surface-book-macbook-pro-vergleich-2-rcm1920x0مقاله‌ای که برای شما آماده کرده‌ایم به قلم آقای Matt Weinberger از تحلیل گران به نام موسسه Business Insider است. وی که برای مدتی طولانی کاربر پلتفرم و محصولات اپل بوده است، تجربه کاربری را خود پس از یک سال استفاده از ویندوز ۱۰ بر روی سرفس بوک نگاشته است. شمارا دعوت به خواندن این مقاله جالب می‌نماییم.

در تاریخ ۹ مردادماه ویندوز ۱۰ پا به یک‌سالگی خواهد گذاشت. درحالی‌که اقدامات مایکروسافت برای وادار نمودن کاربران برای به‌روزرسانی به ویندوز ۱۰ آزاردهنده بوده است، اما خود سیستم‌عامل به‌نوعی شاهکار است. در ابتدا ویندوز ۱۰ قرار بود برای من نوعی تجربه از سر کنجکاوی باشد ولی در انتها آن را پسندیده‌ام. مخصوصاً تجربه کار با این سیستم‌عامل در سرفس بوک اولین لپ‌تاپ مایکروسافت بسیار عالی بوده است. درواقع این‌طور بگویم که من ترکیب ویندوز ۱۰ و سرفس بوک را به‌تمامی مک بوک هایی که از سال ۲۰۰۸ استفاده می‌کردم، ترجیح می‌دهم. از بسیاری جهات من با ویندوز ۱۰ بسیار پربازده‌تر و یک کاربر خرسندتر بوده‌ام.
علاوه بر این مایکروسافت در تاریخ ۱۲ مرداد به‌روزرسانی سالگرد را به‌عنوان یک به‌روزرسانی عظیم به همراه ویژگی‌های بیشمار جدید و بهبودهای فراوان برای سیستم‌عامل خود عرضه خواهد نمود. این‌ها دلایلی هستند که من ویندوز ۱۰ را بسیار دوست دارم و بعد از سال‌ها کاربر پروپاقرص مک بودن (Mac guy) هرگز به سمت آن بازنخواهم گشت.

من بیش‌تر سال گذشته را با ویندوز ۱۰ سر کردم. مدتی را به این فکر کردم که به استفاده از مک بازگردم یا به استفاده از دستگاه ویندوزی ادامه دهم. اما از چند ماه پیش بود که نتیجه گرفتم دستگاه منتخب من لپ‌تاپ مایکروسافت سرفس بوک خواهد بود، که عاشق آن شده‌ام.

Melia Robinson-Business Insider1

اولین و بزرگ‌ترین دلیل دوست داشتن ویندوز ۱۰ برای من، کرتانا است. دستیار دیجیتالی که با هر نسخه ویندوز ۱۰ وجود دارد. کرتانا نه‌تنها می‌تواند بین اطلاعات شما جست‌وجو کند بلکه می‌تواند برنامه و تقویم روزانه شمارا تنظیم نموده و نمایش دهد.

Melia Robinson-Business Insider2

اگر شما از کاربران اندروید هستید، یکی از بهترین قسمت‌های آن برای شما Google Now است، که می‌تواند نتایج مرتبط با اطلاعات و خواسته‌های شمارا فراهم کنند.

Melia Robinson-Business Insider3

به این جمع سیری دستیار اپل را نیز اضافه کنید.

Melia Robinson-Business Insider4

اپل با اقدام به یکپارچه کردن سیری در سیستم‌عامل آیندۀ دسکتاپ خود یعنی MacOS Sierra دنباله‌روی مسیری شده که کرتانا پیش‌تر پیموده است. اما سیری محدود به مک خواهد بود و مسئله دیگر اینکه تنها راه ارتباطی با سیری، گفت‌وگو است درحالی‌که کرتانا به شما اجازه می‌دهد که صحبتتان را تایپ کنید.

