windows10ios1

یکی از ویژگی های خوب ویندوز 10، امکان شخصی سازی قسمت های مختلف آن است؛ امکان بسیار خوبی که پس از ویندوز 7، در ویندوز 8 و 8.1 از کاربران گرفته شده بود و اکنون به صورت کامل تر در اختیار کاربران ویندوز 10 است. در ادامه، با آموزش جامعی از شخصی سازی تسک بار، با وینفون همراه باشید.

ویندوز 10، به عنوان کاربر پسند ترین سیستم عامل شناخته شده است و در آن شکی نیست. یکی از دلایل این کاربر پسند بودن، امکانات زیاد شخصی سازی گنجانده شده در آن است. در این مطلب، بنده قصد دارم که یکی از موارد قابل شخصی سازی ویندوز 10 را برای شما، توضیح و آموزش دهم؛ تسک بار.

شخصی سازی آیکون های تسک بار:

در منوی استارت ویندوز 10، شما نسخه تلفیق شده ای از استارت ویندوز 7 و 8 را مشاهده می کنید. در این منو، شما می توانید آیکون برنامه های پر استفاده را اضافه کنید؛ اما همیشه، بعضی برنامه ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند و کاربران ترجیع می دهند به سرعت به آن دسترسی پیدا کنند. اینجاست که منوی تسک بار به کمک شما می آید. شما می توانید با درگ کردن نرم افزار ها به منوی تسک بار، آن ها را به تسک بار پین کنید و هروقت که خواستید از آن ها، استفاده کنید. شما می توانید با درگ کردن آیکون ها به چپ و راست، آن ها را جا به جا کنید و از چپ به راست به آن ها ترتیب بدهید.

personalize taskbar 3

شخصی سازی آیکون کرتانا:

شما می توانید با راست کلیک بر روی تسک بار، و کلیک کردن بر روی گزینه کرتانا، آیکون کرتانا را شخصی سازی کنید به این صورت که با کلیک کردن بر روی گزینه “Hidden” علامت کرتانا به کلی حذف خواهد شد.

و یا در عوض با کلیک کردن بر روی “Show search box” علامت کرتانا به همراه فیلد سرچ کردن و دستور دادن به کرتانا ظاهر شده، و در کنار آن ها، علامت میکروفون هم، برای دادن دستورات صوتی به کرتانا قرار می گیرد.

personalize taskbar 11

شما همچنین می توانید با کلیک کردن بر روی گزینه “Show Cortana icon” تنها آیکون کرتانا را در استارت خود قرار دهید .

personalize taskbar 10

استفاده از  تولبار ها، در تسک بار:

تولبار آدرس: شما می توانید با استفاده از تولبار ادرس، با نوشتن آدرس سایت و زدن دکمه اینتر، به سرعت یک سایت را باز کنید و بدین شکل، در صرف وقت، صرفه جویی می کنید.

personalize taskbar 9

تولبار دسکتاپ: این تولبار، به شما این امکان را می دهد تا در هر جای ویندوز که هستید و یا در هر نرم افزار که هستید، به سرعت به آیکون هایی که در دسکتاپ شما هستند و یا در فایل اکسپلورر ویندوزتان پین شده اند، دسترسی پیدا کنید.

personalize taskbar 7

استفاده کردن از کیبورد مجازی:

شما می توانید با راست کلیک کردن بر روی تسک بار، و کلیک کردن بر روی گزینه ” Show touch keyboard button”، گزینه کیبورد مجازی را به سمت راست گزینه اعلانیه های ویندوز اضافه کنید و با کلیک کردن بر روی آن، از کیبوردی مانند کیبورد گوشی های ویندوز فونی در حالت افقی بهره مند شوید.

فارسی سازی تقویم ویندوز:

یکی از امکاناتی که پیش از عرضه شدن نسخه رسمی ویندوز 10 بیشترین درخواست را داشت، اضافه شدن تقویم فارسی به ویندوز بود اکنون شما برای فارسی کردن تقویم، می توانید از طریق تنظیمات ویندوز آن را فارسی نمایید. برای این کار، تنظیمات ویندوز را باز کنید و به قسمت “time and language” بروید. سپس بر روی گزینه “additional date time & regional settings” کلیک کنید. در پنجره باز شده، بر روی “change location” کلیک کنید و در سربرگ “format”، فرمت را بر روی “Persian” قرار دهید.

personalize taskbar 4

تنظیمات کلی تسک بار:

در قسمت تنظیمات کلی تسک بار، شما می توانید محل قرار گیری تسک بار در صفحه، مخفی شدن اتوماتیک آن و سایز آیکون های پین شده به تسک بار را تعیین کنید.

