این دو دستگاه شاید اسم‌های مشابه به هم داشته باشند، ولی در واقع ظاهر و ساختارشان بسیار متفاوت است و برای بسیاری از افراد، قیمت ارزان‌تر، شارژ دهی بیشتر و صفحه کلید بهتر کوالکام باعث می‌شود که آن را به مدل اینتل ترجیه دهند. در این مطلب هر دو مدل این تبلت را با هم مقایسه خواهیم کرد تا شما را در خرید آن‌ها یاری کنیم.

ولی قبل از همه چیز، بهتر است به نقاط قوت و ضعف هر دو نگاهی بی‌اندازیم.

مدل کوالکام تبلت HP Envy x2

نقاط قوت:

 • شارژ دهی باتری آن فوق العاده‌ی است.
 • این تبلت از نوع کامپیوترهای همیشه متصل و دارای ویژگی Instant-on است.
 • دارای پایه‌ی نگه دارنده و صفحه کلیدی بسیار بهتر از مدل اینتل است.
 • قیمت آن ارزان‌تر از مدل اینتل است.
 • در مدل کوالکام می‌توان ویندوز 10 را به صورت رایگان به نسخه‌ی Pro ارتقا داد.

نقاط ضعف:

 • در اجرا کردن اپلیکیشن‌های Win32 در این تبلت با مشکل مواجه خواهید شد.
 • چون که این تبلت دارای پردازنده‌ی آرم است، تا حدودی دارای ناسازگاری‌هایی با ویندوز 10 است.

مدل اینتل تبلت HP Envy x2

نقاط قوت:

 • قدرت آن فوق العاده بیشتر از مدل کوالکام است.
 • با اپلیکیشن‌های Win32 سازگاری بهتری دارد.
 • ناسازگاری‌های آن با نرم افزارها و ویندوز 10 در مقایسه با مدل کوالکام کمتر است.

نقاط ضعف:

 • شارژدهی باتری چندان خوب نیست.
 • صفحه کلید و تاچ پد این مدل افتضاح هستند.
 • پایه‌ی نگه دارنده امکان ایستاده نگه داشتن تبلت در زوایای مختلف را نمی‌دهد و تنها به یک موقعیت محدود است.
 • فاقد ویژگی‌های همیشه متصل و Instant-on است.
 • ارتقای به نسخه‌ی Pro رایگان نیست و باید برای آن 99 دلار پرداخت کرد.

تبلت HP Envy x2، از طرح‌های اولیه کامپیوترهای همیشه متصل در آینده است و شارژدهی باتری آن فوق العاده طولانی و به اندازه‌ی یک روز کامل است. ولی مدل اینتل این تبلت برای اجرای اپلیکیشن‌های Win32 مناسب‌تر است، هر چند شارژدهی باتری آن کمتر و صفحه کلید آن بسیار بدتر است.

مدل کوالکام تبلت Envy x2 دارای صفحه کلید و پایه‌ی نگه دارنده‌ی بهتری است

پایه‌ی نگه دارنده‌ی مدل کوالکام تقریباً شبیه به پایه‌ی نگه دارنده‌ی محصولات سرفیس لولا مانند است و در پشت تبلت قرار دارد. در مدل اینتل، پایه‌ی نگه دارنده همانند دستگاه‌های قدیمی سامسونگ و اولین لپ تاپ Huawei MateBook است.

آن چه در بالا گفتیم به این معنی است که پایه‌ی نگه دارنده‌ی مدل کوالکام قابل تنظیم است و می‌توانید در هر زاویه‌ای که خواستید آن را قرار دهید، در حالی که مدل اینتل تنها دارای دو موقعیت ایستاده است و استفاده از آن را به تجربه‌ای آزار دهنده و زجر آور تبدیل می‌کند.

صفحه کلید مدل اینتل نیز به هیچ عنوان به خوبی مدل کوالکام نیست و به جای Microsoft Precision از تاچ پد Elan که کوچک‌تر است در آن استفاده شده است.

