hyper-v-on-windows-10-proچه شما یک توسعه دهنده نرم افزار باشید، چه یک کاربر حرفه ای دنیای فناوری اطلاعات و یا حتی یک علاقه مند به تکنولوژی ممکن است روزی به اجرای همزمان چند سیستم عامل  نیاز داشته باشید. به جای فراهم آوردن چند سخت افزار مجزا برای اجرای هم زمان این سیستم عامل ها، Hyper-V به شما به عنوان یک سیستم مدیریت ماشین مجازی اجازه اجرای هم زمان چند سیستم عامل یا همان ماشین مجازی را به صورت هم زمان روی سیستم عامل ویندوز می دهد. در ادامه با وینفون همراه باشید تا بیشتر با آن آشنا شویم

دلایل استفاده از مجازی سازی

مجازی سازی هر کاربری را به اجرای همزمان چند سیستم عامل، پیکربندی های مختلف نرم افزار و سخت افزار روی یک ماشین واحد قادر می سازد. Hyper-V برای هر دو منظور مجازی سازی و ابزار مدیریت ماشین مجازی طراحی شده است. برای مثال در موارد زیر از Hyper-V  استفاده می شود:

 • اجرای برنامه هایی که نیازمند اجرا در نسخه های قدیمی تر ویندوز و حتی سیستم عامل های دیگر هستند.
 • تجربه سیستم عامل های دیگر. Hyper-V  نصب و پاک کردن دیگر سیستم عامل های را روی ویندوز برای تجربه آنها به سادگی میسر می سازد.
 • تست نرم افزار هایی که با استفاده از ماشین مجازی از چند سیستم عامل استفاده می کنند. با استفاده از Hyper-V شما می توانید آنها را روی یک دسکتاپ کامپیوتر یا لپ تاپ به صورت واحد اجرا کنید که آن ماشین های مجازی همچنین قادر به اکسپورت و اینپورت کردن روی سیستم های Hyper-V دیگر از جمله Azure خواهند بود.
 • رفع اشکال ماشین های مجازی، روی هر Hyper-V که مستقر شوند. شما می توانید یک ماشین مجازی را از محیطی دیگر روی Hyper-V سیستم خود اکسپورت کنید و بعد از رفع اشکال، آن را دوباره به محیط اولیه اکسپورت کنید.
 • استفاده از شبکه مجازی، شما می توانید یک محیط چند ماشینه مجازی برای توسعه و تست ایجاد کنید که از عدم تاثیر پذیری سو آنها از محیط شبکه واقعی اطمینان داشته باشید.

سیستم مورد نیاز

Hyper-V تنها روی ورژن های Professional، Enterprise و Education ویندوز ۸ و ویندوز های بالاتر در دسترس است. برای اجرای Hyper-V نیازمند یک سیستم ۶۴ بیت هستید که از SLAT (Second Level Address Translation) پشتیبانی کند. SLAT یک فناوریست که در پردازنده های ۶۴ بیت هر دو شرکت Intel و AMD وجود دارد(یک فناوری برای مدیریت بهتر حافظه و موارد دیگر در مجازی سازی). همچنین شما نیاز مند یک ویندوز ۶۴ بیت نیز خواهید بود.

البته توجه کنید که Hyper-V توانایی پشتیبانی از هر دو نوع سیستم عامل های ۳۲ و ۶۴ بیت را به عنوان ماشین مجازی دارد.

با دارا بودن ۴ گیگابایت رَم توانایی اجرای ۳ یا ۴ ماشین مجازی را روی یک میزبان خواهید داشت و بطبع برای اجرای ماشین های مجازی بیشتر نیازمند منابع بیشتر خواهید بود. البته در طرف دیگر این موضوع شما توانایی اجرای ماشین های مجازی فراوانی با استفاده از ۳۲ پردازنده و ۵۱۲ گیگابایت رَم، بسته به سخت افزار خود خواهید داشت.

سیستم عامل هایی که شما توانایی اجرای آنها را در یک ماشین مجازی دارید

اصطلاح “guest” به یک ماشین مجازی و اصطلاح “host” به یک سیستم که ماشین مجازی در آن اجرا می شود باز می گردد. Hyper-V در ویندوز طیف وسیعی از سیستم عامل ها از جمله انواع ورژن های ویندوز، انتشار های مختلف Linux و FreeBSD را به عنوان گست پشتیبانی می کند.

