ftp config hero

تا به حال پیش آمده است که بخواهید بر روی ویندوز ۱۰ فضای میزبانی اختصاصی خود را جهت تبادل فایل‌ها ایجاد کنید؟ یکی از بهترین روش‌هایی که به کمک آن می‌توانید فایل‌های بسیار حجیم را با دیگران به اشتراک بگذارید، بدون آن‌که کمترین حجمی از اینترنت شما مصرف شود، ایجاد سرور FTP است. به کمک سرور FTP شما می‌توانید فایل‌های خود را در یک فضای اختصاصی گذاشته و در هر دستگاهی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

ساخت یک سرور اختصاصی FTP یا همان پروتکل انتقال فایل، یکی از ساده‌ترین و بهترین روش‌ها برای انتقال فایل‌های حجیم با استفاده از شبکه‌های عمومی و خصوصی است که هیچ محدودیتی نداشته و نیازی به هزینه‌ها و محدودیت‌های فضاهای ابری ندارد. با ساخت یک سرور FTP شما مواردی ارزشمند را به دست خواهید آورد. این سرور شخصی بوده و شما کاملاً بر روی آن کنترل خواهید داشت، سرور FTP بسیار سریع است و با توجه به سرعت اینترنت شما، نهایت سرعت را در اختیارتان می‌گذارد، برخلاف سایر فضاهای میزبانی، هیچ محدودیتی چه از نظر نوع فایل‌ها و چه از نظر میزان حجم آن‌ها ندارد و شما هر فایلی را می‌توانید در آن ذخیره کرده و در هر جایی به آن دسترسی داشته باشید. شما حتی می‌توانید فایلی با حجم ۱ ترابایت را نیز با استفاده از سرور FTP انتقال دهید!

در اینترنت برنامه‌های زیادی وجود دارند که سرور FTP را ایجاد می‌کنند. اما ویندوز به صورت پیش‌فرض این امکان را به کاربر می‌دهد تا خودش سرور FTP را ایجاد کند که ایجاد آن نیز بسیار ساده بوده و نیازی به هیچ برنامه جانبی نیست. در این آموزش ما می‌خواهیم که روش ایجاد سرور FTP بر روی ویندوز ۱۰ و همچنین چگونگی به اشتراک گذاری فایل بر روی این سرور را به شما آموزش دهیم، پس با وینفون همراه باشید.

چگونه یک سرور FTP را بر روی ویندوز ۱۰ نصب کنیم؟

همانند سایر نسخه‌های سیستم عامل ویندوز، ویندوز ۱۰ نیز یکسری بسته پیش‌فرض را در خود دارد که بسته مربوط به نصب سرور FTP نیز جزو آن‌هاست و شما کافیست که مراحل زیر را طی کرده تا آن را به راحتی نصب کنید.

 1. کلید ترکیبی Windows key + X را بفشارید و سپس در منوی باز شده گزینه Programs and Features را انتخاب کنید.
 2. در صفحه‌ی جدیدی که باز می‌شود، در پنل سمت چپ بر روی گزینه Turn Windows features on or off کلیک کنید تا صفحه‌ی جدیدی باز شود.
 3. در صفحه‌ی باز شده، گزینه Internet Information Services را گسترش دهید و تیک گزینه FTP Server را بزنید.
 4. حال گزینه FTP Server را نیز گسترش داده و بعد تیک گزینه FTP Extensibility را بزنید.
 5. بعد گزینه Web Management Tools را چک کنید و تیک‌های آن را به صورت پیش‌فرض باقی بگذارید. (تمام موارد گفته شده در تصویر زیر نشان داده شده‌اند)

config ftp server 1

پس از انجام مراحل فوق، کافیست بر روی OK کلیک کنید تا بسته‌ها نصب شوند. هرگاه فرآیند نصب به اتمام رسید، بر روی دکمه Close کلیک کنید.

config ftp server 2

چگونه یک سایت FTP را در ویندوز ۱۰ پیکربندی کنیم؟

بعد از نصب بسته‌های لازم برای اجرای یک سرور FTP بر روی ویندوز ۱۰، شما باید یک سایت FTP را در ویندوز ایجاد و پیکربندی کنید. برای انجام این کار کافیست مراحی زیر را انجام دهید:

