بازی Surviving Mars برای اکس‌باکس وان و کامپیوتر، می‌تواند یکی‌از بزرگترین شهرسازی‌های علمی تخیلی باشد که همیشه خواهان آن بودید. Surviving Mars شهرسازی رویایی شماست. من یکی‌از طرفداران بزرگ بازی‌های مدیریت شهرها هستم و برای من چیزی جذاب‌تر از Skylines نیست. از شنیدن این خبر که ناشر Skylines که Paradox Interactive است قصد همکاری با توسعه دهندگان Tropico یعنی Haemimont Games را دارد بی نهایت خوشحال شدم که میخواهند یک عنوان جدید و مشابه این بازی‌ها را به بازار ارائه دهند. حالا وقتِ آن است که به Surviving Mars خوش آمد بگویید. در ادامه با کافه اکس‎‌باکس همراه ما باشید.

همانطوری که از اسم آن مشخص است، Surviving Mars یک شهرسازی با مرز علمی تخیلی است. وظیفه شما این است که بر سطح مریخ فرود بیایید روی آن ساکن شوید و در شرایط سخت آن زنده بمانید. بازی های مشابه دیگری از جمله Planetbase و Aven Colony سعی کردند نوعی ازین بازی ها را برای اکس باکس وان تولید کنند. اما بعد از آنکه طرح آنها توسط Skylines بهم ریخت متوجه شدم که آنها فاقد ویژگی‌های لازم بودند. پس‌از نگاهی نزدیک از Surviving Mars در گیمز کام ۲۰۱۷ خیلی خوشحالم که این گزارش را که ربطی به مقاصد Haemimont ندارد را می‌دهم.

عمق و پیچیدگی

در گیمز کام ۲۰۱۷ ازنزدیک نگاهی به ساختار اولیه Surviving Mars که هردو نسخه ویندوز و اکس‌باکس وان رو هدف قرار می‌داد، انداختم. در نسخه ویندوز هات‌بار‌های مشابه ورزشی و متن منوها همانطور که انتظار دارید برای ماوس طراحی شده است، در حالی که نسخه اکس‌باکس وان ترکیبی از منوهای دی-پد و رادیال با الهام از  Skylines مورد استفاده قرار می‌گیرد. توسعه دهندگان به من گفتند چون Surviving Mars از یک ایده ذهنی روی زمین برای گیم پد ساخته شده است، این فرایند به مراتب آسانتر از بک پورتینگ پشتیبانی گیم‌پد است، همانطوری که درمورد Skylines بود.

اولین چیزی که من را مجذوب کرد حجم وسیعی از ویژگی‌ها، ساختمان‌ها، فرصت‌های زیاد برای خلاقیت و میکرومدیریت‌ها بود.یکی از بزرگترین انتقاد‌های من از بازی های Planetbase و Aven Colony این بود که هیچ فضای خلاقیتی در آن‌ها وجود نداشت، هر ساختمان و فضای جمعیتی براساس نیاز‌هایی پایه‌ریزی شده است که هر زمان درصدد گسترش پایگاه خود باشید مجبور به پیروی از یک‌سری الگوهای تاحدودی احمقانه هستید. در Surviving Mars، گزینه های آرایشی زیادی وجود خواهد داشت، ازجمله تغییر ظاهری ساختمان‌ها، بعلاوه انواع مختلفی از ساختمان‌ها که اهداف مشابهی را به‌کار می‌گیرند.

اگر شهروندانتان خوشحال و راضی نیستند، با ساختن یک “بار” ‌می‌توانید به آن‌ها کمک کنید، البته ممکن است شهروندانتان دچار اعتیاد شوند و مشکلات بیشتری به بار بیاورند. در Surviving Mars هر فرد مهاجر آمار مخصوص به خود را برای نگرانی و میکرومدیریت دارد. همانطور که انتظار دارید در آن‌جا چیزهایی مثل شادی، تشنگی، و کیفیت هوا وجود دارد که البته خوشفکری‌های مدیریتی هم وجود دارد. اگر شهروندانتان احساس ناامیدی روی سیاره قرمز را داشته باشند، می‌توانند خودکشی کنند! خیلی ترسناکه.

