حملات دو باج افزار واناکرای و پتیا علی رغم خسارت های زیادی که در بسیاری از نقاط دنیا به جای گذاشت، یک نتیجه مثبت را دارا بود، برای بسیاری از سازمان ها و مشتریان معمولی لزوم استفاده از یک سیستم عامل به روز و امن بیش از پیش لمس شد. کشور هند که یکی از پایگاه های بزرگ کاربران ویندوز است در پی گرفتن تخفیف برای تهیه عمده ویندوز ۱۰ است.

در روزهای اخیر شاید مهمترین اخبار دنیای فناوری را حملات دو باج افزار واناکرای و پتیا تشکیل داده اند، این دو باج افزار کامپیوترهای ویندوزی که از نسخه های قدیمی این سیستم عامل یعنی ویندوز اکس پی و ویندوز هفت را هدف قرار داده اند. این حملات بار دیگر اثبات کرد که به روزرسانی یک کامپیوتر در دنیای آنلاین امروز یگ ضرورت به جساب می‌آید.

کشور هند با توجه به جمعیت بالایی که دارد یکی از پایگاه های مهم کاربران ویندوز را در دنیا تشکیل می‌دهد. تعداد بالای کامپیوترها در این کشور از یک سو و از سوی دیگر به روز نبودن بیشتر کامپیوترهای ساکنین این کشور مسئولان این کشور را به یافتن راه حلی برای افزایش امنیت کاربران واداشته است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که دولت هند در حال پیگیری و فشار بر روی ردموندی ها است تا یک تخفیف اساسی را برای ارتقا به ویندوز ۱۰ از سوی مایکروسافت دریافت کنند. هماهنگ کننده امنیت سایبری این کشور یعنی گلشن رای عنوان کرده که این دولت تماس هایی با ردموندی ها داشته تا یک تخفیف یکباره را برای ویندوز ۱۰ دریافت کنند، تا بیش از ۵۰ میلیون کاربر ویندوز بتوانند به سیستم عاملی امن تر مهاجرت کنند.

برطبق این گزارش رای برای اولین بار پس از بروز حملات واناکرای در ماه می این خواسته را با مایکروسافت مطرح کرده است. هند درخواست دارد تا تخفیف یکباره ای را از مایکروسافت دریافت کند تا کاربران و شرکت های این کشور بتوانند به ویندوز ۱۰ مهاجرت کنند. در حال حاضر ویندوز ۱۰ با قیمت ۱۲۴ دلار در پایین ترین ویرایش به فروش می‌رسد و قیمت گران ترین ویرایش ویندوز ۱۰ در این کشور چیزی در حدود ۲۳۲ دلار است.

هنوز مشخص نیست که مایکروسافت چه میزان تخفیف را برای هموطنان مدیرعامل خود درنظر خواهد گرفت، اما بر طبق اظهارات رای تا چند روز آینده پاسخ نهایی مایکروسافت مشخص خواهد شد. از سوی دیگر مشخص نیست که آیا پیش از این چنین درخواستی را کشوری از مایکروسافت داشته یا اینکه برای اولین بار چنین خواسته ای از یک دولت سرمی‌زند. به نظر می‌رسد در صورت پذیرش درخواست از سوی مایکروسافت، این شکل خرید و معامله به روشی متداول برای دیگر کشورها تبدیل گردد.

رویترز در گزارش خود ذکر کرده که در حال حاضر سهم بسیار کمی از کامپیوترهای این کشور به ویندوز ۱۰ مجهز شده است، مسئله دیگری که وضعیت را در این کشور سخت تر خواهد ساخت تعداد زیاد نسخه های کرک شده ویندوز است که به علت عدم دریافت آخرین به روزرسانی ها در مقابل باج افزارها و دیگر حملات سایبری آسیب پذیری بیشتری را دارا هستند.

باید صبر کنیم تا درنهایت پاسخ رسمی مایکروسافت اعلام شود، اما حقیقت این است که در صورت بروز این توافق از یک سو تعداد زیادی از کامپیوترهای هندی ها که عموما از ویندوز ۷ استفاده می‌کنند یک به روز رسانی ارزان قیمت را تجربه خواهند کرد و از سوی دیگر جهش بزرگی در تعداد کاربران ویندوز ۱۰ به وجود خواهد آمد.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

953 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
sab2020
پاسخ دهید یکشنبه 11 تیر 1396

داداش چرا چونه میزنی ، دی وی دی بیار برات بریزم 😁😁😁😁😜

Saeed_vb
پاسخ دهید دوشنبه 12 تیر 1396

اون روزایی که مایکروسافت التماس میکرد و آپدیت رایگان برای ویندوز ۷ و۸ به ویندوز ۱۰ میداد اینا کجا بودن؟!
من جای مایکروسافت بودم ۴ تا باج افزار خفن درست میکردم. اونم فقط برای سازمان ها که آپدیت رایگان نگرفتن.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,