Focus Assist در حقیقت نام جدیدی است که مایکروسافت برای Quiet Hours درنظر گرفته است. این قابلیت این امکان را به کاربر می‌دهد تا با مسدود کردن اعلانات، صداها، اخطارها با تمرکز بیشتر به کار بپردازند و بهره‌وری خود را هنگام کار بیشتر کند. در ادامه با این آموزش همراه وینفون باشید.

شاید بپرسید چرا این قابلیت را به‌عنوان یک ویژگی جدید مطرح کرده‌ایم. Focus Assist در قیاس با Quiet Hours به‌مراتب هوشمندتر است.

این قابلیت این امکان را دارد تا براساس کارهایی که انجام می‌دهد و عملکرد شما در محیط ویندوز به‌صورت خودکار فعال شود. برای مثال هنگامی که در حال اجرای یک بازی به‌صورت فول اسکرین یا تمام صفحه هستید، تایم لاین می‌تواند به‌صورت خودکار دریافت اعلانات را متوقف کند. پس دیگر با اعلانات مزاحم و اعصاب خردکن هنگام انجام بازی و کارهای مهم خداحافظی کنید.

در این آموزش به ما همراه باشید تا نحوه فعال کردن و پیکربندی ویژگی Focus Assist را به شما نشان دهیم.

نحوه فعال کردن و غیر فعال کردن Focus assist در ویندوز 10

ویندوز 10 به شما اجازه می‌دهد که از طریق دو روش مختلف Focus Assist را فعال یا غیرفعال کنید:

 • تنظیمات را باز کنید.
 • System را باز کنید.
 • روی Focus assist کلیک کنید.
 • زیر گزینه Focus assist، شما می‌توانید یکی از سه حالت زیر را انتخاب کنید:
 1. Off- این گزینه، ویژگی را غیرفعال می‌کند و شما اعلان‌های برنامه‌ها و مخاطبین را دریافت خواهید کرد.
 2. Priority only- در این حالت شما فقط اعلان‌های برنامه‌هایی را دریافت خواهید کرد که در لیست اولویت قرار داده اید.
 3. Alarms only- وقتی این گزینه را فعال می‌کنید، Focus Assist به جز آلارم‌ها، تمام اعلان‌ها را متوقف می‌کند.

با استفاده از اکشن سنتر

همچنین می‌توانید با استفاده از اکشن سنتر این ویژگی را فعال یا غیر فعال کنید، نحوه انجام عملیات به صورت زیر است:

 • روی دکمه اکشن سنتر کلیک راست کنید.
 • Focus assist را انتخاب کنید.
 • یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:
 1. Off
 2. Priority only
 3. Alarms only

نحوه تنظیم اولویت‌ها برای Focus assist

با استفاده Focus Assist می‌توانید اولویت‌ها را تعیین کنید و برای ویژگی مورد بحث مشخص کنید که چه برنامه‌ها یا مخاطبینی بتوانند در هنگام فعال بودن این ویژگی به شما پیام دهند تا از گم شدن پیام‌های مهم جلوگیری شود.

برای تنظیم لیست اولویت‌ها در به‌روز‌رسانی آوریل، موارد زیر را انجام دهید:

 • تنظیمات را باز کنید.
 • System را باز کنید.
 • روی Focus assist کلیک کنید.
 • زیر گزینه Focus assist، روی لینک Customize your priority list کلیک کنید.

 • در قسمت Calls, texts, and reminders، می‌توانید Cortana را قادر به نمایش اعلان‌ها برای تماس‌های ناموفق، متن‌ها و پیام‌ها از برنامه‌ها کنید. گزینه‌های موجود عبارتند از:
 1. Show incoming VoIP calls and calls from a linked phone
 2. Show incoming text from a linked phone
 3. Show reminders, regardless of the app used
 • در قسمت “People”، می‌توانید مخاطبینی را انتخاب کنید که مجاز به نشان دادن اعلان‌ها هستند در حالی که Focus assist فعال است. برای اجازه دادن به مخاطب خاص برای نشان دادن اعلان‌ها، روی Add contacts کلیک کنید و مخاطب مورد نظر را انتخاب کنید.

نکته سریع: اگر از ویژگی My People استفاده می‌کنید و مخاطبین خود را به نوار وظیفه وصل می‌کنید، همچنین این قابلیت وجود دارد که این ویژگی را از نوتیفیکیشن‌های در حال نمایش از مخاطبین پین شده فعال یا مسدود کنید.

 • در بخش Apps، می‌توانید برنامه‌هایی را انتخاب کنید که مجاز دور زدن quiet hours شما باشند. برای اجازه دادن به برنامه‌ها برای نشان دادن اعلان‌ها، به سادگی روی دکمه Add an app کلیک کنید و برنامه را از لیست انتخاب کنید. (شما فقط می‌توانید برنامه‌های فروشگاه مایکروسافت را به لیست خود اضافه کنید).

هنگامی که این مراحل را انجام دادید، هنگام فعال کردن Focus Assist با استفاده از فهرست اولویتی خود، فقط تماس‌ها، برنامه‌ها و افرادی که پیکربندی کرده‌اید، اعلان‌ها را نشان می‌دهند.

نحوه مدیریت قوانین اتوماتیک Focus Assist در ویندوز 10

برای مدیریت قوانین اتوماتیک، این مراحل را دنبال کنید:

 • تنظیمات را باز کنید.
 • System را باز کنید.
 • روی Focus assist کلیک کنید.
 • زیر گزینه Automatic rules، تاگل ها را تغییر دهید، از جمله موارد زیر:
 1. During these times
 2. When I’m duplicating my display
 3. When I’m playing a game

پس از فعال کردن قوانین مورد نظر، روی قانون کلیک کنید تا آن را سفارشی کنید:

 • During these times- به Focus assist اجازه می‌دهد تا به طور خودکار در زمان‌های خاصی روشن یا خاموش شود. با استفاده از منوی کشویی Repeats، می‌توانید برنامه را برای تکرار روزانه، آخر هفته‌ها یا روزهای هفته تنظیم کنید.

 • When I’m duplicating my display- به Focus assist اجازه می‌دهد به طور خودکار فعال شود هنگامی که تشخیص می‌دهد شما در حال استفاده از صفحه نمایش دوم هستید.

 • When I’m playing a game- به Focus assist اجازه می‌دهد به طور خودکار، برای جلوگیری از اعلان‌ها در حالی که بازی در حالت تمام صفحه اجرا می‌شود فعال شود (این گزینه فقط برای بازی های منحصر به فرد که از DirectX استفاده می‌کنند، کار می‌کند).

در هر یک از صفحات تنظیم قوانین، شما همچنین یک منوی کشویی Focus level را پیدا خواهید کرد که اجازه می‌دهد نوتیفیکیشن‌ها با از لیست اولویت یا هشدارهای شما، برای عبور از سد Focus assist استفاده کنند. علاوه بر این، زمانی که ویژگی به طور خودکار روشن شود گزینه‌ای برای ایجاد یک نوتیفیکیشن در اکشن سنتر وجود دارد.

در نهایت، یک گزینه در پایین صفحه تنظیمات برای نشان دادن خلاصه‌ای از اعلان‌هایی که ممکن است در هنگام فعال بودن Focus assist از دست داده باشید، وجود دارد.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

815 پست
پژمان قادرنژاد
او دانشجوی رشته کامپیوتر است. به بسکتبال و تکنولوژی علاقه‌ی وافری دارد و سعی می‌کند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف کوه نوردی، طبیعت گردی و یوتیوب کند. پژمان اکنون نویسنده بخش برنامه و بازی وب‌سایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,