Bios-password-forget

Bios اصطلاحا به برنامه ها و رویه هایی گفته می شود که به صورت پیش فرض در چیپست های بورد اصلی رایانه (Mother Board) تنظیم شده اند. این برنامه ها همان تنظیمات اصلی رایانه ی شما هستند که ارتباط بین سخت افزار ها و تمام کار هایی که به سخت افزار هایتان مربوط می شود را مدیریت می کنند. شما می توانید از این قسمت یک رمز عبور تعریف کنید. اما اگر آن را فراموش کنید، دچار یک مشکل می شوید که راه حل آن را به شما خواهیم گفت. همراه وینفون باشید!

اگر دیده باشید، هنگام روشن شدن کامپیوتر، در صفحه ی اول معرفی MainBoard، به شما پیشنهاد می شود که کلید هایی را فشار دهید تا وارد قسمت های مختلفی شوید، یا یک کار خاص انجام شود. مثلا در اکثر کامپیوتر ها، با زدن دکمه ی Delete وارد بخش تنظیمات Bios می شوید. یا مثلا با زدن دکمه ی F12 تنظیمات Boot را اجرا می کنید. این بستگی به مدل بورد اصلی رایانه ی شما دارد. اما معمولا خود رایانه برای هر قسمت می گوید که کدام کلید را برای چه کاری بزنید. اگر می خواهید وارد تنظیمات Bios شوید باید ببینید که رایانه چه دکمه ای را برای ورود به SETUP پیشنهاد می دهد. با زدن آن کلید، وارد یک بخش مانند تصاویر زیر خواهید شد:

 biosmainmenu biosHead[1]

البته ممکن است که Setup رایانه ی شما شکل دیگری داشته باشد. اما به هر حال کارکرد همه ی آن ها یکی است.

 شما از طریق این قسمت می توانید یک رمز عبور برای بالا آمدن بوت رایانه تعیین کنید، همچنین یک رمز عبور دیگر برای ورود به همین قسمت Setup. اما اگر پس از مدتی این رمز را فراموش کنید، چه اتفاقی ممکن است برای رایانه ی شما بیافتد؟

 • اگر رمز بالا آمدن بوت را فراموش کنید که مشخص است. کلا هیچ استفاده ای از رایانه نمی توانید انجام دهید. هیچ سیستم عاملی را نمی توانید بالا بیاورید.
 • اگر رمز Setup را فراموش کنید، نمی توانید وارد قسمت تنظیمات شوید. در نتیجه از انجام دادن تنظیمات محروم خواهید بود.

اگر رمز را فراموش کنم، چاره ی من چیست؟

اگر یکی از رمز های Bios را فراموش کردید، نگران نباشید و مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا وارد سعی کنید وارد تنظیمات Bios شوید. ممکن است قبلا برای ورود به تنظیمات رمزی را معین نکرده باشید و مشکل شما فقط رمز بوت شدن است.
 • اگر نتوانستید از رمز Bios نیز رد شوید باید به صورت سخت افزاری رمز را از بین ببرید. این کار باعث می شود تا تمام تنظیماتی که قبلا روی سیستم شما لحاظ شده بود، به حالت کارخانه برگردد.

کافیست درب کیس رایانه را باز کنید و مطابق شکل زیر از قسمت مشخص شده، باتری سکه ای را از آن در بیاورید. سپس دوباره به همان صورت اول آن را سر جایش بگذارید. دقت کنید که باید ضامن فلزی آن را به سمت بیرون فشار دهید تا باتری آزاد شود. ممکن است این باتری در مدل های مختلف مادربورد، در جای های دیگری از صفحه قرار داشته باشند.

Mother-board-main-battery

توضیح درباره ی این کار:

باید بدانید که بعضی از چیپست های موچود در مادربورد، ۲ نوع از اطلاعات را در خود ذخیره می کنند:

 • اطلاعات پیش فرض کارخانه (فقط خواندنی)
 • اطلاعات قابل تغییر

جالب است بدانید که اطلاعات قابل تغییر در این چیپست ها نیازمند این هستند که چیپست همیشه به برق متصل باشد. یعنی اگر برق را از چیپست بگیریم، اطلاعات قابل تغییر آن به کلی پاک می شود. چیپست های حافظه ی سخت افزاری RAM نیز از این نوع هستند.

