تمام کاربران ویندوز ۱۰ باید درباره ایونت ویور بدانند. تقریبا یک دهه شده است که سیستم عامل ویندوز از این قابلیت برخوردار است و فقط تعداد کمی از وجود و عملکرد این قابلیت اطلاع دارند. به طور کلی، ایونت ویور گزارش هایی از اتفاقاتی که در کامپیوتر شما رخ داده است را به شما نشان میدهد. این گزارش ها فایل های تکست ساده ای هستند که با فرمت XML نوشته و ذخیره می شوند.

ممکن است فکر کنید که سیستم عامل ویندوز فقط یک فایل گزارش ایونت دارد، این اشتباه است و در درواقع تعداد زیادی فایل ایونت وجود دارد که انواع آن عبارت است از: Administrative, Operational, Analytic, Debug و application log. هر برنامه ای که در کامپیوتر شما شروع به کار می کند، در گزارش های ایونت ویور ثبت می شود و هر برنامه ای که درست و بدون ایراد کار کرده باشد، قبل از توقف کار یا بسته شدن آن نیز در ایونت ویور ثبت می شود. هر گونه ورود به سیستم، خاموش و روشن کردن سیستم، تغییر در تنظیمات امنیتی، تغییر در سیستم عامل، کار نکردن سخت افزار و حتی اشکال در کاره درایور ها، همگی در یک یا چند فایل گزارش ثبت می شوند. ایونت ویور فایل های تکست گزارش را خوانده و به صورت یک مجموعه در آورده و به شما نشان می دهد.

به عبارت دیگر: ایونت ویور یک پایگاه داده است و داده های آن نوشته های ساده ای است که عملکرد کامپیوتر شما را نشان می دهد.

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که ایونت ویور اتفاقات مهم و چشمگیر کامپیوتر شما را ثبت می کند. اتفاقات “مهم و چشمگیر” فقط در نظر کاربر است. در شرایط معمولی، اندک افرادی به چک کردن ایونت ویور نیاز پیدا می کنند ولی وقتی که کامپیوتر شما کم کم شروع به بد کار کردن یا درست کار نکردن می کند، ایونت ویور میتواند اطلاعات مهمی درباره منبع مشکل به شما بدهد.

چگونگی استفاده از Event Viewer:

 1. بر روی آیکون استارت (گوشه سمت چپ صفحه) کلیک راست کرده و نگه دارید، و یا کلیک راست کنید و Event viewer را انتخاب کنید تا اجرا شود.
 2. در سمت چپ، Event viewer، Custom views و Administrative Events را انتخاب کنید. ممکن است مقداری طول بکشد ولی کمی بعد لیستی از اتفاقات مهم در کامپیوتر شما را نشان می دهد.
 3. نترسید!! حتی کامپیوتر هایی که به بهترین نحو نگه داری شده اند نیز ارور های به ظاهر ترسناک و نگران کننده نشان می دهند، و تعداد آنها کم نیست، می تواند صد ها ارور وجود داشته باشد و چیزی معمولی است.

انواع ایونت و علت آنها:

 1. Error: مشکل مهم که علت آن ممکن است از دست دادن داده (مانند فایل) باشد که همواره چنین عملی در ویندوز در حال انجام است.
 2. Warning: این ایونت به اندازه Error مهم نیست ولی ممکن است مشکلی که در حال بوجود آمدن است را نشان دهد.
 3. Information: گزارشی معمولی از یک برنامه که کارکرد درستش را گزارش می دهد.

گزارش های Administrative تنها چیزی نیست که شما در ایونت ویور می توانید ببینید. در واقع این یک خلاصه و مجموعه ای بقیه ی ایونت ها و گزارش ها است و گزارش هایی را نشان میدهد که یک کاربر نیاز به بررسی دارد.

دیگر ایونت ها و گزارش ها عبارتند از:

 • Application Events: گزارش هایی از اشکال عملکرد برنامه ها.
 • Security Events: از به عمل آوردن یک اقدام امنیتی مانند تغییر در امنیت ویندوز بوجود می آید، نتایج این اقدامات چه موفقیت آمیز باشد چه نباشد. نمونه ای از اقدام امنیتی وارد شدن به ویندوز است.
 • Setup Events: اساساً این نوع گزارش مربوط به کنترل کننده های دامین ها است و چیزی نیست که نگران آن باشید.
 • System Events: اکثر ارور ها و اخطار هایی که در ایونت های Administrative می بینید از System Event می آیند. این ها گزارش هایی درباره فایل های سیستمی و مشکلاتی که به آنها برخوردند می دهد. تقریبا تمام آنها به طور خود به خود حل می شوند.
 • Forwarded Events: ایونت هایی که از دیگر کامپیوتر ها ارسال شده است.

همچنین، شما عزیزان نیز می توانید در صورت داشتن اطلاعات بیشتری در مورد ایونت ویور ویندوز، در بخش کامنت ها به ما اطلاع دهید.

منبع :

DUMMIES

224 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,