در ویندوز 10، با یکپارچه شدن SteamVR با واقعیت ترکیبی ویندوز، شما می‌توانید وارد دنیای عظیم پلتفرم استیم شوید. در استیم، شما به هزاران اپلیکیشن، بازی و تجربه‌های گوناگون درسترسی خواهید داشت و در کنار آن مواردی دیگر نیز وجود دارد که استیم را بسیار منحصر به فرد می‌کند. در این مطلب به شما آموزش خواهیم داد که از واقعیت ترکیبی ویندوز در پلتفرم استیم استفاده کنید.

قدم اول: ویندوز 10 را به‌روز کنید.

برای این که مطمئن شویم همه چیز به درستی کار می‌کند، ابتدا ویندوز 10 را به‌روز کنید. اگر اطمینان دارید که سیستم عامل شما به آخرین نسخه به‌روزرسانی شده است، می‌توانید این قدم‌ها را نادیده بگیرید.

 1. روی دکمه‌ی استارت در پایین سمت چپ صفحه کلیک راست کنید.
 2. روی گزینه‌ی Settings کلیک کنید.
 3. روی Update & Security کلیک کنید.
 4. بر گزینه‌ی Windows Update کلیک کنید.
 5. گزینه‌ی Check for updates را انتخاب کنید.

پس از اتمام قدم‌های بالا، ویندوز بررسی خواهد کرد که آیا به‌روزرسانی جدیدی برای دانلود موجود است یا نه. اگر به‌روزرسانی جدیدی برای دانلود وجود داشت، به صورت خودکار دانلود و نصب خواهد شد. به احتمال زیاد پس از اتمام فرایند به‌روزرسانی نیاز به ری استارت کردن سیستم خواهید داشت.

قدم دوم: SteamVR toolkit را نصب کنید.

برای شروع، باید ابتدا از درون اپلیکیشن استیم، SteamVR Toolkit را روی کامپیوترتان نصب کنید. پس از اتصال یک هدست واقعیت مجازی ممکن است خود به خود از شما در خواست شود که SteamVR را نصب کنید، در غیر این صورت، برای نصب آن به صورت دستی قدم‌های زیر را دنبال کنید، و اگر هم که SteamVR هم اکنون روی کامپیوتر شما نصب است، می‌توانید به مرحله‌ی بعدی بروید.

 1. ابتدا اپلیکیشن استیم را از دسکتاپ، منوی استارت یا taskbar اجرا کنید.
 2. نشانگر ماوس را روی قسمت Library بیاورید.
 3. روی گزینه‌ی Tools کلیک کنید.
 4. روی SteamVR کلیک راست کنید.
 5. گزینه‌ی Install Game را انتخاب کنید. هر چند در این جا ما داریم ویدئو پلیر Steam 360 را برای مثال نصب می‌کنیم چرا که SteamVR از قبل نصب شده است، ولی مراحل برای هر دو یکی است.
 6. روی Next کلیک کنید و SteamVR شروع به نصب خواهد کرد. پس از آن که فرایند نصب به پایان رسید، ادامه‌ی قدم‌ها را بروید.

قدم سوم: اپلیکیشن Windows Mixed Reality را برای SteamVR دانلود کنید.

حال که دیگر اجزای کلیدی را نصب و فعال سازی کرده‌اید، می‌توانید اپلیکیشن Windows Mixed Reality را در SteamVR دانلود کنید. قدم‌های زیر را دنبال کنید:

 1. در استیم اپلیکیشن Windows Mixed Reality for SteamVR را پیدا کنید.
 2. روی گزینه‌ی Free کلیک کنید.
 3. گزینه‌ی Next را انتخاب کنید.

پس از آن اپلیکیشن شروع به نصب خواهد کرد.

چگونگی دسترسی به SteamVR با استفاده از واقعیت ترکیبی ویندوز

ابتدا هدست واقعیت ترکیبی ویندوز خود را به کامپیوترتان وصل کنید و موشن کنترلرها را نیز روشن کنید، ولی هدست را روی سر خود نگذارید. پس از آن، پورتال واقعیت مجازی بارگذاری خواهد شد و پس از اتمام بارگذاری، استیم را اجرا کنید. اگر پورتال واقعیت ترکیبی ویندوز خودش اجرا نشد، آن را به صورت دستی از طریق منوی استارت، Taskbar یا دسکتاپتان اجرا کنید.

