hdr-photography-sample-5همان‌طور که هفته گذشته به بررسی نحوه استفاده از تکنیک HDR پرداختیم، متوجه شدیم که دامنه دینامیکی تصویر چیست و چرا به تصاویری با دامنه دینامیکی بالا نیازمند هستیم. همچنین نحوه و شرایط ایجاد تصاویر HDR را در حالت خودکار دوربین فرا گرفتیم. اکنون می خواهیم به ایجاد این تصاویر به صورت دستی و با استفاده از نرم افزار فتوشاپ بپردازیم. اما قبل از آن اجازه دهید مروری بر روش گرفتن تصاویر خام داشته باشیم.

اگر مطلب هفته قبل را مطالعه نکرده اید، می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

عکاسی HDR (قسمت اول)

ثبت تصاویر خام

در جلسه گذشته اشاره کردیم که بازه دینامیکی قابل تشخیص برای مغز انسان، بسیار بیشتر از حسگرهای دیجیتالی استفاده شده در انواع دوربین ها است. پس ما می خواهیم با ثبت چند تصویر در بازه دینامیکی وسیع، طیف بزرگتری را در تصویر نهایی قرار دهیم. برای انجام این کار ابتدا بایستی دوربین یا تلفن همراه خود را در نقطه ای ثابت قرار دهید. این کار ضروری است زیرا قصد داریم با تغییر سرعت باز و بسته شدن شاتر میزان نوردهی در تصاویر خود را تغییر دهیم. اما در این حین اصلا نمی خواهیم که منظره ثبت شده در عکس ها (در این مقاله با سه عکس کار می کنیم) دچار تغییر شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، نتجه نهایی پس از ادغام سه تصویر نا مفهوم و در اصطلاح دارای Ghost (شبح) خواهد بود.

شما می توانید برای ثابت نگه داشتن تلفن همراه خود از سه پایه های مخصوص استفاده نمایید. یکی از بهترین پایه های نگه دارنده تلفن همراه که هم از قیمت مناسبی برخوردار است و هم به واسطه اندازه کوچک، می توانید به راحتی آن را حمل نمایید، مدل Flexible Gorilla Tripod است که می توانید آن را با قیمت ۲۹ هزار تومان تهیه نمایید. این پایه علاوه بر این که تلفن های همراه تا اندازه ۶ اینچ را در خود جای می دهد، به شما امکان تغییر زاویه دوربین را نیز می بخشد.

بعد از آن که دوربین عکاسی یا تلفن همراه خود را رو به منظره مد نظر ثابت قرار دادید، حال باید تصویر را به ثبت برسانید. یکی از تصاویر باید با نوردهی معمولی، یکی با نوردهی زیاد و یکی با نوردهی کم ثبت شود. برای این کار نیز تمامی پارامتر ها را ثابت نگه داشته و تنها با کم و زیاد کردن سرعت شاتر این سه تصویر را ثبت می کنیم. دقت کنید که دیگر پارامترها باید ثابت بمانند. اگر دوربین یا تلفن همراه شما از فرمت تصویر برداری خام یا RAW پشتیبانی می کند حتما آن را انتخاب کنید. زیرا تصاویر RAW این امکان را به شما می دهند تا بعدا در نرم افزار بسیاری از رنگ ها را تغییر دهید. اما اگر هم در فرمت JPEG عکاسی می کنید، باز هم مشکلی برای ایجاد تصویر HDR نخواهید داشت.

چند روز پیش که هوا در تهران تا حدودی ابری بود، شرایط را برای شکار یک تصویر زیبای HDR از ابرهای به هم تنیده مناسب دیدم. در تصاویر زیر من از یک دوربین DSLR استفاده کرده ام و آن ها را در فرمت خام ثبت نمودم. پس از ثابت کردن دوربین بر روی سه پایه تصاویر زیر به دست آمد:

hdr

همان طور که مشاهده می کنید، تصویر بالا با ایزو ۱۰۰ و سرعت شاتر ۱/۱۶۰۰ ثبت شده است که به عنوان تصویر با نوردهی کم از آن استفاده خواهیم کرد. تصویر وسط با ایزو ۱۰۰ و نوردهی عادی است و در نهایت تصویر پایین با سرعت شاتر ۱/۱۲۵ به عنوان عکس، با نوردهی بالا ثبت شده است. حال که تصاویر مدنظر را تهیه کرده ایم در مرحله بعدی باید آن ها را به نرم افزار برده تا تصویر نهایی که HDR است را ایجاد کنیم.

