در ویندوز 10 ویژگی فیلتر رنگی وجود دارد که رنگ‌های نمایش داده شده روی صفحه را تغییر می‌دهد. هدف از وجود این قابلیت در ویندوز، کمک کردن به افراد دچار مشکلات بینایی مانند افراد کور رنگ در تشخیص دادن رنگ‌ها از هم است. از لحاظ عملکرد، این قابلیت همانند Night light عمل می‌کند، به این گونه که تمام رنگ‌ها در صفحه نمایش را تغییر می‌دهد و می‌توان آن را به گونه‌ای تنظیم کرد که ناتوانی‌های بینایی در تشخیص رنگ‌ها را برطرف کند. در ادامه نحوه‌ی استفاده از این قابلیت ویندوز 10 را به شما آموزش خواهیم داد.

برای استفاده از فیلتر رنگ، قدم‌های زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا وارد پنل Ease of Access شوید. می‌توان برای دسترسی به این پنل از کلید‌های Windows + U استفاده کرد. یا این که می‌توانید وارد اپلیکیشن Settings شده و وارد قسمت Ease of Access شوید.
  2. در زیر قسمت Vision، گزینه‌ی Color Filters را انتخاب کنید.
  3. با فعال سازی قابلیت Color Filters، گزینه‌های مختلفی در اختیار شما گذاشته می‌شود. حالت Inverted به طور کلی تمام رنگ‌ها را به قرینه‌شان برمی‌گرداند. حالت Greyscale همه‌ی رنگ‌ها را به رنگ طوسی تغییر می‌دهد و گزینه‌ی دیگر Grayscale Inverted است که ترکیب دو گزینه‌ی قبل است.
  4. مایکروسافت در این زمینه برای کمک بیشتر به افراد دچار مشکلات بینایی  گزینه‌های بیشتری را ارائه کرده است و تنظیمات به خصوصی برای کاربران دچار کور رنگی در این پنل قرار داده است.
  5. پس از آن که تنظیمات مورد نظرتان را انتخاب کردید، می‌توانید آن را به صورت یک میانبر تعریف کرده و در هر زمانی که خواستید با فشردن کلیدهای Windows + Ctrl + C آن را فعال کنید. این میانبر به صورت پیش فرض تنظیماتی که در این پنل انتخاب کرده‌اید را روشن خواهد کرد.

به همین راحتی فعال سازی قابلیت فیلتر رنگ در ویندوز فعال می‌شود. همان طور که می‌دانید، درجه‌ی کور رنگی در افراد مختلف دارای تفاوت‌هایی است. پس با تنظیم کردن گزینه‌های این قابلیت با توجه به نیازهایتان، بیشترین بهره را از این قابلیت ببرید.

منبع :

MSPU

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,