Marvel vs. Capcom: Infinite برای بررسی در اکس‌باکس وان _ دو دنیا دوباره در این جنگنده درخشان و خیره‌کننده باهم برخورد کرده‌اند. شش سال بعداز آخرین نسخه این بازی سریالی، نسخه جدید Marvel vs. Capcom: Infinite این‌بار وارد اکس‌باکس وان شده است. با گسترده‌ترین حالت داستانی و فهرستی از 30 شخصیت محبوب‌تر و سیستم مبارزه‌ای ساده‌تر. اما احساس می‌شود که بودجه کم عجیب تاثیر بازی را کاهش می‌دهد و آن را تهدید می‌کند. در ادامه با کافه اکس‌باکس همراه باشید.

دو جهان و لیستی از جنگجویان

درسال‌های دور در 1996، Capcom از بازی جنگی محبوبش Marvel با شخصیت‌های متعلق به خودِ Capcom برای اولین‌بار در X-Men vs. Street Fighter عبور کرد. خیلی زود در سال 1998 این همگذری با Marvel vs. Capcom بیشتر شد. آخرین بازی در این مجموعه با نام Ultimate Marvel vs. Capcom 3 در سال 2011 عرضه شد که در اوایل امسال وارد اکس‌باکس وان شد.

درحالی که Ultimate MvC3 نسخه آپدیت شده عنوان قبلی با 5 کاراکتر بود، آخرین سری Marvel vs. Capcom: Infinite با فهرست کوچکتر و 30 نفره از کاراکتر آغاز شد که به لطف طراحی DLC کاراکترها در طول بازی بیشتر می‌شوند. کیفیت لیست جدید موضوعی برای بحث و گفتگوست که چهار کاراکتر زن در فهرست اصلی باعث صدمه زدن به این لیست جدید است. اگر این موضوع را نادیده بگیریم من واقعا از ترکیب جدید خوشم میآید.

از سمت Capcom فقط دو کاراکتر جنگجوی خیابانی این بار می‌توانند از مراحل عبور کنند Ryu و Chun-Li. شخصیت مگامن از مجموعه Mega Man X برای اولین‌بار دراین سری بازی ظاهر شده است و دوستش Zero هم به بازی پیوسته کسی که در بازی‌های قبلی هم حضور داشت. شخصیت دیگر  Jedah Dohma رئیس شیطانی و قلمی سریال Darkstalkers است که همشهری پلید و شرورش Morrigan هم همراه او به بازی برگشته است.

دیگر شخصیت‌های Marvel مانند Avengers Captain America, Iron Man, Thor, Hulk و Hawkeye هم دوباره به بازی برگشته‌اند و کاپیتان Marvel ( که در سال 2019 فیلمی درباره او اکران خواهد شد)، ربات بدذات Ultron و Gamora، بانوی قاتل سبزپوست هم به آنان پیوسته‌ است، همکار نگهبانش در اعضای Galaxy هم از بازی قبلی بازآمده است.

گیم‌پلی

Marvel vs. Capcom 3 به خاطر گیم‌پلی بسیار پیچیده مورد انتقاد قرار گرفته بود. به همراه سبک‌های چندگانه مقیاس و حرکات و سه کاراکتری که هر تیم باید مدیریت می‌کرد. Infinite با استفاده از ترکیب دو جنگجو در یک تیم و یک مقیاس مناسب به کارها نظم داده است. این قدرت‌های فوق‌العاده تغییر می‌کنند و هرچیز فنی رو نیاز دارید به خوبی می‌توانید انجام دهید. تغییرات جدید دیگری هم وجود دارد که باید به آن‌ها خوش آمد گفت مانند اینکه زمانی که شما بلاک هستید این توانایی را دارید که حریف رو از خود دور کنید یا کاراکترها را تغییر بدهید.

امتیاز دیگری که Marvel vs. Capcom 2 برای من دارد این است که کلیدها به شکل استاندارد two-punches و two-kicks برگشته‌اند. دکمه پرتاب دیگر درکار نیست ولی برای چه کسی اهمیت دارد؟ فقط دکمه رو بکشید و به بالا فشار دهید تا دشمنان به هوا پرتاب شوند همان‌چیزی که بزرگترین وسیله برای جنگجو در نظر گرفته شده است.

مکانیک جدید و عمیق دیگری که خوش آمدگویی زیادی را نیاز ندارد Infinity Stones است. قبل از هر رقابت، بازیکنان از هر شش بازی انتخاب می‌شوند. زمانی که از افکت نهایی‌شان استفاده می‌کنند هرکدام به افکت متفاوتی مجهز شده‌اند. این‌ها می‌توانند حریفتان را در یک فضای محدود حبس کنند، آن‌ها را به سمت شما هل دهند، به سمت‌شان آتش پرتاب کنن و موارد بیشتر دیگری. Infinity Stones یک راه عالی برای سرمایه گذاری روی دنیای marvel است آن‌ها باعث می‌شوند مبارزات تازه و جدید باشند حتی اگر تیم‌های مشابه به مبارزه با یکدیگر بپردازند.