اما این موضوع هم باید مطرح شود که Surviving Mars بر اساس مباحث دقیقِ علمی طراحی شده است. بسیاری از مسائل مکانیکی، زیستگاه‌ها، و موادی که به آن نیاز خواهید داشت، از دنیای واقعی و راه حل های مطرح شده برای زندگی در مریخ الهام گرفته‌ شده‌اند.

نقشه ای که من درآن بازی کردم بسیار شگفت‌انگیز بود، تقسیم‌بندی های چهارگوش که اگر بخواهید می‌توانید آن‌ها را بزرگنمایی کنید. هر چهارگوش قابل کشف و جستجو هستند، و بخش های مختلفی برای کشف و حفاری پیشنهاد داده می‌شود. در صحبت‌های قبلی، به قطعه خاصی اشاره کردم که برای ساخت مصالح ساختمانی می‌توانست مورد حفاری قرار بگیرد.

از مواد اولیه‌ای که در Surviving Mars باید به دست بیاورید یک نوع ماده سیمانی است که از جمع‌آوری و تصفیه نوعی خاک ویژه از سطح سیاره به دست آمده است. مریخ مملو از مواد معدنی نایابی است که برای تجارت و سود‌دهی به زمین فرستاده می‎شود تا شما بتوانید آن‌ها را با کالاهایی که نقش مهمی در زنده ماندن دارند و به راحتی در بیابان‌های سرخ مریخ به دست نمی‌آیند، معامله کنید.

اهریمن قرمز در جزییات است

حتی در همان مراحل اولیه توسعه، از سطح جزئیاتی که Haemimont برای مدیریت وارد بازی کرده بود شگفت زده شدم. شما می‌توانید برای تماس با زمین، آوردن مهاجران و ارسال کشتی‌های تجاری به جهان خارجی از موشک و راکت استفاده کنید. اما این موضوع به سادگی کلیک کردن بر روی منو نیست. شما باید محل فرود آمدن راکت را انتخاب کنید که انتخاب شما بسیار مهم است چون می‌تواند عواقبی به همراه داشته باشد.

یک راکت به سمت زیستگاهم فرود آوردم و موجب گرد و غبار قرمزی شد که نیاز‌های تعمیرو نگهداری آن را افزایش می‌داد. خوشبختانه، شما یک ارتش کوچیک از رباط‌ها دارید که در اطراف زیستگاه سفر می‌کنند و کالاها رو به جایی که باید بروند تغییر مکان می‌دهند، و اگر منابع مورد نیاز را در اختیار داشته باشید چیزهایی که نیاز به تعمیر دارند را تعمیر می‌کنند.

بعداز اینکه راکت من فرود آمد گروهی از مهاجران بیرون آمدند و به قدم زدن سریع در طول سیاره پرداختند. Haemimont به من گفت چون در مریخ جاذبه کم است، انسان‌ها از نظر تئوری قادر هستند تا ازین طریق در سرتاسر سیاره با سرعت بالا شروع به حرکت کنند. به این ترتیب، شهروندان در اطراف سیاره با سرعت بیشتری نسبت به درون زیستگاه‌هایشان حرکت می‌کنند. به دلیل اینکه داخل زیستگاه‌ها جاذبه مصنوعی و ساختگی وجود دارد.

دلیل اینکه درون زیستگاه‌ها مهاجران لباس‌هایی با وزن زیاد می‌پوشند اینست که بعد از گذراندن زمانی طولانی بر روی سیاره ای با جاذبه‌ی کمتر انتظار می‌رود که عضلات فردی و توانایی آن‌ها دچار تخریب شده باشد، و با توجه به این عمل ساده حرکت روی مریخ آسان‌تر می‌شود. لباس‌های با وزن زیاد جاذبه زمین را شبیه سازی می‌کنند، و توانایی کلی را در سطح مناسب و معقولی نگه می‌دارد که حتی مهاجران می‌توانند دوباره به خانه بازگردند.