با راست کلیک کردن بر روی تسک بار و کلیک کردن بر روی “properties”، منوی تنظیمات کلی تسک بار، برای شما باز می شود.

در این قسمت، با زدن تیک گزینه “auto  hide taskbar”، تسک بار هنگامی که موس روی آن نیست، خود به خود پایین می رود و تنها نوار کوچکی از آن باقی می ماند. و برای بالا آوردن دوباره آن، شما باید موس را به پایین صفحه، و بر روی آن نوار کوچک ببرید ببرید و تسک بار بالا می آید.

personalize taskbar 2

با زدن تیک گزینه “use small taskbar buttons” آیکون های پین شده به تسک بار، کوچک تر می شوند، و شما می توانید آیکون های بیشتری را به جمع آیکون های قبلی اضافه کنید.

personalize taskbar 3

در گزینه “task bar location on screen” شما می توانید محل قرار گیری تسک بار در صفحه را، به پایین، بالا، چپ و راست صفحه تغییر دهید.

personalize taskbar 1

تغییر رنگ استارت، تسک بار و اکشن سنتر:

برای رنگی کردن استارت، تسک بار و اکسن سنتر، و عوض کردن رنگ آن، شما باید ابتدا بر روی صفحه کلیک کنید، سپس بر روی گزینه “personalize” کلیک کنید و بعد از آن به قسمت color بروید. با زدن تیک گزینه “show colors on start task bar and location”، می توانید هر رنگی را بر روی آن ها بگذارید و یا با برداشتن تیک این گزینه، منو های نام برده به مشکی تغییر رنگ می دهند.

personalize taskbar 12

شفاف کردن و یا کدر کردن استارت، تسک بار و اکشن سنتر:

شما با رفتن به مسیر گفته شده در آموزش بالا، و زدن گزینه “make start task bar and location transparent” که در زیر گزینه “show colors on start task bar and location” قرار دارد، می توانید منو های نام برده را، شفاف و یا کدر کنید.

personalize taskbar 12

این تنها گوشه ای از قابلیت های شخصی سازی ویندوز 10 بود. نظر شما در این باره چیست؟

منبع :

وینفون

302 پست
احسان رستمی پور
او دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. به عکاسی، طراحی و بازی های رایانه ای علاقه زیادی دارد و وقت خود را با فعالیت های مرتبط پر می کند.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Alir
پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

باو اینا ک از 2 تا ویندوز قبلشم بود !
لطفن 1 کی بگه گذینه Show all icons in system tray کجاس !! تو win 7 & 8 بود اینجا نیس
خیلی خیلی خیلی هم رو مخه ! همه چی قبلن جلو چشم ادم بود الان باید اون فلس رو بزنی 1 کادر باز شه بعد 😐

  Taha
  پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

  رو نوار تسکبار راست کلیک کن بعد روی properties کلیک کن . تو سربرگ تسکبار تو قسمت notification area رو customize کلیک کن بعد تو صفحه باز شده رو گزینه select which icons appear on the taskbar کلیک کن . تو فحه ای که باز میشه گزینه always show all icons in the notification area رو بزار رو حالت on .
  تموم شد به همین راحتی

  احسان رستمی پور
  پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

  دوست عزیز ما هم نمیگیم نبوده. زحمت می کشیم اینا رو می نویسیم که اونایی که بلد نبودن یا اینهمه نمیدونستن بدونن

   Alir
   پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

   دم شما هم گرم 😀

   Sina
   پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

   خسته نباشید آقا احسان خدا قوت . به دل نگیر. بعضی ها فک می کنن این مطالب با یه کپی پیست ساده آماده میشه یا تو 10 دقیقه نوشته میشند !! نمیدونند که چقد برا نوشتن چارتا خط مقاله ساده ، باس زحمت کشیده بشه. من از طرف اونا از شما عذر خواهی می کنم.

