مایکروسافت به روز رسانی ۱۸۰۹ را در واقع برای رفع بسیاری از ایرادات وارده به نسخه‌های قبلی ویندوز ۱۰ منتشر کرد اما خود به روز رسانی باعث ایجاد مشکلاتی جدید در سیستم‌عامل گردید.

ایرادی که برای بسیار از کاربران بعد از به روز رسانی مذکور به وجود آمده، سبب شده است تا صدا در سیستم‌عامل آن‌ها به خوبی کار نکند. البته مشکل صدا در ویندوز ۱۰ جدید نیست و در حالی که بسیاری پس از دریافت به روز رسانی تجمعی دچار این مشکل شدند، برخی نیز از زمان آخرین به روز رسانی بزرگ ویندوز ۱۰، با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

جدای از ایراد فنی که سبب ایجاد مشکل صدا شده است، راه‌های مختلفی برای عیب‌یابی و رفع نقص در ویندوز ۱۰ وجود دارد. یکی از این راه‌ها ارتباط با واحد پشتیبانی مایکروسافت برای حل مشکل مذکور است (که البته این راه در کشور ما زیاد عملیانی نیست). اما اولین کاری که بایستی انجام شود، رجوع به قسمت Troubleshooter (عیب‌یاب) خود ویندوز است. در برخی از مواقع عیب‌یاب داخلی ویندوز می‌تواند مشکل موجود را شناسایی کرده و راه حل آن را پیش پای کاربر قرار دهد. البته در بیش‌تر موارد این کار را با بازگرداندن تنظیمات به حالت اولیه این کار را انجام می‌دهد.

برای اجرای عیب‌یاب کافی است منوی استارت را باز کرده و عبارت audio troubleshooter جست و جو کنید یا می‌توانید با پخش یک فایل صوتی و در زمان نمایش خطا بر روی گزینه Find and fix problems with playing sound کلیک کنید. در این زمان کافی است به ویندوز اجازه دهید که خود شروع به عیب‌یابی و رفع نقص نماید.

اما اگر می‌‌خواهید مسیر را به صورت دستی طی نمایید، بایسی موارد زیر را انجام دهید:

به Settings > Update & Security > Troubleshoot > Playing Audio بروید.

بهترین کار در این مرحله غیرفعال کردن audio enhancements است. موارد زیادی دیده شده که کاربران از صدای نویز و یا خش‌خش در بلندگوها شکایت دارند که عامل اصلی آن، فعال بودن گزینه audio enhancements به صورت پیش‌فرض در برخی از نسخه‌های نصب شده ویندوز است. برای غیرفعال کردن این گزینه به مسیر زیر بروید:

Settings > System > Sound > Sound Control Panel

سپس بر روی بلندگو (یا هدفون اگر از آن استفاده می‌کنید) کلیک کرده و به قسمت audio enhancements بروید. اکنون تیک گزینه Disable all enhancements را زده و رایانه خود را راه‌اندازی مجدد کنید. 

اگر موارد فوق کار نکرد، بایستی درایورهای صدا را کنترل کنید. برای این کار بر روی استارت راست کلیک کرده و Device Manager را انتخاب کنید. به قسمتی با نام Sound, video, and game controllers رفته، بر روی آن دوبار کلیک کنید تا زیرمنو باز شود. اگر درایور صدای شما به صورت طبیعی نصب شده بود بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Update driver را بزنید تا در صورت وجود نسخه جدیدتر، به روز رسانی مربوطه دریافت شود. در نسخه ۱۸۰۹ ویندوز ۱۰، گاهی به دلیل قدیمی بودن درایور، عملکرد صوتی رایانه با اختلال و محدودیت مواجه می‌شود. 

همچنین می‌توانید درایور مورد نظر را پاک کرده و به ویندوز اجازه دهید آن را مجددا نصب کند. برای این کار بر روی audio device راست کلیک کرده و گزینه Uninstall device را انتخاب کنید. سپس در قسمت Uninstall device در منوی Action بر روی Scan for hardware changes کلیک کنید. این کار باعث می‌شود، سیستم‌عامل به صورت خودکار،  آخرین نسخه درایور را نصب کند. 

اگر هیچکدام از اقدامات گفته شده، منجر به حل مشکل صدا نشد، می‌توانید ویندوز را به یک نسخه قبل بازگردانید. برای این‌ کار به ومسیر زیر بروید:

Settings > Update & Security > Recovery > Go back to the previous version of Windows

 

منبع :

SOFTPEDIA

396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,