در حالی که روز به روز به زمان انتشار نسخه بعدی سری Call of Duty که امسال سر و صدای زیادی به پا کرده نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم، بحث‌ها و جنجال‌های بیشتری هم درمورد آن به پا می‌شود. Call of Duty: Black Ops 4 امسال نکات مثبت و منفی زیادی دارد که ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا به چهار مورد از نکات مثبت آن و دو مورد از نکات منفی آن بپردازیم. پس در ادامه با وینفون همراه باشید. 

اگر شما عنوان Call of Duty: Black Ops 4 را پیش خرید کرده‌اید، باید خودتان را برای تجربه‌اش آماده کنید و تجهیزات لازم را با خود همراه داشته باشید تا نبرد سنگینی را آغاز کنید. شما با تجربه نسخه بتای این بازی می‌توانید به یک ایده کلی درمورد این بازی برسید و برای تجربه نسخه نهایی تصمیم بگیرید. اگر چه شاید برای این تصمیم کمی دیر شده باشد چرا که شما فقط با پیش خرید این بازی می‌توانید به نسخه بتا دسترسی داشته باشید.

تا به حال زیاد از Black Ops 4 صحبت شده. عنوانی که برای اولین بار بخش کمپین داستانی که یک جورایی امضاء این سری بود را هم حذف کرده تا تمرکز بیشتری برای ساخت یک بازی مولتی پلیر چند نفره بی‌نقص ارایه کند. از همان اولی که این موضوع هنوز شایعه بود تا زمانی که به طور رسمی تایید شد و حتی تا امروز این بحث‌ها فروکش نکرده و هنوز عده زیادی به این وضع معترض‌اند. این بازی امسال قرار است بخش‌های زیادی را برای اولین بار به این فرانچایز وارد کند که یکی از همین بخش‌های جدید هم مود بتل رویال است که با نام Blackout در این بازی شناخته می‌شود. بازی‌بازانی که شاهد حذف بخش چند نفره از یکی از خاطره‌انگیزترین بازی‌های عمرشان بودند، حال باید بخش بتل رویال را هم به لیست خود اضافه کنند تا سند مرگ این سری را امضاء کرده باشند.

اما ما قرار نیست در این مقاله به بررسی علل مرگ این فرانچایز بپردازیم و یا با بررسی نقاط منفی، این بازی را شدیدا بکوبیم. بلکه برعکس، قصد داریم به قول معروف نیمه پر لیوان را ببینیم و نگاهی به ۴ مزیت این بازی داشته باشیم و در کنار آن دو نکته از موارد منفی “گیم‌پلی” بازی را هم مورد بررسی قرار دهیم. این نکات با تجربه نسخه بتای این بازی به دست آمده و شامل نکاتی می‌شود که اکثر بازی‌بازانی که آن را تجربه کرده‌اند، در موردشان هم عقیده‌اند.

چیزهایی که در مورد Call of Duty: Black Ops 4 دوست خواهید داشت:

  •  این بازی نسخه بهبودیافته Black Ops III است
شاید تا به حال تعریف زیادی از Black Ops 4 نشنیده باشید اما ما امروز قصد داریم تابو شکنی کنیم و برخی از نکات مثبتی که شاید از دید بسیاری دور مانده باشد را بررسی کنیم.

شاید عده زیادی عقیده داشته باشند که Black Ops 3 آخرین Call of Duty خوبی بود که تجربه کرده‌اند. چون حتی امروز هم این بازی چیزهای جدیدی برای رو کردن دارد تا بازی‌بازان همچنان پای آن بشینند و از آن لذت ببرند. سرورهای این بازی هنوز هم شلوغ است و عده زیادی هنوز هم به تجربه این بازی می‌پردازند. این در حالی است که این بازی در ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ عرضه شد و حتی با وجود گذشت این همه سال، هنوز هم می‌بینیم که محبوب و پر طرفدار است در حالی که نسخه‌های بعد از آن به محبوبیتی نظیر آن نرسیدند و خیلی زود به دست فراموشی سپرده شدند.

