کنسول ایکس باکس وان توانایی گرفتن اسکرین شات و ویدیو کلیپ از گیم‌پلی شما را دارد. شما می‌توانید کلیپ‌ هایتان را برای ویرایش بهتر در کامپیوتر شخصی ذخیره کنید و یا آن‌ها را مستقیما در ایکس باکس لایو و دیگر شبکه های اجتماعی منتشر کنید. در این آموزش تمامی جزییات ضبط، ویرایش و به اشتراک گذاشتن ویدیو های ایکس باکس وان را برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم. پس با ما همراه باشید.

گزینه های ضبط را تنظیم کنید

اولین کاری که باید انجام بدهید، این است که رزولوشن و طول ضبط را از حالت پیش‌فرض به حالت دلخواهتان تغییر دهید.

 1. دکمه ایکس باکس روی کنترلر خود را فشار دهید تا منوی راهنما باز شود.
 2. جوی‌استیک را به سمت راست حرکت دهید تا به چرخ‌دنده برسید و سپس دکمه A را فشار دهید تا بخش تنظیمات باز شود.
 3. جوی‌استیک چپ را به سمت Preferences حرکت دهید و سپس با استفاده از دکمه A بخش Broadcast & Capture را باز نمایید.
 4. در اینجا شما می‌توانید طول کلیپ های کوتاه خود، آپلود اتوماتیک و رزولوشن کلیپ را تنظیم کنید و حتی یک هارد اکسترنال راه اندازی کنید تا بتوانید ویدیو های طولانی‌تری را ضبط نمایید. 
 5. هنگامی کارتان با این بخش تمام شد، به بازی بپردازید و آماده گرفتن ویدیو شوید!

چگونه از گیم‌پلی اخیر خود کلیپی کوتاه تهیه کنیم؟

اول شما باید در داخل یک بازی باشید. شما نمی‌توانید از داشبورد و یا برنامه های دیگری چون یوتیوب و نتفلیک اسکرین شات بگیرید. البته می‌توانید از کل کنسولتان فیلم بگیرید اما باید یک کارت ضبط مثل Elgato HD 60 داشته باشید. در ادامه مراحل را با هم مشاهده می‌کنیم:

 1. هنگامی که شما در یک بازی هستید و می‌خواهید ویدیو کوتاهی از گیم‌پلی خود بگیرید، اول دکمه ایکس باکس کنترل را به منظور باز شدن منوی راهنما فشار دهید.
 2. از طریق این منو، دکمه X کنترلر خود را فشار دهید تا ویدیو کوتاهی از گیم‌پلی اخیر خود بگیرید.
 3. حال کلیپ بازی شما در کنسولتان ذخیره شده است!

چگونه از گیم‌پلی اخیر خود کلیپی طولانی تهیه کنیم؟

هم‌چنین شما می‌توانید ایکس باکس وان خود را به منظور ضبط کلیپ های طولانی‌تر تنظیم کنید و یا بدون وقفه به مدت یک ساعت روی یک هارد اکسترنال ضبط نمایید. اگر شما مستقیما آن را روی ایکس باکس وان ضبط می‌کنید، پس حتما بسته به رزولوشن انتخابی محدودیت های زمانی وجود دارد. برای مثال، اگر شما در ایکس باکس وان ایکس می‌توانید تنها به مدت دو دقیقه ویدیو 4K ضبط کنید، مگر این که درایو اکسترنال داشته باشید.

 1. برای ضبط کلیپ های طولانی‌تر، هنگامی که در بازی هستید، دکمه ایکس باکس کنترلر خود را فشار دهید تا منوی راهنما برایتان باز شود. دکمه View (در سمت چپ و پایین دکمه ایکس باکس) را برای باز شدن گزینه های اضافی ضبط فشار دهید.
 2. دکمه A را به منظور شروع ضبط، گرفتن اسکرین شات و یا گرفتن کل بافر DVR فشار دهید.

چگونه کلیپ های خود را روی ایکس باکس وان به اشتراک بگذاریم؟

به محض آن که شما ویدیو کلیپ خود را ضبط کردید، چندین راه مختلف برای به اشتراک گذاشتن آن وجود دارد. ایکس باکس وان چند گیگابایت فضای ابری برای نگه داشتن کلیپ‌ها و اسکرین‌شات های بازی های ایکس باکس در اختیار شما قرار داده است. هم‌چنین شما می‌توانید آن را به منظور ویراش بیشتر به کامپیوتر شخصی خود و یا فضای ابری وان درایو انتقال دهید. کلیپ‌ها و اسکرین‌شات های ایکس باکس لایو به طور اتوماتیک در این فضای ابری آپلود می‌شوند.

در ادامه چندین راه برای به اشتراک گذاری و مدیریت کلیپ هایتان روی کنسول را برایتان آورده‌ایم.

 1. دکمه ایکس باکس کنترلر خود را فشار دهید تا منوی راهنما باز شود.
 2. دکمه View (در سمت چپ و پایین دکمه ایکس باکس) را برای باز شدن گزینه های اضافی ضبط فشار دهید.
 3. با جوی‌استیک چپ به پایین رفته تا به گزینه Manage captures برسید و سپس دکمه A را فشار دهید.
 4. کلیپ خود را برای آپلود در وان درایو پیدا کنید و سپس با دکمه A آن را انتخاب کنید.
 5. نماد به اشتراک گذاری را با دکمه A انتخاب کنید.
 6. از اینجا، شما می‌توانید ویدیو خود را در مسیر های زیر به اشتراک بگذارید:
 • فعالیت های ایکس باکس لایو شما که دوستانتان قادر به مشاهده آن هستند ( بسته به تنظیمات شخصی شما دارد).
 • یک پیام خصوصی.
 • به داخل یک کلاب ایکس باکس که عضوی از آن هستید.
 • به عنوان لینکی از توییتر.
 • به داخل وان‌ درایو.7. اگر شما به حساب مایکروسافت خود روی کامپیوترتان متصل هستید، می‌توانید ویدیو کلیپ خود را از طریق این مسیر OneDrive\Videos\Xbox Game DVR پیدا کنید.