ایجاد تصویر HDR در فتوشاپ نسخه CC

دریافت ویدیو

 حالا برای این که تصاویر خود را به یک تصویر HDR تبدیل کنیم، نیاز داریم تا آن ها را در فتوشاپ باز کنیم. در نرم افزار فتوشاپ از منوی File گزینه Open را انتخاب کنید:

photoshop-hdr

در ادامه سه تصویری را که پیش تر گرفته اید، انتخاب کرده و گزینه Open را برگزینید. در صفحه ای که باز می شود در ستون سمت چپ هر سه تصویر را مشاهده می کنید. به گرفتن کلید Ctrl و با کلیک بر روی تصاویر، همه آن ها را انتخاب کنید. در ستون سمت راست کاری به تنظیمات نداشته باشید، بعدا می توانیم آن ها را در تصویر نهایی تغییر دهیم. در نهایت بر روی گزینه Open Images کلیک کنید.

photoshop-hdr1

 اکنون که هر سه تصویر در فتوشاپ باز شده اند مجددا از بالا سمت راست منوی File را باز کرده و در آن جا از زیر منوی Automate گزینه Merge to HDR Pro را انتخاب کنید. در صفحه جدیدی که باز می شود، گزینه Add Open Files را برگزینید تا تصاویری که پیش تر در فتوشاپ باز کرده بودید به گزینه HDR اضافه شود. در نهایت بر روی OK کلیک کنید. در این زمان فتوشاپ شروع به ادغام تصاویر شما با هم می کند. بسته به قدرت رایانه ای که در اختیار دارین این کار ممکن است از چند ثانیه تا یک یا دو دقیقه به طول بی‌انجامد. در صفحه جدید باز شده در قسمت پایین هر سه عکسی که تصویر HDR بر مبنای ادغام آنها ایجاد می شود را مشاهده خواهید کرد.

merge-to-hdr-pro1

پیش از هر اقداوی Mode تصویر را در سمت راست کادر بر روی ۳۲ بیت قرار دهید تا بازه بیشتری از رنگ ها را بتوانید کنترل کنید. سپس در ستون سمت راست گزینه Remove Ghosts را انتخاب کنید تا فتوشاپ به شما اجازه دهد تصویر نهایی را بر اساس یکی از تصاویر که نویز کمتری دارد، ایجاد کنید. سپس از تصاویر پایین صفحه آن یک را که نتیجه نهایی بهتری ایجاد می کند، انتخاب کنید. حال اگر تصاویر خود را به صورت خام یا RAW تهیه کرده اید، گزینه Complete Toning in Adobe Camera Raw را انتخاب کنید تا در نهایت با تنظیم پارامترهای پایانی تصویر خود را شخصی سازی کنیم. اگر تصویر خود را در فرمت JPEG گرفته اید نیازی به این کار نیست و می توانید بر روی گزینه Done کلیک کنید. اکنون تصویر HDR شما آماده است.

از آنجایی که من تصاویر را به صورت خام گرفته ام بنابراین گزینه Complete Toning in Adobe Camera Raw را تیک می زنم تا به سراغ تنظیمات تصاویر نهایی برویم. البته می توان تصویر HDR ایجاد شده را در نرم افزار Light Room بسیار حرفه ای تر ویرایش کرد اما برای جلوگیری از پیچیده شدن مقاله به ویرایش در قسمت Camera Raw فتوشاپ اکتفا می کنیم.

toning

در تصویر بالا دمای تصویر را قدری کم کردم تا حس بعد از ظهر پاییزی بهتر منتقل شود. همچنین با اضافه کردن کمی رنگ زرد به تصویر توانستم بازتاب نور خورشید از پشت ابرها را که دوربین از ثبت دقیق آن عاجز بود، تداعی کنم. از عمق سایه ها کاستم و میزان سفیدی و کنتراست تصویر را افزایش دارم. انجام این قسمت از تنظیمات بر عهده شما خواهد بود تا به کمک آن ها حس دقیقی که از عکس منتقل می شود را تنظیم کنید. حالا می توانید گزینه OKرا انتخاب کنید. حالا مجددا به فهرست File رفته و گزینه Export و سپس Export As را انتخاب کنید.

