اگر شما نیاز به اجازه دادن یا مسدود کردن برنامه‌ها برای دسترسی به فایل‌های خود دارید، در این راهنمای ویندوز 10 ما به شما نحوه انجام آن را نشان خواهیم داد. در ادامه با وینفون همراه باشید.

در کنار پیشرفت‌های متعدد موجود در برنامه تنظیمات، به‌روزرسانی ویندوز 10، تنظیمات حفظ حریم خصوصی به شما کنترل بیشتری را در دسترسی برنامه‌های استور به فایل‌های شما می‌دهد.

اگر یک برنامه خاص به طور پیش فرض اجازه دسترسی را محدود کرده باشد، شما یک کادر محاوره‌ای برای قبول یا رد درخواست دریافت خواهید کرد. با این حال، اگر شما نیاز به تغییر این تنظیمات به صورت دستی دارید، هم اکنون می‌توانید از برنامه تنظیمات استفاده کنید.

در این نسخه جدید، دو راه برای کنترل دسترسی به فایل وجود دارد. می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام برنامه می‌تواند به فایلهای ذخیره شده در کتابخانه‌های اسناد، تصاویر یا فیلم دسترسی پیدا کند. یا شما می‌توانید انتخاب کنید که کدام برنامه‌ها دسترسی کامل به تمام فایل‌های شما را داشته باشند، از جمله مواردی که در اسناد، تصاویر، فیلم‌ها و پوشه‌های محلی وان درایو وجود دارد.

در این راهنمای ویندوز 10، به شما راه‌های جلوگیری از دسترسی برنامه‌ها به فایل‌ها را به شما نشان می‌دهیم.

نحوه تغییر مجوز دسترسی به فایل در هر برنامه در ویندوز 10

اگر می‌خواهید پرونده دسترسی به یک برنامه خاص را مجاز یا رد کند، سریع‌ترین راه برای انجام این کار این است که تنظیمات برنامه را با استفاده از این مراحل به‌روز کنید:

 • تنظیمات را باز کنید.
 • روی Apps کلیک کنید.
 • روی Apps & features کلیک کنید.
 • برنامه‌ای را که می‌خواهید مجوزها را تغییر دهید انتخاب کنید و روی لینک Advanced options کلیک کنید.

 • در قسمت App permissions بسته به برنامه، سوییچ‌های دسترسی را که می‌خواهید خاموش یا روشن کنید. گزینه‌های موجود می‌توانند شامل موارد زیر باشند:
 1. Documents
 2. Pictures
 3. Videos

پس از تکمیل مراحل، برنامه اجازه دسترسی به فایل‌های ذخیره شده در رایانه شما را بسته به گزینه‌هایی که فعال یا غیرفعال کرده‌اید، نمی‌دهد.

نحوه تغییر مجوز دسترسی به فایل برای همه برنامه‌ها در ویندوز 10

در صورتی که می‌خواهید دسترسی فایل در چندین اپلیکیشن برای یک پرونده خاص را آزاد یا مسدود کنید، می‌توانید از این مراحل استفاده کنید:

 • تنظیمات را باز کنید.
 • روی Privacy کلیک کنید.
 • روی کتابخانه‌ای که می‌خواهید دسترسی به آن را محدود کنید، کلیک کنید:
 1. Documents- برنامه‌ها را از دسترسی به فایل‌های ذخیره شده در کتابخانه اسناد شما محدود می‌کند.
 2. Pictures- برنامه‌ها را از دسترسی به فایل‌های ذخیره شده در کتابخانه تصاویر شما محدود می‌کند.
 3. Videos- برنامه‌ها را از دسترسی به فایل‌های ذخیره شده در کتابخانه فیلم‌های شما محدود می‌کند.

هنگامی که در صفحه هستید، می‌توانید دسترسی به فایل را برای یک کتابخانه خاص مدیریت کنید.