مدل اینتل، گران‌تر است

بهای کلی که برای این تبلت می‌پردازید تنها قیمت خرید خود تبلت نیست، بلکه شامل سیستم عامل آن نیز می‌شود. خود مدل اینتل حدود 150 دلار گران‌تر از مدل کوالکام است و قبل از خرید آن‌ها باید نسخه‌ی ویندوزی که هر کدام اجرا می‌کنند را در نظر بگیرید.

سیستم عامل مدل کوالکام، ویندوز 10 در حالت S است و می‌توان آن را به صورت رایگان به نسخه‌ی Pro ارتقا داد. مدل اینتل به جای ویندوز 10 در حالت S، دارای نسخه‌ی Home ویندوز 10 است و برای ارتقای آن به نسخه‌ی Pro باید 99 دلار اضافه‌تر پرداخت کرد.

پس در بحث سیستم عامل، خرید مدل کوالکام تبلت HP Envy x2 نسبت مدل اینتل این تبلت به عاقلانه‌تر است.

مدل اینتل برای اپلیکیشن‌های Win32 و مدل کوالکام برای هر چیز دیگری بهتر است

در مدل اینتل، از پردازنده‌ی Intel Core i5 و در مدل کوالکام، از پردازنده‌ Snapdragon 835 استفاده شده است و هر دوی این پردازنده‌ها کارهای شما را به خوبی پیش خواهند برد، ولی در عملکرد آن‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد.

چون که پردازنده‌ی مدل کوالکام از نوع آرم است، مودم آن بهتر و دارای قابلیت‌های کامپیوترهای همیشه متصل و ویژگی Instant-on است. مدل اینتل پس از مدتی به حالت Sleep می‌رود، در حالی که مدل کوالکام این تبلت پس از استفاده نشدن برای مدتی، تنها نمایشگر آن خاموش می‌شود و این تجربه چیزی مشابه گوشی‌های هوشمند است.

اپلیکیشن‌های مایکروسافت استور به گونه‌ای بهینه سازی شده‌اند که در ویندوز 10 در حالت S و پردازنده‌های آرم به خوبی اجرا شوند ولی این که عملکرد مدل اینتل در اجرای اپلیکیشن‌های Win32 بهتر است را نمی‌توان انکار کرد.

شارژدهی باتری نیز از تفاوت‌های اساسی میان این دو مدل است. شاید بتوان در مدل اینتل چند ساعت شارژدهی بیشتر به دست آورد، ولی در واقعیت تنها می‌توان این مدت را به 15 یا 16 ساعت افزایش داد که آن هم بستگی به نوع استفاده شما از دستگاه دارد.

مدل کوالکام را به جای مدل اینتل بخرید

تا الان باید تعجب کرده باشید که چقدر میان این دو مدل تفاوت وجود دارد (که به سخت افزار ختم نمی‌شود)، با این که نام آن‌ها دقیقاً مثل هم است. ولی هر تفاوتی که میان آن‌ها باشد، همه‌ی امتیازها در کاربری این تبلت به مدل کوالکام تعلق می‌گیرد.

نه تنها صفحه کلید و تاچ پد مدل کوالکام بهتر است، بلکه ارتقا به نسخه‌ی Pro در آن رایگان است و همچنین در عین این که از ویژگی‌های کامپیوترهای همیشه متصل و باتری فوق العاده بهره می‌برد، قیمت آن ارزان‌تر از مدل اینتل است.

ساخت مدل اینتل یک اشتباه بود

تنها دلایلی که برای خرید مدل اینتل وجود دارد پشتیبانی آن از اپلیکیشن‌های Win32، سازگاری بهتر با سیستم عامل و قدرت بیشتر است و در هر چیز دیگر، مدل کوالکام بسیار بهتر از مدل اینتل است.

حتی اگر قیمت مدل اینتل را در نظر نگیریم، پایه‌ی نگه دارنده‌ی تک موقعیتی، تاچ پد کوچک‌تر و صفحه کلید افتضاح آن دلایلی کافی برای خرید مدل کوالکام HP Envy x2 به جای مدل اینتل است.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,