 1. کلید ترکیبی Windows key + X را بفشارید و در منوی باز شده Control Panel را انتخاب کنید.
 2. در کنترل پنل، بر روی Administrative Tools کلیک کنید تا صفحه‌ی جدیدی باز شود.
 3. در صفحه‌ی باز شده، بر روی گزینه Internet Information Services (IIS) Manager دوبار (دابل) کلیک کنید.config ftp server 3
 4. در صفحه‌ی جدیدی که باز می‌شود، در پنل سمت چپ (پنل Connections) بر روی Sites راست کلیک کنید تا یک منوی موضوعی باز شود.
 5. در منوی موضوعی باز شده، گزینه Add FTP Site را انتخاب کنید. همانند تصویر زیر:config ftp server 4
 6. حال صفحه‌ای جدید باز می‌شود که در آن باید نام سایت FTP جدید خود و همچنین محلی که می‌خواهید فایل‌ها را جهت انتقال در آن قرار دهید را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از دکمه Make New Folder برای ایجاد یک پوشه جدید استفاده کنید. (در انتخاب محل هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما هر پوشه‌ای را که بخواهید می‌توانید انتخاب کنید)
 7. پس از انجام این مراحل، بر روی Next کلیک کنید.config ftp server 5
 8. در صفحه‌ی بعد، تمامی گزینه‌ها را به صورت پیش‌فرض باقی بگذارید و تغییری در آن‌ها ایجاد نکنید. اما حتماً تیک گزینه No SSL را بزنید.
 9. بر روی Next کلیک کنید.config ftp server 6
 10. در صفحه‌ی بعد، در بخش Authentication (تصدیق) گزینه Basic را انتخاب کنید.
 11. در بخش Authorization (مربوط به کاربرانی که مجاز هستند) یک منوی کشویی وجود دارد، آن را باز کرده و گزینه Specified users را انتخاب کنید.
 12. سپس در همان بخش Authorization یک کادر در زیر منوی کشویی وجود دارد که در آن باید ایمیل خود را بنویسید. (توجه داشته باشید که این ایمیل باید همان اکانت مایکروسافتی باشد که شما در ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید)
 13. تیک دو گزینه Read و Write را بزنید.
 14. بر روی دکمه Finish کلیک کنید.config ftp server 7

چگونه به سرور FTP در فایروال ویندوز اجازه‌ی اجرا بدهیم؟

اگر فایروال ویندوز بر روی رایانه شما روشن است، یک ویژگی امنیتی در آن وجود دارد که هر کانکشنی که سعی کند به سرور FTP دسترسی پیدا کند را بلاک می‌کند. شما برای این‌که بتوانید به سرور FTP دسترسی داشته باشید، باید اجازه‌ی اجرا و اتصال به سرور FTP را در فایروال ویندوز فعال کنید. برای انجام این‌کار، کافیست مراحل زیر را انجام دهید.

 1. کرتانا را باز کرده و عبارت Windows Firewall را جستجو کنید تا فایروال را پیدا کند، سپس با فشردن کلید Enter، فایروال را اجرا کنید.config ftp server 8
 2. در فایروال، در پنل سمت چپ بر روی Allow an app or feature through Windows Firewall کلیک کنید.config ftp server 9
 3. پس از باز شدن صفحه‌ی جدید، بر روی گزینه Change Settings کلیک کنید.
 4. FTP Server را بیابید و بر روی آن کلیک کنید. سپس تیک دو گزینه Private و Public را بزنید تا اجازه اتصال به سرور از طریق شبکه‌های خصوصی و عمومی داده شود.
 5. بر روی دکمه OK کلیک کنید.config ftp server 10

حالا سرور FTP شما ایجاد شده و آماده استفاده است اما پیش از آن باید چند کار دیگر را انجام دهید تا بتوانید از طریق مرورگر به سرور دسترسی داشته باشید.

نکته: اگر شما از نرم‌افزارهای امنیتی (به جز فایروال) استفاده می‌کنید، حتماً مطمئن شوید که کانکشن سرور FTP از سوی آن‌ها بسته نمی‌شود. در صورت نیاز می‌توانید به وب‌سایت پشتیبانی نرم‌افزار مربوطه رفته  و راه‌حل‌های ارائه شده را مشاهده کنید.

چگونه روتر را برای اجازه اتصال کانکشن‌های خارجی پیکربندی کنیم؟

برای این‌که سرور FTP شما از طریق اینترنت در دسترس باشد، باید مودم (روتر) خود را پیکربندی کنید تا پورت ۲۱ را جهت اتصال به رایانه شما باز کند. در غیر این صورت نمی‌توانید به سرور FTP خود از طریق اینترنت دسترسی داشته باشید. مراحلی که در ادامه گفته می‌شوند برای تمامی روترها یکسان هستند اما آدرس IP ممکن است در هر روتر متفاوت باشد، اما معمولاً به شکل زیر است.