اگر می‌خواهید از تغییرات دسترسی به فایل‌ها جلوگیری کنید، در زیر بخش Allow access to documents libraries on this device، روی دکمه Change کلیک کنید و سوییچ دسترسی به کتابخانه را خاموش کنید.
اگر می‌خواهید تمام برنامه‌ها را از دسترسی به فایل‌هایتان مجاز یا رد کنید،  سپس در زیر Allow apps to access your documents library، کلید سوئیچ را خاموش کنید.
در صورتی که می‌خواهید فقط در حساب کاربری خودتان دسترسی برنامه‌ها به فایل را به صورت جداگانه اجازه دهید یا رد کند، در زیر «Choose which apps can access your documents library»، سوئیچ را برای برنامه‌هایی که می‌خواهید روشن یا خاموش کنید.
همچنین توجه داشته باشید که برنامه‌هایی که دسترسی گسترده به فایل‌های شما دارند در صفحات تنظیمات اسناد، ویدیوها یا عکس‌ها ظاهر نمی‌شوند، در عوض ممکن است در صفحه File System ظاهر شوند.

نحوه تغییر مجوزهای File System برای همه برنامه‌ها

به جای آن، امکان دسترسی کلی یا دسترسی به پرونده‌های شما از جمله اسناد، عکس‌ها، فیلم‌ها و حتی پوشه محلی حاوی فایل‌های OneDrive همگام سازی شده شما را نیز امکان پذیر می‌کند.
برای مدیریت دسترسی به سیستم فایل، موارد زیر را انجام دهید:
 • تنظیمات را باز کنید.
 • روی Privacy کلیک کنید.
 • روی File System کلیک کنید.

هنگامی که در صفحه هستید، می‌توانید با استفاده از چندین روش دسترسی به سیستم فایل را مدیریت کنید.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید از کاربران جلوگیری کنید که بتوانید برنامه‌های خود را به تمام فایل‌های خود دسترسی داشته باشید، در بخش Allow access to the file system on this device روی دکمه کلیک کنید و File system access for this device را خاموش کنید.

در صورتی که می‌خواهید فقط در حساب کاربری خودتان دسترسی همه برنامه‌ها به فایل را به صورت جداگانه اجازه دهید یا رد کنید، در زیر Allow apps to access your file system سوئیچ را خاموش یا روشن کنید.

در صورتی که فقط می‌خواهید اجازه دسترسی یا عدم دسترسی به سیستم فایل کلی را به برنامه‌ها به صورت جداگانه تعیین کنید، در زیر قسمت Choose which apps can access your file system سوییچ برنامه‌هایی را که می‌خواهید دسترسی داشته باشند را روشن یا خاموش کنید.

جمع بندی

در حالی که این تنظیمات جدید با هدف کنترل حریم خصوصی شما در ویندوز 10 به شما ارائه می‌شود، چند چیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید.
به عنوان مثال، با استفاده از تنظیمات حریم خصوصی، برنامه به طور معمولی محدود است و شما در هنگام استفاده از برنامه باید دسترسی را برای آن باز کنید.
برخی از برنامه‌های استور مایکروسافت مانند فوتوز و دوربین همیشه به فایل‌های شما دسترسی دارند، حتی اگر دسترسی به تمام برنامه‌ها را رد کنید.
اگر دسترسی به فایل برای یک برنامه خاص را عوض کنید و سپس آن را حذف کنید، پس از بارگیری مجدد برنامه، تنظیمات مجوز پیش فرض اعمال خواهد شد. این به این معنی است باید تنظیمات دسترسی یا عدم دسترسی به فایل‌های خود را انجام دهید.
توانایی اجازه یا عدم اجازه برنامه‌ها برای دسترسی به فایل‌های شما محدود به برنامه‌های استور مایکروسافت است. این کار برای برنامه های کلاسیک دسکتاپ (win32) عمل نمی‌کند.
نظرات خود را با ما در میان بگذارید.
منبع :

WINDOWSCENTRAL

815 پست
پژمان قادرنژاد
او دانشجوی رشته کامپیوتر است. به بسکتبال و تکنولوژی علاقه‌ی وافری دارد و سعی می‌کند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف کوه نوردی، طبیعت گردی و یوتیوب کند. پژمان اکنون نویسنده بخش برنامه و بازی وب‌سایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,