Melia Robinson-Business Insider5

همچنین کرتانا در اندروید و آیفون نیز آماده کمک به شماست تا اطلاعاتتان را بین تلفن همراه و رایانه ویندوزی همگام نگه دارد. حتی بعد از به‌روزرسانی سالگرد، کرتانا اجازه می‌دهد که از طریق رایانه یا تبلت پیام کوتاه بفرستید، حتی اگر تلفن همراه شما اندرویدی باشد.

Melia Robinson-Business Insider6

این به‌روزرسانی، ویژگی‌های خوب دیگری را نیز به کرتانا اضافه خواهد نمود، مانند امکان یادآوری اطلاعاتی خاص و نتیجه‌گیری نمودن از یادآورها. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، من پیش‌تر به کرتانا گفته‌ام که به من یادآوری کن که کد پرتاب سلاح هسته‌ای “۱۲۳۴۱۲۳۴” است و می‌بینید، زمانی که از کرتانا پرسیده‌ام،کد پرتاب سلاح هسته‌ای چیست، توانسته بین سؤال امروز و یکی از یادآورهای خود ارتباط معنایی پیدا کند.

Melia Robinson-Business Insider7

همچنین کرتان به‌قدری باهوش است که بتواند تقویم شما را خوانده و در زمانی که با افراد مختلفی قرار دارید، رویدادهای خاص را یادآوری نماید. همه این امکانات بسیار دوست‌داشتنی هستند.

Melia Robinson-Business Insider8

چیز دیگری که من را بسیار مجذوب کرده است، تمرکز مایکروسافت بر قلم دیجیتال و کاربردهای آن است. مخصوصاً بر روی محصولات خود شرکت یعنی سرفس پرو ۴ و سرفس بوک.

Melia Robinson-Business Insider9

با این کار، مایکروسافت این توقع را ایجاد گرده است که در تعطیلات امسال، منتظر رونمایی از دستگاه‌های بیشتری با پشتیبانی از قلم هوشمند باشیم. زیرا آن‌ها توانسته‌اند با قابلیت Windows Ink Workspace که در به‌روزرسانی سالگرد به ویندوز اضافه می‌شود، به دستگاه‌های دارای قلم توانایی‌های بسیاری را اعطا نمایند.

Melia Robinson-Business Insider10

تنها کافی است دکمه انتهای قلم سرفس را بفشارید تا بخش Windows Ink Workspace نمایان شود. البته می‌شود با کلیک کردن بر روی آیکون قلم در نوار وظیفه نیز، به این قسمت دسترسی داشت.

Melia Robinson-Business Insider11

قابلیت نوشتن با دست در Ink Workspace بخش Sticky Note وجود دارد. برای اولین بار ویندوز به معنای واقعی دست خط شمارا خواهد شناخت. بنابراین اگر در دست‌نوشته شما یک شماره تلفن یا تاریخ باشد ویندوز شمارا به بخش مخاطب‌ها یا تقویم هدایت می‌کند تا آن‌ها را ثبت نمایید.

Melia Robinson-Business Insider12

در میان خیل قابلیت‌های جدید ویندوز همیشه و بدون استثنا یک برتری ثابت داشته است. ویندوز همیشه بازی‌های بهتری را نسبت به مک دریافت می‌نماید. و بازی‌های جدیدی همچون Gears of War 4 نیز به ویندوز ۱۰ خواهند آمد.

Melia Robinson-Business Insider13

ویندوز ۱۰ به برنامه بسیار خوب Xbox مجهز شده است که به شما اجازه می‌دهد گیم پلی کنسول اکس باکس را بر روی رایانه یا تبلت خود استریم کنید. پس یک رایانه یا تبلت ویندوز به شما قابلیت بازی کردن با پی سی یا اکس باکس از یک نقطه را خواهد داد.

