Bash shellبه روز رسانی سالگرد ویندوز ۱۰ یک ویژگی بسیار بزرگ و متحیّر کننده داشت و آن اضافه شدن دسترسی کامل به بش شل بر پایه نسخه لینوکس ابونتو بود که اجازه می داد نرم افزارهای لینوکس را در ویندوز اجرا کنید. این قابلیت با اضافه کردن فایل های زیر سیستم لینوکس در ویندوز میسر شده است.

نکاتی که باید در مورد بش شل ویندوز ۱۰ بدانید

این یک ماشین مجازی نیست که محتوای لینوکسی را در محیط ویندوز اجرا کند بلکه ویندوز به فایل های زیر سیستمی لینوکس مجهز شده است که بر پایه پروژه متوقف شده قبلی مایکروسافت یعنی آستوریا که قرار بود اپلیکیشن های اندروید را به ویندوز بیاورد، بنا نهاده شده است. مایکروسافت در این زمینه با Canonical همکاری کرده تا بتواند این فایل های زیر سیستمی را به ویندوز بیاورد. البته از نظر فنی این حالت لینوکس نیست زیرا لینوکس به یک پایه هسته سیستم عامل اطلاق می شود. در عوض این قابلیت با اجرای بش شل، همان باینری هایی را که می توانید با لینوکس ابونتو اجرا کنید، به اجرا می گذارد.

البته که محدودیت هایی نیز وجود دارد. این قابلیت با نرم افزارهای بر پایه سرور و نرم افزارهای گرافیکی کار نمی کند. در حقیقت این ابزاری است در اختیار توسعه دهندگان تا با استفاده از آن خط فرمان لینوکس را اجرا کنند. این ابزار به فایل های سیستمی ویندوز دسترسی دارد ولی نمی توانید با استفاده از آن نرم افزارهای روتین ویندوز و یا خط فرمان آن را اجرا کنید. همچنین خط فرمان برخی از اپلیکیشن ها با توجه به بتا بودن نسخه اپ هنوز به خوبی کار نمی کند.

نحوه نصب بش شل در ویندوز

برای شروع بایستی ویندوز ۱۰ نسخه به روز رسانی سالگرد یا بالاتر را در اختیار داشته باشید. این ابزار تنها در نسخه های ۶۴ بیتی ویندوز اجرا می شود. پس اگر از نسخه ۳۲ بیتی استفاده می کنید ولی می خواهید این ابزار را امتحان کنید، وقت خداحافظی با ویندوز ۳۲ بیت برای شما فرا رسیده است. اگر از نسخه مناسب ویندوز استفاده می کنید، به اپ تنظیمات رفته و مسیر Update & Security > For Developers را دنبال کرده و گزینه “Developer Mode” را فعال کنید.

Developer modeدر مرحله بعدی کنترل پنل را گشوده و به بخش Programs بروید. در این جا بر روی “Turn Windows Features On or Off” کلیک کنید و در پنجره ای که باز می شود، کنار عبارت “Windows Subsystem for Linux (Beta)” تیک زده و در نهایت Ok را بزنید. در نهایت باید رایانه خود را راه اندازی مجدد کنید تا ویندوز ۱۰ فایل های زیر سیستمی را نصب کند.

Windows Subsystem for Linuxبعد از راه اندازی مجدد به نوار جست و جو در نوار وظیفه رفته و عبارت “Bash” را جست و جو کنید.

Bashاولین باری که Bash.exe را اجرا می کنید باید با شرایط و قوانین استفاده از آن موافقت نمایید. سپس فرمان “Bash on Ubuntu on Windows” اجرا شده و اپلیکیشن از استور ویندوز نصب می شود. از شما خواسته می شود که یک شناسه کاربری و گذرواژه برای خود انتخاب کنید.

“Bash on Ubuntu on Windows”اگر می خواهید که مراحل به صورت خودکار انجام شود کافی است فرمان زیر را در خط فرمان ویندوز اجرا کنید. این کار باعث می شود که با تمام شرایط موافقت شده و کاربر بدون نیاز به شناسه مخصوص و گذرواژه به عنوان “Root” شناخته شود.

lxrun /install /y

چگونه از بش شل ابونتو برای نصب نرم افزار استفاده کنیم

اکنون شما خط فرمان کامل بش شل بر اساس ابونتو را در اختیار دارید. به دلیل یکی بودن باینری ها شما می توانید با استفاده از فرمان دریافت نرم افزار از سرور های ابونتو اقدام به نصب آن ها کنید. شما دسترسی به خط فرمان لینوکس دارید اما همه نرم افزارها شاید بدون اشکال کار نکنند، مخصوصا که فعلا در نسخه بتا قرار داریم.