 1. کلید ترکیبی Windows key + X را بفشارید تا یک منو باز شود، سپس در آن گزینه (Command Prompt (Admin را انتخاب کنید.
 2. در Command Prompt عبارت ipconfig را تایپ یا Paste کنید و سپس کلید Enter را بفشارید.
 3. توجه داشته باشید که پس از انجام مراحل فوق، یکسری اطلاعات نشان داده می‌شوند. اما شما به آدرس IP که در مقابل Default Gateway نوشته شده است نیاز دارید، زیرا این همان آدرسی است که با استفاده از آن می‌توانید از طریق مرورگر، روتر را پیکربندی کنید. توجه داشته باشید که آدرس IP شما ممکن است با آدرس IP که در تصویر زیر آمده متفاوت باشد.config ftp server 11
 4. حال مرورگر خود را باز کنید.
 5. آدرس IP که در مقابل Default Gateway نوشته شده بود را در نوار آدرس مرورگر وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید.
 6. اطلاعات مربوط به ورود روتر را وارد کنید (نام کاربری و رمز عبور)
 7. در بخش WAN و یا NAT روتر، گزینه Port Forwarding را بیابید. (مراحل زیر برای روتر TP-Link گفته شده است اما سایر روترها نیز تنظیماتی مشابه دارند)config ftp server 13
 8. یک پورت جدید ایجاد کرده و اطلاعات آن را همانند تصویر زیر پر کنید.config ftp server 18
 9. توجه داشته باشید که در کادر Local IP Address باید آدرس IP رایانه خود را بنویسید. (ممکن است با IP نوشته شده در تصویر متفاوت باشد.) برای این‌که IP رایانه خود را به دست بیاورید، باید کارهای زیر را انجام دهید.
  1. کلید ترکیبی Windows key + X را بفشارید تا یک منو باز شود، سپس در آن گزینه (Command Prompt (Admin را انتخاب کنید.
  2. در Command Prompt عبارت ipconfig را تایپ یا Paste کنید و سپس کلید Enter را بفشارید.
  3. توجه داشته باشید که پس از انجام مراحل فوق، یکسری اطلاعات نشان داده می‌شوند. اما شما به آدرس IP که در مقابل IPv4 Address نوشته شده نیاز دارید. مانند تصویر زیر:config ftp server 12
 10. حال که پورت جدید را ایجاد کردید، تنظیمات را ذخیره کنید و پنل روتر را ببندید.

چگونه فایل‌های خود را بر روی سرور FTP آپلود کنیم؟

برای انجام این‌کار اصلاً از حجم اینترنت شما کم نمی‌شود و سرعت انجام آن نیز به سرعت خواندن و نوشتن هارد شما بستگی دارد. شما برای این‌که بتوانید فایل‌های خود را بر روی سرور FTP قرار دهید، کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

 1. کلید ترکیبی Windows key + E را فشار دهید تا فایل اکسپلورر ویندوز ۱۰ برای شما باز شود.
 2. در نوار جستجو، آدرس IP که برای FTP استفاده کرده‌اید را وارد کنید (همان آدرس IP که در مقابل IPv4 Address نوشته شده بود).
 3. نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید (نام کاربری همان ایمیلی است که برای اکانت مایکروسافت استفاده کرده‌اید و رمز عبور نیز رمز عبور ایمیل شما است)
 4. تیک گزینه Save password را بزنید.
 5. بر روی دکمه Log On کلیک کنید.config ftp server 15
 6. حال می‌توانید هر فایلی که خواستید را در این پوشه قرار دهید تا به آن‌‌ها در هر جایی دسترسی داشته باشید.config ftp server 16

چگونه به سرور FTP از طریق هر رایانه‌ای دسترسی داشته باشیم؟

حال که سرور را ایجاد کرده و در دسترس قرار داده‌اید، می‌توانید از طریق هر رایانه‌ای به آن دسترسی داشته باشید و فایل‌هایی که در آن قرار داده‌اید را مشاهده کنید. برای انجام این کار کافیست مرورگر خود را باز کنید (از مایکروسافت اِج استفاده نکنید زیرا هنوز از پروتکل FTP پشتیبانی نمی‌کند) و سپس IP رایانه خود را وارد کنید (همان IP که در مقابل گزینه IPv4 Address نوشته شده بود). به عنوان مثال اگر IP رایانه شما به شکل ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۱۱ است، باید آن را در مرورگر به شکل ftp://192.168.1.111 وارد کنید و بعد کلید Enter را بزنید. تا صفحه‌ای مشابه صفحه زیر نمایش داده شود.

config ftp server 14

در این صفحه از شما خواسته می‌شود که نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که نام کاربری شما ایمیلی است که به عنوان اکانت مایکروسافت استفاده می‌کنید و رمز آن نیز همان رمز ایمیل است. پس از وارد کردن اطلاعات ورود، وارد سرور FTP خود می‌شوید و می‌توانید فایل‌های خود را مشاهده کنید:

config ftp server 17


این تمامی مراحلی بود که شما باید برای ساخت یک سرور FTP طی می‌کردید. لطفاً نظرات و پیشنهادات سازنده خود را در خصوص این آموزش با ما در میان بگذارید.

