اخیرا نگرانی هایی درباره ی اینکه ویندوز 10 اطلاعات خصوصی بسیار زیادی را از سوی کاربران جمع آوری می کند وجود داشته است. ممکن است باور نکنید که جدیدترین سیستم عامل مایکروسافت مرز های حریم خصوصی را زیر پا می گذارد. با همه ی این وجود، مردم به درک متفاوتی نسبت به حریم خصوصی در مکان های آنلاین رسیده اند. گذشته از این، شما تمایل بسیار زیادی دارید تا امنیت دنیای مجازی خود را تامین کنید. جای هیچ گونه نگرانی نیست، مایکروسافت بدون اجازه شما هیچ کاری نمی کند. اما برخی جنبه ها را باید در نظر داشت.

شرایطی وجود دارند که به موجب آن ممکن است تمایل به در نظر گرفتن اطلاعاتی در رابطه با چگونگی استفاده از کامپیوتر خود یا خصوصی بودن آن داشته باشید. یکی از نگرانی ها این است که ویندوز 10 به صورت خودکار یک شناسه تبلیغاتی را برای هر کاربر اختصاص می دهد. این شناسه امکان جمع آوری اطلاعات و استفاده از آن برای تولید تبلیغات شخصی را برای مرور وب و استفاده در برنامه های خاص فراهم می کند. نگرانی دیگر قابلیتی است که WiFi sense نام دارد. برخی اطلاعات شخصی با سرور های مایکروسافت همگام سازی می شوند و اطلاعاتی از قبیل پسورد WiFi شما می تواند رمزنگاری شده و با مخاطبین شما به اشتراک گذاشته شود. البته، ایجاد شدن این امکان به انتخاب شما نیز بستگی دارد.

کورتانا، دستیار شخصی ملاحضه گر مایکروسافت نیز اطلاعاتی را جمع آوری می کند. البته ممکن است این ویژگی مفید واقع شود یا تهدیدی برای حریم خصوصی شما هنگام استفاده از ویندوز 10 باشد. اگر هنوز ویندوز 10 را در سیستم خود نصب نکرده اید، توجه داشته باشید که می توانید تنظیمات حریم خصوصی را پیش از نصب تغییر دهید. در هنگام نصب، شما قادر خواهید بود بین دو گزینه ی “Use Express settings” و “Customize settings” یکی را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه ی دوم، می توانید تنظیمات مربوط به حریم خصوصی را شخصی سازی کنید. اما اگر ویندوز 10 را نصب کرده اید، می توانید این تغییرات را به صورت دستی و هر زمانی که مایل باشید تغییر دهید. در این مطلب، قصد داریم راه کارهایی را به شما نشان دهیم که می توانید به واسطه ی آنها امنیت حریم خصوصی خود را افزایش دهید.

شناسه تبلیغاتی

این شناسه، اطلاعاتی راجع به شما هنگام مرور وب و استفاده از برنامه های ویندوز 10 جمع آوری می کند. با غیر فعال سازی این ویژگی از نمایش تبلیغات شخصی سازی شده در ویندوز 10 جلوگیری خواهید کرد. بدین منظور در منوی تنظیمات به بخش “Privacy” بروید و در قسمت “General” می توانید این تنظیمات را تغییر دهید.

ردیابی موقعیت مکانی

این ویژگی به ویندوز اجازه شناسایی موقعیت مکانی شما را می دهد. اگر برایتان اهمیتی ندارد، می توانید بگذارید فعال بماند. این گزینه به سیستم عامل شما اجازه می دهد اطلاعاتی از قبیل: آب و هوا، رستوران های اطراف و… را برای شما فراهم کند. اگر نمی خواهید ویندوز موقعیت شما را ردیابی کند، با رفتن به بخش “Privacy” در تنظیمات و سپس “Location” می توانید تنظیمات مربوط به موقعیت مکانی را غیر فعال کنید.

