microsoft-windows-10-privacy-issues-a-concern-heres-how-to-keep-your-dataاین روزها مباحث مربوط به حفظ حریم خصوصی یکی از داغ ترین موضوعات در سرتاسر جهان است و نگرانی های بسیاری را متوجه کاربران ساخته است. اما باید چه اقداماتی برای حفظ حریم خصوصی خود در ویندوز ۱۰ انجام دهیم؟ برای یافتن پاسخ این سوال در ادامه با وینفون همراه باشید تا به شما مطالبی دررابطه با حفظ حریم خصوصی در ویندوز ۱۰ آموزش دهیم.

هنگامی که امنیت داده های آنلاین هر روز با اخبار ضد و نقیض زیر سوال می رود، اعتماد کاربران به سرویس های نو پایی مثل سرویس های ابری بسیار خدشه دار می گردد. در این میان مایکروسافت یکی از شرکت هایی است که همواره به مسائل حفظ حریم شخصی کاربرانش اهمیت ویژه ای داده است. برای مثال مایکروسافت به صورت واضح قصد خود را برای جمع آوری اطلاعات از کاربران هنگام “ساخت یک حساب مایکروسافت، ارسال یک درخواست جستجو به بیگ، صحبت های صوتی با کرتانا، بارگذاری اسناد در وان درایو و یا تماس برای دریافت پشتیبانی” روشن می سازد و کاربران را از این اقدام خود مطلع می سازد.

به هر حال اگر شما از این اتفاقات نگران هستید و یا با این جمع آوری اطلاعات موافق نیستید جایی برای نگرانی وجود ندارد. مایکروسافت برای کاربران ویندوز ۱۰ تنظیمات متنوع ای برای حفظ حریم خصوصی در نظر گرفته است که در ادامه چند مورد از مهم ترین آنها را با هم مرور می کنیم.

۱- شخصی سازی تبلیغات

۰۲۷d7c8b262584955ac6cd660d2f80f6-650-80تبلیغات شخصی سازی شده از بازاریابی هدفمند شرکت ها در فضای سایبری نشئت می گیرد. زمانی که شما از یک وبسایت برای اولین بار دیدن می کنید یک سری داده به نام “کوکی” در سیستم شما بارگذاری می شود، یک فایل متنی کوچک از اطلاعات و مشاهده شما، که در صورت بازگشت شما به وب سایت در دفعات بعدی مورد استفاده آن وب سایت قرار می گیرند و این به نوبه خود به آنها در شخصی سازی تبلیغات برای شما کمک می کند.

خوشبختانه ویندوز ۱۰ شخصی سازی شدن تبلیغات را بسته به نظر کاربر می داند و تنظیم آن را در تنظیمات privacy ویندوز در دسترس کاربران قرار داده است.

۲- مسدود سازی تبلیغات در ویندوز ۱۰

privacy-1برای مسدود سازی تبلیغات شخصی سازی شده در ویندوز ۱۰ باید دو مرحله را انجام دهید، نخست از طریق منوی start وارد Settings ویندوز شوید، سپس به تنظیمات Privacy و بعد بخش General مراجعه کنید. در این پنجره اهرم کنار گزینه “Let apps use my advertising ID for experience across apps” به سمت چپ هدایت کرده و آن را خاموش کنید.

۳- غیر فعال سازی تبلیغات آنلاین

privacy-2در مرحله بعد تبلیغات آنلاین را غیر فعال می سازیم بنابراین در مرورگر خود به وب سایت مایکروسافت برای اعمال تنظیمات تبلیغات مراجعه کنید. در صفحه ای ظاهر می شود، دکمه “x” یا “Off” در کنار عبارت “Personalised ads wherever I use my Microsoft account” و همین طور “Personalised ads in this browser” را انتخاب کنید.

۴- Wi-Fi Sense

privacy-wi-fi-senseیکی دیگر از تنظیمات ویندوز ۱۰ که احتمالاً شما ترجیح می دهید غیر فعال شود تنظیمات Wi-Fi Sense می باشد که به کاربران قابلیت به اشتراک گذاشتن دسترسی به یک شبکه Wi-Fi را عرضه می کند.

برای این منظور Wi-Fi Sense پسورد شبکه را تحت یک شبکه رمزنگاری شده با دیگر کاربران که شما رضایت داده اید به اشتراک می گذارد آن کاربران توانایی مشاهده پسورد و به اشتراک گذاشتن آن را با دیگران نخواهند داشت.

۵- مدیریت تنظیمات Wi-Fi

privacy-wi-fiاستفاده Wi-Fi Sense زمانی آشکار می شود که شما را از تایید مکرر دسترسی دوستانتان که قصد اتصال به شبکه شما را دارند بی نیاز می سازد. اما اگر شما ترجیح می دهید این قابلیت غیر فعال شود به Settings و Network & Internet مراجعه کرده سپس در لیست سمت چپ پنجره Wi-Fi و Manage Wi-Fi Settings مراجعه کرده، حالا گزینه های “Connect to suggested open hotspots” و “Connect to open networks shared by my contacts” را خاموش کنید.