تفاوت Hyper-V در ویندوز کلاینت و ویندوز سرور

برخی از ویژگی های ارائه شده در Hyper-V برای ویندوز سرور در Hyper-V ویندوز های کلاینت موجود نمی باشد. این ویژگی ها عبارتند از:

 • استفاده از RemoteFX برای مجازی سازی GPU ها
 • ویژگی Live migration برای انتقال یک ماشین مجازی (در حالت اجرایی) از یک میزبان به میزبان دیگر
 • Hyper-V Replica
 • Virtual Fiber Channel
 • SR-IOV networking
 • Shared .VHDX

محدودیت ها

استفاده از مجازی سازی با محدودیت هایی نیز همراه است. فناوری ها و یا برنامه هایی که نیازمند یک سخت افزار خاص هستند ممکن است در ماشین مجازی به خوبی کار نکنند. برای مثال بازی و یا برنامه هایی که نیازمند پردازشگر های گرافیکی هستند ممکن است به خوبی عمل نکنند و همچنین برنامه هایی مثل میکس موسقی زنده که نیازمند زمان سنج هایی زیر ۱۰ میلی ثانیه و یا زمان سنج های با دقت بسیار بالا هستند ممکن است با مشکل اجرا در ماشین مجازی رو به رو شوند.

بعلاوه در یک Hyper-V در اجرای برنامه های با حساسیت بالا به تاخیر و یا نیازمند دقت فوق العاده بالا نیز ممکن است شما با مشکل مواجه شوید. و این موارد به این دلیل است که در یک ماشین مجازی سیستم عامل میزبان به عنوان اجرا کننده ماشین مجازی Hyper-V، یک لایه بالاتر سیستم عامل میهمان در حال اجراست. به هر حال برعکس سیستم عامل میهمان، سیستم عامل میزبان به صورت مستقیم توانایی دست یابی به سخت افزار را دارد و به این دلیل است که برنامه های با محدودیت های بیان شده توانایی اجرای بدون هیچ نقصی را در سیستم عامل میزبان دارند ولی اجرای آنها در ماشین های مجازی میهمان گاهی به مشکل بر می خورد.

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. بزودی با مطالب دیگر در رابطه با Hyper-V از جمله آموزش نصب و اجرای آن با شما همراه خواهیم بود. در پایان مثل همیشه نظر شما را در رابطه با Hyper-V جویا می شویم.

منبع :

microsoft

94 پست
عرفان الهامی
مهندس فناوری اطلاعات، علاقه مند به دنیای تکنولوژی و کمپانی مایکروسافت! ، "آینده را تصور کن "
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
بررسی تخصصی سرفس آرک ماوس یکشنبه 8 مرداد 1396
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
JC
پاسخ دهید چهارشنبه 20 مهر 1395

“سیستم عامل هاست به صورت مستقیم توانایی دست یابی به سخت افزار را دارد”
منظور از هاست همون هوست ؟
یا باید گفته بشه هوست که همون تلفظ انگلیسی و یا باید گفته بشه میزبان که همون معنی فارسیه !
امیدوارم این تلفظ غلط که توی تمامی سایت ها هست اصلاح بشه روزی !

  erfan.226
  پاسخ دهید چهارشنبه 20 مهر 1395

  بله این که درست هست. و حتی گوگل ترنسلیت هم هوست میگه و اون دوست عزیز متوجه نشدن!
  ولی مسله این هست که یه سری کلمات وقتی وارد فارسی میشن تلفظشون هم مقداری عوض میشه و الزاما همون تلفظ رو نیاز نیست به کار ببرن.

   JC
   پاسخ دهید چهارشنبه 20 مهر 1395

   مسئله همین جاست ! حرف غلطیه این . وقتی کلمه ای بیگانه وارد میشه و معادل فارسی داره باید اون معادل خوانده و نوشته بشه ولی نه تنها این کار انجام نمیشه بلکه تلفظ غلط هم رواج پیدا میکنه و حتی شخصی که صحیح اون رو تذکر میده مورد تمسخر قرار میگیره !

میلاد
پاسخ دهید چهارشنبه 20 مهر 1395

دادا یعنی به نظرت گوگلم داره اشتباه میزنه ؟؟
https://translate.google.com/#fa/en/%D9%85%DB%8C%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86

  JC
  پاسخ دهید چهارشنبه 20 مهر 1395

  منبع گوگل نیست !
  دیکشنری اکسفورد رو نگاه کنید !
  من اصلا درک نمیکنم مقاومت در باره اشتباهات رو !
  شما برو توی اکسفورد بزن تلفظ این کلمه رو و معنی فارسیشو ببین کی اشتباه میکنه .

   soroushwolf
   پاسخ دهید چهارشنبه 20 مهر 1395

   هاووست تلفظ میشه

soroushwolf
پاسخ دهید چهارشنبه 20 مهر 1395

اصلا مهم نیست چی تلفظ میشه . مهم این پست و مطلبی هست که دوستمون روی سایت قرار داده. دستشم درد نکنه

عرفان الهامی
پاسخ دهید چهارشنبه 20 مهر 1395

با تشکر از توجه دوستان به مطلب و با عرض پوزش بابت اشتباه صورت گرفته در نگارش ، موضوع ویرایش شد 👍💐

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,