از این جا به بعد دیگر می‌توانید یک اپلیکیشن واقعیت مجازی را از طریق استیم اجرا کنید و آن اپلیکیشن در واقعیت ترکیبی ویندوز بارگذاری می‌شود. حال دیگر هدستتان را روی سرتان بگذارید و از آن لذت ببرید!

اگر می‌خواهید که این مراحل را از درون خود هدست واقعیت ترکیبی ویندوز انجام دهید، می‌توانید استیم را در دیواری در Cliff Houseتان اضافه کنید و مراحل مشابه را طی کنید.

چگونگی استفاده از موشن کنترلرهای واقعیت ترکیبی ویندوز در SteamVR

برای استفاده از واقعیت ترکیبی ویندوز نیازی به موشن کنترلرها نیست، ولی برای داشتن بهترین تجربه به آن‌ها نیاز دارید. در ابتدای عرضه‌ی این هدست‌ها، کاربران این هدست‌ها باید موشن کنترلرها را به صورت جدا تهیه می‌کردند، که در جاهایی مانند فروشگاه آنلاین Dell می‌توان آن‌ها را خرید.

به هر حال، اگر در کنار هدست واقعیت ترکیبی ویندوز این موشن کنترلرها را نیز دارید و قصد استفاده از آن‌ها را دارید، قبل از انجام هر چیز دیگری ابتدا باید آن‌ها را به کامپیوتر خود وصل کنید که خوشبختانه انجام دادن آن بسیار آسان است. برای این کار قدم‌های زیر را دنبال کنید:

 1. اپلیکیشن Mixed Reality Portal را در کامپیوتر خود اجرا کنید.
 2. در منوی کنار صفحه، روی گزینه‌ی See more کلیک کنید.
 3. گزینه‌ی Set up controllers را انتخاب کنید.
 4. در پنجره‌ی Settings که مشاهده می‌کنید، روی Add Bluetooth or other device کلیک کنید.
 5. درب محل قرارگیری باتری‌ها در کنترلرها را باز کنید.
 6. دکمه‌ی کوچک زیر باتری‌ها را برای دو ثانیه فشار دهید تا آن جایی که چراغ آن شروع به چشمک زدن کند.
 7. وقتی که کنترلرها در لیست مقابل شما در صفحه نمایش ظاهر شدند، روی Connect کلیک کنید.

پس از آن که کنترلرها از طریق بلوتوث با کامپیوترتان جفت شدند، چراغ زیر باتری از حالت چشمک زن خارج می‌شود و به صورت پیوسته روشن می‌ماند.

حالا، هدست واقعیت ترکیبیتان را روی سرتان بگذارید و ابتدا مطمئن شوید که کار می‌کنند و رد گیری به درستی انجام می‌شود. اگر به صورت عکس بالا نیستند، دکمه‌ی ویندوز را برای دو ثانیه نگه دارید تا وقتی که لرزش کوچکی کند و خاموش شود.

همان کاری را که در بالا انجام دادید را دوباره انجام دهید تا هدست روشن شود و این بار دیگر باید موشن کنترلرها در جلوی شما ظاهر شوند.

اگر که موشن کنترلرها را به عنوان بخشی از باندل هدست خریده‌اید، راه اندازی آن حتی ساده‌تر می‌شود. در راه اندازی اولیه ابتدا از شما سوال می‌شود که آیا از دسته‌ی بازی استفاده می‌کنید یا از موشن کنترلرها، که در صورت انتخاب مورد دوم، از شما می‌پرسد که آیا آن را راه اندازی کند یا نه.

جفت کردن موشن کنترلرها نیز همانند قدم‌های بالا انجام می‌گیرد، ولی برای انجام آن نیازی به رفتن به قسمت Settings نیست. قدم‌های 5 و 6 را انجام داده و پس از آن کنترلرها با کامپیوتر جفت می‌شوند.

از هر راهی که رفتید، حال دیگر یک جفت موشن کنترلر دارید که با آن‌ها می‌توانید لذت تجربه‌ی واقعیت ترکیبی را چندین مرتبه بالاتر ببرید.

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,