برای باز کردن بش شل، در نوار جست و جوی واقع در نوار وظیفه عبارت “bash” یا “Ubuntu” را جست و جو کرده و آن را باز کنید. شما می توانید این اپ را در استارت یا هر نقطه دیگری پین کنید.

“Ubuntu.” اگر قبلا تجربه کار با محیط بش شل در لینوکس، مک او اس یا هر جای دیگری را داشته باشید، احساس غربت نخواهید کرد! از آن جایی که به شما دسترسی روت داده شده است نیاز یه استفاده از “Sudo” ندارید. بهتر است بدانید کاربران روت در سیستم عامل لینوکس دسترسی کامل به سیستم عامل دارند و این حالت چیزی مشابه ادمین (“Administrator”) در ویندوز است. همچنین فایل های ویندوز شما در مسیر /mnt/c در محیط بش شل قابل دسترس است.

در اینجا می توانید از همان فرمان هایی که در ترمینال لینوکس استفاده می کرده اید، بهره ببرید. اگر به فرامین ویندوز عادت دارید و با فرامین لینوکس آشنا نیستید، چند مورد از فرامین پایه ای در هر دو سیستم را برای شما مقایسه می کنیم:

 • تغییر مسیر: cd در بش و cd یا chdir در داس
 • لیست محتوای داخل یک مسیر: ls در بش و dir در داس
 • جا به جایی یا تغییر نام یک فایل: mv در بش و move یا rename در داس
 • کپی کردن یک فایل: cp در بش و copy در داس
 • پاک کردن یک فایل: rm در بش و del یا erase در داس
 • ایجاد یک مسیر جدید: mkdir در بش و همان در داس
 • استفاده از ویرایش گر متن: vi یا nano در بش و edit در داس

به یاد داشته باشید که بر خلاف ویندوز، محیط لینوکس Case sensitive است. یعنی در لینوکس عبارات Name با name فرق می کند. در واقع سیستم عامل به حروف بزرگ و کوچک حساس است.

linux command lineدر محیط لینوکس با استفاده از فرمان apt-get می توانید اقدام به دریافت نرم افزار نمایید. همیشه این فرمان را با عبارت sudo آغاز کنید تا نرم افزار به صورت روت اجرا گردد. تعدادی از فرمان های مبتنی بر apt-get را برای شروع کار، در زیر می آوریم:

 • دریافت به روز رسانی اطلاعات در مورد پکیج های در دسترس: sudo apt-get update
 • نصب پکیج یک اپلیکیشن: sudo apt-get install packagename (عبارت packagename را با نام پکیجی که می خواهید نصب شود، جایگزین کنید)
 • پاک کردن یک پکیج: sudo apt-get remove packagename (عبارت packagename را با نام پکیجی که می خواهید حذف شود، جایگزین کنید)
 • جست و جو برای یک پکیج در دسترس: sudo apt-get search word (عبارت word را با نام پکیجی که می خواهید جست و جو شود، جایگزین کنید)
 • دریافت و نصب آخرین نسخه از تمامی پکیج هایی که نصب کرده اید: sudo apt-get upgrade

به محض آن که یک اپلیکیشن را دریافت کردید می توانید، با تایپ کردن اسم آن در محل Prompt اجرایش نمایید.

runبه یاد داشته باشید که نرم افزارهایی که در از طریق بش شل نصب می کنید، محدود به بش شل خواهند بود. شما از طریق Command prompt یا پاور شل یا هیچ نقطه دیگری به آن ها دسترسی نخواهید داشت. بدیهی است که نمی توانید از طریق ویندوز نیز آن ها را اجرا کنید. همچنین بش شل و ویندوز به فایل های مشترکی دسترسی دارند.

منبع :

HOW TO GEEK

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
MojtabaHere
پاسخ دهید دوشنبه 7 شهریور 1395

خبر داغ داغ
آفیس لنز با رابط کاربری جدید آپدیت شد
خیلی خیلی خوب شده 😍

SiaMaK
پاسخ دهید سه شنبه 8 شهریور 1395

نمیدونم واقعا کاربردی هم داره یا نه؟ دوستان لینوکسی البته باید جواب بدن.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,