در ویندوز 10 می‌توان ظاهر صفحه‌ی قفل را با عکس‌های گوناگون از طریق اپلیکیشن Settings شخصی سازی کرد. علاوه بر آن، ویندوز 5 عکس آخری که در صفحه‌ی قفل استفاده شده است را به خاطر می‌سپارد. اگر نمی‌خواهید که عکس‌های پیش فرض خود ویندوز در تاریخچه‌ی عکس‌های انتخاب شده باشند و تنها عکس‌های خودتان در تاریخچه باشند، در این مطلب نحوه‌ی انجام آن را به شما نشان خواهیم داد.

در تاریخچه‌ی عکس‌های انتخاب شده در اپلیکیشن Settings تنها 5 عکس نشان داده می‌شوند که در پوشه‌ای پنهان در سیستمتان قرار دارند. در این تاریخچه، عکس‌هایی که خودتان برای صفحه‌ی قفل انتخاب کرده‌اید را نیز می‌توانید ببینید.

به صورت پیش فرض، ویندوز تنها پنج عکسی را که آخرین بار به عنوان عکس صفحه‌ی قفل استفاده شده‌اند را در این تاریخچه نشان می‌دهد. مشکلی اصلی این است که این در آن پوشه‌ی پنهانی، این عکس‌ها همچنان وجود دارند و گاهی اوقات، ویندوز آن‌ها را قاطی می‌کند و عکسی که آخرین بار انتخاب شده است را نشان نمی‌دهد.

یک راه برای حذف این عکس‌ها وجود دارد ولی برای به انجام رساندن آن باید چند قدم را طی بکنید.

اولین قدم، پیدا کردن پوشه‌ی حاوی این عکس‌ها است. ویندوز تمام این عکس‌ها را در آدرس زیر نگه می‌دارد:

C:\ProgramData\Microsoft\Windows\SystemData\User_Account_Security_Identifier\ReadOnly

قسمت User_Account_Security_Identifier در این آدرس برای هر کاربر متفاوت است. هر حساب کاربری در یک کامپیوتر یک Security Identifier یا SID منحصر به فرد خودش را دارد. برای پیدا کردن SID حساب کاربریتان، پنل Command Prompt را باز کنید و دستور زیر را در آن وارد کنید:

whoami /user

نکته: SID از آن چیزی که در عکس بالا نمایش داده شده است بسیار طولانی‌تر است و در این عکس قسمت اعظمی از SIDمان را پنهان کرده‌ایم، به هر حال این یک کد امنیتی است و نباید به دست کسی بیافتد.

حال نوبت به قدم دوم می‌رسد. حالا که می‌دانیم SID حساب کاربریمان چیست، می‌توانیم به آدرس دقیق پوشه‌ی عکس‌ها برویم. ولی اگر پوشه‌ی SystemData در کامپیوترتان تحت محافظت سیستم امنیتی ویندوز باشد، هنگام باز کردن آن با این ارور مواجه خواهید شد:

و اگر روی Continue کلیک کنید، با این ارور برخورد خواهید کرد.

برای رفع این مشکل، باید شما مالکیت پوشه‌ی SystemData را اذعان خود کنید. برای این کار، ابتدا با یک حساب Administrator وارد ویندوز شوید تا به همه‌ی مجوزها دسترسی داشته باشید. در ویندوز، به صورت پیش فرض، حساب Administrator قادر است که مالکیت یک پوشه یا فایل را تغییر دهد و آن را اذعان خود کند. در ادامه، آموزشی عمومی برای تمامی فایل‌ها و پوشه‌ها را برای شما قرار داده‌ایم.

روی فایل یا پوشه‌ی مورد نظرتان کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید.

در پنل Properties، وارد قسمت Security شوید و روی دکمه‌ی Advanced کلیک کنید.

در قسمت Advanced Security Settings، روی لینک Change (مطابق تصویر زیر) کلیک کنید.

در پنل Select User or Group، در قسمت Enter the object name to select، نام حساب مورد نظرتان در کامپیوتر را وارد کنید و روی Check Names کلیک کنید. اگر نام وارد شده، نامی معتبر باشد، نام ظاهر شده تغییر خواهد کرد و آدرس کامل پوشه‌ی صاحب حساب نمایش داده می‌شود و همچنین نام «کامپیوتر» نیز قبل آن قرار می‌گیرد. حالا می‌توانید روی OK کلیک کنید تا این پنل بسته شود.

نکته: اگر به جای یک حساب محلی (Local)، از حساب مایکروسافتتان استفاده می‌کنید، نام حساب کاربری شما در کامپیوتر، 5 حرف اول آدرس ایمیلی خواهد بود که برای ساختن حساب مایکروسافت استفاده کردید. اگر کمی دقت کرده باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که 5 حرف آدرس ایمیلتان نیز در پوشه‌ی حسابتان در ویندوز نیز استفاده شده است.

حال که به پنل Advanced Security Settings بازگشته‌اید، می‌بینید که حساب شما جایگزین مالک قبلی پوشه شده است. اگر موردی که مالکیت آن تغییر کرده است، یک پوشه باشد، یک گزینه دیگر با نام Replace owner on subcontainers and objects را در آن پنل خواهید دید. حتماً آن را انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید.

در قسمت Security در پنل Properties نیز روی OK کلیک کنید تا بسته شود و دیگر کار تمام است و پوشه‌ی مورد نظرتان و تمام پوشه‌ها و فایل‌های درون آن متعلق به حساب شما است.

حال که می‌دانیم برای دسترسی به عکس‌های صفحه‌ی قفل به کدام پوشه باید برویم و صاحب اصلی پوشه‌ی SystemData را نیز تغییر داده‌ایم، هیچ چیزی در سر راه‌مان وجود ندارد و می‌توانیم قدم دوم را ادامه دهیم. وارد پوشه‌ی SystemData شوید و آن پوشه‌ای که با SID شما همخوانی دارد را باز کنید و سپس وارد پوشه‌ی ReadOnly که در آن قرار دارد شوید.

در پوشه‌ی ReadOnly، چند پوشه‌ خواهید دید که نامشان با عبارت _LockScreen شروع می‌شود که یک سری حروف بعد آن قرار دارد. هر کدام از این پوشه‌ها حاوی یکی از عکس‌های درون تاریخچه‌ی عکس‌های صفحه‌ی قفل است.

یکی از پوشه‌ها را باز کنید تا عکس درون آن را ببینید. هر پوشه، دارای چهار نسخه از یک عکس با رزولوشن‌های مختلف است. اگر این پوشه دارای همان عکسی است که می‌خواهید حذف شود، همان را انتخاب کنید تا دیگر پوشه‌ها به صورت اشتباهی حذف نشوند.

از پوشه‌ی ReadOnly یک نسخه‌ی پشتیبان بگیرید و پوشه‌ی عکسی را که می‌خواهید از تاریخچه حذف شود را از پوشه‌ی Read Only حذف کنید. اگر که می‌خواهید تاریخچه‌ی عکس‌های صفحه‌ی قفل به طور کامل خالی شود، تمام پوشه‌هایی نامشان با _LockScreen آغاز می‌شوند را حذف کنید.

و دیگر کار تمام است. پس از حذف کردن پوشه‌ی عکس‌های صفحه‌ی قفل، آن عکس نیز از تاریخچه‌ی عکس‌ها نیز حذف خواهد شد. البته برای این که این تغییرات اعمال شوند باید اپلیکیشن Settings را یک بار بسته و مجدداً باز کنید.

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,