مطمئنا برای شما هم پیش آمده است که رایانه تان پس از نصب چند نرم افزار یا درایور جدید دچار مشکلاتی شود. System Restore که از روزگاران قدیم در پلتفرم ویندوز وجود داشته، می تواند در بعضی موارد برایتان جادوگری کند. برای به عقب برگرداندن رایانه خود در تونل زمان سیستم عامل ویندوز با وینفون همراه باشید.

System Restore”  یکی از ویژگی های ویندوز است که می تواند به حل انواع خاصی از مشکلات کمک کند. در این آموزش به توضیح روش کار و همچنین استفاده از این قابلیت می پردازیم. در این آموزش از ویندوز ۱۰ استفاده شده است اما قابلیت “System Restore” روی تمامی نسخه های ویندوز پس از XP قابل استفاده است.

ماشین زمان؟

هنگامی که چیزی مانند یک فایل از هسته ویندوز بر اثر مشکلات ناشی از نصب اشتباه یک نرم افزار یا درایور از کار می افتد و باعث زحمت شما برای رفع ایراد می شود به راحتی می توانید از “System Restore” استفاده کنید تا ویندوز خود را به حالتی پایدار برگردانید.

این کار با استفاده از “نقاط بازیابی” (Restore Point) انجام می شود. این نقاط در واقع کپی های آنی (Snapshot) هستند که ویندوز از فایل های سیستمی، فایل های نرم افزارها، تنظیمات رجیستری و درایورهای شما تهیه می کند.

شما می توانید این نقطه ها را در هر زمانی به صورتی دستی بسازید، هرچند ویندوز هر هفته یک بار و به صورت خودکار اقدام به ایجاد این نقطه ها می کند. البته قبل از اتفاقات خاص سیستمی همچون نصب و پاک کردن برنامه های بزرگ، درایورها و به روزرسانی ویندوز نیز این کار انجام می شود. به همین دلیل اگر اتفاق اشتباهی بیفتد شما می توانید با استفاده از این قابلیت برای بازیابی رایانه خود به زمانی عقب تر استفاده کنید. با همه این اوصاف وینفون یک پیشنهاد برای شما دارد، زمانی که رایانه شما بعد از عملیات نصب ویندوز و درایور ها، در بهترین حالت ممکن بدون هیچ مشکلی قرار دارد، می توانید طبق آموزش زیر یک نقطه بازیابی بسازید تا هر وقت به مشکل خاصی برخوردید از این نقطه بازیابی برای بازگرداندن رایانه به دوران اوج آن استفاده کنید.

این قابلیت جالب چیزی ورای گرفتن نسخه های پشتیبان (Backup) است؛ زیرا تنها از اطلاحات حیاتی کپی تهیه می شود و ارتباطی به اطلاعات شخصی کاربر نداشته و این دست فایل های شخصی در فرآیند بازیابی تاثیر نمی پذیرند. هنگام بازیابی رایانه به یک نقطه بازیابی، تمام برنامه هایی که پس از آن نقطه نصب شده اند پاک خواهند شد، همچنین تمام نرم افزارهای پاک شده نیز بازیابی خواهند شد (البته معمولا تا زمانی که با استفاده از برنامه نصب اصلی، مجددا تعمیر شوند به درستی کار نخواهند کرد). برای رسیدن به درک درستی از قابلیت “System Restore” عملیات Save درون یک بازی را تصور کنید، این ویژگی در ویندوز درست مثل Save کردن است، هر وقت شما نقطه بازیابی ای را بازگردانی می کنید، به سان Load کردن در یک بازی است، همه چیز درست از همان جایی شروع خواهد شد که Save کرده اید!

آیا استفاده از نقاط بازیابی برای پاک کردن یک بدافزار ایده خوب است؟

به علت جای گیری عمیق بدافزارها که معمولا در همه نقاط یک رایانه خود را مخفی می کنند و از ترفندهایی همچون تغییر فرمت و چسبیدن به سایر فایل ها استفاده می کنند، استفاده از این نقاط برای پاک کردن آنها ایده جالبی نیست، هرچند که در بعضی مواقع می تواند مفید واقع شود.