بیش‌ترین تغییراتی که زمان تجربه Black Ops 4 از همان اول به چشمتان خواهد آمد، نبود قابلیت advanced movement و a.k.a. و همچنین عدم وجود jetpackها است. این بازی در آینده‌ای نزدیک جریان دارد که بین Black Ops 2 و Black Ops 3 است بنابراین مبارزات و نبردهای مدرن، حرکات و اکشن سریع و بسیاری از ویژگی‌های دیگر این بازی را تا حد زیادی شبیه به نسخه‌های قبلی خود کرده است.

بنابراین اگر چه این بازی دنباله زمانی نسخه‌های قبلی خود نیست اما ویژگی‌هایی دارد که بازی‌بازان با آن‌ها آشنا هستند و درست همانی است که طرفداران قدیمی این سری به دنبالش می‌گردند. همچنین از نظر بصری هم این بازی از نسخه‌های قبلی خود بهتر به نظر می‌رسد.

  • مکانیزم حرکت نرم و روان
اگر چه این بازی دنباله زمانی نسخه‌های قبلی خود نیست اما ویژگی‌هایی دارد که بازی‌بازان با آن‌ها آشنا هستند و درست همانی است که طرفداران قدیمی این سری به دنبالش می‌گردند. همچنین از نظر بصری هم این بازی از نسخه‌های قبلی خود بهتر به نظر می‌رسد.

ویژگی Advanced movement یکی از برجسته‌ترین نکات Call of Duty در سه سال گذشته بوده است. ما برای اولین بار در Black Ops 3 با این ویژگی آشنا شدیم و پس از آن شاهد حضور آن در Infinite Warfare بودیم و پیش از این که اکتیویژن با عنوان WWII در سال ۲۰۱۷ به سراغ ریشه‌های این سری برود و پس از چند سال قدم‌های شخصیت قابل بازی را روی زمین ثابت نگه دارد، لذت زیادی از این ویژگی بردیم. همچنین اگر از علاقه‌مندان به jetpackها هستید هم باید به شما بگویم که آن‌ها دیگر باز نخواهند گشت و یا حداقل در Black Ops 4 در دسترس قرار نخواهند داشت.

چیزی که Treyarch امسال برایمان تدارک دیده، یک سیستم حرکتی بسیار نرم و روان است که به وسیله آن جابجایی شخصیت به سریع‌ترین و قابل کنترل‌ترین شکل ممکن انجام می‌شود. حرکت کردن در Black Ops 4 لذت بخش است، سریع و روان انجام می‌شود و شما کنترل همه چیز را به خوبی در دست دارید. همچنین پس از گذشت هفته اول از بتای این بازی، این بخش دچار بهبودهایی شد که این بازی را به یک لذت واقعی تبدیل کرد.

یکی از قابلیت‌های اصلی در این نسخه جدید، قابلیت سُر خوردن است که باعث می‌شود سرعت خود را بالا نگه دارید و علاوه بر این به هدف سخت‌تری برای سایر بازی‌بازان تبدیل شوید. قابلیت سُر خوردن در Black Ops 3 نیز وجود داشت اما تفاوت آن با نسخه جدید این است که شما در نسخه جدید نمی‌توانید پس از آن در هوا معلق شوید.

همچنین Ruin نیز در این بازی وجود دارد که یکی از اوپراتورهایی است که به این سری بازگشته است که حُقه منحصر به فردی دارد که در نسخه بتای این بازی به خوبی جواب داده است. شما با استفاده از قابلیت‌های منحصر به فرد آن می‌توانید در نقشه این بازی، با بالاترین سرعت ممکن جابجا شوید. که اگر به درستی مورد استفاده قرار بگرید، قدرت ویرانگری به شما می‌دهد که هیچ چیز مانع راهتان نخواهد شد.

