حتی در حالتی‌ که موبایل شما از نظر فنی به خواب رفته است، ایمیل‌ها را دانلود کرده و همچنین به‌روز‌رسانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی را دریافت می‌کند. سپس با فشردن کلید Power، در کمتر از یک ثانیه آماده‌ی فعالیت می‌شود. در مقابل، متاسفانه اکثر لپ‌تاپ‌ها چندین ثانیه طول می‌کشد تا آماده به‌کار شوند و همچنین در پس‌زمینه هیچ چیز دانلود نمی‌کنند.

با این حال، چنانچه کامپیوتر شما از حالت استند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌‌‌‌‌بای جدید در ویندوز 10 که به S0 Low Power Idle (حالت آماده به‌کار کم مصرف) موسوم است پشتیبانی کند می‌تواند به دانلود اطلاعات در حالت استند‌بای بپردازد و یا حتی پیش از آنکه صفحه‌ی لپ‌تاپ را کاملاً باز کرده با‌‌‌‌‌‌‌شید، آماده‌ی کار باشد.

آیا لپ‌تاپ شما از حالت استند‌بای جدید پشتیبانی می‌کند؟

بسیاری از لپ‌تاپ‌ها، حتی لپ‌تاپ‌های جدید و با‌ کیفیت از حالت استند‌بای جدید پشتیبانی نمی‌کنند. مایکروسافت تاکنون فهرستی از کامپیوترها و سخت افزارهای سازگار با حالت استند‌بای جدید برای کاربران فراهم نکرده و بیشتر فروشندگان لپ‌تاپ، سازگاری با حالت استند‌بای جدید را در فهرست مشخصات فنی آن‌ها قرار نمی‌دهند.

ما در دفترمان یک بررسی سریع بر روی پنج لپ‌تاپ دارای ویندوز 10 که به‌صورت تصادفی انتخاب شده بودند انجام دادیم: مایکروسافت سرفیس بوک 2، دل XPS 13 9379، اچ پی Spectre x360 (با سی پی یو نسل 8)، لنوو ThinkPad T47 و در نهایت دل Latitude E7270. از تمامی این مدل‌ها فقط سرفیس بوک 2 و دل XPS 13 از حالت استند‌بای جدید پشتیبانی می‌کردند و XPS 13 صرفاً حالت بیدارباش سریع را پشتیانی می‌کرد و حالت اتصال دائمی به شبکه را پشتیبانی نمی‌کرد.

می‌توانید با تایپ “powercfg /a” در قسمت Command Prompt فهرستی از حالات استند‌بای که کامپیوتر شما در ویندوز از آنها پشتیبانی می‌کند را مشاهده کنید. چنانچه عبارت “S0 Low Power Idle” را در فهرست حالات در دسترس مشاهده کردید، به معنای پشتیبانی کامپیوتر شما از حالت فوق است.

چنانچه کامپیوتر شما از حالت S0 پشتیبانی کند، می‌توانید برای تشخیص این‌که آیا نرم‌افزار و یا سخت‌افزاری مانع استفاده از حالت استندبای جدید می‌شود از ابزار Powercfg.exe استفاده کنید. عبارت “powercfg /energy” را در Command Prompt تایپ کنید، سپس ویندوز برای 60 ثانیه کامپیوتر شما را بررسی می‌کند و فهرستی از سخت‌افزارها یا نرم‌افزارهایی که مانع از استفاده‌ی کامل سیستم شما از مزایای حالت استند‌‌بای جدید می‌شود را فراهم می‌کند. ممکن است متوجه شوید که یک فایل راه‌انداز (درایور) قدیمی از ورود کامپیوتر شما به حالت استند‌بای جدید جلوگیری می‌کند.

چنانچه می‌خواهید ببینید که آیا دستگاه ویندوز 10 شما قبلا وارد حالت استندبای جدید شده و یا بدانید که کدام‌یک از بخش‌ها و نرم‌افزارها بیشترین مصرف انرژی را دارند، کافیست عبارت “powercfg/sleepstudy”  را در Command Prompt تایپ کنید. خلاصه‌ای از میزان استفاده از CPU، مصرف برق و یا حتی تعداد پکتهای IP ارسال و دریافت شده در حالت استند‌بای را خواهید داشت.