هر منظری از Surviving Mars با نظریات صحیحِ علمی در ذهن توسعه یافته است، رسیدن به آینده ای که مهاجرت به فضا نه تنها امکان‌پذیر بلکه امری احتمالی خواهد بود.

این بازی همچنین برایتان یک درخت پژوهشی بزرگ به حساب می‌آید که با کمک آن می‌توانید بعضی روش‌های علمی که توسط دانشمندان برای سفر به مریخ در دنیای واقعی مطرح شده است را بیاموزید و به خوبی آمار خودتان را تقویت کنید و ضعف‌هایتان را کاهش دهید با تکنولوژی جدید و واحدهای مشارکت داده شده برای خوب سنجیدن.

مطمئنا این یک چشم‌انداز الهام‌بخش از دنیای واقعی است، اما فانتزی‌های علمی تخیلی چه می‌شوند؟

بیگانگان و فانتزی علمی تخیلی

به طور طبیعی، بین تمام این صحبت‌های علمی، مجبور به پرسیدن این موضوع شدم که: آیا برای بیگانگانی که ممکن است در Surviving Mars ظاهر شوند، برنامه ای وجود دارد؟ مهاجران باید برای خطرات مدیریت داشته باشند مثلا منابع مناسب مدیریتی، اصابت با شهاب سنگ‌ها و طوفان‌های شن مرگبار، اما تهدیدات عجیب و غریب دیگر چه می‌شوند ؟
Surviving Mars قطعا مشکلات علمی تخیلی بیشتری خواهد داشت، همان‌چیزی که Haemimont Games به آن سیستمِ پُر رمز‌ و‌ راز می‌گوید. روی این سیاره، اسرار مختلفی برای پژوهش و حل و فصل شدن خودشان را نشان می‌دهند، که در نتیجه می‌تواند منجر به کشف مصنوعات بیگانگان یا حتی خودِ بیگانگان باشد.

استودیو هنوز آمادگی ارائه جزئیات بیشتر درباره این خصوصیات را ندارد، اما به‌نظر می‌رسد که آن‌ها می‌خواهند Surviving Mars را جذاب و جدید نگه دارند و ویژگی‌های خارق‌العاده بیشتری را در بازی به ما ارائه بدهند.

بسیار نوید بخش

Surviving Mars یکی از باز‌ی‌های اکس‌باکس وان و ویندوز بود که انتظارش را می‌کشیدم، اما بعد نگاهی نزدیک به آن متوجه شدم که آن تنها بازی است که در انتظارش هستم. میزان بزرگی از ویژگی‌ها، موقعیت‌ها برای میکرومدیریت و خلاقیت، فوق‌العاده هیجان انگیز هستند و این ویژگی‌ مرموز پنهانی است که انتظارش را می‌کشیم.

از زمانی که فیلم The Martian اکران شد، احساس می‌کردم که می‌تواند به فانتزی مهاجرت به فضا به شکل واقعی از طریق شبیه‌سازی بازی‌های شهرسازی دست پیدا کند، و Surviving Mars تنها بازی است که به معنی واقعی کلمه می‌تواند به‌آن دست‌یابد. اگر شماهم یکی از طرفداران بازی‌های شهرسازی مثل : Skylines، علمی تخیلی، و بقا هستید بازی‌های Haemimont سزاوار توجه جدی شما هستند.

با ارائه نظرات خود درباره این مقاله و این بازی همراه وینفون باشید.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

108 پست
صبا ابراهیمی
او کارشناس مترجمی زبان انگلیسی است. به کارهای هنری، خوشنویسی، کتاب و فیلم علاقه‌ی وافری دارد و سعی می‌کند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف کتاب خواندن و فیلم دیدن کند. صبا اکنون نویسنده وب‌سایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,