Melia Robinson-Business Insider14

ویندوز ۱۰ همچنین مجهز به قابلیت ویندوز Hello شده است که می‌توان با استفاده از آن قفل صفحه‌نمایش و حساب کاربری مایکروسافت را تنها با نگاه کردن به صفحه‌نمایش، باز کرد. البته برای این کار سازنده رایانه باید از دوربین مخصوص استفاده کرده باشد (می‌توان از سایر حسگرهای زیستی نظیر اثرانگشت نیز استفاده کرد-م). این قابلیت عملکرد بسیار خوبی دارد و البته نمی‌توان آن را با روش‌هایی مانند ماسک صورت آن را گول زد. با آمدن به‌روزرسانی جدید می‌توان از ویندوز Hello برای ورود به‌حساب کاربری در اپلیکیشن ها نیز استفاده نمود.

Melia Robinson-Business Insider15

اما می‌رسیم به قابلیتی که من بیش از همه در سیستم‌عامل ویندوز دوست داشتم و آن‌هم پنجره‌ها (ویندوز) است! ویندوز ۱۰ کار را برای تقسیم محیط صفحه‌نمایش بسیار ساده کرده است. کافی است اپ ها را به سمت گوشه‌های صفحه بکشید تا آن‌ها به‌صورت خودکار فضا را تقسیم کنند. این کار چندوظیفگی را بسیار لذت‌بخش می‌نماید.

Melia Robinson-Business Insider16

می‌خواهم عادلانه برخورد کنم. ویندوز ۱۰ کامل نیست. هنوز این سیستم‌عامل ویندوز است و برخی مشکلات و دردسرهای مخصوص به خود را دارد. گاهی به خاطر مشکلات مجبور به راه‌اندازی مجدد سیستم خودم می‌شوم و فروشگاه اپلیکیشن ویندوز هنوز در حد سایر فروشگاه‌ها نیست. البته ویندوز به‌خودی‌خود می‌تواند تمام نرم‌افزارهای سنتی که در طول تاریخ برای آن نگاشته شده‌اند را اجرا کند.

Melia Robinson-Business Insider17

البته من دچار مشکلات دیگری هم مخصوصاً در بیلد های اولیه آزمایشی به‌روزرسانی سالگرد شدم. مشکلاتی از قبیل ناپایداری اپلیکیشن ها و تأخیر در اعلانیه ها برای چند ثانیه (گاهی چند دقیقه). من مطمئن هستم که مایکروسافت در حال حل این مشکلات است تا زمان عرضه رسمی به‌روزرسانی در تاریخ ۱۲ مرداد است.

Melia Robinson-Business Insider18

در این میان اپل در حال به‌روزرسانی آیپد، به‌خصوص مدل پرو است تا آن را قدری به شکل و شمایل یک لپ‌تاپ دربیاورد، بلکه بتواند با ویندوز ۱۰ به رقابت بپردازد. البته آوردن سیری به مک یک‌قدم بزرگ در این زمینه خواهد بود.

Melia Robinson-Business Insider20

اما از امروز و بعد از یک سال استفاده از ویندوز ۱۰ و مقایسه آن با مک، من قطعاً یک طرفدار پی سی هستم (Pc guy).

Melia Robinson-Business Insider21

منبع :

BUSINESS INSIDER

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
mehrab4K
پاسخ دهید چهارشنبه 5 مرداد 1395

دمت گرم منم همین طور.pc guy

alireza
پاسخ دهید چهارشنبه 5 مرداد 1395

دوستان برنامه های پولی رو باید با فندوق شکن دان کرد؟؟ من میخوام گیفت کارت بخرم بعد تو توضیحات نوشته بود باید فندوق شکن روشن باشه تا بشه دان کرد.
بعد یه خواهشم دارم
تو رو خدا یه فندوق شکن خوب معرفی کنید من کل بخش پرسش و پاسخ رو زیرو رو کردم همه میگن پولی بخر
یه دوستی یه سایت عالی پیشنهاد کرد vpnkeys ولی الان اونم نمیشه استفاده کرد
تو رو خدا بگید چه غلطی بکنم.

elghar
پاسخ دهید چهارشنبه 5 مرداد 1395

ببین کیفیت زندگیش چقدر بالاست … داره با ویندوز و مایکروسافت حال میکنه دغدغه ای نداره که !