WiFi Sense

این ویژگی به شما امکان به اشتراک گذاری کانکشن های WiFi را می دهد. شما می توانید پهنای باند شبکه ی خود را با افراد خاص به اشتراک بگذارید. این ویژگی نیز قادر است شما را به شبکه های WiFi به اشتراک گذاری شده توسط دوستان یا سایر افراد متصل کند. برای غیر فعال سازی این ویژگی، در تنظیمات به بخش “Network & Internet” رفته، با انتخاب “Wi-Fi” و سپس با رفتن به بخش “Manage Wi-Fi Settings” قادر خواهید بود این ویژگی را غیر فعال کنید. اگر قصد جلوگیری از اتصال به شبکه های به اشتراک گذاری شده توسط دوستان یا سایر افراد را دارید، می توانید گزینه ی “Connect to suggested open hotspots” را غیر فعال کنید. همچنین اگر می خواهید به اشتراک گذاری شبکه های WiFi وارد شده را غیر فعال کنید، تیک گزینه ی “Outlook.com contacts” را بردارید.

Feedback & Diagnostics

مایکروسافت به شما اجازه ارسال اطلاعات تشخیصی را می دهد که از این طریق آنها قادر به عیب زدایی مشکلات عملکردی ویندوز و بهبود سرویس های آن خواهند بود. این ممکن است شامل اطلاعاتی باشد که در واقع شما ترجیح نمی دهید. از قبیل: نمایش لحظه ای عملکرد حافظه یا اطلاعاتی در رابطه با برنامه هایی که بیشتر اوقات استفاده می کنید. برای فعال یا غیر فعال سازی این ویژگی می توانید به بخش “Privacy” در تنظیمات رفته و سپس ” Feedback & Diagnostics ” را انتخاب کنید.

این بخش داری دو گزینه “Feedback frequency” و ” Diagnostic and usage data ” می باشد. گزینه ی “Feedback frequency” این اجازه را به شما می دهد که تعیین کنید، ویندوز 10 چه مواقعی از شما درخواست ارسال Feedback کند. در صورت ایجاد مزاحمت می توانید آن را غیر فعال کنید.

گزینه ی “Diagnostic and usage data” قادر به ارسال اطلاعات بسیار زیادی به مایکروسافت می باشد، که می تواند شامل اطلاعاتی از قبیل: نحوه ی استفاده شما از برنامه ها، برنامه های بیشتر استفاده شده و… شود. متاسفانه ویندوز 10 باستثنای نسخه ی Enterprise، به شما اجازه غیر فعال سازی کامل این ویژگی را نمی دهد. از بین سه گزینه ی (Basic – Enhanced – Full) می توانید یکی را انتخاب کنید.

Cortana’s Getting To Know Me

این تنظیمات به کورتانا اجازه ی جمع آوری همه نوع اطلاعات درباره شما، به منظور ارائه ی خدمات بهتر را می دهد. می توانید این ویژگی را غیر فعال کنید، اما در نظر داشته باشید که با این کار تمام اطلاعات ذخیره شده در کامپیوتر شما پاک خواهند شد و همچنین قابلیت های املایی غیر فعال خواهند شد. با رفتن به بخش “Privacy” در تنظیمات و انتخاب ” Speech, inking and typing”، سپس با کلیک روی دکمه ی ” Turn off speech services and typing suggestions” می توانید این ویژگی را غیر فعال کنید.

شما می توانید کورتانا را از دادن پیشنهادها، ایده ها، یادآورها، هشدارها و…، محروم کنید. با کلیک روی آیکن کورتانا در تسکبار و سپس کلیک روی آیکن nootbook، از منوی ظاهر شده تنظیمات را انتخاب کرده و سپس گزینه ی ” Cortana can give you suggestions, ideas, reminders, alerts, and more ” را در حالت ” Off ” قرار دهید.

Windows System Updates

از آنجائیکه به روز رسانی های ویندوز در حالت پیش فرض فعال می باشند، ممکن است تنظیمات حریم خصوصی شما را به حالت اولیه بازگردانند و یا موارد جدیدی را به آنها اضافه نمایند. می توانید تنظیمات سیستم را بعد از هر به روز رسانی عمده مورد بررسی قرار دهید، ویژگی های جدیدی که همراه با این به روز رسانی ها نصب شده اند و ممکن است تنظیمات حریم خصوصی شما را تحت تاثیر قرار دهند، نیز ببینید.

در نهایت، شما را به تماشای این ویدیو که نحوه ی افزایش امنیت حریم خصوصی در ویندوز 10 را نشان می دهد، دعوت می کنیم.

 

44 پست
علی شورابی
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,