پاک کردن یک کلیپ از ایکس باکس وان

 1. دکمه ایکس باکس کنترلر خود را فشار دهید تا منوی راهنما باز شود.
 2. دکمه Home را به وسیله A در کنترل خود فشار دهید.
 3. منوی راهنما را دوباره باز کنید و سپس دکمه View (در سمت چپ و پایین دکمه ایکس باکس) را برای باز شدن “Recent captures” فشار دهید.
 4. کلیپ مورد نظر خود را پیدا کرده و با دکمه A آن را انتخاب نمایید.
 5. از این طریق، شما می‌توانید گزینه delete را به منظور پاک کردن کلیپ از روی کنسول، ایکس باکس لایو و یا هر دو انتخاب کنید.
 6. اگر نمی‌توانید کلیپ خود را پیدا کنید، به پایین بروید تا به See all برسید. ( این کار منوی Manage captures را برایتان باز می‌کند.)
 7. کلیپی را که می‌خواهید حذف نمایید، پیدا کنید و آن را با دکمه A انتخاب نمایید. ( این کار کلیپ را به صورت تمام صفحه باز می‌کند.)
 8. برای حذف ویدیو روی نماد سطل آشغال با دکمه A کلیک کنید.
 9. هم‌چنین شما می‌توانید چندین ویدیو را هم‌زمان با استفاده از گزینه تیک که در عکس زیر مشاهده می‌کنید، پاک نمایید.
 10. با استفاده از این روش، به راحتی می‌توانید چندین کلیپ را انتخاب کرده و حذف نمایید.
 11. به محض آن که تمام کلیپ های مورد نظرتان را انتخاب کردید، گزینه delete را انتخاب نمایید.

ذخیره، پاکسازی و یا به اشتراک گذاشتن کلیپ های ایکس باکس از طریق ویندوز 10

اگر شما از کامپیوتر ویندوزی استفاده می‌کنید که همان اکانت ایکس باکس لایوتان در آن نیز موجود است، شما می‌توانید اسکرین شات های خود را به راحتی توسط برنامه از قبل نصب شده ایکس باکس دانلود کنید. در ادامه چگونگی این کار را با هم بررسی می‌کنیم:

 1. منوی استارت را باز کنید و سپس کلمه Xbox را تایپ نمایید.
 2. به منظور باز شدن برنامه ایکس باکس روی آن کلیک کنید.
 3. اگر شما قبلا از آن استفاده نکرده باشید، پیغامی مبنی بر ورود به اکانت مایکروسافت دریافت می‌کنید. پس از وارد کردن حساب کاربری خود، چیزی شبیه به تصویر زیر همراه با یک منوی همبرگری در سمت چپ مشاهده می‌کنید:
 4. منوی همبرگری را در بالا سمت چپ با یک کلیک ماوس باز کنید.
 5. گزینه Game DVR را انتخاب کنید.
 6. روی Xbox live کلیک کنید تا کلیپ های ذخیره شده خود را در اینترنت مشاهده نمایید.
 7. کلیپ مورد نظر خود را از لیست دانلود انتخاب کنید و سپس گزینه Download را برای ذخیره، Delete را برای پاک کردن و یا Share را برای به اشتراک گذاری انتخاب کنید.
 8. سپس می‌توانید با کلیک روی گزینه On this PC ویدیوها و اسکرین شات های دانلود شده را مشاهده کنید و یا هم‌چنین از طریق مسیر پیش فرض C:\Users\UserName\Videos\Captures به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

توضیحات اضافی

اگر شما ایکس باکس وان ایکس دارید، می‌توانید رزولوشن ویدیو های خود را پایین بیاورید. بعضی اوقات پایین آوردن رزولوشن برای به اشتراک گذاری کلیپ‌ها و اسکرین شات‌ها امری ضروری است چرا که بعضی از رسانه‌ها مثل Twitter از کیفیت 4K پشتیبانی نمی‌کنند.

شما می‌توانید وضعیت آپلود کلیپ هایتان را از طریق صفحه Manage clips توسط انتخاب Upload Status از قسمت فیلترها، بررسی نمایید.

ایکس باکس وان فضای ابری نامحدود ندارد و سریعا پر می‌شود، مخصوصا اگر شما ویدیو هایتان را با کیفیت 4K ضبط کنید. پس حتما چند وقت یک بار نسبت به مدیریت حافظه آن اقدام نمایید.

هنگامی که در بازی نیستید، می‌توانید مستقیما از طریق منوی راهنمای ایکس باکس به ویدیو هایتان دسترسی داشته باشید. برای این کار دکمه ایکس باکس کنترل را فشار دهید و سپس گزینه View key را برای دیدن آخرین ویدیو هایتان انتخاب کنید.

نظرات و پیشنهادات خود را حتما با ما درمیان بگذارید.

332 پست
سینا لواسانی
او دانشجوی مهندسی کامپیوتر است. به پرواز و بازی های ویدیویی علاقه‌ی وافری دارد و سعی می‌کند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف بازی های ویدیویی و فیلم کند. سینا اکنون نویسنده و مترجم بخش اکس باکس وب‌سایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,