فعالیت ایمیل در پس‌‌زمینه و بیدارباش سریع

برای بررسی این‌که حالت استند‌بای جدید چگونه عمل می‌کند، ما چند آزمایش بر روی سرفیس بوک 2 (13اینچ) انجام دادیم. در هر دو نرم‌افزار اوت‌لوک 2016 و نیز نرم‌افزار پیش‌فرض ویندوز 10 برای مدیریت ایمیل‌ها، ایمیل‌هایی با فایل‌های پیوست بزرگ حتی هنگامی که لپ‌تاپ در حالت استند‌بای بود دریافت کردیم. اگرچه ایمیل‌هایی که در حال ارسال آنها بودیم، زمانی که لپ‌تاپ به حالت استندبای رفت، ارسال نشدند. همچنین زمانی که شروع به دانلود یک فایل در نرم‌افزار اج کردیم، هنگامی که کامپیوتر به حالت استند‌بای رفت، دریافت آن ناتمام ماند.

مستندات مایکروسافت می‌گویند که تنها برنامه‌های کاربردی موجود در استور مایکروسافت توان استفاده‌ی کامل از مزایای حالت استند‌بای جدید را دارند، بنابراین ما از این‌ که نرم‌افزار اوت‌لوک نیز که از نظر فنی یکی از نرم‌افزارهای استور مایکروسافت نیست در این حالت کار کرد، شگفت زده شدیم. متاسفانه هیچ یک از مرورگرهای معروف در استور حضور ندارند. استور مایکروسافت صرفا چند برنامه محدود برای FTP دارد، نرم‌افزاری که مردم از آن برای دانلود و آپلود فایل‌های با حجم بالا استفاده می‌کنند. یکی از این نرم‌افزارها را آزمایش کردیم ولی اصلا کار نکرد.

حتی اگر از قابلیت اتصال به شبکه در حالت استند‌‌‌‌بای استفاده نمی‌کنید، حالت استند‌بای جدید بیدارباش بسیار سریع‌تری را فراهم می‌کند. سرفیس بوک 2 در کمتر از یک ثانیه بالا آمد در حالی که Spectre x360 دو تا سه ثانیه طول کشید.

تشخیص حالت‌های مختلف مصرف انرژی:

بسیاری از ما با حالت استندبای کلاسیک در ویندوز آشنا هستیم، اما واقعیت این است که کامپیوترهای معمولی ویندوز تا  6 حالت مصرف برق دارند که کاربران عادی به‌ندرت به آن‌‌ها توجه می‌کنند:

  • S0: به طور سنتی به این معنی است که سیستم بطور کامل در حال کار است. اگرچه حالت استند‌بای جدید به نام “S0 Low Power Idle” شناخته می‌شود.
  • S1: این حالت، نشان دهنده مصرف کم انرژی با سی پی یوی در حال کار است. ( اما برای توقف اجرای دستورالعمل‌ها تنظیم شده است) و حافظه رم تازه سازی می‌شود. این حالت، بطور کلی حذف شده و در دستگاههای جدید ویندوز استفاده نمی‌شود.
  • S2: این حالت، مصرف برق کمتری از S1 دارد، سی پی یو خاموش شده ولی رم تازه سازی می‌شود. این حالت هم بطور کلی در ویندوزهای جدید حذف شده است.
  • S3: این حالت همان استند‌بای سنتی است که سی پی یو خاموش شده و رم نیز با نرخ کندتری تازه سازی می‌شود.
  • S4: این حالت همان Hibernate است که سخت افزار خاموش شده و حافظه‌ی سیستم بر روی یک فایل موقت ذخیره‌سازی می‌شود.
  • S5: خاموش

امروزه اغلب کامپیوترهای ویندوزی از حالت S3 برای استند‌بای پیش‌فرض و یا همان حالت Sleep و نیز از S4 برای حالت Hibernate استفاده می‌کنند. بازگرداندن کامپیوتر از حالت ‌S3 معمولا بین 2 تا 15 ثانیه طول می‌کشد و بازگرداندن کامل یک کامپیوتر از حالت S4 یا همان Hibernate به زمان بیشتری نیاز دارد و این امر بستگی به میزان داده‌ی ذخیره شده در فایل موقت از حافظه‌ی سیستم دارد.