معرفی سبک داستان

داستان اولین‌بار در این سری با خلاصه کمی از تبهکار اصلی بازی اورجینال Ultron Sigma آغاز می‌شود. ترکیبی از Marvel’s Ultron و Capcom’s Sigma, دو ربات بدذات از دو دنیای متفاوت برای یک شروع مصیب بار باهم ادغام شده‌اند. ماموریت آن‌ها حذف کردن و یا بدست گرفتن کنترل کل زندگی طبیعی است. عناصر کنترل از طریق ویروس Sigma وارد می‌شوند که به طور اساسی زندگی موجودات زنده را به داخل سفینه‌های Ultron می‌کشاند.

همیشه شاهد برتری قهرمانان نسبت به Ultron Sigma به لطف دو دارایی که از Infinity Stones _ گوهرهای قدرتمند که با آن‌ها قابلیت کنترل زمان و فضای خود را دارند_ در دست دارند خواهیم بود. طبقه‌های مختلف قهرمانان برای هر امید و آرزویی در نجات دنیایشان باید گوهرهای بی‌نهایت خود را قبل از آنکه دیر شود به دست بیاورند.

قابل توجه است که ترکیب کردن زمینه‌ها مثل دو جهان توسط Ultron Sigm در زمینه ترکیب لوکشین‌ها در زمان نصب بازی اعمال شده است.تقریبا هر مرحله ترکیبی عجیب از لوکشین‌های Marvel-Capcom است مانند XGard, Knowmoon, دفترمرکزی A.I.M.Brella و موارد دیگر. این داستان استفاده از دوجهان مقرون به صرفه است اما Valkanda و Xgard به جذابیت Wakanda و Asgard نیستند.

سبک ساختاری و موضوعی داستان

سبک داستان به این صورت است که بازی با یک فیلم انیمیشن کوتاه به همراه صدا به شکل سینمایی شروع میشود و بعد از آن بازیکنان شروع به مبارزه با یکدیگر می‌کنند. بعد از هر بُرد در بازی قسمت بعدی انیمیشن پخش میشود و به همین ترتیب پیش می رود. موضوع کلی داستان جالب است اگرچه نمی‌تواند به پای NetherRealm’s Injustice 2 برسد. اما ساختار داستان مشکلات و ایراداتی دارد.

اولین ایراد این است که برای بازی و مبارزه مجبور هستید که 20-30 ثانیه انیمیشین را تا انتها مشاهده کنید. درحالی که بازی تنها یک دقیقه است و این زمان بارگذاری برای بازی بیش از حد است. بعضی مبارزات موارد مکانیکی دارند مثلا شما باید  تعداد مشخصی هواپیما‌های بدون سرنشین (Tekken 7-style) را مغلوب کنید. اما در اکثر موارد آنها بسیار سریع عمل می‌کنند که این موضوع زیاد جالب به نظر نمی‌رسد. مبارزات اگر به جای یک راند به دو راند تغییر می‌کردند ممکن بود رضایت بخش‌تر شود.

علاوه بر این پیش رفتن در بازی بسیار دشوار است زیرا هیچ نوعی از نقشه یا هاب در بازی پیدا نمی‌شود. نمی‌توانید دوباره به مراحل قبلی مبارزات برگردید یا مراحل جلوتر را مشاهده کنید. داستان Infinite فقط از سینما به مبارزه وارد می‌شوند و دوباره برمیگردند بدون آنکه هیچ تجربه‌ی مشترکی ار مبارزات را همراه داشته باشند. در انتها یک هاب یا همچین چیزی به ما داده می‌شود تا ببینم که چه مسیری را پیموده‌ایم. همه چیز در کل حدودا چهار ساعت طول میکشد اما من دوست داشتم در حین بازی بدانم که در چه مرحله‌ای تا پایان هستم.

سبک‌های آرکید و ماموریت‌ها

علاوه بر خط داستان، ویژگی‌های Infinite در آرکید و ماموریت‌ها کاملا تک-بازیکن هستند. این را به یاد داشته باشید که Street Fighter V به هیچ عنوان سبک آرکید ندارد، Infinite دقیقا نشان داد که Capcom یک عبرت بود! آرکید سریالی از هفت جنگ است که توسط کارکترهای خاصی دنبال می‌شود دقیقا همان گونه که انتظار خواهید داشت.