  • تاکتیکی‌ترین Call of Duty ساخته شده تا امروز
قابلیت دیگری در این بازی وجود دارد که به وسیله آن هر سلاحی متعلقات خاص خودش را می‌طلبد. بنابراین شما باید با انجام دادن این بازی به خوبی با سلاح‌های آن و قابلیت‌های هر کدام به خوبی آشنا شوید و هر کدام که مناسب سبک بازی شما و هم تیمی‌هایتان هست را برای خود انتخاب کنید.

یک سری تغییر در Black Ops 4 است که حس کلی این بازی را تغییر داده است. نوار سلامت شما بیشتر از قبل شده اما به راحتی می‌تواند از دست برود بنابراین وارد شدن شما به صحنه نبرد مانند یک ابر قهرمان شاید کار زیاد عاقلانه‌ای در بلک اپس ۴ نباشد و قطعا استراتژی مناسبی نیست. به همین ترتیب شخصیت‌های قابل بازی نیز هر کدام به تجهیزات، مهمات و توانایی‌های خاصی مجهز هستند. همچنین نوار سلامت شما در این بازی به طور خودکار احیا نخواهد شد و مانند WWII که اولین بار پس از سال‌ها این امکان را به بازی اضافه کرد، بلک اپس ۴ نیز همین روند را ادامه داده است.

اما اگر انتخاب کنید که بسته‌های سلامت را به لیست تجهیزات خود در طول نبرد اضافه کنید، می‌توانید از آن‌ها در طول بازی استفاده کنید (همچنین به نظر می‌رسد که حتی اگر دست به انتخاب این بسته هم نزنید، می‌توانید یکی از آن‌ها را با خود حمل کنید) و همانطور که گفته شد، سلامت خود را در میدان نبرد دوباره احیا کنید. در غیر این صورت نوار سلامت شما تا جایی که کشته شوید، کاهش پیدا خواهد کرد. برخی از مدهای بازی مانند بخش‌هایی مشابه پیدا کردن و از بین بردن آیتم‌ها در بازی‌های دیگر است و یا به دست گرفتن کنترل یک منطقه سخت هم از دیگر مدهای بازی است که قابلیت احیای نوار سلامت در چنین مدهایی می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

سپس قابلیت دیگری در این بازی وجود دارد که به وسیله آن هر سلاحی متعلقات خاص خودش را می‌طلبد. بنابراین شما باید با انجام دادن این بازی به خوبی با سلاح‌های آن و قابلیت‌های هر کدام به خوبی آشنا شوید و هر کدام که مناسب سبک بازی شما و هم تیمی‌هایتان هست را برای خود انتخاب کنید. در حقیقت با اضافه کردن تجهیزات مختلف به سلاح خود می‌توانید استفاده آن را کارآمدتر از گذشته کنید تا سلاحتان کمک بیشتری در نبردها به شما کند.

این طور که پیدا است، Black Ops 4 بهتر از همه نسخه‌های قبل این سری شما را به کار تیمی دعوت می‌کند. در واقع اهمیت کار تیمی در این بازی بیشتر از هر کدام از نسخه‌های دیگر این سری است که شما با انجام آن قطعا به این موضوع پی خواهید برد. این موضوع در میدان نبرد صحنه‌های حماسی و جذاب زیادی خلق می‌کند که جذابیت این بازی را دو چندان خواهد کرد که واقعا چیز خوبی است.

  • همه می‌توانند به طور موثر کمک کنند
ماهر شدن در این بازی و به دست آوردن مهارت و ابزار و تهجیزات کارآمد و یا انجام کار گروهی و کمک به هم‌تیمی‌ها در زمینه‌های مختلف همه و همه می‌توانند برای شما امتیاز به همراه داشته باشند تا شما دست خالی از این بازی بیرون نروید.

گاهی اوقات بازیکن جدید بودن سخت است. گاهی اوقات هم برخی آرزو می‌کنند که این کاش می‌توانستند بازیکن بهتری باشند و آمارهای دیوانه کننده و تعداد قتل‌های بالایی به ثبت برسانند. اگر شما هم جزو این دسته از بازیکنان هستید، جای هیچ نگرانی نداشته باشید چرا که بلک اپس ۴ به همه بازیکنان با هر سطحی که باشند خوشامد می‌گوید و راه هیچ کس را برای تجربه این بازی سد نمی‌کند.

