_سخت افزار پنل جدید

پتنت جدید مایکروسافت باعث کاهش اندازه هولولنز خواهد شد آیا هولولنز به عینک واقعیت ترکیبی بدل خواهد شد؟

هولولنز هدست واقعیت ترکیبی مایکروسافت یکی از انقلابی‌ترین محصولات چند سال اخیر در دنیای فناوری است که البته هنوز برای کاربران معمولی عرضه نشده است. مایکروسافت پیشتر اعلام کرده بوده که مشغول ساخت نسل آتی هولولنز است، اخیرا پتنت جدیدی از سوی این شرکت به‌ثبت رسیده که نشان می‌دهد روند توسعه نسخه آتی این هدست وارد مرحله جدیدی شده که خروجی این تحقیقات در نهایت نسخه بسیار کوچکتری از این هدست خواهد بود.

مایکروسافت نسل اول هولولنز را روانه بازار ساخت تا توسعه‌دهندگان بتوانند توسعه اپلیکیشن‌های واقعیت ترکیبی را شروع کنند، علاوه بر این ردموندی‌ها نسخه‌هایی از این هدست را نیز در به مشتریان سازمانی و برخی موسسات تحقیقاتی فروخته‌اند تا آنها را با آینده‌ای که مایکروسافت در حال ترسیم است، آشنا کنند.

مایکروسافت برنامه‌ریزی کرده تا پس از بهبودهای متعدد نسخه مصرف‌کنندگان این هدست را در سال 2019 وارد بازار سازد. در حال حاضر هولولنز به‌رغم تمامی نوآوری‌هایی که ایجاد کرده از دو مشکل مهم رنج می‌برد، مورد اول میدان دید محدود آن است و مسئله دیگر حجیم بودن آن است که باعث شده برای استفاده مداوم و روزمره کارا نباشد.

حجم و اندازه زیاد هولولنز البته بی‌دلیل نیست، در این هدست کوهی از سنسور و سخت‌افزار استفاده شده که البته همین موارد باعث شده است تا این هدست واقعیت ترکیبی اولین هدستی در دنیا لقب گیرد که بدون نیاز به هرگونه دستگاه پردازشی بیرونی، قادر به ارایه هولوگرام ها در دنیای واقعی ما شده است.

مایکروسافت که یکی از فعال‌ترین شرکت‌های دنیای فناوری در عرصه ثبت پتنت‌ها است، اخیرا پتنت جدیدی را ثبت کرده که می‌تواند به کاهش قابل توجه اندازه هدست هولولنز کمک کند. این پتنت فناوری ساخت لنزهای تختی را نشان می‌دهد که ساخت پروژکتورها دوربین‌هایی به مراتب نازکتر از اندازه فعلی را ممکن می‌سازد.میشل وانگ خالق این فناوری که متخصص نمایشگر و تصویر موبایل، واقعیت ترکیبی، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی است، در این زمینه شرح داده:

من در این پتنت نحوه ثبت تصاویر در لنز تخت را شرح داده‌ام. در این طرح دستگاهی شرح داده که در آن یک ساطع کننده پرتو فروسرخ به‌گونه‌ای تنظیم شده که حداقل یک طول موج فروسرخ را در سراسر یک زاویه تابش ساطع کند. این دستگاه علاوه بر تابنده پرتو، از یک لنز تخت نیز ساخته شده که این لنز به‌گونه‌ای تنظیم شده تا پرتو فروسرخ تابیده شده را دریافت کرده و در ادامه زاویه تابش پرتو ساطع شده را اصلاح کند. این مجموعه در نهایت قادر است با اصلاح زاویه تاوش نیاز به استفاده از لنزهای حجیم معمولی را مرتفع کند.

در سال گذشته به‌لطف تحقیقاتی که در عرصه علم مواد انجام شده ساخت لنزهای تخت به امری دست‌یافتنی بدل گشته است. اینکه آیا مایکروسافت این فناوری را در نسل آتی هولونز استفاده خواهد کرد یا نه امری است که در گذر زمان مشخص خواهد شد، اما آنچه که مسلم است چنین فناوری که از سوی این شرکت توسعه یافته می‌تواند به کاهش اندازه دستگاه که یکی از مشکلات نسل اولیه هولولنز بود منجر شود.

اگر مایکروسافت بتواند بهبودهای موردنیاز را در هدست واقعیت ترکیبی خود ارایه دهد، شاید برای مشاهده یک هدست در اندازه یک عینک معمولی نیاز به انتظار زیادی نداشته باشیم. به‌نظر شما مایکروسافت قادر است تا سال 2019 هولولنز را از یک هدست به یک عینک واقعیت ترکیبی تبدیل کند؟

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,