MojtabaHere
پاسخ دهید چهارشنبه 5 مرداد 1395

باید هم اینطور باشه
خیلی از کسایی که الان دارند از محصولات اپل استفاده میکنند تحت تاثیر تبلیغات پوچ قرار گرفتند
مثلا یه نمونش پسر عمه ی خودم
عاش آیفون ۶اس و آیپد ایر۲ خودشه و اونا رو با دنیا عوض نمیکنه
اما وقتی که میخواد گیفت کارت بخره میاد و با گوشی من خرید میکنه
چون مرورگر سافاری حتی توانای پرداخت اینترنتی هم نداره
(حداقل تو شبکه بانکی ایران که اینطوریه ولی از هر روشی که استفاده کردند رو مایکروسافت اج و گوگل کروم میاد)
یا حتی آی او اس نشون نمیده که الان شبکه وای فای چه مشکلی داره
تو ویندوز ۱۰ موبایل (حتی تو ۸.۱ هم بود) نشون میده no internet یا مثلا نشون میده که حجم تموم شده
ولی اونا با آیفون هاشون ساعت ها دنبال این میگشتند که چرا اینترنت وصل نمیشه
همش تبلیغاته
و
برند سازی
کاری که مایکروسافت نکرد

amar
پاسخ دهید چهارشنبه 5 مرداد 1395

سلام دقیقا حرفتو مجتبی من قبول دارم . بارها اینجا گفتم من هر سه سیستم عامل رو دارم تبلت اندرویدی و گوشی ویندوز فون و اپل
اما من گوشی اولم رو ویندوزفون انتخاب کردم واقعا هم باهاش راحت تر از اپلم. گرچه کیفیت اپل رو تو ساخت و انتخواب اجزا بالاتر میدونم اما نه به اندازه اختلاف چند برابری که توبازار داره. اینقدر ها هم بهتر نیست ک بقیه فکر میکنند. اگه مایکروسافت بهتر بازار یابی میکرد و محصولات از نظر ظاهر دلربا ارایه میداد قضیه بر میگشت. مثلا فرض کنید هلو لنز رو اپل رو نمایی میکرد اولش میگفت ما جهان رو از نو ساختیم و….. و هزارتا روش بازار یابی دیگه.
باتشکر

  MojtabaHere
  پاسخ دهید چهارشنبه 5 مرداد 1395

  واقعا
  با همین آیفون ۲ هسته ای پدر ما رو در آوردند
  حالا فک کن که هالولنز بسازند
  .
  .
  البته من فک میکنم که داره دوره ی اپل تموم میشه
  گزارش مالی جدید اپل منتشر شد که فروش آیفون ها ۱۵ درصد کاهش داشتند
  و جالب اینه که وقتی از تیم کوک در مورد واقعیت افزوده و مجازی سوال پرسیدند گفت که فک نمیکنم تحول بعدی کامپیوتر باشه
  این ینی که از غافله عقب موندند
  در صورتی که مایکروسافت هم در زمینه ی هوش مصنوعی و هم در زمینه واقعیت افزوده حرف اول رو میزنه

   rsgomez
   پاسخ دهید پنجشنبه 6 مرداد 1395

   دوست عزیز تعداد هسته همیشه معیاری برای ضعیف ویا قوی بودن تلفن نیست چون اگه دقت داشته باشین وقتی آیفون های جدید رونمایی میشن توی اکثر بنچمارک ها صدر جدول رو تصاحب میکنن و قدرت پردازنده آیفون فوق العاده بالاس

hamid rh
پاسخ دهید چهارشنبه 5 مرداد 1395

با همون دو هسته اندازه دو تا هشت هسته رندرش بالاست . دلیل خوبی برا نقد نبود کاش محدودیت های بسیار چرندشو مثال میزدین

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,