    Alir
    پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

    1چیزی تو مایه های کاسه ی داغ تر از اش !

محسن حیدری
پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

خسته نباشید،مطلب خوبی بود

esi
پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

عالی بود خیلیاشو نمدونستم

(جواد رنجبر) sama
پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

محسن حیدری عزیز اوایل انتقادای باحالی میکردی اما حالا کم کم داری توهین میکنی…
کامنتت تو پست قبلی چی بود نوشتی؟؟؟!!
حالا توهینت به کنار! اون یارو که لحن حرف زذنش نشونه اصالت خونوادگیش هست رو هم دعوت میکنی تو پستای بعدی بیاد سایتو به چالش بکشه؟؟؟؟؟!! کامنتاشو یک دور نگاه کن جز توهین چیزی نبوده…
چرا میای طرف آدمای مفرطی مثل امیر حافظی رو میگیری؟؟؟؟!!! برو کامنتای متعصبانه و گاها توهین آمیزشو ببین تو چن تا صفحه قبل…
میخوای مث ارش وmozahem بشی؟؟؟؟!!! تو که نقدات خوب بود و تازه داشتی تو سایت محبوب میشدی..
از این توهین ها و ایجاد موج منفی تو سایت و قضاوت در مورد سیستم عاملی که هنوز رسمی معرفی نشده بکش بیرون..
دوس ندارم با تو کل کل کنم داداش یکم صبر کن و حزب باد نباش صبر کن نسخه نهایی بیاد بعد مطمئن باش نظراتت مورد توجه قرار میگیره..

(جواد رنجبر) sama
پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

یه خبر خوش…
بیلد ۱۰۵۳۲ در حال آماده سازی و این هفته احتمالا منتشر میشه
پوشش بدید خبرو

Amir
پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

یک سوال از دوستان ویندوزی آیا ویندوز دفندر به عنوان آنتی ویروس کافیه برای ویندوز و بعد آپدیتش به چگونس؟آیا آپدیت جداگانه داره یا با آپدیت ویندوز آپدیت میشه؟

  -Arash-
  پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

  سلام
  من یکی دو سالیه دیگه آنتی ویروس نصب نکردم و فقط با همین ویندوز دیفندر کار میکنم. تا الان یه دونه ویروس نگرفته سیستمم
  ویروسای توی فلش رو هم خوب پیدا میکنه
  به نظر من که عالیه.
  آپدیتش توی ویندوز 8.1 جدا از آپدیته ویندوزه و توی قسمت Important میاد به اسم Definition Update هر دو سه روزی یه آپدیت میده
  توی ویندوز 10 نمیدونم چجوریه اما به احتمال زیاد همینجوری باشه

yousef
پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

سلام
من نسخه ویندوز 10 پرو دارم
اما فکر میکنم کرتانای من در حالت سرچ هست یعنی کلا سرچ ، آیکون تسکبارش هم ذره بین هست
میخواستم ببینم راه خاصی برای فعال کردن کرناتا هست
ممنون

hooman
پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

واتساپ یه بروزرسانی دریافت کرد و ورژنش به 2.12.122.0 تغییر کرده.

سینا
پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

دوستانی ک به هم میپرن
البته منطقه جغرافی خوبی برای زاده شدن پیدا کردید ولی یکم اون حس غریزه توحش و گوش ندادن به صدای مخالف و درک عقاید دیگران رو کنترل کنید حداقل کاهش بدین . ممنون میشم

بابک
پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

با سلام
بنده چند وقتی با آپدیت (KB3081444 ویندوز 10 مشکل دارم و ارور (KB3081444) – Error 0x8000fff رو میده تمام راه های پیشنهادی رو هم امتحان کردم ولی نشد

احسان
پاسخ دهید پنجشنبه 6 شهریور 1394

سلام؛
چطور می تونم وقتی که تقویم ویندوز رو فارسی می کنم روز میلادی رو هم کنارش داشته باشم؟؟؟؟

سارا
پاسخ دهید شنبه 11 تیر 1395

سلام
من ویندوزم سونه
میخوام ۱۰ نصب کنم … میشه؟؟؟
امروز دانلودش کردم …خودم میتونم نصبش کنم یا بهتره ببرم بیرون برام بریزن ؟؟؟؟؟؟؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,