استند‌بای متصل در مقایسه با استند‌بای جدید

اولین تلاش مایکروسافت برای شروع به کار مجدد سریع‌تر کامپیوترها به زمان معرفی حالت استند‌بای متصل در ویندوز 8 باز می‌گردد. اگرچه پیاده‌سازی اولیه‌ی آن تکنولوژی در کامپیوترهایی که از هارد دیسک‌های مکانیکی و یا ذخیره سازهای هیبریدی استفاده می‌کردند نتیجه نداده و امکان کنترل کافی از طریق تنظیمات بر روی آن وجود نداشت.

حالت استند‌‌بای جدید سازگاری با سیستم‌های مبتنی بر رسانه‌های دورانی یا رسانه‌های  هیبریدی را از طریق انعطاف‌پذیری برای پیکربندی رفتار هر قطعه سخت افزاری فراهم می‌آورد.

همچنین ویندوز 10 حالت آماده به‌کار کم مصرف را با اجازه دادن به شما برای کنترل بیشتر بر روی شبکه در دو حالت: استند‌بای جدید متصل و استندبای جدید غیر متصل تنظیم  می‌کند.

برخی از لپ‌تاپ‌ها مانند سرفیس بوک 2 از هر دو حالت استند‌بای متصل و غیر متصل پشتیبانی می‌کنند، در حالیکه برخی دیگر از مدل‌ها مانند دل XPS 13 9370، صرفا از حالت غیر متصل پشتیبانی می‌کنند.

هنگامی که یک کامپیوتر مجهز به ویندوز 10 به حالت استند‌‌بای جدید می‌رود، سیستم از حالت S0، (حالت غیرفعال کم مصرف) استفاده می‌کند.  یک درایور ویندوز به‌نام تعدیل کننده فعالیت‌های کامپیوتر (DAM) تمامی فعالیت‌های کامیپوتر به استثناء فعالیت‌های پس زمینه‌ی مربوط به برنامه‌های استور ویندوز را خاتمه می‌دهد.

چنانچه کامپیوتر خود را برای استفاده از استند‌‌بای جدید تنظیم کرده‌اید، شبکه همچنان فعّال است و کامپیوتر شما به‌روز‌‌‌رسانی‌های ویندوز، تقویم و حتی تماس‌های تلفنی تحت شبکه (VoIP) را از طریق برنامه‌های کاربردی موجود در استور ویندوز دریافت می‌کند. همچنین بلندگوهای لپ‌تاپ و یا تبلت شما تا زمانی که از برنامه‌های کاربردی سازگار با استند‌‌بای جدید موجود در استور ویندوز برای پخش موزیک استفاده می‌کنید، به پخش موزیک ادامه خواهند داد.

اگر از حالت استند‌‌بای جدید غیر متصل به شبکه استفاده کنید، حالت Sleep اتصال شما به شبکه را قطع خواهد کرد. تماس‌های صوتی تحت شبکه (VoIP) از طریق وای‌فای را دریافت نخواهید کرد، اما هنوز هم کامپیوتر شما با فعالیت‌هایی مانند یادآوری تقویم و یا همگام سازی یک دستگاه بلوتوث مجدداً بیدار و آماده به‌کار خواهد شد.

