در ویندوز 10 می‌توان برای هر اپلیکیشن به صورت جدا دستگاه ورودی و خروجی صدا را انتخاب کرد. برای مثال، می‌توانید یک اپلیکیشن را طوری تنظیم کنید که صدا را فقط از هدفون پخش کند و اپلیکیشن دیگری صدا را از بلندگوها پخش کند.

این قابلیت در به‌روزرسانی آوریل ویندوز 10 به این سیستم عامل اضافه شد. در ویندوز 7، برای این کار باید بر اپلیکیشن‌های شخص ثالث تکیه کرد، اپلیکیشن‌هایی مانند Audio Router یا CheVolume، و این در صورتی است که اپلیکیشنی که قصد تنظیم خروجی صدا در آن را دارید تنظیماتی برای انتخاب خروجی صدا را نداشته باشد.

برای یافتن این تنظیمات در ویندوز 10، پنل جدید مربوط به تنظیمات صدا را باز کنید (مطابق تصویر.) می‌توانید هم بر آیکون بلندگو در قسمت اعلان‌ها کلیک راست کرده و گزینه‌ی Open Sound Settings را انتخاب کنید، یا به این قسمت مراجعه کنید: Settings > System > Sound.

در تنظیمات صدا (Sound)، به پایین منو به بخش Other Sound Options بروید و بر گزینه‌ی App Volume And Device Preferences کلیک کنید.

در بالای صفحه، می‌توانید دستگاه ورودی و خروجی صدای پیش فرض را تغییر داده و همچنین می‌توانید صدای غالب سیستم (Master Volume) را تغییر دهید.

در زیر آن، تنظیماتی برای تنظیم صدای هر اپلیکیشن به صورت مجزا وجود دارد و در کنار آن نیز می‌توانید دستگاهی که اپلیکیشن مد نظر شما برای خروجی یا ورودی صدا استفاده می‌کند را انتخاب کنید. میزان صدای هر اپلیکیشن نیز بر اساس درصدی از میزان صدای غالب سیستم شما تعیین می‌شود. برای مثال، اگر میزان صدای غالب روی 10 تنظیم شده باشد و شما صدای کروم را روی 100 تنظیم کنید، صدای کروم در واقع 10 یعنی 100 درصد صدای غالب خواهد بود. اگر صدای غالب را روی 10 تنظیم کرده و کروم را روی 50، صدایی که از کروم پخش خواهد شد نصف میزان صدای غالب یعنی 5 خواهد بود.

اگر اپلیکیشنی در لیست ظاهر نشد، ابتدا باید آن را اجرا کنید و بهتر است که در آن اپلیکیشن ابتدا صدایی ضبط یا پخش کنید.

در سمت راست ابزار تنظیم صدا برای هر اپلیکیشن، روی منوهای کرکره‌ای Output یا Input کلیک کنید تا خروجی صدا را برای هر اپلیکیشن بتوانید تنظیم کنید. یعنی این طور که می‌توانید خروجی صدای یک اپلیکیشن را به هدفون‌ها و خروجی صدای دیگر اپلیکیشن‌ها را به بلندگوها تغییر دهید. یا این که می‌توانید دستگاه ضبط (یا ورودی) صدا را برای هر اپلیکیشن تنظیم کنید.

ممکن است برای اعمال این تغییرات جدید صدا، اپلیکیشنی که تغییرات را بر آن اعمال کرده‌اید را بسته و دوباره باز کنید. ویندوز نیز تنظیمات و دستگاه‌های خروجی را برای هر اپلیکیشن به خاطر می‌سپارد و به صورت خودکار هر بار که اپلیکیشنی را اجرا می‌کنید این تغییرات اعمال می‌شوند.

اگر فقط می‌خواهید که دستگاه پخش صدای پیش فرض را تغییر دهید، می‌توانید مستقیماً این کار را از طریق آیکون بلندگو در قسمت اعلان‌ها انجام دهید. بر آیکون بلندگو کلیک کنید، نام دستگاه پیش فرضتان را درون منوی نمایش داده شده انتخاب کنید و سپس دستگاه جدید مد نظرتان را انتخاب کنید. این کار بر تمام اپلیکیشن‌هایی که خروجی صدایشان روی پیش فرض (Default) تنظیم شده است اثر می‌گذارد.

پنل جدید App Volume and Device Preferences بسیار شبیه به Volume Mixer کار می‌کند که در نسخه‌های قدیمی ویندوز بود و در آن می‌توانستید میزان صدا را برای هر اپلیکیشن تنظیم کنید، ولی قابلیت تنظیم دستگاه خروجی یا ورودی صدا برای هر اپلیکیشن به صورت جدا در آن وجود نداشت.

ابزار قدیمی Volume Mixer نیز هنوز در ویندوز 10 وجود دارد. بر آیکون بلندگو در قسمت اعلان‌ها کلیک راست کنید و Open Volume Mixer را انتخاب کنید.

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,