برای تازه‌کار‌ها، حتی اگر این افراد موفق شوند به دشمن خود صدمه زیادی وارد کنند اما در زدن تیر خلاص ناتوان بمانند، هنوز هم شانس دریافت جایزه را از دست نداده‌اند؛ اما در صورتی که یکی از هم تیمی‌هایتان کار طرف را یک سره کند. این فقط یکی از چشمه‌های همکاری در این بازی بود. این موضوع نشان می‌دهد حتی افرادی که قاتل بلفطره نیستند و زمان زیادی به انجام بازی‌های شوتر نپرداخته‌اند هم شانس کمی در این بازی ندارند و می‌توانند با تکیه بر مهارت هم تیمی‌هایشان در این بازی به پیشرفت برسند.

ماهر شدن در این بازی و به دست آوردن مهارت و ابزار و تجهیزات کارآمد و یا انجام کار گروهی و کمک به هم‌تیمی‌ها در زمینه‌های مختلف همه و همه می‌توانند برای شما امتیاز به همراه داشته باشند تا شما دست خالی از این بازی بیرون نروید. اگر شما فکر می‌کنید در هر بار انجام این بازی می‌توانید ۳۰ کشته به جای بزارید، Black Ops 4 بیشترین کمک را به شما برای تحقق این امر خواهد کرد. همه در این بازی مفید و کارآمد هستند و کسی غیر از آن نیست. به جای گذاشتن ۳۰ کشته یکی از اهداف قابل دسترس شما است.

این موارد تنها برخی از نکات مثبت و برجسته بلک اپس ۴ بودند. اما به جز این‌ها چند مورد دیگر نیز وجود دارد که بازی در آن دچار ضعف بود و احتمالا نیاز به کار بیشتر دارد. در ادامه به بررسی ۲ مورد از آن‌ها خواهیم پرداخت.

چیزهایی که درمورد Call of Duty: Black Ops 4 دوست نخواهید داشت

  • زره‌ بدن نیازمند توجه است
چه به صورت تنها چه به صورت تیمی به انجام این بازی بپردازید، زمانی که با عده‌ای از بازیکنانی که زره بدن بر تن دارند رو به رو شوید، راهی جز فرار یا تسلیم شدن در مقابل خود ندارید چون تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید آن‌ها را از بین ببرید مگر این که خوش شانس باشید.

یکی از تجهیزات جدید در Black Ops 4 زره بدن است و اگر شما با آن به مقابله یک تیم کامل بروید، لعنت زیادی خواهید فرستاد. این زره دقیقا همان کاری که شما انتظارش را دارید انجام می‌دهد که سخت‌تر کردن کشتن و از بین بردن بازیکنانی است که آن را پوشیده‌اند.

اگر بازیکنی آن را پوشیده باشد، کشتنش از غیر ممکن هم چیزی فراتر است. چه به صورت تنها چه به صورت تیمی به انجام این بازی بپردازید، زمانی که با عده‌ای از بازیکنانی که زره بدن بر تن دارند رو به رو شوید، راهی جز فرار یا تسلیم شدن در مقابل خود ندارید چون تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید آن‌ها را از بین ببرید مگر این که خوش شانس باشید.

این موضوع یکی از همه گیرترین و بیشترین اعتراضاتی بود که در هفته اول بتای این بازی بدان وارد شد. و استودیوی سازنده این بازی یعنی تری‌آرک که نشان داده حداقل به دغدغه بازی‌بازان گوش می‌دهد (و در اغلب اوقات هم برای اصلاح‌ آن‌ها تلاش می‌کند)، می‌تواند توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد و راهی برای حل آن پیدا کند. زره بدن تنها یکی از قطعات پازلی است که باعث ایجاد یک کار تیمی خوب در زمان انجام این بازی می‌شود اما به طور کلی تجهیزات این بازی نیاز به یک بازنگری کلی دارد تا تعادل بیشتری در آن‌ها ایجاد شود؛ چیزی که فعلا زیاد به چشم نیامد.