منبع :

WINDOWS CENTRAL | وینفون

998 پست
عرفان مرادی
علاقه مند به مایکروسافت و سرویس های این شرکت
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
نوید ع
پاسخ دهید پنجشنبه 25 فروردین 1395

عالی بود. ممنون بابت ترجمه و قرار دادن این مطلب آموزشی.
روند تنظیماتش نسبتا سخته 🙂

  عرفان مرادی
  پاسخ دهید پنجشنبه 25 فروردین 1395

  خواهش میکنم عزیز.
  نه زیاد سخت نیست، چون یکم توضیحش طولانی شده سخت به نظر میرسه

poorya_1
پاسخ دهید پنجشنبه 25 فروردین 1395

اقا عرفان
اموزش برنامه نویسی چی شد؟

  عرفان مرادی
  پاسخ دهید پنجشنبه 25 فروردین 1395

  عزیز قسمت اول آموزش برنامه نویسی تکمیل شده و به زودی منتشرش میکنیم

Ali_Maddahi
پاسخ دهید پنجشنبه 25 فروردین 1395

سلام دوستان.
امروز ویندوز ۱۰ نصب کردم. درایورها هم نصبه
ولی صدا پخش نمیشه
با درایور پک ۱۵
خواهشا راهنمایی کنید
آقای مرادی، چکار باید بکنم؟

  عرفان مرادی
  پاسخ دهید پنجشنبه 25 فروردین 1395

  سلام عزیز
  ۱. شما کلید ترکیبی Windows key + X رو بزنید و بعد در منوی باز شده گزینه Device Manager رو انتخاب کنید
  ۲. گزینه Sound and audio devices رو گسترش بدید (روی فِلِش کنارش کلیک کنید)
  ۳. بعد روی درایور صدا راست کلیک کنید و Uninstall رو بزنید.
  ۴. بعد از Uninstall، دوباره روی درایور راست کلیک کنید و گزینه Scan for hardware changes رو بزنید تا خودش جدیدترین درایور که سازگاری داره رو شناسایی، دانلود و نصب کنه.
  این به احتمال زیاد مشکلتون رو رفع میکنه

   Ali_Maddahi
   پاسخ دهید پنجشنبه 25 فروردین 1395

   آقای مرادی
   کاری که گفتید رو انجام دادم ولی بازم صدا نمیاد.
   الان روی علامت بلندگو در نوار وظیفه کلیک راست کردم و
   Troubleshoot sound problem رو زدم.
   چک کرد و نوشته: speaker, headset or headphone is unglued the
   چکار باید بکنم

محمدرضا
پاسخ دهید پنجشنبه 25 فروردین 1395

دست مریزاد تو کل اینترنت آموزشی به این کاملی ندیده بودم. برای من که خیلی کاربردیه

M.N
پاسخ دهید پنجشنبه 25 فروردین 1395

perfect

erfan.226
پاسخ دهید پنجشنبه 25 فروردین 1395

البته من بهتون استفاده از xampp رو پیشنهاد میکنم اگر نصب و تنظیم این سرویس براتون سخت و وقت گیره.

رسول جمالی
پاسخ دهید پنجشنبه 25 فروردین 1395

سلام عالی بود برای گذاشتن یک سایت روی این سرور ایجاد شده هم میشه راهنمایی کنید یعنی مثلا به جای اینکهاین فولدر باز شود یک سایت باز شود که اطلاعات فولدر به اون سایت لینک شده
منظورم اینه که وقتی آدرس را می دهیم مثلا سایت وینفون بیاد بالا به جای یه صفحه معمولی امکانش هست و اینکه چه طوری؟
همچنین به جای زدن آدرسمیشه کاری کرد که بنویسیم وین فون بعد این پ.شه را نشون بده اگه میشه چه جوری ممنون؟

mohammad Saadatmand
پاسخ دهید جمعه 26 فروردین 1395

چه طولانی … داستان داریم …

جواد
پاسخ دهید جمعه 26 فروردین 1395

با سلام
یه نکته ای را باید اشاره کنم اونم اینکه باید آی پی ولید داشته باشید تا بتونید از مکانی دیگر به سیستمتون وصل بشید

javad
پاسخ دهید یکشنبه 1 اسفند 1395

سلام
آقای مرادی عزیز من همه مراحل نصب رو قدم به قدم اجرا میکنم،ولی وقتی میخام از فایل اکسپلورر ویندوز وارد سایت ftp بشم،و آدرس آی پی رو داخل نوار جستجو وارد میکنم،هیچ صفحه ای باز نمیشه برای لاگ این کردن !!
میشه راهنمایی بفرملیین مشکل از کجا میتونه باشه؟؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,