دستیار هوشمند مایکروسافت یا همان کورتانا، توانایی اجرای فرمان‌های سفارشی کاربر را دارد و شما می‌توانید به دلخواه خود دستورهای صوتی را به این برنامه اضافه کنید. در ادامه با این آموزش کاربردی همراه وینفون باشید.

کورتانای مایکروسافت، با تعداد زیادی از دستورات در ویندوز 10 ساخته شده است. با این حال بعضی اوقات کاری را که از آن می‌خواهید انجام نمی‌دهد. شاید مایکروسافت در مورد اجرای این فرمان فکر نکرده یا دلایل دیگری برای این موضوع داشته باشد.

یک ویژگی در کورتانا وجود دارد که می‌توانید از آن برای ایجاد دستورات جدید استفاده کنید و این به استفاده از فرمان “فایل باز” کمک می‌کند. در اصل، اگر شما یک فایل فرمان جدید با ویندوز ایجاد کنید و آن را به چیزی  ارجاع دهید، می‌توانید از کورتانا بخواهید که پرونده را باز کند که این دستور را به وجود می‌آورد که اساسا یک دستور سفارشی را از طریق کورتانا اجرا می‌کند.

نحوه ی اجرای فرمان‌های سفارشی با کورتانا

  • با استفاده از کلید ترکیبی Windows + R یا کلیک راست روی منوی استارت، Run را برای باز کردن جعبه فرمان انتخاب کنید.

این دستور را وارد کنید: C:\Users\USERNAMEGOESHERE\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs

  • روی یک منطقه خالی راست کلیک کنید، New را انتخاب کنید و روی Shortcut کلیک کنید.
  • وقتی فیلد Type the location of the item را مشاهده کردید؛ از این برای وارد کردن فرمانی که می‌خواهید ویندوز آن اجرا کند، استفاده کنید. شاید شما بخواهید کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد کنید، سپس این دستور را وارد کنید: shutdown.exe -r
  • کلید میانبر را هر چه می‌خواهید بنویسید، ترجیحا چیزی که می‌توانید تلفظ کنید، بنابراین شما می‌توانید آن را به عنوان یک دستور صادر کنید. به عنوان مثال: Hey Cortana, Open ‘Restart My PC. البته بررسی کنید که این دستور قبلا برای کورتانا تعریف نشده باشد.
  • پس اتمام عملیات، کورتانا باید دستور مورد نظر را اجرا کند و کامپیوتر ریستارت شود.

نکته: راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید دستورات خود را سفارشی کنید، برای تغییرات مختلف دیگر به دستور shutdown نگاه کنید.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع :

MSPOWERUSER

815 پست
پژمان قادرنژاد
او دانشجوی رشته کامپیوتر است. به بسکتبال و تکنولوژی علاقه‌ی وافری دارد و سعی می‌کند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف کوه نوردی، طبیعت گردی و یوتیوب کند. پژمان اکنون نویسنده بخش برنامه و بازی وب‌سایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,