ارور Blue Screen of Death، یا BSOD یا ارور صفحه‌ی آبی از همان موقعی وجود داشت که ویندوز برای اولین بار به دنیای کامپیوترها معرفی شد و یکی از کابوس‌های کاربران ویندوز، بر خوردن به این صفحه به صورت تصادفی است.

در زمان ویندوز XP، کلنجار رفتن با ارور صفحه‌ی آبی کمابیش به امری روزانه برای کاربران این سیستم عامل تبدیل شده بود و عرضه‌ی ویندوز ویستا وضعیت را بدتر از قبل کرده بود.

در سال‌های اخیر، مایکروسافت به صورت جدی به دنبال کاهش این گونه ارورها در ویندوز بوده است و با این کار، پایداری این سیستم عامل را در تمام سخت افزارها به طور چشمگیری افزایش داد.

ولی با این که مایکروسافت تلاش بسیار زیادی در رابطه با رفع این ارورها کرده است، هنوز این ارورها در ویندوز رخ می‌دهند. مایکروسافت نیز اخیراً طرح ارور صفحه‌ی سبز یا Green Screen of Death یا GSOD را به عنوان بخشی از برنامه‌ی اینسایدر ویندوز مطرح کرده است.

این گونه اگر شخصی به چنین اروری برخورد کند و اسکرین شاتی را از آن برای مایکروسافت ارسال کند، پیدا کردن منشع آن مشکل برای مایکروسافت آسان‌تر خواهد بود و همچنین مشخص خواهد بود که در کدام بیلد پیش نمایش ویندوز 10 چنین اروری رخ داده است. همانطور که می‌دانید، احتمال رخ دادن چنین ارورهایی در بیلدهای پیش نمایش بسیار بیشتر از بیلدهای معمولی است، چرا که این بیلدها هنوز در دست ساخت هستند.

نکته‌ی جالب درباره‌ی ارور صفحه‌ی آبی این است که با این که همه از این ارور متنفر هستند، ویندوز دارای مکانیزمی است که در مواقع خاصی این ارور را به زور در ویندوز ظاهر می‌کند. این مورد برای توسعه دهندگان و متخصصان IT پر کاربرد است چرا که به آن‌ها کمک می‌کند نرم افزارها یا سیستم‌های مشخصی را تست کنند.

به وجود آوردن ارور صفحه‌ی آبی در ویندوز 10 ابتدا نیازمند فعال سازی آن از طریق دستکاری ریجستری است و در این مطلب به شما یاد خواهیم داد که چگونه این کار را انجام دهید.

قبل از همه چیز، این هشدار را در نظر داشته باشید. ایجاد ارور صفحه‌ی آبی در سیستمتان (یا صفحه‌ی سبز در صورت استفاده از بیلدهای پیش نمایش) به این معنی است که کامپیوترتان نیازمند ریبوت خواهد بود و تمام کارهایی را که در سیستم در آن زمان داشتید را از دست خواهید داد. تنها زمانی از این متود استفاده کنید که مطمئن هستید داده‌ی حساسی از دست نخواهید داد.

برای ایجاد تغییر در ریحستری‌های ویندوز، ابتدا باید با یک اکانت ادمین وارد ویندوز شوید. پس از آن، با فشار دادن کلیدهای Windows + R پنل Run را باز کنید و در آن عبارت regedit را تایپ کنید. پس از آن، روی OK کلیک کنید تا ویرایشگر ریجستری باز شود.

در ویرایشگر ریجستری، در دو قسمت مختلف باید دو واحد ریجستری ایجاد کنید. ابتدا به آدرس زیر روید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\kbdhid\Parameters

بعد از پیدا کردن آدرس بالا، روی بخش سمت راست ویرایشگر، کلیک راست کنید و در بخش New روی (DWORD (32-bit کلیک کنید. نام واحد ایجاد شده را به CrashOnCtrlScroll تغییر دهید و روی OK کلیک کنید. روی واحد CrashOnCtrlScroll دو بار کلیک کنید تا پنل مربوط به آن باز شود و در قسمت Value data، عدد 0 را به 1 تغییر دهید. (0 به معنای غیر فعال بودن و 1 به معنای فعال بودن است).

پس از انجام موارد بالا، باید به این قسمت در ویرایشگر ریجستری بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\i8042prt\Parameters

و همان قدم‌های قبلی را تکرار کنید. در قسمت سمت راست کلیک راست کرده و در New روی (DWORD (32-bit کلیک کنید و نام آن را به CrashOnCtrlScroll تغییر دهید و در قسمت Value data، عدد 0 را به 1 تغییر دهید.

پس از انجام این موارد، باید کامپیوتر را ریبوت کنید تا تمام تغییرات در ویندوز اعمال شوند. پس از آن که ویندوز بار دیگر به طور کامل بارگذاری شد، با دو بار فشردن کلیدهای Ctrl و دکمه‌ی وسط ماوس، ارور صفحه‌ی آبی برای شما ظاهر خواهد شد.

در این ارور، کد 0xE2 و MANUALLY_INITIATED_CRASH نشان داده شده است، به این معنی که این ارور بر اثر مشکلات سخت افزاری یا نرم افزاری به وجود نیامده است، بلکه از قصد توسط خود کاربر ایجاد شده است. در اکثر مواقع، سیستم عامل اقدام به جمع آوری اطلاعاتی از سیستم می‌کند و پس از تکمیل این فرایند، به صورت خودکار سیستم ریبوت می‌شود. پس از آن ویندوز به صورت عادی بارگذاری خواهد شد.

البته این احتمال وجود دارد که به صورت تصادفی دکمه‌های میانبر این ارور را در حین کار فشار دهید. با این که احتمال آن کم است، ولی هر موقعی که خواستید می‌توانید با حذف واحدهای ریجستری ایجاد شده یا تغییر Value Data به 0 آن را غیر فعال کنید.

منبع :

SOFTPEDIA NEWS

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,