۶- غیر فعال سازی وان درایو

onedriveوان درایو سرویس ابری مایکروسافت برای ذخیره سازی آنلاین داده ها می باشد که به کاربران اجازه دسترسی به داده ها را در هر زمان و هر مکان با اتصال به اینترنت می دهد. اما اگر این سرویس برای شما استفاده ای ندارد پس بهتر است که با اعمال تنظیمات مناسب آن را غیر فعال کنید که هر از چند گاهی با پیام های پیکربرندی آن نیز مواجه نشوید.

در سمت راست تسک بار روی علامت “∧” کلیک کنید و در منوی باز شده روی علامت وان درایو (به شکل ابر) راست کلیک کرده و Settings را انتخاب کنید. سپس تیک کنار گزینه های موجود در این پنجره را بردارید.

۷- جمع آوری داده ها توسط کرتانا

privacy-8کرتانا دستیار دیجیتال شخصی مایکروسافت است که برای ویندوز ۱۰ تدارک دیده است. کرتانا می تواند برای کاربران بسیار مفید باشد برای مثال قرار های ملاقات شما را در تقویم وارد کرده و به شما یاد آوری کند و بسیاری از خدمات از این دست را به شما ارائه کند.

نکته اینجاست که کرتانا برای ایجاد تجربه بهتری از سرویس هایی که به کاربران می دهد مجبور به جمع آوری اطلاعات از آنها می باشد. اگر شما استفاده چندانی از کرتانا و ویژگی های آن ندارید در ادامه به شما خواهیم آموخت که چگونه کرتانا و جمع آوری داده ها توسط آن را غیر فعال سازید.

۸- غیر فعال سازی کرتانا

privacy-9روی علامت کرتانا در تسک بار کلیک کنید و بعد علامت “notebook” در حاشیه سمت چپ پنجره کرتانا و سپس Settings را انتخاب کنید. در تنظیمات لیست شده گزینه مربوط به “Cortana can give you suggestions, ideas, reminders, alerts, and more” را خاموش کنید.

علاوه بر آن اگر دوست دارید اطلاعات مربوط به مکان شما نیز مخفی باقی بماند گزینه “Search online and include web results” را نیز خاموش کنید.

۹- جستجو بینگ

privacy-10شاید بتوان بینگ را پاسخ مایکروسافت به گوگل دانست. بینگ نیز به جمع آوری داده ها از فعالیت های آنلاین شما می پردازد که در نهایت با استفاده آنها تجربه بهتری از کرتانا و دیگر سرویس های مایکروسافت برای شما ایجاد می کند .

برای غیر فعال کردن آن Settings را باز کنید سپس به بخش Privacy و بعد از لیست سمت چپ “Speech, inking, and typing” را انتخاب کنید. در این پنجره باید روی “Go to Bing and manage personal info for all your devices” کلیک کنید. اطلاعات به نمایش در آمده در صفحه وب را مطالعه کنید و اگر با آنها موافق نبودید روی “Clear” کلیک کنید.

۱۰- استفاده از حساب ها محلی

privacy-11استفاده از حساب های محلی در ویندوز ۱۰ یکی از روش های ایجاد محدودیت و حفظ حریم شخصی بخصوص در دسترسی به فضا های ابری می باشد. برای ایجاد یک حساب محلی به Settings و سپس Accounts و Your account مراجعه کنید. در پنجره باز شده گزینه “Sign in with a local account instead” را انتخاب کنید و با پی گیری مراحل یک حساب محلی برای ویندوز ۱۰ خود تعریف کنید.

به یاد داشته باشید که استفاده از حساب های محلی به جای حساب مایکروسافت باعث می شود که شما دسترسی به بسیاری از ویژگی های هیجان انگیز ویندوز ۱۰ که روی حساب مایکروسافت خود در دسترس داشتید از جمله استور مایکروسافت را از دست بدهید.


اگر هنوز نگران مسائل پیرامون حفظ حریم خصوصی هستید و فکر می کنید که نیاز به اعمال تنظیمات بیشتری برای آن دارید، مطلب “تنظیمات حریم خصوصی در ویندوز ۱۰ با استفاده از O&O ShutUp10” می تواند پاسخ مناسبی به تمام نگرانی های شما باشد.

نظر شما چیست؟ آیا مایکروسافت و در حالت خاص ویندوز ۱۰، در مسائل مربوط به حفظ حریم خصوصی و امنیت کاربران نمره قابل قبولی می گیرند؟

منبع :

techradar

94 پست
عرفان الهامی
مهندس فناوری اطلاعات، علاقه مند به دنیای تکنولوژی و کمپانی مایکروسافت! ، "آینده را تصور کن "
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
بررسی تخصصی سرفس آرک ماوس یکشنبه 8 مرداد 1396
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,