعاً خوب هستند، زیرا حس غوطه ور شدن در محیط بازی را بیش از صفحات تخت در بازی کن ها القا می کنند که ما هم در حین استفاده از آن ها این موضوع را به خوبی حس کردیم.

از مانیتور های خمیده می توانید برای تمام کاربرد ها مانند استفاده عمومی و یا بازی استفاده کنید. روی آوردن به این نوع صفحه نمایش تغییری در نوع کاربری ایجاد نخواهد کرد، اما اگر بودجه تان کفاف خرید یک مانیتور خمیده را می دهد و شما هم از طرح های خاص خوشتان می آید می توان گفت این ارتقا ارزش پرداخت هزینه اش را خواهد داشت.

رزولیشن مانیتور

واژه رزولیشن، به معنی تعداد پیکسل موجود در ردیف های افقی و عمودی صفحه نمایش است. بنابراین وقتی گفته می شود رزولیشن صفحه نمایش یک مانیتور  1080 × 1920 می باشد یعنی این صفحه نمایش 1920 پیکسل در ردیف های افقی و 1080 پیکسل در ردیف های عمودی در خود جای داده است. مانیتور ها برای همگام سازی با نوع سیستم عاملی که به آن متصل هستند و پشتیبانی آن سیستم عامل، از حداکثر رزولیشن مشخصی استفاده می کنند. که بیش ترین رزولیشن های استفاده شده در مانیتور ها در ابعاد زیر هستند :

  • 1080 × 1920 Full HD
  • 1440 × 2560 QHD/WQHD
  • 2160 × 3840 Ultra HD/4K
  • 4320 × 7680 Full Ultra HD/8K

خرید مانیتوری که می تواند تصاویر را با کیفیت 8K در اختیارتان بگذارد، دست شما را در شخصی سازی نیز باز می گذارد و در صورت نیاز می توانید تصاویر را با کیفیت هایQHD ،Full HD ،HD و 4K هم ببینید. بنابراین هرچه پول بیشتری خرج کنید مانیتور با کیفیت صفحه نمایش بالاتری نصیب تان خواهد شد و این یعنی می توانید، تصاویر را با جزئیات بیشتری ببینید.

همچنین، در این بین مانیتور های فوق عریض هم حضور دارند که خوب است نیم نگاهی به آن ها هم بیاندازیم، این مانیتور ها از نسبت 21:9 به جای نسبت تصویر رایج 16:9 استفاده می کنند و بیشتر مناسب توسعه دهندگان و حرفه ای ها می باشد.

همگام سازی شده برای بازی

قابلیت های FreeSync شرکت AMD و  G-Sync شرکت NVidia، تکنولوژی های متفاوتی هستند که برای منظور یکسانی طراحی و توسعه داده شده اند. مانیتوری که یکی از تکنولوژی های فوق را پشتیبانی می کند، می تواند با هماهنگ شدن با کارت گرافیک AMD یا NVidia لَگ های ورودی را کاهش داده و جلوی وقوع قطعی های ریز و درشت را به خصوص در حین بازی بگیرد.

بنابراین در صورتی که این ویژگی یکی از فاکتور های شما در تهیه مانیتور دلخواه تان است، دقت کنید که از کدام کارت گرافیک در سیستم خود استفاده می کنید و یا در آینده استفاده خواهید کرد. همان طور که گفته شد صفحه نمایش هایی که از G-Sync پشتیبانی می کنند باید به کارت گرافیک NVidia متصل شده و مانیتور هایی که از FreeSync پشتیبانی می کنند با کارت گرافیک های AMD به خوبی کار می کنند. البته تمام مانیتور ها می توانند با کارت گرافیک های مختلف کار کنند اما برای استفاده کامل از این ویژگی، باید از  کارت گرافیک همگام سازی شده با تکنولوژی همان مانیتور استفاده شود.

تنوع پورت ها و اتصالات

تنوع پورت در مانیتور ها متفاوت است و از یک پورت تا پنج پورت و بیشتر در هر مانیتور می تواند متغیر باشد که هرچه تعداد پورت ها بیشتر باشد دقت مانیتور در نمایش تصاویر با پورت های مختلف هم بیش تر خواهد بود. مانند سایر عوامل، قیمت هر مانیتور در نوع اتصالاتی که در اختیار شما قرار خواهد گرفت تاثیر گذار خواهد بود. برای مثال، هریک از پورت های DisplayPort ،DVI ،VGA و HDMI می توانند جزو اتصلات پشتی مانیتور ها باشند البته در بعضی از دستگاه های دیگر هم هر دو پورت DisplayPort و HDMI قرار دارند. در هر حال نوع اتصالات هر مانیتور با توجه به شرکت سازنده و قیمت آن در هر دستگاه متفاوت خواهد بود.

بودجه

قیمت یک مانیتور با اضافه شدن فاکتور های رزولیشن بیشتر، تعداد پورت ها و اتصالات، ویژگی های خاص مانند G-Sync و FreeSync و اندازه صفحه نمایش، افزایش پیدا می کند. اگر بوجه محدودی دارید، باید براساس فاکتور هایی که برایتان اهمیت بیشتری دارند (مثل صفحه نمایش 23 اینچی و کیفیت QHD) مانیتور ارزان تر را پیدا کرده و خریداری کنید.

درمقابل اگر به دنبال مانیتوری هستید که از تکنولوژی همگام سازی پشتیبانی می کند، پورت های HDMI و DisplayPort را با هم دارد و از کیفیت 4K بهره می برد، باید سر کیسه را شل کرده و پول بیشتری نسبت به حالت قبل بپردازید زیرا این شاخص ها همان مواردی هستند که در تعیین قیمت بیشتر مانیتور تاثیر گذار خواهند بود.

به نظر شما فاکتور های مهم برای خرید یک مانیتور مناسب چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

110 پست
حسام یزدانی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,