در حال حاضر بلک اپس ۴ عده زیادی را در آب نمک خوابانده و جالب است که ببینیم تری‌آرک در آینده با این بازی چه خواهد کرد و چه بخش‌های به آن اضافه، یا از آن کم خواهد کرد اما فعلا چیزی که واضح است این است که این بازی به طور جدی قصد ترمیم و بهبود مشکلات خود را دارد. باید منتظر باشیم و ببینیم در مورد زره بدن چه تصمیمی گرفته خواهد شد. آیا تری‌آرک تصمیم بر حذف کلی آن‌ها از بازی می‌گیرد و یا با ایجاد تعادل این مشکل را بر طرف خواهد کرد.

  • برخی از نقشه‌ها شما را عصبی می‌کنند

یکی از استریمر‌های معروف (و کسی که نقشه‌های Call of Duty را طراحی می‌کرد) با نام کاربردی Dr Disrespect نظر کلی خود را در چند جمله خلاصه و کوتاه در مورد Black Ops 4 بیان کرده است که قطعا به گوش همه رسیده. وی در خصوص این بازی گفت:

Black Ops 4 در حال تغییر و تازه شدن است. کلاس‌ها و قابلیت‌های پرقدرت. سیستم بازیابی سلامت رضایت بخش در گیم‌پلی منحصر به فرد این بازی به خوبی گنجانده شده. نرم و روان.

همچنین وی در خصوص نکات منفی بازی هم گفت:

طراحی نقشه‌های تو در تو و پیچ در پیچ. استفاده محدود از AR و اسنایپر. افزایش نوار سلامت بازیکن باعث گسترش مدت زمان مبارزات و درگیری‌ها شده که باعث خرج کردن منابع زیادی می‌شود.

طبق گزارشاتی که بسیاری از کاربران داده‌اند، پیچ در پیچ بودن برخی از نقشه‌ها از برخی دیگر بیشتر است و این مثال برای آن‌ها بیشتر صدق می‌کند. به عنوان مثال Seaside یکی از نقشه‌هایی است که با داشتن سه لاین مجزا، بازیکن ممکن است درونش گیر کند. متاسفانه اکثر نقشه‌ها هم از این مسیرهای سه لاینه کم ندارند و تری‌آرک نیز با کار گذاشتن نقاط پستی و بلندی زیاد سعی داشته محیط خوبی برای تیم‌ها ایجاد کند اما با این کار ممکن است شما درست مقابل تیم مقابل ظاهر شوید و خود را در دسته عظیمی از دشمنان رزه پوش ببینید!

علاوه بر این محیط‌های زیاد دیگری نیز در این بازی مشاهده شده که باعث گیج شدن بازیکنان شده است و درست همانطور که گفته شد ممکن است باعث این شود که شما سر از تیم دشمن دربیاورید که در این صورت در مقابل زره‌ پوش‌های آن کار زیادی از دستتان بر نخواهد آمد. انتظار نمی‌رود که نقشه‌های این بازی دیگر زیاد دچار تغییر شوند به جای آن ممکن است شاهد ایجاد تعادل در برخی از تجهیزات نظیر همین زره‌ها باشیم. همچنین اعلام شده که سلاح‌ها نیز متعادل خواهند شد و در فازهای بعدی شاهد بهبود عملکرد آن‌ها خواهیم بود.

این بود نگاه ما به برخی از نقاط ضعف و قوت عنوان متحول شده Call of Duty: Black Ops 4. این بازی هم‌اکنون قابل پیش‌خرید است و در تاریخ ۲۰ مهر سال جاری برابر با ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی برای پلتفرم‌های اکس‌باکس وان، رایانه‌های شخصی و پلی‌استیشن ۴ در دسترس قرار خواهد گرفت.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

688 پست
عرفان رحیمی صادق
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,