پس علت وجود این باتری در مادربورد، حفظ این اطلاعات در این چیپست هاست. ما با خارج کردن باتری کل اطلاعات را می پرانیم و یکی از این اطلاعات تنظیم شده، مسلما رمز های عبور Bios است. همچنین یکی دیگر از این اطلاعات، ساعت رایانه است که با این کار، از تنظیم خارج خواهد شد.

نکته:

 • از آنجایی که شرکت های فروش رایانه، برچسب هایی را به عنوان پلمب کارانتی روی کیس می چسبانند، اگر شما خودتان بخواهید این کار را انجام دهید، گارانتی رایانه تان را باطل می کنید. اگر هنوز گارانتی رایانه ی شما به اتمام نرسیده، برای انجام این کار، پیشنهاد می کنیم که به شرکت یا فروشگاه پشتیبانی کننده ی گارانتی مراجعه کنید.
 • در نظر داشته باشید که این کار هیچ ضرری برای رایانه ی شما نخواهد داشت. مگر اینکه یک سری تنظیمات هنگام مونتاژ شدن قطعات توسط شرکت فروشنده برای شما انجام شده باشد. معمولا با از دست رفتن تنظیمات اتفاق جبران ناپذیری نمی افتد.
منبع :

وینفون

223 پست
محمد مهدی هوشیار بخش
😁 نویسنده و برنامه نویس در winphone.ir | موسس و مدیر micrograph.ir | طراح گرافیک | بسکتبال هم بلدم
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
pezhman
💔 0 پاسخ دهید یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

کسی اگه میدونه راهنمایی کنه من هر چند وقت یبار وقتی کامپیوتر روشن میکنم update bius مشکلش چیه و یه لودینگ قرمز رنگ پر میشه و کامپیوتر روشن میشه؟

  mohsen-unique
  💔 0 پاسخ دهید یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

  باتری بایوس شما خراب شده است اون رو تعویض کن مشکل حل میشه

   pezhman
   💔 0 پاسخ دهید یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

   خیلی ممنون

pezhman
💔 0 پاسخ دهید یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

*Bios

امین
💔 0 پاسخ دهید یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

درود اگه میشه این مورد را هم برای لپ تاپ ها بیان کنید که چطور سخت افزاری انجام بدیم !!! اموزش اپدیت بایوس را هم قرار بدید…

  mohsen-unique
  💔 0 پاسخ دهید یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

  برای لبتاپ نمیشه همچین کاری کرد چون اطلاعات رمز بایوس در ای سی جداگانه نگه داری می شود و با خارج کردن باتری این اطلاعات پاک نمیشود تنها راه عوض کردن آن ای سی است که توی بازار کم پیدا میشه

payam
💔 0 پاسخ دهید یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

بعضی وقتها درآوردن باتری جواب نمیده
و باید از اتصال جامپرها استفاده کرد حتی امکان داره این روش هم جواب نده اون وقت باید ای سی بایوس عوض بشه

  محمد مهدی هوشیار بخش
  💔 0 پاسخ دهید یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

  اون وقت باید مادر بورد رو عوض کرد،😅، چون تعویض این ای سی ها کار حضرت فیله

   ermia
   💔 0 پاسخ دهید یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

   مادربرد های جدید بسیار راحت برداشته میشن، قدیمی ها هم با یکم هیت برداشته میشن در کل کار سختی نیست

ermia
💔 0 پاسخ دهید یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

مطلب بسیار سطح پایین بود.

اول اینکه تحت هیچ شرایطی برق پاور وصل نباشه

در اوردن باتری به تنهایی بیشتر اوقات کار ساز نیست و باید بین پایه های + و – اتصال کوتاه ایجاد کنید یا از جامپر استفاده کنید.

بعضی از چیپ ها با انجام کلیر سیموس باز هم رمز بایوس باقی میمونه که باید IC بایوس برداشته و دوباره فلش شود.

یک مدل لپ تاپ ایسر با فلش زدن بایوس باز هم رمز پاک نمیشه، دوستانی که ایسر دارن مراقب باشن

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت

افزایش ممبر افزایش ممبر تلگرام