زمانی که در یک آرکید یا داستان، مبارزه را می‌بازید گزینه‌هایی را دریافت می‌کنید که مشکلات و سختی مبارزه را کمی برایتان آسان‌تر می‌کند تا برایتان قابل اجرا باشد. همچنین در حین بازی آرکید می‌توانید چالش‌های آنلاین را انتخاب کنید. همیشه یک ویژگی جدید وجود دارد مثلا بازیکنان زمانی که تنها هستند می‌توانند با موضوعات و محتوا‌های تک-بازیکن سرگرم شوند تا زمانی که شخص دیگری برای بازی مقابل آنها پیدا شود.

سبک بی نظیر ماموریت Marvel vs. Capcom 3 دوباره در بازی قرار داده شده است. سبک ماموریت یک سبک آموزش تصادفی است که در آن بازیکنان و کاراکترهای خاص در آموزش به چالش کشیده می‌شوند. اگرچه آن‌ها هیچ  متن و مفادی را به شما آموزش نمی‌دهند و بعد از اتمام بازی احتمالا شما همه چیز را فراموش کرده‌اید. ماموریت‌ها درست مانند بازی قبلی بعد از مدتی فوق‌العاده سخت می‌شوند.

بازی چند نفره

Infinite از جنگ‌های آنلاین و محلی دو نفره هم همانطور که انتظار می‌رفت پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این مسابقات رتبه‌بندی شده‌اند و از ویژگی‌های بازی آنلاین، بازی هشت‌نفره، لابی‌ها و لیگ برای بازیکنان مبتدی می‌باشد. لابی‌ها مکان بسیار عالی برای دورهم جمع شدن و بازی افراد مشابه از نظر مهارت و رتبه هستند.

لیگ‌های بازیکنان تازه وارد و مبتدی به آنها این اجازه را می‌دهد که مقابل دیگر بازیکنان تازه‌وارد مسابقه دهند. امیدوارم امکان دعوت از بازیکنان تازه‌وارد در بازی انلاین مهیا شود- هیچ کس دوست ندارد که برای بار اول در بازی مقابل یک بازیکن خبره و حرفه‌ای قرار بگیرد.

دیدگاه کلی

در‌کل Marvel vs. Capcom: Infinite بازی خوبی است اما هنوز کمی خام است و بازی کم بودجه‌ای است. نقاشی‌ها و تصاویر بازی زیاد جالب به نظر نمی‌رسند و چهره تقریبا تمام کاراکترها خیلی مخوف و ترسناک به نظر می‌رسند. Poor Chun Li سر و صورت خیلی کوچکی دارد و این مورد فقط به او ختم نمی‌شود. با در نظر گرفتن Marvel vs. Capcom 2 and 3 به نظر می‌رسد که انتخاب این سبک هنری ضعیف در Infinite انتخاب خوبی را برای Capcom نیست.

مقدار محتوای بازی سبک تک نفره هم در مقایسه با ارئه بسته‌های قوی در Injustice 2 و Mortal Kombat X بسیار ضعیف است. شاید در نهایت یک سبک DLC که یکبار در Marvel vs. Capcom 3 انجام شد را دریافت کنیم. اما هنوز هم هدف اصلی و نهایی بازی‌های مبارزه ای داشتن گزینه‌ای برای بازی چند نفره است که Infinite در این زمینه بسیار امیدوارانه عمل کرده است. گزینه‌های خوب در بازی آنلاین و داشتن گیم پلی سرگرم کننده به این معناست که طرفداران بازی‌های سریالی می‌توانند انگیزه‌ای قوی برای مبارزه در مقابل یکدیگر برای ماه‌های آینده را داشته باشند.

مزایا:

  • 30 کاراکتر محبوب و منحصر به فرد که یک به یک وارد بازی می‌شوند.
  • اولین بازی سریالی است که تمام مدت قهرمانان دو جهان را برای مقابله با یک تهدید -پایانِ دنیا- در کنار هم قرار می‌دهد.
  • آموختن و بازی کردن آن بسیار ساده‌تر از Marvel vs. Capcom 3 است.

معایب:

  • نقاشی و تصاویر ضعیف و سبک هنری آن به نظر هرکسی عجیب غریب و زشت است.
  • سبک داستان نیاز به ساختار بهتری دارد و سبک ماموریت‌ها بیش از حد ناامید کننده است.
  • تعداد کم جنگنجویان زن در مبارزات.

Marvel vs. Capcom: Infinite برای بازی بر روی اکس‌باکس وان، پلی استیشن 4 و استیم با قیمت 59.99 در نظر گرفته شده است که در نسخه Deluxe Edition هم برای دریافت رمز عبور بازی و کاراکترها 89.99 دلار هزینه دریافت می‎‌شود.

نظر خود را درباره این بازی با وینفون به اشتراک بگذارید.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

108 پست
صبا ابراهیمی
او کارشناس مترجمی زبان انگلیسی است. به کارهای هنری، خوشنویسی، کتاب و فیلم علاقه‌ی وافری دارد و سعی می‌کند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف کتاب خواندن و فیلم دیدن کند. صبا اکنون نویسنده وب‌سایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,