export

اکنون در ستون سمت راست فرمت مورد نظر خود را انتخاب کرده و در نهایت گزینه Export All را بزنید. دقت کنید که در این مرحله تیک گزینه Convert to sRGB نخورده باشد. تبریک می گویم تصویر HDR شما آماده است.

hdr-hosein-mohmadzadeh

سخن پایانی

می خواهم مطابق معمول هر جلسه، شما را به تمرین و تمرین بیشتر، تشویق نمایم. از سوژه ها و تکرار اشتباهات نترسید و مطمئن باشید که تمرین تنها راه پیشرفت در عکاسی است. در مورد موضوع این جلسه این نکته را یادآور می شوم که راه های بسیاری برای ایجاد تصاویر HDR وجود دارد. از حالت خودکار دوربین های عکاسی گرفته تا نرم افزارهایی که تنها برای ایجاد تصاویر HDR از عکس های خام توسعه پیدا کرده اند. شما می توانید هر کدام از این راه ها را که می پسندید انتخاب کنید. ما در این بخش نه سخت ترین و نه آسان ترین راه ممکن را انتخاب نکردیم. بلکه رایج ترین راه ممکن که نتایج قابل قبولی دارد را به شما نشان دادیم. امیدوارم از این قسمت آموزش عکاسی لذت برده باشید. سوالات خود را یا در در بخش دیدگاه ها و یا در از طریق ایمیل برای من ارسال کنید.

منبع : وینفون
306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
پویا آبسالان
پاسخ دهید چهارشنبه 30 آذر 1395

سپاس از این مقاله ی جالب و جذابتون

eynhos
پاسخ دهید پنجشنبه 1 دی 1395

سلام
ممنون از مطلبتون
البته تصویر نهایی، ساعت غروب رو نشون میده نه بعدازظهر را.
به نظر واسه عکس اول سرعت ۶۰۰ بس بود و ۱۶۰۰ خیلی تاریک کرده و جزئیات تصویر مثل نور دیوار ساختمون و درخت رو از بین برده.

eynhos
پاسخ دهید پنجشنبه 1 دی 1395

۶۰۰ هم زیاده. همون بازه ی دوتا عکس اول کافی بوده.

راستی این که تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیزه رو از جوونای زیادی شنیدم. تکنولوژی فقط یه فانه و بس. خیلی جاهام حکم مُسکن رو داره. دوس داشتنی ترین چیز خود تویی داش!

Alireza
پاسخ دهید پنجشنبه 1 دی 1395

سلام
واقعاً عالی بود مطلب دستتون درد نکنه
راه هست تا چند عکس با فوکس های متفاوت رو مثل این تصاویر مخلوط کنیم

  حسین محمدزاده
  پاسخ دهید پنجشنبه 1 دی 1395

  سلام دوست عزیز از نظر فنی امکان داره، ولی نتیجه مناسبی نداره، هدف از این کار چی هست؟

Alireza
پاسخ دهید جمعه 2 دی 1395

هدف عکسی بدون هیچ نقطه تار
تو گوشی گلکسی س سون چنین چیزیو دیدم گفتم شاید فتوشاپ هم داشته باشه
بیشتر به درد سلفی میخوره

  حسین محمدزاده
  پاسخ دهید جمعه 2 دی 1395

  در گوشی همراه اگر می خواید این کار رو بکنید، باید روی نقطه ای نزنید که فکوس کنه و همچنین گزینه Face auto detection رو بردارید. این گزینه که روشن باشه روی صورت فوکوس می کشه دوربین. این کارها رو انجام بدید درست میشه. این رو بدونید اگر فکوس به صورت واقعی باشه نمیشه به هیچ وجه تغییرش داد. اگر دوربینی فکوس غیر واقعی بکشه، یعنی بیاد به صورت نرم افزاری نقاط خارج از فکوس رو تار کنه می تونه درستش کنه. پس این یه نکته مثبت نیست برای یه عکاسی که می خواد عکاسی آماتور رو شروع کنه. اگر می خواهید به صورت حرفه ای‌تر به مبحث عکاسی بپردازید، باید با فکوس واقی کار کنید. ولی برای پاسخ پرسشتون میشه توی فتوشاپ برای تصاویری که فکوس ندارن فکوس مجازی درست کرد با همون تکنیکی که عرض کردم. ولی اگر عکس از پیش فکوس شده باشه روی نقطه کاریش نمیشه کرد.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,