چگونه “System Restore” را فعال کنیم؟

۱- با جست و جوی واژه “Restore” در استارت منو، گزینه “Create a restore point” را انتخاب کنید (این کار در واقع شما را به محل تنظیمات کلی این قابلیت منتقل می کند):
۲- در زبانه “System Protection” و در قسمت “Protection Status” می توانید درایوهای دیسک سخت خود را مشاهده کنید و از این موضوع مطلع شوید که محافظت آنها (Protection) با نقاط بازیابی، روشن (On) یا خاموش (Off) است. برای تغییر وضعیت محافظت از هر کدام از درایو ها، پس از انتخاب آن درایو روی “Configure” کلیک کنید:
۳- در پنجره باز شده، هر یک از گزینه های “Turn on system protection” برای فعال سازی و یا “Disable system protection” برای خاموش کردن این قابلیت موجود هستند. همچنین شما می توانید با لغزاننده “Max Usage” میزان حداکثر فضای قابل استفاده برای فایل کپی های آنی این درایو را انتخاب کنید:

ساخت یک نقطه بازیابی:

۱- در بخش “System Protection” روی “Create” کلیک کنید:
۲- یک توضیح دلخواه برای این نقطه وارد کنید:
۳- این کار بین ۳۰ ثانیه تا ۵ دقیقه بسته به حجم فایل های مورد نیاز برای کپی طول خواهد کشید:

بازگشت به یک نقطه بازیابی خاص:

۱- در بخش “System Protection” روی “System Restore” کلیک کنید:
۲- در صفحه ورودی روی “Next” کلیک کنید:
۳- صفحه دوم اطلاعاتی همچون توضیح، تاریخ/ساعت ساخت و نوع نقطه را به شما نشان خواهد داد. نقطه مورد نظر خود را انتخاب کنید و روی”Scan for affected programs” کلیک کنید:
۴- برنامه دو لیست به شما نشان خواهد داد. لیست بالایی برنامه هایی هستند که بعد از بازیابی پاک خواهند شد و لیست پایینی برنامه هایی که پس از عملیات بازیابی مجددا باز خواهند گشت:
۵- با زدن “Close” از لیست خارج شده و در صورت انتخاب صحیح نقطه، روی “Next” کلیک کنید:
۶- در آخرین صفحه اطلاعات بازیابی رایانه خود را برای آخرین بار چک کنید و در صورت اطمینان روی “Finish” کلیک کنید:
۷- پیغامی مبنی بر این خواهید دید که در صورت شروع عملیات بازیابی قادر به توقف آن تا پایان فرآیندش نخواهید بود یعنی این عملیات بازگشت ناپذیر است، تمام برنامه های باز را ببندید و روی “Yes” کلیک کنید:
۸- رایانه شما را ریست شده و فرآیند بازیابی شروع خواهد شد:
فرآیند بازیابی ممکن است بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه طول بکشد. در نظر داشته باشید که بازگردانی ویندوز به زمانی عقب تر ممکن است بعضی نرم افزارهای پولی و خریداری شده شما به علت تغییر”TimeSpan” که در تنظیمات آنها رخ داده، دچار مشکل شوند.

امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید.

منبع : وینفون
51 پست
سیّد محمّد نصری
Sickmind_01 is here, English Translation graduate and one hell of a Microsoft lover
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
zaryab
پاسخ دهید پنجشنبه 8 تیر 1396

سلام، متشکر خیلی خوب بود آموزشتون
لطفا اموزش پارتیشن ساختن در ویندوز ۱۰ رو هم قرار بدین

  سیّد محمّد نصری
  پاسخ دهید جمعه 9 تیر 1396

  بله دوست عزیز این آموزش در حال آماده شدنه

hamsayee1
پاسخ دهید جمعه 9 تیر 1396

استاد نصری. اگر بنده بروز رسانی کریترز را نصب کنم و خوشم نیمد ازش میتونم از این طریق به قبل از ویندوز کریتز برگردم؟

  سیّد محمّد نصری
  پاسخ دهید دوشنبه 12 تیر 1396

  برای بازگشتن به نسخه بیلد قبلی نصب شده بعد از آپدیت، یک آموزش در حال آماده سازیه. به محض آماده شدن میاد روی سایت

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,