استند‌بای جدید و عمر باتری

برای اغلب کاربران ویندوز ۱۰ انتخاب بین دو حالت استند‌بای متصل و غیر متصل بستگی به پاسخ به یک پرسش دارد:

آیا شما نیاز دارید که کامپیوترتان در حالی که از آن استفاده نمی‌کنید هم به دریافت به‌روز‌رسانی‌های ویندوز و داده‌ها از برنامه‌های استور ویندوز ادامه دهد و یا توسعه‌ی زمان استفاده از باتری تا حد امکان اهمیت دارد؟

مطمئناً متصل ماندن به شبکه حتی در حالی که از کامپیوترتان استفاده نمی‌کنید می‌تواند مناسب باشد، اما افزایش زمان بین شارژ باتری،  حالت استند‌بای غیر متصل را به‌خصوص برای مسافران مناسب‌تر می‌کند.

صرف نظر از این‌که از حالت استند‌بای جدید متصل و یا غیر متصل استفاده می‌کنید، حالت ‌S0 (حالت آماده به‌کار کم مصرف) مصرف انرژی کارآمدتری داشته و بیدارباش مجدد سیستم سریع‌تر از حالت مصرف انرژی ‌S3 که اکثر لپ‌تاپ‌ها از آن استفاده می‌کنند است.

چگونه تنظیمات استند‌بای جدید را تغییر دهید

چنانچه از یک کامپیوتر ویندوز ۱۰ با پشتیبانی از استند‌بای جدید استفاده می‌کنید، می‌توانید بین حالت‌های استند‌بای متصل و غیر متصل از طریق منوی تنظیمات سیستم تغییر حالت دهید. در منوی تنظیمات سیستم، تب Power and Sleep را انتخاب کنید و دو گزینه‌ی زیر Wi-Fi را که به کامپیوتر شما اجازه می‌دهد در حالت استند‌بای هم به شبکه متصل باشد از حالت انتخاب خارج کنید.

از قسمت Wi-Fi در تنظیمات Power and Sleep برای تغییر حالت بین استند‌‌بای جدید متصل و غیر متصل استفاده کنید.

می‌توانید از دستور “powercfg /a” در خط فرمان که پیش‌تر به آن اشاره شد برای تایید تنظیمات فعلی حالت استند‌بای جدید استفاده کنید. اگر ابزار powercfg.exe فهرست حالت‌های Sleep در دسترس را به‌صورت “S0 Low Power Idle) Network Disconnected”  نمایش دهد، نشان دهنده‌ی آن است که از حالت استند‌بای غیر متصل استفاده می‌کنید.

البته چنانچه می‌خواهید به حالت استند‌بای متصل برگردید کافیست دو گزینه‌ی زیر قسمت Wi-Fi در تب Power and Sleep در تنظیمات سیستم را فعال کنید.

حالت استند‌بای متصل

 

حالت استند‌بای غیر متصل

همچنین می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا در هنگامی‌که صفحه لپ‌تاپ را می‌بندید، می‌خواهید به حالت استند‌بای جدید برود و یا خاموش شود. به منوی تنظیمات Power Options بروید و در قسمت “Power buttons and lid” تنظیمات مورد نظرتان را تغییر دهید.

یک کامپیوتر بهتر با حالت Sleep بهتر

استند‌بای جدید پیشرفته ترین حالت Sleep برای کامپیوترهای ویندوزی است که تاکنون شاهد آن بوده‌ایم. حالت آماده به فعالیت کم مصرف امکان بیدارباش سریع‌تر و همچنین امکان دانلود داده‌ها از اینترنت را در زمان استراحت کامپیوتر فراهم می‌آورد. متاسفانه، باتوجه به تعداد کم نمونه‌های ما در آزمایش فوق، تعداد بسیار کمی از لپ‌تاپ‌های فعلی از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

با این حال، در آینده‌ای نزدیک، شاهد دستگاه‌های بیشتری با قابلیت پشتیبانی از حالت استند‌بای جدید خواهیم بود. مانند لپ‌تاپ‌هایی با پردازنده‌های کوالکام و برنامه‌های کاربردی بیشتری که از قابلیت همگام‌سازی در پس‌زمینه سود خواهند برد. چنانچه لپ‌تاپ فعلی شما از حالت S0 (آماده به‌کار کم مصرف) پشتیبانی می‌کند، می‌توانید همین امروز از مزایای آن لذت ببرید.

منبع :

LAPTOPMAG

7 پست
احسان پهلوان
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,