اهمیت پردازش و سرویس های ابری برای مایکروسافت و مدیرعامل این شرکت بر کسی پوشیده نیست، این بخش از مایکروسافت در سالهای اخیر همواره درصد رشد سه رقمی را تجربه کرده و البته مایکروسافت نشان داده که به هیچ عنوان به این موفقیت قانع نیست. اخیرا هوآوی از توافق خود با غول نرم افزاری دنیا پرده برداشته است. بر طبق این توافق قرار است تا اپلیکیشن های سازمانی مایکروسافت در فضای ابری عمومی هوآوی ارایه شوند. برای آگاهی از جزییات این همکاری با وینفون همراه شوید.

هوآوی غول مخابراتی چینی از همکاری خود با مایکروسافت در زمینه پردازش ابری پرده برداشت. این شرکت چینی توافق نامه همکاری استراتژیکی را برای همکاری در زمینه سرویس های ابری با ردموندی ها منعقد کرده است. سرویس های ابری هوآوی تاکنون بر بستر ویندوز سرور و Microsoft RDS for SQL Server ایجاد شده است، اما اکنون چینی ها قصد دارند تا بهره بیشتری از خدمات سازمانی مایکروسافت ببرند. برطبق اظهارات رییس بخش فناوری و پردازش های ابری این شرکت قرار است هوآوی و مایکروسافت اکوسیستمی برنده برنده را ایجاد سازند.

مدیرعامل مایکروسافت چین یعنی Alain Crozier در مورد این همکاری عنوان کرده:

با توجه به نقش استراتژیک هوآوی در دنیای فناوری، این شرکت همکاری بسیار مهم برای مایکروسافت در جهت نیل به هدف توانمند سازی سازمان های در دوران تحول است. همکاری رو به گسترش ما منتهی به نوآوری بیشتری خواهد شد که ما را قادر می‌سازد پلتفرمی بی‌همتا بسازیم که مشتریان را به فناوری پیشرو و نوینی تجهیز خواهد ساخت. ما ایمان داریم که در کنار یکدیگر در عصر تبدیل دیجیتال به پیش خواهیم رفت و به پیروزی خواهیم رسید.

این خبر را باید به نوعی ادامه اخبار پیشین در مورد تلاش هوآوی برای ارایه خدمات ابری عمومی در خارج از خاک چین که در ابتدای بهار منتشر شد، دانست. مدتی قبل مدیرعامل شرکت هوآوی Eric Xu عنوان کرده بود:

فراساختارهای پردازش ابری عاملی کلیدی در دیجیتالی شده سازمان ها هستند. هوآوی در پی آن است که به چنین سازمان ها و شرکت هایی کمک کند تا بسترهای مورد نیاز برای پردازش ابری خود را ایجاد کنند و سیستم گردش کار خود را دیجیتال سازند. ما در ادامه بر سرویس های ابری عمومی تمرکز خواهیم کرد.

ما مجدانه در تلاش هستیم تا یک پلتفرم ابری باز و مطمئن عمومی بسازیم، این پلتفرم پایه و اساس سیستم های ابری هوآوی خواهد بود که شامل خدمات ابری عمومی که ما در همکاری با اپراتورها توسعه می‌دهیم و همچنین سرویس های مورد نیاز خودمان خواهد بود.

مایکروسافت نیز که تمرکز بسیار زیادی روی سرویس ها و خدمات ابری داشته در ماه ژوئیه سرویس مایکروسافت ۳۶۵ که تجمیعی از سرویس های ابری مختلف این شرکت است را معرفی کرد. این سرویس که به‌صورت ویژه برای سازمان ها و شرکت های بزرگ توسعه یافته شامل ارایه محصولات و خدماتی نظیر ویندوز ۱۰ اینترپرایز، آفیس ۳۶۵ اینترپرایز، راهکارهای امنیت و جابجا پذیری سازمانی و سرویس های مختلف اَژور است.

غول ردموندی هنگام ارایه گزارش مالی سه ماهه چهارم سال مالی جاری اعلام داشت که سرویس های ابری هوشمند این شرکت سود هنگفت ۷.۴ میلیارد دلاری را عاید آن کرده است. ابر هوشمند این شرکت سالانه بیش از ۱۱ درصد رشد را تجربه کرده است، از سوی دیگر محصولات مبتنی بر سرور این شرکت رشد ۱۵ درصدی را تجربه کرده اند، که تمامی این شکوفایی مدیون رشد خارق العاده ۹۷ درصدی مایکروسافت اَژور است. مایکروسافت البته به این میزان موفقیت اکتفا نکرده چرا که در افق درآمدی این شرکت تعیین شده که تا انتهای سال ۲۰۱۸ میزان درآمد این غول نرم افزاری از سرویس ها و خدمات ابری به بیش از ۲۰ میلیارد دلار برسد. یکی از جدیدترین گامهای مایکروسافت در زمینه پردازش ابری برنامه این شرکت برای استفاده گسترده از هوش مصنوعی در اَژور است، کما اینکه شعار این شرکت در سال جاری ابری هوشمند تعیین شده است.

هوآوی نیز مانند مایکروسافت تمرکز ویژه ای روی هوش مصنوعی پیدا کرده است، چند روز قبل این شرکت چیپ مجتمع کیرین ۹۷۰ را که به‌صورت پیش فرض با هوش مصنوعی همراه شده و آن را آینده گوشی های هوشمند نامیده، معرفی کرد. این چیپست دارای واحد پردازشگر عصبی اختصاصی بوده که با استفاده از لیتوگرافی پیشرفته ۱۰ نانومتری تولید شده است، در این چیپ بیش از ۵.۵ میلیارد ترانزیستور در یک سانتی متر مربع جای داده شده است.

کیرین ۹۷۰ دارای یک CPU 8 هسته ای به‌همراه GPU 12 هسته ای است که بنا به گفته هوآوی تا ۲۵ مرتبه پردازش بهتر و تا ۵۰ برابر بازده بیشتر را در قیاس با خوشه چهار هسته ای Cortex-A73 ارایه می‌دهد. برطبق اظهارات این شرکت این چیپ قادر است ۲۰۰۰ عکس را در هر دقیقه پردازش کند. هوآوی کیرین ۹۷۰ را به‌عنوان یک پلتفرم باز در اختیار توسعه دهندگان هوش مصنوعی موبایل و شرکا قرار خواهد داد. برطبق اظهارات مدیر بخش تجارت مشتریان این شرکت، هوش مصنوعی آنها ترکیبی از هوش مصنوعی مبتنی بر دستگاه و ابر خواهد بود.

این اقدام هوآوری را باید گام اول این شرکت در عرصه هوش مصنوعی موبایل دانست که البته مطمئنا تداوم خواهد داشت. هوآوی حدودا دو سال پیش ظهور سوپر فون را در سال ۲۰۲۰ پیش بینی کرده بود، از دید این شرکت بنیان چنین دستگاهی را هوش مصنوعی، اطلاعات حجیم و پردازش ابری تشکیل خواهند داد. مطمئنا با همکاری این شرکت چینی با مایکروسافت روند رشد این شرکت در عرصه هوش مصنوعی سرعت بیشتری پیدا خواهد کرد و از آن سو مایکروسافت نیز سود مالی بیشتری را از خدمات ابری خود کسب خواهد کرد.

 

 

 

منبع :

ZDNET

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
علی
پاسخ دهید چهارشنبه 15 شهریور 1396

فکر کنم بهتره کایرین بنویسین.
تو سایتای دیگه اینجوری مینویسن.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,